'

Archiwum filmów

Archiwum filmów

WeduM kl.4-6

Wedum PG

Wedum Sześciolatki

Weekend z królem
Przed wybuchem II Wojny Światowej para królewska dążyła za wszelką cenę do zawarcia sojuszu, gwarantującego Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo w razie ataku III Rzeszy. Roosevelt z kolei pragnął poprawić stosunki z byłym kolonizatorem, widząc w słynącym z nieśmiałości Jerzym pokrewną duszę. Nie przypuszczał, że to właśnie jego własne, utajnione dotąd romanse i ekscentryczna, uprzedzona do Anglików, małżonka uczynią weekend, spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, niezapomnianym.

Welcome to Hel - SURF FILM FESTIVAL POZNAŃ
Co czyni z Chałup miejsce tak magnetyczne? Dlaczego każdy, kto raz zagłębi się w niepowtarzalnym klimacie tego miejsca, zawsze tam wraca? Trójka młodych autorów bacznie obserwowała i rejestrowała codzienne funkcjonowanie mieszkańców najsłynniejszych w kraju kempingów w Chałupach – surferów, instruktorów, czy zwykłych urlopowiczów…

FILM W ORYGINALNEJ WERSJI JĘZYKOWEJ

Wenus w futrze

Głównym bohaterem "Wenus w futrze" jest Thomas, reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Wyczerpujący casting do nowego spektaklu nie przynosi rezultatu. Żadna z kandydatek nie nadaje się do roli kobiety, która zawiera umowę z mężczyzną, by uczynić z niego niewolnika. Zrezygnowany reżyser już zbiera się do wyjścia, gdy do teatru wpada Wanda. Wydaje się bezczelna, niewychowana, zdesperowana i nieprzygotowana. Gdy Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą metamorfozę.

„Wenus w futrze” to adaptacja opromienionej wielkimi sukcesami na Broadwayu sztuki Davida Ivesa inspirowanej nowelą pod tym samym tytułem autorstwa Leopolda von Sacher-Masocha.


Wieczór Sylwestrowy: Mayday
Zapraszamy Wieczór Sylwestrowy w kinie Rialto. Proponujemy Państwu pokazy dwóch przedpremierowych filmów JUDY - pasjonującej opowieści o Judy Garland oraz polskiej komedii MAYDAY. W przerwie mały catering i lampka szampana!Kończymy około 23:30. Zapraszamy!
Bilety: 120 zł
JUDY:
Reżyseria: Rupert Goold
Obsada: Renée Zellweger, Finn Wittrock, Rufus Sewell
Judy Garland, cudowne dziecko sceny i wielkiego ekranu, dziewczyna, która podbiła serca światowej publiczności dzięki niewinnej urodzie, niezwykłemu głosowi i szczególnej charyzmie. Wraz z wielkim sukcesem przyszła samotność, nieszczęśliwe miłości, cztery burzliwe małżeństwa, a z czasem coraz mniejsze zainteresowanie publiczności, gorsze kontrakty, chałtury. W tym właśnie momencie życia poznajemy Judy Garland w filmie Ruperta Goolda. Zmęczona życiem artystka, której największym pragnieniem jest zapewnienie spokojnego bytu swoim ukochanym dzieciom. Żyjąca marzeniami kobieta, która pogodziła się prawie z faktem, że najlepsze już za nią. I wtedy pojawia się niezwykła propozycja. Okazuje się, że w Londynie, Judy Garland wciąż jest wielką gwiazdą, a publiczność pragnie oglądać ją na najlepszych scenach. Czy Judy jest wciąż gotowa na kolejny skok w nieznane? Czy aby zapewnić szczęście dzieciom, zdecyduje się zostawić je na długie miesiące? Czy tajemniczy młody mężczyzna, może być tym na którego czekała całe życie?

MAYDAY:
reżyseria: Sam Akina
obsada: Piotr Adamczyk, Weronika Książkiewicz, Anna Dereszowska
Jeden mężczyzna, dwie żony i setki kłopotów, w których nie pomoże żadne „mayday” ani „S.O.S”! Jedna z najlepszych komedii świata doczekała się ekranizacji. „Mayday” to film reżysera przebojów „Planeta Singli 2” i „Planeta Singli 3” oraz współscenarzystki hitów „Lejdis” i „Śniadanie do łóżka”. W rolach głównych niezawodna komediowa obsada: Piotr Adamczyk, Anna Dereszowska, Weronika Książkiewicz, Adam Woronowicz i Andrzej Grabowski. Scenariusz filmu powstał na podstawie sztuki, która podbiła serca widzów na całym świecie od europejskich stolic aż po nowojorski Broadway, a w samej Polsce wystawiana była tysiące razy w kilkudziesięciu teatrach na terenie całego kraju.

Dwie żony to nie zdrada? Janek (Piotr Adamczyk) prowadzi podwójne życie – jest mężem Basi (Anna Dereszowska), z którą mieszka w Warszawie oraz… Marysi (Weronika Książkiewicz), z którą dzieli piękny dom na obrzeżach stolicy. Żadna z kobiet nie wie nic o istnieniu tej drugiej. Dzięki umiejętnemu lawirowaniu między dwiema żonami wszystko jakoś się układa… do czasu, kiedy pewnego dnia na głowę Janka spadną dodatkowe, pozamałżeńskie kłopoty. Ryzyko, że któraś z jego ukochanych dowie się o podwójnym związku wzrasta dramatycznie, a bohaterowi nie starcza już wymówek, aby ukryć prawdę. Na szczęście z pomocą przychodzi mu znajomy Staszek (Adam Woronowicz). Lawina zdarzeń, pomyłek i zwrotów akcji przerosną ich wielokrotnie… a to dopiero początek. Każde wymyślone na poczekaniu męskie kłamstewko będzie miało kolosalne skutki!

Catering:
kanapki coctailowe
słodkie pyszności
kawa, herbata
lampka szampana

Wieczór Sylwestrowy: Atak paniki + Gra o wszystko
Zapraszamy Wieczór Sylwestrowy w kinie Rialto. Proponujemy Państwu pokazy  dwóch przedpremierowych filmów – polskiej komedii z elementami czarnego humoru Atak paniki, która podbiła serca publiczności w Gdyni oraz  Grę o wszystko – trzymający w napięciu thriller z Jessicą Chastain w roli głównej. Oprócz tego jak zwykle dobre jedzenie i atrakcyjne niespodzianki oraz wspólne powitanie Nowego Roku! Zapraszamy!
Atak paniki: 
Reżyseria: Paweł Maślona
Scenariusz: Paweł Maślona, Bartłomiej Kotschedoff, Aleksandra Pisula
 
Obsada: Dorota Segda, Artur Żmijewski, Grzegorz Damięcki, Magdalena Popławska, Mirosław Haniszewsi, Andrzej Konopka
Wielowątkowa historia pozornie niezwiązanych ze sobą osób, które w pewnym momencie doświadczają… ataku paniki. Opowieść o tym jak z pozoru nieistotne w życiu zdarzenia mogą doprowadzić do ogromnych konsekwencji, metaforycznych końców świata.
 
Gra o wszystko: 
reżyseria: Aaron Sorkin
obsada: Jessica Chastain, Idris Elba, Kevin Costner
Prawdziwa historia kobiety, która  wdarła się na szczyt, ale nie spodziewała się, jak twarda musi być dziewczyna, by przetrwać w męskim świecie.
Młoda, piękna i wszechstronnie utalentowana. Kochała ryzyko i nie bała się gry o wszystko. Światowej klasy zawodniczka w narciarstwie alpejskim, która fortunę zdobyła nie dzięki nartom, a dzięki kartom. Molly Bloom przez 10 lat prowadziła najbardziej ekskluzywny, nielegalny klub pokerowy w USA. Gościła gwiazdy Hollywood, największe postaci światowego biznesu, a także bossów rosyjskiej mafii. Pod jej dachem wygrywano miliony i tracono fortuny. Poznała tajemnice najpotężniejszych tego świata. Gdy sądziła, że zdobyła wszystko, do jej drzwi zapukało FBI. Zagrożona wieloletnim więzieniem, utratą dorobku życia, po raz kolejny postanowiła podjąć walkę. Tym razem jej jedynym sprzymierzeńcem okazał się adwokat, który jako pierwszy poznał prawdziwe oblicze Molly Bloom.
 
Catering: Menu na zasadzie szwedzkiego stołu:
Rolada pasterzy alpejskich z serem roquefort
Rolada z kurczęcia ze szpinakiem liściastym
Pstrąg w galarecie
Mini tatar w babeczce
Achab pieczony z ziołami w cieście francuskim
Pieczeń z czosnkiem i ziołami
Jajka faszerowane na 3 sposoby
Pomidory faszerowane na 3 sposoby
Marynowane polędwiczki wieprzowe z musem śliwkowym
Filet z kurczęcia z brzoskwinią
Terrina wegetariańska
Sałatki
Zupa węgierska
krem pomidorowy z serem Mascarpone
pieczywo
słodkie
soki
kawa, herbata
lampka szampana

Wielcy Malarze: CARAVAGGIO: DUSZA I KREW
"Caravaggio - dusza i krew" (Caravaggio - L'anima e il sangue)
Reż. Jesus Garces Lambert
Włochy, 2018, 90 minut

Dokument będący poruszającą podróżą przez życie, twórczość i udrękę Michelangela Merisiego (1571–1610), jednej z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych postaci w historii sztuki. Caravaggio był artystą rewolucyjnym, ale też nierozumianym i często nielubianym. Podróżował po całych Włoszech w poszukiwaniu fortuny, uciekając przed wrogami, których mnożył sobie po drodze. Mediolan, Florencja, Rzym, Neapol, Malta: pięć miast, piętnaście muzeów i czterdzieści najsłynniejszych dzieł sztuki w typowym dla artysty stylu. Zostały pokazane albo w miejscach, dla których zostały stworzone, albo w najważniejszych muzeach we Włoszech i na świecie.

Wielcy Malarze: DAVID HOCKNEY W KRÓLEWSKIEJ AKADEMII SZTUK
"David Hockney w Królewskiej Akademii Sztuki" (David Hockney at the Royal Academy of Arts)
Reż. Phil Grabsky
Wielka Brytania, 2017, 80 minut

David Hockney, powszechnie uważany za najpopularniejszego brytyjskiego artystę, jest światową sensacją – jego wystawy odbywają się w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu i innych miastach, przyciągając miliony gości z całego świata.
Wkraczając w dziewiątą dekadę życia, Hockney nie wykazuje absolutnie żadnych oznak spowolnienia lub utraty swojej charakterystycznej śmiałości.
W tym odkrywczym filmie, zawierającym intymne i dogłębne wywiady z Hockneyem, skupiono się na dwóch przebojowych wystawach, które odbyły się w 2012 i 2016 roku w Królewskiej Akademii Sztuki w Londynie.

Wielcy Malarze: Dzień w londyńskiej The National Gallery
„Dzień w londyńskiej The National Gallery”
Spędź dzień z pracowniczkami i pracownikami jednej z największych galerii sztuki na świecie. Po legendarnej londyńskiej Galerii Narodowej oprowadzą Cię jednak nie tylko sprzątaczki, ochroniarze, kuratorzy i dyrekcja, ale także goście specjalni: członkowie Grupy Monty Pythona i księżniczka Eugenia. Pokażą Ci obrazy, które mają dla nich największe znaczenie. A wszystko to z okazji 200-lecia istnienia tej ikonicznej instytucji kultury Wielkiej Brytanii.
Założona w 1824 roku The National Gallery to jedna z najbogatszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego. W jej zbiorach znajduje się ponad 2.300 arcydzieł, pochodzących z lat 1250–1900. Prezentuje się tu prace największych, między innymi: Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rubensa, van Gogha, Tycjana, Botticellego, Rafaela, Caravaggia, Moneta, Velázqueza, Renoira, Goi, Picassa, Cézanne’a i innych. Jako że jest to instytucja państwowa, swoje zbiory udostępnia zwiedzającym bezpłatnie.
Ten jubileuszowy film oddaje głos przede wszystkim tym, którzy pracują w galerii na co dzień, często niewidoczni dla zwiedzających. Zróżnicowana grupa ludzi z różnych środowisk, mających silne powiązania z tą instytucją, dokonuje zaskakujących wyborów swoich ulubionych obrazów, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych znaczniej mniej.
Przez pryzmat opowiadanych przez nich historii możemy zbadać 200-letnie dzieje londyńskiej The National Gallery oraz dowiedzieć się, co w przyszłości czeka to niezwykłe miejsce.

Wielcy Malarze: Gauguin na Tahiti. Raj utracony
"Gauguin na Tahiti. Raj utracony" Reż. Claudio Poli Włochy, 2019, 90 minut
Paul Gauguin jest postacią budzącą wyjątkowe emocje w świecie sztuki. Buntownik, który poświęcił wygody zachodniego społeczeństwa, by szukać artystycznego spełnienia na wyspach Oceanu Spokojnego? Czy może hipokryta i degenerat, który utrwalił egzotyczne klisze społeczne i wykorzystywał swój status, by omamiać kobiety z tropikalnego raju?
Film „Gauguin na Tahiti. Raj utracony” opowiada o czasie, kiedy ten przedstawiciel postimpresjonizmu, jeden z najznakomitszych malarzy XX wieku, przebywał na Tahiti. Jego malarstwo nabrało wtedy monumentalnej prostoty. Artysta swym obrazom nadawał tytuły w języku miejscowym, podkreślając przez to ich odmienność od twórczości paryskiej; odbijała się w nich zmysłowa bujność przyrody i ludzi tropików, pochwała uduchowienia i szlachetnej pierwotności bytowania Maorysów.Od Tahiti i archipelagu Markizów, gdzie żył i tworzył Paul Gauguin, po amerykańskie placówki (The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Museum of Fine Arts w Bostonie), w których zachowane są jego wyjątkowe dzieła, reżyser Claudio Poli zabiera widza w wyjątkową podróż przez życie odkrytego na nowo rewolucjonisty współczesnego malarstwa.

Wielcy Malarze: KLIMT I SCHIELE. EROS I PSYCHE
"Klimt i schiele. Eros i psyche"
(Klimt & Schiele - Eros and Psyche)
Reż. Michele Mally
Włochy, 2018, 95 minuty

Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy z 31 na 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Umiera patrząc na niewidzialne zło twarzą w twarz, w jedyny możliwy sposób: malując swój autoportret. Ma zaledwie 28 lat, trzy dni wcześniej zmarła jego żona w ciąży. A dopiero co odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków, wcześniej uważanych za pornograficzne. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję. Film dokumentalny „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym wśród art krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.

Wielcy Malarze: MUZEUM PRADO - KOLEKCJA CUDÓW
"Muzeum Prado - kolekcja cudów" (The Prado Museum. A Collection of Wonders)
Reż. Valeria Parisi
Włochy, Hiszpania, 2019, 92 minuty

Filmowa podróż po jednym z najsłynniejszych muzeów świata, które obchodzi właśnie jubileusz 200-lecia istnienia. Madrycką chlubę, Museo Nacional del Prado, odwiedza rocznie 3 miliony zwiedzających, by podziwiać ponad 8.000 dzieł tam zgromadzonych. Prado ma unikatową kolekcję malarstwa hiszpańskiego, włoskiego, niderlandzkiego, flamandzkiego oraz niemieckiego, francuskiego i angielskiego, a także zbiory rzeźby rzymskiej i staroiberyjskiej oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Po madryckiej chlubie, mieniącej się dziełami Velázqueza, Rubensa, Tycjana, Mantegna, Boscha, Goi czy El Greca, oprowadzi nas laureat Oscara - aktor Jeremy Irons ("Rodzina Borgiów", "Nierozłączni", "Druga prawda", "Misja", "Kochanica Francuza", "Lolita", "Dom dusz"). Zagłębimy się w historii Hiszpanii i całego europejskiego kontynentu, w historii królów, królowych, dynastii, wojen, porażek i zwycięstw, ale też w historii życia ludzi nierozerwalnie związanych z muzeum: malarzy, artystów, architektów, kuratorów i kolekcjonerów. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by odkryć piękno zachowane w zbiorach tej świątyni sztuki.

Wielcy Malarze: REMBRANDT Z THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE I RIJKSMUSEUM W AMSTERDAMIE
"Rembrandt z The National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie"
Reż. Kat Mansoor
Wielka Brytania, 2015, 95minut

Arcydzieła, które powstały w tym właśnie okresie można nazwać definiującymi jego geniusz. Poznamy historię życia Rembrandta, która przeplata się z zakulisowymi przygotowaniami do wystaw w National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie – wszystko razem pozwala poznać fenomen tego wielkiego malarza. Każda wystawa Rembrandta jest oczekiwana z niecierpliwością, ale prezentowane wystawy przygotowane przez londyńską Galerię Narodową i amsterdamskie Rijksmuseum są wydarzeniem wyjątkowym. Dokumentaliści otrzymali uprzywilejowany dostęp do tych placówek i stworzyli film, jedyny w swoim rodzaju. Zawiera on dokładna analizę każdego z kluczowych pokazywanych arcydzieł wraz z wypowiedziami zaproszonych gości, w tym kuratorów i czołowych historyków sztuki. Dla wielu, Rembrandt to największy artysta, jaki kiedykolwiek żył, ten film stara się odkrywać prawdę o człowieku, uważanym za legendę. „Wystawa na Ekranie” („Exhibition on Screen”) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Wielcy Malarze: SEGANTINI. POWRÓT DO NATURY
"Segantini. Powrót do natury" Reż. Francesco Fei Włochy, 2017, 76 minut Fascynujący dokument z 2017 roku, poświęcony życiu i twórczości włoskiego malarza symbolisty, Giovanniego Segantiniego. „Segantini. Powrót do natury” ukazuje artystyczną wędrówkę malarza, która zaprowadziła go z miejskiego zgiełku w alpejskie odludzie. Film „Segantini. Powrót do natury” przedstawia kluczowy moment w karierze Segantiniego, jakim było jego oddalenie się w góry. Ta decyzja, będąca symboliczną ucieczką od współczesności, otworzyła nowy rozdział w jego twórczości. Z filmu dowiadujemy się, jak artysta odnalazł inspirację w idei prostego życia, co przełożyło się na jego malarstwo. Możemy również prześledzić, jak alpejskie krajobrazy i surowe piękno natury wpłynęły na ewolucję stylu Segantiniego. Twórczość włoskiego symbolisty charakteryzuje się wykorzystywaniem intensywnych barw i sięganiem po tematykę pasterską i inspiracją krajobrazami alpejskimi. W efekcie powstały liczne pejzaże alpejskie o jasnym kolorycie. Zamiar ukazania ze szczytów gór rozległych, słonecznych przestrzeni doprowadził Segantiniego do przyjęcia w malarskiej technice metody dywizjonistycznej, dzięki czemu obrazy zyskiwały szczególną świetlistość. W poszukiwaniu „naturalnej światłości” Segantini zaczął również umiarkowanie stosować pointylizm przy zachowaniu wciąż naturalistycznego modelunku światłocieniowego.

Wielcy Malarze: TYCJAN: IMPERIUM BARW
"Tycjan: Imperium barw"
Reż. Laura Chiossone, Giulio Boato
Włochy, 2022, 87 minut

Filmowa podróż przez życie i twórczość mistrza malarstwa, który zdołał uchwycić na swoich niepowtarzalnych obrazach duszę Wenecji i jej mieszkańców. Z udziałem Jeffa Koonsa. W nowym filmie z cyklu “Art Beats – Wielka Sztuka w Kinie” śledzimy dzieje Tycjana, artysty “najbardziej doskonałego wśród malarzy”. Obdarzony niezwykłym talentem oraz smykałką do interesów, Tycjan szybko stał się najbardziej pożądanym nazwiskiem na dworach całej Europy, przyćmiewając innych twórców tamtych czasów. Jego dzieła wyznaczyły kierunek, w jakim podążyła cała epoka i do dziś inspirują rzesze artystów. Genialny portrecista, mistrzowsko interpretował zarówno motywy religijne, jak i mitologiczne. Twierdził, że “sztuka jest potężniejsza od natury” i w zgodzie z tym hasłem żył oraz tworzył.

Wielcy Malarze: W OGRODZIE ARTYSTY MALARZA. AMERYKAŃSKI IMPRESJONIZM Z FLORENCE GRISWOLD MUSEUM W OLD LYME
Amerykańscy Impresjoniści byli zafascynowani francuskimi artystami takimi jak Monet czy Renoir. Nie poprzestali jednak na tym, ale podążyli własna drogą, tworząc swój indywidualny styl. Amerykański impresjonizm jest mocno związany z miłością do ogrodów i potrzebą utrzymania natury w szybko urbanizującym się kraju. W filmie „W ogrodzie artysty malarza. Amerykański impresjonizm” podróżujemy przez pracownie, ogrody, piękne miejsca we wschodnim USA, UK i Francji.

Wielcy malarze: ANDY WARHOL. AMERYKAŃSKI SEN
"Andy Warhol. Amerykański sen" (Andy Warhol. The American Dream)
Reż. Ľubomír Ján Slivka
Słowacja, 2023, 104 minuty

Tworzył sztukę wyrafinowaną i prowokacyjną, a zarazem dostępną i wszechobecną. Jego prace znajdują się nie tylko w najważniejszych muzeach świata, ale także na gadżetach, ubraniach, ścianach barów czy hotelowych pokoi. Andy Warhol (1928-1987) podniósł banał i codzienność do rangi dzieła sztuki, na zawsze zatarł granicę między undergroundem i mainstreamem. Pochodził z ubogiej rodziny słowackich imigrantów, a skupił wokół siebie najbardziej twórcze osobowości Ameryki i ukształtował wyobraźnię wielu pokoleń artystów – od Basquiata po Banksy’ego. Dokument „Andy Warhol. Amerykański sen" zabiera nas za kulisy tej spektakularnej kariery, sięga do jej początków, oddaje głos przyjaciołom, członkom rodziny, ekspertom, pokazuje niedostępne dotąd miejsca związane z królem pop-artu. Podobnie jak bohaterowie jego legendarnych serigrafii – największe gwiazdy XX wieku: Marilyn Monroe, Elvis Presley, czy Elizabeth Taylor – artysta miał kilka twarzy. „Andy Warhol. Amerykański sen" maluje więc portret potrójny: dojrzałego mężczyzny silnie związanego z religijną matką, introwertyka schowanego za szkłami ciemnych okularów i supergwiazdy, biegłej w konstruowaniu wizerunku, bezbłędnie rozgrywającej zarówno rynek sztuki, jak i artystyczne elity. Kontrowersyjny i pożądany, wycofany i będący w centrum wydarzeń towarzyskich, dyrygent imprezowego Nowego Jorku, dopytujący bratanków, czy w niedzielę poszli do kościoła – Warhol pozostaje fascynującą, niejednoznaczną postacią. Sięgający aż do słowackich korzeni (jego rodzice pochodzili z podkarpackiej wsi) „Andy Warhol. Amerykański sen" odkrywa mniej znane karty z życia pierwszego celebryty sztuki, na którego twórczość wpłynęły zarówno greko-katolickie cerkiewne ikonostasy, jak i długa choroba, przedwczesna śmierć ojca-robotnika i dotkliwa bieda. Mało kto wie, że zanim słynne puszki zupy Campbell czy Coca-Coli pojawiły się na jego pracach, sprzedawał wraz z braćmi wycięte z nich aluminiowe kwiatki, jakie robiła ich matka. Pełen unikalnych materiałów archiwalnych dokument pokazuje długą drogę od zadymionych, imigranckich przedmieść przemysłowego Pittsburgha na wyżyny sztuki, wprowadza w kulisy twórczości i przekonuje, że Warhol pozostaje artystą, którego przenikliwość i wyobraźnia przetrwały próbę czasu.

Wielka podróż Bolka i Lolka

Film opowiada o wyprawie znanych bohaterów Bolka i Lolka  którzy zostali ochotnikami do powtórzenia wyczynu milionera Phileasa Fogga, znanego z okrążenia Ziemi w 80 dni. Zgodnie z ostanią wolą Fogga, osoba, która powtórzy jego wyczyn, odbierze nagrodę w wysokości 20 000 funtów w złocie. Śladem chłopców natychmiast rusza Jeremiasz Pitsbury, sługa lorda Fogga, potomka Phileasa Fogga. Ma on za zadanie uniemożliwić chłopcom okrążenie Ziemi w 80 dni. Lord bowiem pragnie by owe 20 000 funtów nagrody przypadły jemu, jako spadkobiercy, a nie chłopcom. Jednak w trakcie podróży Jeremiasz zaprzyjaźnia się z Bolkiem i Lolkiem...


Wielki zielony Krokodyl domowy

Wielkie piękno
Porywająca uczta wizualna, film duchem przywołujący twórczość Felliniego. Najnowszy film twórcy Wszystkich odlotów Cheyenne'a i Boskiego. Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszego filmu roku i Złotego Globu za najlepszy film obcojęzyczny. Jep Gamberdella (Toni Servillo) właśnie skończył 65 lat. Ten przystojny, czarujący mężczyzna w pełni korzysta z uroków życia. Chodzi na eleganckie kolacje i przyjęcia, gdzie - jako znany dziennikarz i nałogowy uwodziciel - jest zawsze mile widziany. W młodości napisał powieść, która przyniosła mu sławę i odtąd stale obraca się wśród włoskiej socjety kulturalnej. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum wydaje przyjęcia, na których „ludzka machina" - jak brzmiał tytuł jego powieści - rozbierana jest do naga. W dniu swoich urodzin Jep dokonuje bolesnego rozliczenia z dotychczasowym życiem. „Arcydzieło, które powala i prowadzi na skraj szaleństwa” The Nev York Times „Wielka filmowa uczta - narodził się nowy Fellini” Variety. 

Wielkie wesele

Don i Ellie Griffin (Diane Keaton i Robert De Niro) są już dawno po rozwodzie, ale muszą ponownie ‘stać się' małżeństwem, by wspomóc swego adoptowanemu syna, kiedy okazuje się, że jego biologiczna matka ma zamiar wziąć udział w jego weselnej przygodzie. Griffinowie uświadamiają sobie dość szybko, że udawanie szczęśliwych małżonków nie jest takie łatwe, a dla dziewczyny Dona, Bebe, jest to sytuacja wręcz uwłaczająca. Dzieci Griffinów też nie mają lekko – Lyla skrywa pewną tajemnicę, Jared  zastanawia się poważnie nad swoim życiem miłosnym, a Alejandro pragnie zrobić wszystko dla swej przyszłej małżonki, Missy , która chcąc zadowolić swych konserwatywnych rodziców, nalegała, by ślubu udzielił im katolicki ksiądz . A to dopiero początek kłopotów!


Winter is my love - V Festiwal Filmów Snowboardowych


Winter is my love - VI festiwal filmów snowboardowych

Zabierz znajomych i weź udział w największej w Polsce imprezie promującej snowboard, zimową aktywność i unikatową kinematografię. Od pięciu lat, zawsze jesienią, wyświetlamy najciekawsze snowboardowe tytuły nadchodzącego sezonu.

 

Winter Is My Love to gwarancja jakości: starannie dobrany, premierowy repertuar, sale kinowe wyposażone w projektory HD i zaawansowane audio.

 

Większość premier filmów snowboardowych jakie odbywają się na świecie to prezentacje pojedyńczych tytułów. Formuła festiwalu pozwala na pokazanie jednego wieczoru kilku propozycji z całego świata. Przed Tobą wyjątkowe wydarzenie,

 

Festiwal to okazja, by spotkać snowboardowych znajomych, pooddychać atmosferą gór, powygłupiać się i porozmawiać o planach na nadchodzącą zimę. To także szansa wygrania cennych snowboardowych nagród i okazja do powiększenia kolekcji oryginalnych filmów.


Wojna Gwiazd
„Wojna gwiazd” to niezależny, pełnometrażowy film dokumentalny, opowiadający o genezie i historii polskiego fandomu „Gwiezdnych wojen”. Autorzy filmu, zabierają widza w sentymentalną podróż w czasy, kiedy pasja i pragnienie doświadczania zjawisk reglamentowanej, zachodniej kultury popularnej, mobilizowały ludzi do aktywnego budowania alternatywnej wobec oficjalnego obiegu, rzeczywistości, którą wypełniły efekty amatorskiej działalności na polu wydawniczym, literackim, rzemieślniczym, a nawet towarzyskim. O próbach odczarowania szarych, PRL-owskich realiów opowiedzieli liczni świadkowie i uczestnicy ówczesnych wydarzeń oraz badacze historii i kultury, a ich słowa zilustrowane zostały bogatym materiałem w postaci zachowanych do dziś pozostałości omawianych działań.Zanim film trafi do dystrybucji, nadarza się wyjątkowa okazja obejrzenia go na srebrnym ekranie, podczas pierwszego w Poznaniu, specjalnego pokazu, który odbędzie się 17 października o godzinie 19.00 w kinie Rialto. Serdecznie zapraszamy. 

World Short: Finlandia

World Shorts: Francja

World Shorts: Wielka Brytania

World Shorts - Wielka Brytania- kolejna odsłona najlepszych krótkich metraży - tym razem z Wysp!


Wróg nrumer jeden

Polowanie na najsłynniejszego terrorystę w historii ukazane z punktu widzenia młodej agentki CIA . Pomimo braku wiary kolegów, biurokracji oraz wielu przeciwności losu, agentce udaje się w końcu przekonać Pentagon, by wkroczyć do akcji i zaatakować domniemaną kryjówkę Osamy Bin Ladena.


Wypełnić pustkę - Festiwal Transatlantyk
18-letnia Shira właśnie szykuje się do wyjścia za mąż. Jednak niedługo przed ślubem podczas porodu umiera jej siostra. A tuż po tym wydarzeniu okazuje się, że mąż zmarłej siostry Yochay ma wyjechać do Belgi gdzie ożeni się z inną kobietą. Matka Shiry nie chce do tego dopuścić i pragnie by ona wyszła za mąż za Yochay by jej wnuczek został w domu. Shira musi wybierać między wolą rodzinny a własnymi pragnieniami.

Wysocki
Film fabularny oparty na faktach z życia rosyjskiego poety, pieśniarza i aktora. Opowiada o kilku najbardziej dramatycznych dniach z życia artysty.

Wyszłam za mąż, zaraz wracam
Film opowiada o pewnej trzydziestolatce, która ma wspaniałą karierę i kochającego chłopaka. Niestety jej rodzina dotknięta jest klątwą, przez którą każde pierwsze małżeństwo się rozpada. Tak więc kiedy jej chłopak oświadcza się jej, kobieta postanawia najpierw poślubić i rozwieść się z obcym mężczyzną.

Wyścig
Film opowiadać ma o rywalizacji legendarnego Nikiego Laudy z angielskim kierowcą Jamesem Huntem. W 1976 roku w czasie Grand Prix Niemiec Ferrari Laudy zbyt gwałtownie weszło w zakręt i rozbiło się. Kierowca był uwięziony w płonącym samochodzie a w wyniku wypadku został ciężko ranny i zapadł w śpiączkę. W tym wyścigu ostatecznie wygrał Hunt. Sześć tygodni później Lauda wrócił do wyścigów i do jednej z najbardziej fascynujących rywalizacji w historii wyścigów  Formuły 1.

Wódz Indian Tecumseh

WĘDRÓWKA NA ZACHÓD
„Wędrówka na Zachód” to głębokie, duchowe przeżycie: pogodne i radosne doświadczenie dla wszystkich, którzy ścigają się z czasem i żyją w wiecznym pośpiechu. W świecie permanentnej pogoni, niepokoju i ataku zewsząd na nasze zmysły to wyciszenie pozwalające wejść w umysł medytującego i doświadczyć głębokiego spokoju i koncentracji.

WŁADCA PARYŻA
Vidocq, złodziej i awanturnik wiodący burzliwe życie, po spektakularnej ucieczce z więzienia o zaostrzonym rygorze, ukrywa się pod niewinną przykrywką handlarza tkanin.  Kiedy jego kryminalna przeszłość go dogania, wchodzi w układ z miejscową policją i podejmuje się oczyszczenia paryskich ulic ze złodziei i morderców. Staje się szefem francuskiej policji. Tajemnice na najwyższych szczeblach władzy, brutalne morderstwa i mrok, który oblepia jak smoła w szczytowym okresie panowania Napoleona. 

WŁADCA PIERŚCIENI: WOJNA ROHIRRIMÓW
"Władca Pierścieni: Wojna Rohirrimów" (The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim)
Reż. Kenji Kamiyama
USA, Japonia, 2024, 134 minuty

Oryginalny animowany film fabularny produkcji New Line Cinema The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim to powrót do epickiego świata, który po raz pierwszy poznaliśmy dzięki trylogii Władca Pierścieni, powstałej na podstawie uwielbianych i kultowych książek J.R.R. Tolkiena. Pod kierunkiem nagradzanego filmowca Kenji Kamiyamy (seriale Blade Runner: Black Lotus i Ghost in the Shell: Stand Alone Complex) postaciom głosów użyczają utalentowani aktorzy, na czele z Brianem Coxem (Sukcesja) w roli potężnego króla Rohanu Helma Żelaznorękiego, Gaią Wise (Piknik z niedźwiedziami) w roli jego córki Héry i Lukiem Pasqualino (Snowpiercer: Arka przyszłości) w roli Wulfa. Miranda Otto, która zagrała niezapomnianą, nagradzaną rolę w trylogii Władca Pierścieni, powraca jako Éowina, bohaterska księżniczka Rohanu i narratorka opowieści. W obsadzie znaleźli się także Lorraine Ashbourne (Bridgertonowie Netflixa), Yazdan Qafouri (Przypadkowy przechodzień), Benjamin Wainwright (Świat w ogniu: Początki), Laurence Ubong Williams (Gateway), Shaun Dooley (Wiedźmin), Michael Wildman (Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw), Jude Akuwudike (Beasts of No Nation), Bilal Hasna (Sparks) i Janine Duvitski (Benidorm). Akcja filmu rozgrywa się 183 lata przed wydarzeniami z trylogii. The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim opowiada o losach rodu Helma Żelaznorękiego, legendarnego króla Rohanu. Niespodziewana napaść Wulfa, przebiegłego i bezwzględnego lorda Dunlendingów, szukającego zemsty za śmierć ojca, zmusza Helma i jego lud do stawienia czoła napastnikom w starożytnej twierdzy Hornburg – potężnej fortecy, która potem będzie znana jako Helmowy Jar. Widząc coraz bardziej rozpaczliwe położenie obrońców, Héra, córka Helma, musi pokierować oporem przeciwko śmiertelnemu wrogowi, którego celem jest wybicie ich do nogi. Kamiyama jest reżyserem tej oryginalnej produkcji, a producentami są nagrodzona Oscarem Philippa Boyens z ekipy scenarzystów trylogii Władca Pierścieni i Hobbit, razem z Jasonem DeMarco i Josephem Chou, którzy mają na koncie wiele osobnych projektów animacyjnych, a współpracowali przez serialu Blade Runner: Black Lotus. Producentami wykonawczymi są Fran Walsh, Peter Jackson, Sam Register, Carolyn Blackwood i Toby Emmerich. Autorami scenariusza są Jeffrey Addiss z Willem Matthewsem oraz Phoebe Gittins z Artym Papageorgiou, zaś autorzy pomysłu to Addiss i Matthews oraz Boyens. Twórcy posłużyli się postaciami stworzonymi przez J.R.R. Tolkiena. Wśród twórców kreatywnych, którzy uczestniczyli przy zdjęciach do Władcy Pierścieni, znaleźli się też nagrodzeni Oscarem Alan Lee, Richard Taylor i szanowany ilustrator dzieł Tolkiena John Howe.

WŁADCY PRZYGÓD. STĄD DO OBLIVIO
Głównymi bohaterami filmu są dzieci –młody naukowiec i bardzo rezolutny chłopiec Franek oraz żywiołowa i zwariowana Izka. Towarzyszy im dorosły z innego świata – tytułowy Eddie. Izka wymusza na Franku, by ten wtajemniczył ją w swój najnowszy naukowy plan skonstruowania latającego wynalazku. Eksperyment wymyka się spod kontroli i oboje niespodziewanie przebijają dziurę do innego świata – tajemniczej i groźnej krainy Oblivio. Właśnie stamtąd przybywa Eddie...

WŁOSKIE WAKACJE
Malownicza wioska w Toskanii, lokalne wino, najlepsze risotto i włoskie słońce, które zmienia wszystko. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce? Robert i jego syn Jack od lat utrzymują kontakt raczej sporadycznie, a jedną z niewielu łączących ich rzeczy jest rodzinna willa w Toskanii. Kiedy Jack wpada w finansowe tarapaty, postanawia odezwać się do ojca i namówić go do sprzedaży domu. Obaj chcą jak najszybciej załatwić sprawę, podpisać odpowiednie papiery i wrócić do swojego londyńskiego życia. Wszystko jednak komplikuje się, gdy na miejscu zamiast pięknego domu, który zapamiętali, zastają kompletną ruinę. Robert i Jack będą musieli spędzić razem więcej czasu niż zakładali i przeprowadzić gruntowny remont, aby sprzedać posiadłość. Wspólne prace idą naprawdę źle, ale zagubionym mężczyznom z pomocą przychodzą mieszkańcy pobliskiego miasteczka, w tym Natalia, właścicielka lokalnej restauracji. Z każdym kolejnym dniem Robert i Jack przekonują się, że tu czas płynie inaczej, to co wydawało się ważne, może poczekać, a Toskania to miejsce, w którym być może warto spróbować wszystkiego od nowa. (filmweb)

Włatcy móch idą do kina - filmy kina niemego z autorską narracją Bartka Kędzierskiego + To tylko rock z autorską narracją Doroty Masłowskiej
Gorąco polecamy naprawdę niezwykły pokaz dwóch filmów:

Filmy nieme z autorską narracją Bartka Kędzierskiego 
- “Włatcy Móch w kinie”
Czesio i kumple kontra nieme kino
Narracja Bartosza Kędzierskiego zmienia slapstickowe filmy w ekranową anarchię – tu może zdarzyć się wszystko.
Nieme krótkometrażówki z końca XIX i początku XX wieku to często małe arcydzieła formy. Pamiątka czasów, kiedy kino dopiero szukało swojego kształtu i publiczności. Gdy rodziły się nowe gatunki, a za kamerami stawali pionierzy sztuki filmowej. A gdybyśmy tak posadzili przed ekranem Czesia, Anusiaka, Maślanę i innych bohaterów „Włatców móch”? Co mieliby do powiedzenia o filmach braci Lumière czy Georges’a Mélièsa? Macie szansę usłyszeć to na własne uszy. Dajcie się zaskoczyć, bo Bartek Kędzierski i stworzone przez niego postaci w swojej „audiodyskrepcji” nie biorą jeńców.

“To tylko Rock” Pawła Karpińskiego
z autorską narracją Doroty Masłowskiej
Idealiści kontra cwaniacy
Głos Doroty Masłowskiej poprowadzi was przez meandry polskiej sceny rockowej lat osiemdziesiątych.
Już w pierwszych sekundach seansu Dorota Masłowska zapowiada „film produkcji polskiej poruszający problemy o tematyce rockowej”. To tak dla przypomnienia widzom, którym umknął tytuł wyświetlanego właśnie filmu. „To tylko rock” Pawła Karpińskiego był z jednej strony próbą wykorzystania popularności muzyki gitarowej – na ekranie pojawiają się m.in. Lady Pank, Oddział Zamknięty, punkowcy z Dezertera, a nawet zachodni desant w postaci grupy Classix Nouveaux – z drugiej zaś zaglądał pod podszewkę biznesu rozrywkowego, gdzie idealiści i buntownicy nie mieli szans w starciu z pazernymi cynikami, a nawet organizacja festiwalu rockowego (wzorowanego na Jarocinie) wymaga układów i łapówek. „W oparach papierosów i wódki toczy się brudna gra o wielkie pieniądze”, zauważa Masłowska. Jej autorska narracja, jak zawsze dowcipna i bez litości wyłapująca absurdy świata przedstawionego, pomaga wydobyć spod warstwy lekko zmurszałych rockowych przebojów prawdziwe ludzkie emocje i rozterki. Słuchając jej będziecie śmiać się do łez, lecz dostaniecie także coś do przemyślenia po seansie.
Jakub Demiańczuk

YANG
"Yang"
reż. Kogonada
USA 2021

Czy wspomnienia czynią nas ludźmi? Colin Farrell w swojej najlepszej roli od lat w zjawiskowym, czułym i pełnym emocji filmie, który zachwyci fanów takich hitów, jak „Ona” Spike’a Jonze’a i „Ex Machina” Alexa Garlanda. ‍

Jake prowadzi sklep z organiczną herbatą i razem z żoną Kyrą i ich córką Miką wiodą szczęśliwe, spokojne życie. Na co dzień towarzyszy im android Yang, który niczym starszy brat opiekuje się dziewczynką. Gdy przyjaciel córki nieoczekiwanie ulega awarii, Jake szuka sposobu, by przywrócić go do życia. Próbując naprawić Yanga, odkrywa coś, co zaskakuje całą rodzinę – przez te wszystkie lata android prowadził własne, sekretne życie, którego najcenniejsze momenty zapisywał na tajnym dysku wspomnień. Poznając najbardziej wyjątkowe chwile z życia Yanga, Jake dowiaduje się kim tak naprawdę był, o czym marzył i co czuł, żyjąc z nimi pod jednym dachem.

YESTERDAY
Młody mężczyzna budzi się w świecie, gdzie nikt oprócz niego nie zna piosenek Beatlesów. 

YOMEDDINE. PODRÓŻ ŻYCIA
"Yomeddine" oznacza w języku arabskim "Dzień Sądu". Fragmentem, który najbardziej nawiązuje do tego pojęcia, jest scena wschodu słońca pod mostem, gdzie Rayes mówi Beshayowi, że "na Yomeddine, wszyscy będziemy równi". Wyleczony z trądu kopt Rayes i przygarnięty przez niego sierota Beshay po raz pierwszy opuszczają granicę kolonii trędowatych i ze skromnym dobytkiem przytroczonym do grzbietu osła wyruszają w podróż przez Egipt, by odnaleźć to, co zostało z ich korzeni, z ich rodzin. Konfrontują świat ze wszystkimi jego smutkami, trudnościami i chwilami łaski, w poszukiwaniu rodziny, swojego miejsca na świecie, odrobiny człowieczeństwa.

YUKU I MAGICZNY KWIAT
"Yuku i magiczny kwiat" reż. Arnaud Demuynck, Rémi Durin Belgia, Francja, Szwajcaria 2022
Myszka Yuku mieszka z rodziną w piwnicach zamku. Pewnego dnia dowiaduje się o tym, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Zwierzątko szybko podejmuje decyzję – trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć! Zanosi się na przygodę pełną wrażeń! W lesie zdającym się nie mieć końca, można się zgubić, a wszędzie czyhają obce zwierzęta. Yuku ma jednak silną motywację, żeby trafić do oddalonych szczytów. Gdy jej babcia otrzyma legendarną roślinę, zazna szczęścia i wiecznej światłości. Nieoczekiwaną pomocą dla myszki podczas wędrówki okażą się piosenki grane na ukulele i zagadki, które usłyszała podczas rodzinnych wieczorów spędzonych w zamkowych piwnicach. Dzięki nim po jej stronie staną Lis i Lisica, a także Królik. Najgroźniejszy rywal, czyli Wilk pilnujący gór, może okazać się nie taki straszny, jak go malują!

YULI
Ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza, z samym artystą w roli głównej. Jako dziecko Yuli (przydomek tancerza nadany mu przez ojca) nie wykazuje szczególnego zainteresowania ani edukacją, ani tańcem. Dyscyplina to coś od czego ucieka na rzecz emocjonujących przygód rozgrywających się na ulicach Hawany. Ojciec chłopca nie daje jednak za wygraną. Jest przekonany, że jego syn ma ogromny talent, więc zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Powoli ta przykra powinność zamienia się w największą pasję Yulego i otwiera przez nim drzwi do najlepszych zespołów baletowych świata.

Yakari i wielka podróż

Yuma
Historia wzlotu i upadku Zygi - polskiego dwudziestokilkulatka z pogranicza polsko-niemieckiego, który po upadku komunizmu postanowił wziąć sprawy w swoje ręce, lecz w czasach gwałtownych przemian i narastającej moralnej anarchii, kompletnie niechcący stał się zwykłym gangsterem i doprowadził do eskalacji przestępczości.

Z DALA OD ZGIELKU
Nowa ekranizacja klasycznej powieści Thomasa Hardy’ego. Młoda i piękna Bathsheba Everdene dziedziczy wielką farmę i postanawia walczyć o jej utrzymanie i swą niezależność w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Trzech z nich rywalizuje o jej względy, co prowadzi do nieuchronnego konfliktu.

Z NAJWYŻSZEGO SZCZYTU

Z PODNIESIONYM CZOŁEM
Życie nastoletniego Malony'ego to nie bajka. Od momentu, gdy w wieku 6 lat zostaje oddany przez matkę do domu dziecka, ciągle trafia przed sąd dla nieletnich, sprawiając mnóstwo kłopotów wychowawczych. W wyprostowaniu krętej drogi chłopca, próbują mu bezskutecznie pomóc Florence, urzędniczka zajmująca się sprawami dzieci oraz Yann, pracownik socjalny. Dopiero gdy chłopak trafia do poprawczaka, spotyka tam dziewczynę, która daje mu nadzieję na lepsze jutro.

Z miłości
Historia dwudziestoletniej Eweliny, która wraz mężem decyduje się zagrać w filmie porno. Orgazm, którego doświadczy na planie podczas zdjęć, reakcja męża i przeżycia innych kobiet z branży zupełnie przewartościują jej życie. Ewelina i Piotr są kilka miesięcy po ślubie, mają małe dziecko i jak wiele młodych małżeństw, nieustające kłopoty finansowe. Piotrek nie ma stałej pracy i pomysłu jak utrzymać rodzinę. W rozmowie z przyjaciółmi dowiadują się, że udział w filmie porno jest łatwym i przyjemnym sposobem na szybkie zarobienie sporej sumy. Ewelina decyduje, że wraz z Piotrem tylko raz zagrają w takim filmie.

Z miłości do
Bohaterem jest Arthur, zrzędliwy starszy pan, którego żona Marion śpiewa w chórze, prowadzonym przez młodą nauczycielkę. Kiedy u Marion zostaje zdiagnozowany rak, Arthur musi zaangażować się w pasje żony.

ZA DUŻY NA BAJKI
„Za duży na bajki”
Reżyseria: Kristoffer Rus
Polska 2022
Turniej, kasa i psychofanki – to życiowe priorytety dziesięcioletniego e-sportowca Waldka. Kiedy jest już na dobrej drodze do realizacji swoich życiowych celów, mając do tego wsparcie ukochanej, choć nadopiekuńczej mamy, pojawia się ona… cała na kolorowo – ciotka Mariolka. Od tej pory życie Waldka będzie musiało nabrać nieco innego tempa…
Przyjaźń wystawiana na próby, pierwsza miłość, trudy dorastania, turniej gamingowy, a jakby tego było mało – dorośli, którzy wszystko wiedzą najlepiej… Młodzi bohaterowie filmu „Za duży na bajki” nie mają łatwo. W role Waldka, Staszka i Delfiny wcieliły się wschodzące gwiazdy ekranu: Maciek Karaś, Patryk Siemek i Amelia Fijałkowska. Młodzi aktorzy udowodnią, że #DzieciMająMoc.
W życiu Waldka (Maciej Karaś), wypełnionym głównie grami komputerowymi, następuje prawdziwe trzęsienie ziemi. Na czas nieobecności mamy (Karolina Gruszka) zostaje pod opieką szalonej i nieprzewidywalnej ciotki (Dorota Kolak), która wprowadza, obcą mu jak dotąd, dyscyplinę i narzuca nowe obowiązki. Ale choć nietuzinkowa krewna funduje Waldkowi prawdziwy obóz przetrwania, chłopak otrzymuje od niej przy okazji najcenniejszą lekcję życia.

ZA DUŻY NA BAJKI 2
"Za duży na bajki 2"
Reż. Kristoffer Rus
Polska, 2022, 106 minut

Pobudzająca wrażliwość opowieść o chłopcu, który musi stawić czoła trudnym tematom, dzięki czemu robi wielki krok w dorastanie i pokazuje, że #DzieciMajaMoc. Historia opowiedziana jest językiem zrozumiałym i atrakcyjnym dla współczesnych dzieciaków, jej młodzi bohaterowie walczą o uczestnictwo w wielkim turnieju gamingowym, a na drodze do zwycięstwa pasja do gier komputerowych okazuje się nie mniej ważna niż siła przyjaźni i miłości. W rolach głównych dziecięce odkrycia aktorskie: Maciej Karaś, Patryk Siemek i Amelia Fijałkowska, a partnerują im Karolina Gruszka, Dorota Kolak oraz Andrzej Grabowski. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i koprodukowany przez Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

ZA JAKIE GRZECHY, DOBRY BOŻE?
Cztery piękne córki na wydaniu i jedno marzenie ich poukładanych, konserwatywnych rodziców – żeby dobrze wyszły za mąż. Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą?

ZA NIEBIESKIMI DRZWIAMI
Film "Za niebieskimi drzwiami" w reżyserii Mariusza Paleja, zabiera widzów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają dzieci - ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele - magiczne, kolorowe ptaki. Opowiada o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz… Magiczne drzwi prowadzą do świata "we śnie". Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać.

ZABAWA, ZABAWA
40-letnia prokurator Dorota  pije, by – jak sama mówi – „nie zwariować”. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk. Studentka Magda lubi ostro imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg – Teresy każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet w pracy, w szpitalu dziecięcym, którego jest ordynatorem. Wkrótce, w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać?

ZABICIE ŚWIĘTEGO JELENIA
Colin Farrell, Nicole Kidman i Alicia Silverstone we wciskającej w fotel opowieści o człowieku stojącym przed niewyobrażalnie trudnym wyborem. Bez względu na to jaką decyzję podejmie, stanie się sprawcą tragedii we własnej rodzinie. A wszystko za sprawą nastoletniego chłopca, który dotąd był dla niego jak syn.
 
Pełen napięcia na granicy szaleństwa i klaustrofobicznego poczucia zagrożenia mroczny thriller z elementami szatańskiego poczucia humoru.

ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA
Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.  
 
Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency „Zabij to…” może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.
 
Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to…” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.
 
Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

ZABILI KSIĘDZA
Poznańska premiera filmu „Zabili księdza” w reżyserii Antoniego Wojtkowiaka i Anny Kreczmer o słudze Bożym ks. Stanisławie Streichu (1902-1938). Fabularyzowany dokument przedstawia historię kapłana męczennika, zastrzelonego przez komunistę podczas sprawowania niedzielnej liturgii 27 lutego 1938 r. w kościele pw. św. Jana Bosko w podpoznańskim Luboniu.
„Film ma spopularyzować osobę i tragiczną śmierć ks. Stanisława Streicha, ponieważ przez lata powojenne, aż do upadku komuny, nie wolno było o tym kapłanie męczenniku mówić. Kiedy rozeznawaliśmy temat samej beatyfikacji, to okazało się, że osoby nawet bardzo związane z Kościołem czy z samym Luboniem, nie do końca wiedziały, o kim jest mowa. Mówiło się, że był taki ksiądz, którego komunista zabił w trakcie Mszy św., ale sama działalność ks. Streicha jako kapłana i budowniczego lubońskiego kościoła nie była powszechnie znana” – mówi KAI ks. Krystian Sammler. Referent duszpasterstwa archidiecezji poznańskiej podkreśla, że obraz jest poszerzoną biografią lubońskiego proboszcza, ukazującą jego kontekst życia i pracy duszpasterskiej.
„Obraz został wzbogacony szeregiem dokumentów, zdjęć archiwalnych i świadectw członków rodziny ks. Streicha – krewnych ze strony jego matki, którzy kultywują pamięć o swoim wujku” – opowiada ks. Sammler.
ekai.pl
Po seansie zapraszamy za spotkanie z twórcami filmu.

ZABIĆ BOBRA
Główny bohater- Eryk- powraca do domu swojego dzieciństwa. Jest byłym oficerem, uczestnikiem tajnych misji w zapalnych regionach świata. W samotności, otoczony tylko nowoczesną elektroniką i dziką naturą, przygotowuje tajemniczą akcję.

ZABOJCZYNI
Chiny, IX wiek n.e. 10-letnia córka generała zostaje porwana przez mniszkę, która wprowadza ją w tajniki sztuk walki, zamieniając w doskonale wyszkoloną zabójczynię. Dziewczynka jest bezwzględnie posłuszna, bez wahania eliminuje okrutnych i skorumpowanych namiestników władcy. Pewnego dnia po nieudanej misji zostaje odesłana w rodzinne strony z rozkazem zabicia mężczyzny, którego miała poślubić. Teraz jej ukochany jest potężnym przywódcą Północnych Chin i zagraża stolicy. Po 13 latach z dala od domu młoda kobieta musi skonfrontować się z rodzicami, wspomnieniami z dzieciństwa oraz długo tłumionymi uczuciami. Związana przysięgą wierności wobec przełożonej musi wybrać pomiędzy uświęconą tradycją, w której ją wychowano, a głosem serca.

ZACMA
Druga połowa lat. 50. O prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego ubiega się Julia Brystygierowa, była szefowa owianego złą sławą Departamentu V. Eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa, zwana niegdyś „Krwawą Luną”, słynęła z tego, że osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. W swoich donosach do NKWD nie oszczędzała również partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, dąży do spotkania z Wyszyńskim. Zanim jednak dojdzie do konfrontacji z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę.

ZACZNIJMY OD NOWA
Film opowiada o producencie muzycznym, który wdaje się w pełen pasji związek z początkującą piosenkarką.

ZADZIWIAJĄCY KOT MAURYCY
„Zadziwiający kot Maurycy” to pierwszy animowany film fabularny oparty na twórczości kultowego pisarza – Terry'ego Pratchetta, którego legendarny cykl „Świat Dysku” sprzedał się w liczbie przeszło 70 milionach egzemplarzy i znajduje się na liście stu najlepiej sprzedających się serii literackich w historii. W oryginalnej wersji językowej animacji głosów bohaterom użyczyli: Emilia Clark, Himesh Patel, David Tennant, Gemma Arterton, a w rolę tytułowego kocura wcielił się Hugh Laurie, czyli nie kto inny jak uwielbiany w Polsce Doktor House. Kot Maurycy obmyśla przekręt doskonały. Wspierany przez „cichego wspólnika” wędruje od miasta do miasta, naciągając ludzi na rzekomą „plagę szczurów”, którą tylko dźwięk magicznego fletu jest w stanie pokonać. Prawda jest jednak taka, że gryzonie to dobrzy kumple Maurycego, bardzo sprytni i wygadani, a instrument jest zaczarowany tylko z nazwy. Jako że nikt nie podejrzewa oszustwa, interes idzie świetnie i gang Maurycego szybko się bogaci. Prawdziwe wyzwanie jednak dopiero przed ekipą. Wszystko zaczyna się, kiedy wesoła szajka trafia do miasteczka, w którym ktoś inny próbuje wcielić w życie własny niecny szwindel. Czy Maurycy i spółka, wspierani przez córkę burmistrza – Melissę, zdołają odkryć, kto za tym wszystkim stoi i uratować mieszkańców, zanim będzie za późno?

ZAGADKA KLARY MUU
"Zagadka Klary Muu" (Kutoppen - På sporet)
Reż. Will Ashurst
Norwegia, 2023, 65 minut

Zagadka muuusi być rozwiązana! Klara Muu i Gavin, czyli para rezolutnych detektywów, prowadzą kolejne śledztwo. Tym razem gra toczy się o dużą stawkę, bo zniknęło magiczne nasiono, które może uratować Krowie Wzgórze. Kto je ukradł i jaki miał w tym interes? Albert Einswein – błyskotliwy, choć nieco chciwy prosiak wizjoner – prezentuje na pokładzie nowoczesnego pociągu cudowny wynalazek. Gdy ginie jego prototyp, dzięki któremu rośliny mogą wyrosnąć w najbardziej niesprzyjających warunkach, podejrzenie pada na któregoś z pasażerów. Słynna królicza detektywka, Agata Christensen, z pomocą Gavina i Klary Muu rozpoczyna śledztwo. Przesłuchania, zbieranie odcisków palców i uważne zaglądanie do najgłębszych zakamarków wagonów doprowadzą do finału, którego nie spodziewaliby się nawet najwytrwalsi tropiciele! Zagadka Klary Muu jest trzecią częścią przygód tytułowej bohaterki z Krowiego Wzgórza. Śledztwo inspirowane książkami Agaty Christie to gratka dla młodych fanów filmów detektywistycznych. Muuusicie to zobaczyć!

ZAGINIONA DZIEWCZYNA
28.06, w niedzielę, przygotowaliśmy dla Was specjalny, przedpremierowy pokaz "Zaginionej dziewczyny". To nowy film jednego z ciekawszych japońskich reżyserów Kōjiego Fukady, który jest trzymającą w napięciu opowieścią o osaczeniu oraz walce o własną godność i dobre imię. 
Misternie skonstruowana fabuła wiele mówi o dzisiejszym społeczeństwie Kraju Kwitnącej Wiśni, ale jest też interesującą refleksją nad kondycją współczesnych mediów.  
 
Bilety do nabycia od poniedziałku, 22.06.!
 
W KINACH OD 3 LIPCA 2020
 
Ichiko pracuje na co dzień jako domowa pielęgniarka. Do jej obowiązków należy przede wszystkim opieka nad chorą na raka starszą kobietą. Bohaterka jednak do tego stopnia zaprzyjaźniła się z mieszkającą razem trzypokoleniową rodziną, że aktywnie uczestniczy także w życiu wnuczek swojej pacjentki – Motoko i Saki.  
 
Siostry uwielbiają towarzystwo Ichiko i doceniają jej pomoc. Rysa na ich wzorowej relacji pojawia się z chwilą, gdy w tajemniczych okolicznościach znika młodsza z dziewcząt. Policja rozpoczyna śledztwo, sprawa obiega także żądne sensacji media. Wkrótce podejrzenie pada na mężczyznę, który okazuje się krewnym Ichiko. Choć sprawa nie została jeszcze na dobre zbadana, wydaje się, że śledzący ją ludzie wydali już wyrok, a jego konsekwencje w poważny sposób mogą  dotknąć bohaterkę. Czy uda jej się dowieść prawdy?     
 
Reżyseria: Kōji Fukada
Scenariusz: Kōji Fukada, Kazumasa Yonemitsu
Obsada: Mariko Tsutsui, Mikako Ichikawa, Miyu Ogawa
Zdjęcia: Kenichi Negishi
Muzyka: Hiroyuki Onogawa
Producenci: Japonia/Francja
Gatunek: Thriller
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 111 minut
Tytuł oryginalny: Yokogao

ZAGUBIENI
Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu, trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji... papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu.

ZAGUBIONA AUTOSTRADA
Saksofonista Fred Madison (Bill Pullman) znajduje na schodach swej luksusowej rezydencji tajemniczą kasete video, na której ktoś zarejestrował okrutną zbrodnię popełnioną w sypialni jego domu. Zakrwawioną ofiarą okazuje się być żona Freda, Renee (Patricia Arquette), zabójcą - on sam. Wezwana policja aresztuje muzyka, by po kilku dniach odkryć, że w celi - zamiast żonobójcy - więziony jest nieznany młody mężczyzna...

ZAJĄC MAX RATUJE WIELKANOC
Max – mały zając z wielkiego miasta – marzy o tym, by zdobyć sławę i dołączyć do lokalnego gangu. Chcąc zaimponować kolegom, postanawia wykonać trudną kaskaderską sztuczkę. Niestety podczas podniebnych ewolucji samolotem coś idzie nie tak i pojazd Maxa rozbija się w Wielkanocnej Krainie – niezwykłym miejscu, w którym zatrzymał się czas. W jego centrum znajduje się Zajęcza Szkoła – starodawny gmach, zarządzany przez tajemniczą Madam Hermionę. To właśnie tu ukryto Złotą Pisankę – przedmiot dający zajączkom magiczną moc. Wspierany przez grupę nowych przyjaciół, Max postanawia znaleźć sposób na powrót do domu. Zanim to nastąpi, będzie musiał stawić czoła klanowi podstępnych lisów-złodziei. A w trakcie zdumiewających przygód odkryje wielką tajemnicę Zająca Wielkanocnego.

ZAJĄC MAX: MISJA PISANKA
Młody, ale odważny Zając Max zostaje wybrany przez magiczną Złotą Pisankę, aby dołączyć do Zajęczej Akademii i rozpocząć trening Mistrza. Wspólnie ze swoimi przyjaciółmi będzie mógł odkryć super moce, które pozwolą mu chronić Wielkanoc. Niestety tuż przed pierwszym treningiem dzieje się coś niewyobrażalnego – Złota Pisanka, które jest źródłem całej świątecznej magii, traci swój blask i staje się czarna… Nadchodząca Wielkanoc jest w wielkim niebezpieczeństwie! Za wszystkim stoi były uczeń Zajęczej Akademii oraz dobrze wszystkim znana rodzinka lisów, która ostrzy swoje kły i pazurki na tegoroczne pisanki. Max wspólnie ze swoją najlepszą przyjaciółką zrobią wszystko co w ich mocy, aby ocalić Wielkanoc. Jedynym ratunkiem okazuje się jeden z lisów. Czy można zaufać komuś, kto na co dzień obnosi się z rudą kitą? Oto początek wielkiej przygody, ale też lekcji o tolerancji, przyjaźni i wielkiej sile, jaką ma zgrana drużyna!

ZAKŁADNIK Z WALL STREET
"Money Monster" to popularny program telewizyjny, którego gwiazda, Lee Gates, zwany "guru Wall Street", doradza widzom, jak i w co inwestować pieniądze. Kiedy słuchający jego finansowych wskazówek Kyle Budwell  traci wszystkie oszczędności, terroryzuje ekipę show i na planie, podczas programu na żywo, grozi Lee śmiercią, jeśli ten nie sprawi, że akcje, w które zainwestował, nie pójdą do góry w ciągu doby. Publiczność telewizyjna zamiera w przerażeniu, oglądalność show rośnie w rekordowym tempie. Ile warte jest życie człowieka?

ZANIM SIĘ POJAWIŁEŚ
Louisa "Lou" Clark mieszka w niewielkim angielskim miasteczku i nie wie jeszcze, co zrobić ze swoim życiem. Ekscentryczna 26-latka próbuje sił w wielu dziedzinach, by pomóc swej rodzinie związać koniec z końcem. Zostaje opiekunką Willa Traynora, młodego, bogatego bankiera, którego losy całkowicie zmieniły się na skutek tragicznego zdarzenia sprzed dwóch lat. Niegdyś pełen energii, dziś cyniczny do szpiku kości Will wyzbył się już wszelkiej nadziei na szczęście. Dziewczyna postanawia pokazać mu, że jest jeszcze inna droga...

ZATAŃCZYMY?/ SHALL WE DANCE?/ANDRE RIEU THE MAASTRICHT 2019 CONCERT
Doroczne koncerty André Rieu w jego rodzinnym mieście Maastricht przyciągają fanów skrzypka ze wszystkich zakątków świata. Średniowieczny rynek zamienia się w spektakularne tło dla niezapomnianych koncertów wypełnionych humorem, zabawą i emocjami i oczywiście wspaniałą muzyką, w których każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku André Rieu zaprasza Cię do założenia butów do tańca i wzięcia udziału w roztańczonym koncercie zatytułowanym „Zatańczymy?”
W tym koncercie maestro ożywi walca w niezapomnianym wieczorze muzyki i tańca. Walc i jego rytm na trzy czwarte był dla André Rieu inspiracją przez całą jego karierę, a letnie noce są wręcz stworzone do tańca i zabawy. Dołącz do André Rieu, jego orkiestry Johanna Straussa, światowej klasy sopranów, tria tenorów i gości specjalnych, aby doświadczyć tego samego wrażenia, którego doświadczają słuchacze na rynku w Maastricht. Kinowi widzowie dodatkowo będą mogli za pomocą oka kamery zajrzeć za kulisy koncertu i obejrzeć ekskluzywny wywiad z André.

ZAWSZE JEST CZAS NA MIŁOŚĆ
Emily Walters jest amerykańską wdową mieszkającą w sąsiadującej z wiejskim otoczeniem dzielnicy Londynu. Kobieta nie może jednak znaleźć sobie miejsca w życiu. Nie ma głowy do takich „drobnostek” jak własne mieszkanie, finanse czy przyszłość własnego syna. Pewnego dnia poznaje ekscentrycznego właściciela osobliwej chatki znajdującej się na obrzeżach miasta. Między nimi rodzi się wyjątkowa więź, która przeczy wszystkim konwenansom. Wkrótce mężczyzna staje się celem nieuczciwych przedsiębiorców, którzy chcą go wysiedlić. Emily zrobi wszystko, aby mu pomóc, ryzykując nawet odrzucenie przez grono dotychczasowych znajomych. Mężczyzna okazuje się być wrażliwym romantykiem, a nietypowa relacja z każdym dniem przeradza się w „coś więcej”. Niespodziewany romans wypełnia lukę w życiu obojga.

ZBIRY HINDOSTANU
Rok 1795, Półwysep Indyjski. Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska przybyła do Indii handlować a teraz wprowadza własne porządki. Niektórzy, jak Azaad, wolą prowadzić życie rebelianta niż ugiąć się pod jarzmem niewoli. Inni, jak Firangi, dla zysku sprzedaliby własną matkę. Na zlecenie Kompanii Firangi próbuje schwytać Azaada, największego zbira Hindostanu. „Zbiry Hindostanu” to pierwsza wspólna produkcja dwóch ikon indyjskiego kina – Amitabha Bachchana i Aamira Khana. Staną naprzeciwko siebie jako Azaad, którego imię znaczy wolność oraz Firangi - cudzoziemiec.

ZBLIŻENIA
Niełatwe relacje matki i córki. Film opowiada o piekle ich wzajemnych kontaktów, opartych na zaborczej miłości, która burzy ich szczęście.

ZBRODNIE PRZYSZŁOŚCI
"Zbrodnie przyszłości"
reż. David Cronenberg
Francja, Kanada, Wielka Brytania 2022
W niedalekiej przyszłości ludzie doświadczają syndromu przyspieszonej ewolucji. Aby odnaleźć się w nowej, zdominowanej przez technologię rzeczywistości, muszą przekształcać nie tylko swoje umysły, ale także ciała, by nadążały za wymogami czasów. Głodni nowych, silniejszych bodźców coraz śmielej eksperymentują z własną cielesnością, przesuwając biologiczne granice własnej wytrzymałości. Ogromną popularność zyskują szokujące praktyki chirurgiczne polegające na wszczepianiu sobie nowych organów. Saul Tenser to sławny artysta performer, który postanawia z własnej przyspieszonej ewolucji uczynić multimedialne widowisko. Przy pomocy swojej partnerki Caprice, na oczach milionów dokonuje coraz śmielszego przeobrażenia swojego ciała, szukając nowych form rozkoszy. W pogoni za popularnością decyduje się na tak szokujący krok, że powrót do dawnego życia może okazać się już niemożliwy.

ZDARZYŁO SIĘ
Ekranizacja autobiograficznej powieści laureatki Nobla w dziedzinie literatury Annie Ernaux.
Nagrodzony Złotym Lwem na weneckim festiwalu „Zdarzyło się” to poruszająca opowieść o kobiecie walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i życiu. Akcja filmu rozgrywa się we Francji w 1963 roku, jednak temat jest niezwykle aktualny, a film tym bardziej poruszający.
Akcja filmu rozgrywa się w latach 60-tych XX wieku we Francji. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim.
Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata.
Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.