'

Archiwum filmów

Archiwum filmów

2001: ODYSEJA KOSMICZNA
"2001 Odyseja kosmiczna" reż. Stanley Kubrick USA 1968 Arcydzieło gatunku science-fiction. Kubrick wyznaczył nowe perspektywy filmom popularno-naukowym i zredefiniował granice filmu, rozszerzając je na czystą kontemplację natury ludzkości. Czas akcji filmu rozciąga się od zarania dziejów człowieka po rok tytułowy. Na Ziemi, w epoce kamienia łupanego, w obecności tajemniczego monolitu człowiek po raz pierwszy używa narzędzia jako broni przeciwko pobratymcowi i czyni w ten sposób krok ku zdobyciu inteligencji. W 1999 roku kosmonauci odkrywają na Księżycu podobny czarny obelisk. W roku 2001 na statku kosmicznym krążącym pomiędzy Jupiterem a Ziemią komputer pokładowy popełnia błąd, uśmiercając większość załogi i aby ukryć swoją winę doprowadza do śmierci kolejnych ludzi. Poza czasem: jedyny człowiek, który przeżył podróż na Jupitera, przenosi się na kolejny etap rozwoju ludzkości. Nagrody Oscar za najlepsze efekty specjalne / Academy Award for Best Special Visual Effects Stanley Kubrick Urodzony w 1928 roku w Nowym Jorku Stanley Kubrick, zanim zaczął zgłębiać tajniki sztuki filmowej, pracował jak fotograf w magazynie „Look”. Jego pierwszymi obrazami były dokumenty. Pierwszy film fabularny – Strach i pożądanie – nakręcił w 1953 roku jako niezależny producent, co wtedy było nieczęstą praktyką. Geniusz, autor perfekcyjnych wizualnie, zrealizowanych z rozmachem arcydzieł, poruszających najistotniejsze tematy dotyczące ludzkiej natury: Ścieżki chwały, Mechaniczna pomarańcza, 2001: Odyseja kosmiczna, Barry Lyndon. (NH)

AGENTKA SPECJALNEJ TROSKI
Bohaterem filmu jest dowódca elitarnej jednostki specjalnej RAID, który od czasu miłosnego zawodu staje się zatwardziałym wrogiem kobiet. Pech towarzyszy mu nie tylko w życiu prywatnym, ale również w pracy. Pewnego dnia otrzymuje zadanie, aby przygotować do egzaminów niezdarną policjantkę. Marzy ona o tym, aby zostać pierwszą kobietą w siłach specjalnych. Na jego nieszczęście nie może się jej szybko pozbyć, bo dziewczyna jest oczkiem w głowie swojego tatusia – Ministra Spraw Wewnętrznych.

BUNTOWNICY KAMERY: MILOSC BLONDYNKI
Najbardziej znany film czechosłowackiej Nowej Fali, sztandarowe dzieło nurtu, zapisane w historii światowego kina. Podobnie jak inne czeskie filmy Miloša Formana zrealizowane przy udziale aktorów niezawodowych, w charakterystycznym dla reżysera tonie pogodnej kpiny z otaczającej (niekoniecznie socjalistycznej) rzeczywistości. Młoda i naiwna Andula - pracownica sfeminizowanej fabryki na prowincji - zakochuje się w pianiście z Pragi przygrywającym na wieczorku zapoznawczym. Po spędzonej wspólnie nocy postanawia go odnaleźć w stolicy. Zdziwiony jest nie tylko chłopak...

ENNIO | European Cinema Night |wykład gościnny: Tradycje kina europejskiego - prof. Marek Hendrykowski
European Cinema Night: "Ennio"
reż. Guiseppe Tornatore
Belgia / Holandia / Japonia / Włochy 2021
Przed filmem wykład "Tradycje kina europejskiego" prof. Marka Hendrykowskiego

Ponad 500 filmów wybrzmiałoby inaczej, gdyby nie on. Ennio Morricone to nie tylko jeden z najbardziej płodnych kompozytorów muzyki filmowej w historii, ale również uwielbiana przez międzynarodową publiczność legenda kina, której twórczość została dwukrotnie nagrodzona Oscarem®.
„Ennio” jest żywiołowym portretem geniusza, nakreślonym przez wiernego przyjaciela i znakomitego reżysera. Giuseppe Tornatore zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. W końcu, historia jego życia to historia kina. „Ennio” to prezent dla fanów utworów Morriconego i wszystkich produkcji, do których stworzył niepowtarzalną muzykę.
Pokaz jest organizowany w ramach European Cinema Night 2024 we współpracy z Creative Europe MEDIA oraz Europa Cinemas. Wstęp jest bezpłatny, wejściówki można odebrać w kasie kina.

HOW TO HAVE SEX
"How to Have Sex "
Reż. Molly Manning Walker
Wielka Brytania, Grecja, 2023, 98 minut

Obok Aftersun jeden z najlepszych brytyjskich debiutów ostatnich lat. How to Have Sex w reżyserii 29-letniej Molly Manning Walker to opowieść o trzech dziewczynach, które jadą do Grecji na szalony summer break. Film Walker spotkał się w Cannes z entuzjastycznym przyjęciem widowni, krytyki oraz jury, które wyróżniło go główną nagrodą sekcji Un Certain Regard. To energetyczny koktajl filmu imprezowego, poruszającego coming-of-age oraz intrygującego portretu pokolenia Z. Świetnie zagrany i dynamicznie zrealizowany, opowiada o dojrzewaniu generacji, dla której seksualna swoboda oznacza jednocześnie wolność i ogromną presję. Czy w świecie, w którym „sex & fun” to mantra napędzająca sprzedaż, a zarazem najbardziej pożądany towar upalnego lata, istnieje szansa na zbudowanie bliskości? How to Have Sex jest odważnym i empatycznym kinem, które ma szansę stać się przebojem i głosem pokolenia. UWAGA: w filmie pojawiają się efekty świetlne, które mogą wpłynąć na odbiór u osób nadwrażliwych na światło lub cierpiących na epilepsję.

JANEK I MARZENKA

KOCHAJĄC PABLA, NIENAWIDZĄC ESCOBARA
Pablo Escobar to najpotężniejszy baron narkotykowy XX wieku, który zajmuje się przemytem kokainy do USA i wielu innych państw na świecie. Wartość jego zarobków została oszacowana na 55 miliardów dolarów w przeliczeniu na współczesny kurs waluty. Pewnego dnia Pablo poznaje piękną Virginię Vallejo – ambitną gwiazdę kolumbijskiej telewizji. To spotkanie odmienia serce nieobliczalnego przestępcy, który zakochuje się w nowo poznanej kobiecie. Wkrótce dziennikarka na własne oczy poznaje demoniczne oblicze mężczyzny - powiązania gangstera z kolumbijskimi rewolucjonistami, kulisy przemysłu kokainowego i potworności narkoterroryzmu. Coś jednak trzyma oboje przy sobie i nie pozwala im się rozstać.

Kneecap. Hip-hopowa rewolucja

NELLY RAPP I SEKRET MROCZNEGO LASU
"Nelly Rapp i sekret mrocznego lasu" (Nelly Rapp - Dödens spegel) Reż. Johan Rosell
Szwecja, 2023, 96 minut

Dzielna Nelly Rapp planuje znaleźć magiczne lustro, aby skontaktować się ze swoją zaginioną mamą. Wyrusza na poszukiwania tajemniczego artefaktu do Mrocznego Lasu, gdzie stanie twarzą w twarz z wilkołakami, zjawami i innymi mitycznymi stworami. Początkująca ekspertka od potworów Nelly Rapp spędza święta z tatą i swoją nową przyszywaną rodziną. Pomimo wesołej, świątecznej atmosfery Nelly jest w złym humorze – tęskni za swoją mamą. Wszystko się zmienia, gdy odkrywa sekret Mrocznego Lasu – skrywa on tajemniczy artefakt, który pozwala skontaktować się z osobami, których już nie ma. Wraz z przyrodnim bratem Valle i wiernym psiakiem Londynem spróbuje rozwikłać nierozwiązaną jeszcze zagadkę i zobaczyć się ze swoją zaginioną mamą. „Nelly Rapp i sekret Mrocznego Lasu” to ekscytująca adaptacja przygodowej serii książek Martina Widmarka, autora „Biura Detektywistycznego Lassego i Mai”. Wciągająca, magiczna przygoda czeka!

PERFECT DAYS
"Perfect Days "
Reż. Wim Wenders
Japonia, Niemcy, 2023, 123 minuty

Nowy film twórcy „Lisbon Story" i „Nieba nad Berlinem" to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W „Perfect Days" Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności. Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem. Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone. Film Wendersa to uzdrawiające kino zmieniające codzienność w magię.

SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW
"Spirited Away: W krainie bogów" (Sen to Chihiro no Kamikakushi) Reż. Hayao Miyazaki
Japonia, 2001, 125 minut, napisy

Nagrodzony Oscarem dla Najlepszego Filmu Animowanego i Złotym Niedźwiedziem festiwalu w Berlinie, „Spirited Away: W krainie bogów” to arcydzieło światowego kina stworzone przez jednego z najbardziej cenionych twórców animacji, Hayao Miyazakiego. Niezwykle szybko film zyskał status dzieła kultowego, skutecznie popularyzując anime na całym świecie. „Spirited Away: W krainie bogów” zabierze Cię w podróż wykraczającą poza granice Twojej wyobraźni. W trakcie przeprowadzki do nowego domu, dziesięcioletnia Chihiro wraz z rodzicami przypadkowo trafia do tajemniczego, opuszczonego miasteczka. Ku swojemu przerażeniu, dziewczynka odkrywa, że to kraina zamieszkana przez bóstwa i duchy, a jej rodzicie zostali przemienieni... w świnie! To kara za spożycie pokarmu przeznaczonego dla bogów. Aby ocalić rodziców, Chihiro będzie musiała rozpocząć pracę u potężnej wiedźmy Jubaby. Czy dziewczynce uda się zdjąć klątwę i wrócić do świata ludzi? Stanowiący triumf wyobraźni Miyazakiego, „Spirited Away: W krainie bogów” to przejmująca i mądra opowieść o stawianiu czoła własnym lękom i niepewnościom. W świecie pełnym duchów i bogów Chihiro odnajduje swoje miejsce, odkrywając, że najważniejsze jest być sobą i wierzyć we własne możliwości.

THE DISASTER ARTIST
Film „The Disaster Artist” opowiada prawdziwą, tragikomiczną historię początkującego twórcy filmowego i niesławnego wyrzutka Hollywoodu, Tommy’ego Wiseau — artysty, który realizował swoją pasję w co najmniej dyskusyjny sposób. Reżyser James Franco („Kiedy umieram”, „Dziecię boże”) uczynił z niej afirmację przyjaźni, ekspresji artystycznej i pogoni za marzeniami na przekór przeciwnościom losu. Komediodramat „The Disaster Artist” oparty jest na bestsellerze Grega Sestero opisującym proces powstawania kultowego „najgorszego filmu na świecie” Tommy’ego Wiseau „The Room”. Ta niesamowita i przezabawna historia udowadnia, że legendą można zostać z różnych powodów. Nawet nie mając pojęcia o tym, co się robi, można zajść bardzo daleko.

The Brutalist
"The Brutalist"
Reż. Brady Corbet
USA, Węgry, Wielka Brytania, 2024, 215 minut

Uciekając z powojennej Europy, wizjonerski architekt László Toth przybywa do Ameryki, aby odbudować swoje życie, pracę i małżeństwo z żoną Erzsébet po tym, jak został zmuszony do rozstania w czasie wojny przez zmieniające się granice i reżimy. Samotnie w obcym nowym kraju László osiedla się w Pensylwanii, gdzie bogaty i wybitny przemysłowiec Harrison Lee Van Buren dostrzega jego talent do budowania. Ale władza i dziedzictwo mają wysoką cenę...

"Król czynu. Ksiądz Piotr Wawrzyniak" i "Tytus Hrabia Działyński"

"PIEKŁO" BOTTICELLEGO
Podróż do podziemia poprzez dziewięć kręgów piekła, aby ujawnić tajemnice dzieła sztuki, które zaintrygowało tak wielu ludzi, w tym Dana Browna, autora powieści „Inferno” i Rona Howarda, reżysera filmu na podstawie tego książkowego bestseleru.
Filmowe śledztwo dopełniające tamte dzieła popkultury postanowił przeprowadzić pisarz i reżyser Ralph Loop w takich miejscach, jak Galeria Uffizi we Florencji, Biblioteka Watykańska, Londyn, Berlin i niziny Szkocji.
Przez stulecia „Mapa Piekła” (po włosku „inferno”) stworzona przez Sandro Botticellego na podstawie poematu Dantego leżała zamknięta w skarbcu Watykanu. Ale co skłoniło florenckiego mistrza, jednego z najsłynniejszych reprezentantów sztuki renesansu, znanego z obrazów takich jak „Narodziny Wenus” i „Wiosna” do rysowania piekielnych kręgów tak, jak je opisywał poeta Dante Alighieri? Jaka jest tajemnica tego wyjątkowego dzieła sztuki? I w jaki sposób ujawnia ono mniej znaną, ciemniejszą stronę samego Botticellego?
Botticelli przeniósł opisy Dantego na 102 drobiazgowe rysunki. Głównym z nich jest „Mapa Piekła”: rodzaj przewodnika przez piekło z jego różnymi poziomami (kręgi piekielne są usytułowane nie tylko jeden wewnątrz drugiego, ale też jeden niżej od drugiego), fascynującymi a jednocześnie okrutnymi obrazami kar i tortur, jakim poddawani są grzesznicy.
 

#NIC: AGENTKA SPECJALNEJ TROSKI
Bohaterem filmu jest dowódca elitarnej jednostki specjalnej RAID, który od czasu miłosnego zawodu staje się zatwardziałym wrogiem kobiet. Pech towarzyszy mu nie tylko w życiu prywatnym, ale również w pracy. Pewnego dnia otrzymuje zadanie, aby przygotować do egzaminów niezdarną policjantkę. Marzy ona o tym, aby zostać pierwszą kobietą w siłach specjalnych. Na jego nieszczęście nie może się jej szybko pozbyć, bo dziewczyna jest oczkiem w głowie swojego tatusia – Ministra Spraw Wewnętrznych.

#NIC: ANA, MON AMOUR
Toma i Ana poznają się na studiach. Zakochują się w sobie czując, że oboje są sobie potrzebni. Ana ma skomplikowaną historię rodzinną i cierpi na ataki paniki. Pochodzący z klasy średniej Toma jest równie zaszokowany, co zafascynowany lękami swojej dziewczyny. Wspiera ją, zabiera do kolejnych lekarzy. Jednocześnie obydwoje zaczynają izolować się od rodziny i przyjaciół. Słabość Any wydaje się dodawać siły Tomie. Gdy dziewczyna zachodzi w ciążę, rozpoczyna terapię, dzięki której zmieni się i stanie silniejsza. Ale wtedy świat Tomy zacznie się chwiać w posadach…

#NIC: ANDRE RIEU – AMORE – MÓJ HOŁD DLA MIŁOŚCI
Retransmisje koncertów, które odbywają się w Maastricht, skąd pochodzi André, są prawdziwą gratką dla melomanów. Co roku fani ze wszystkich zakątków świata zbierają się, żeby zobaczyć, jak André występuje w malowniczej scenerii średniowiecznego rynku ze swoimi muzykami, sopranistkami, tenorami i innymi wyjątkowymi gośćmi. To niezwykłe przeżycie dla osób w każdym wieku, pełne wzruszeń, humoru i zabawy.

#NIC: ARCTIC
W środku arktycznej tundry dochodzi do katastrofy. Rozbija się samolot z jedynym pasażerem. Samotny podróżnik wyciąga ze zrujnowanej maszyny wszystko co może być potrzebne i czeka na pomoc, próbując przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach.

#NIC: BEAUTY & THE DOGS - DKF PRAGMATIQ
Podczas studenckiej imprezy, Miriam, młoda Tunezyjka, spotyka tajemniczego Youssefa. Wspólne wyjście z mężczyzną rozpocznie długą noc, podczas której bohaterka  będzie musiała walczyć o swoje prawa i godność. Czy kobieta może zwyciężyć, gdy sprawiedliwość leży po stronie oprawców?

#NIC: BRACIA LUMIERE
 Porywająca historia narodzin kina, z pasją i humorem opowiedziana przez Thierry’ego Frémaux – dyrektora Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie. Dokument „Bracia Lumière” to unikalne spojrzenie na Francję i świat z początków współczesnej ery. A przede wszystkim pasjonująca opowieść o pierwszych filmach, które wyznaczyły drogę i świetlaną przyszłość dla dzisiejszego kina. W 1895 roku Louis i Auguste Lumière wymyślili kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy, takie jak: „Wyjście robotników z fabryki” czy „Polewacz polany”. Z czasem, usprawniając pracę kamery, doskonaląc kompozycję kadru, wprowadzając duble i śmiało eksperymentując z efektami specjalnymi, położyli podwaliny pod dzisiejszą sztukę filmową.

#NIC: BURNING
Marzący o karierze pisarza Jong-so, został zmuszony do powrotu na rodzinną wieś. Chłopak przeżywa właśnie zauroczenie Haemi (Jeon Jong-seo), która twierdzi, że zna go ze szkoły. Pod jej nieobecność Jong-soo opiekuje się kotem, którego nigdy nie udaje mu się zobaczyć, choć znika zostawiane dla niego jedzenie. Z dalekiej podróży Haemi przywozi Bena, zamożnego, pewnego siebie światowca, i to z nim spędza teraz czas. Zrozpaczony Jong-soo krąży wokół szczęśliwej pary – aż do dnia, w którym dziewczyna znika. Z dnia na dzień chłopak nabiera coraz większej pewności, że to Ben jest za to odpowiedzialny.

#NIC: CZŁOWIEK DELFIN
Jacques Mayol to jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym, określany mianem człowieka delfina, teoretyk i pasjonat nurkowania, filozof, którego życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit” (do którego Mayol współtworzył scenariusz). Był pierwszym wolnym nurkiem, który zszedł na głębokość 100 metrów, a jego koncepcja jedności człowieka z oceanem, w tym z delfinami, przedstawiona w biograficznej książce „Homo Delphinus” jest podstawą dla wszystkich nurków głębinowych.

#NIC: Comédie-Française: ROMEO I JULIA
Legendarny dramat światowego repertuaru po setkach lat, jakie upłynęły od jego napisania i wielu różnorodnych interpretacjach, jakim był poddawany, stał się wzorcem historii miłości absolutnej. Jednak ujęcie Érica Rufa, reżysera paryskiego spektaklu, dalekie jest od romantycznego odczytania, do którego „Romeo i Julia” zwykle jest sprowadzany. Zastępca dyrektora Komedii Francuskiej, związany z tym teatrem od 1993 roku, stara się pokazać, że w dramacie Szekspira chodzi o coś więcej, niż tylko o tragedię miłości młodych kochanków i nienawiści bogatych rodów z Werony.
„Wytwory zbiorowej wyobraźni dotyczące znanego repertuaru fascynują mnie” – komentuje Éric Ruf. Próbując zrozumieć przyczyny romantycznej wizji dramatu, odkrył: „coś w rodzaju ducha zabawy, mit, tak obecny w umysłach ludzi, że stał się samonapędzającym i koncentrującym się na sobie”. Rzeczywiście, ta tragedia, która zawiera kilka uroczych momentów komediowych, to gra kontrastów, przeciwstawiająca naiwność miłości nastolatków nienawiści napędzającej przemoc między Montekimi a Kapuletami. Jednak głębszy sens często nam umyka. Usytuowanie akcji pod palącym słońcem południa Włoch (po przeciwnej stronie niż Werona), w części świata, gdzie otaczające ubóstwo uwypuklało bogactwo nielicznych, gdzie obdrapane ściany świadczyły o utraconej świetności i gdzie irracjonalne lęki i powszechne przesądy pozostawały wciąż żywe, pomaga reżyserowi ukazać niezwykłe bogactwo języka Szekspira w całej jego szorstkości, bujności, dosadnej komiczności. Francuski przekład sztuki jest dziełem François-Victora Hugo, syna sławnego pisarza Victora Hugo.

#NIC: DISCO ROBACZKI
Roztańczone i rozśpiewane robaczki obdarzone ludzkimi cechami z pewnością przypadną do gustu zarówno młodszej, jak i starszej widowni. Rodziców rozbawi inteligentny, pełen ironii humor znany z serii o Shreku oraz genialne wykorzystanie największych przebojów disco. Dzieci pokochają pełzających bohaterów za wyjątkowo zabawne przygody. Obok komicznych i trzymających w napięciu perypetii sympatycznych bohaterów, nieocenionym walorem tego filmu jest muzyka. Widzowie usłyszą hity lat 80., takie jak „Disco Inferno”, „YMCA”, „I Will Survive”  w całkowicie nowych, współczesnych wykonaniach

#NIC: DUSZA I CIAŁO
Mária  to młoda, skryta i zamknięta w sobie kobieta, obdarzona niezwykłą pamięcią. Rozpoczyna pracę w firmie, w której dyrektorem finansowym jest Endre – zblazowany mężczyzna w średnim wieku. Endre, nieobojętny na wdzięki nowej pracownicy, pragnie zaprzyjaźnić się z kobietą, lecz Mária, silnie przestrzegająca wszelkich norm i tytułów (zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym), pozostaje niewzruszona wobec poufałości mężczyzny. Przypadek sprawia, że na jaw wychodzi interesujący fakt z życia głównych bohaterów – co noc oboje śnią ten sam sen: w scenerii zimowego lasu spotykają się dwa jelenie; Endre przybiera perspektywę samca, Mária – samicy. Bohaterowie, niemogący nawiązać kontaktu w rzeczywistości, próbują dotrzeć do siebie poprzez marzenie senne. Historia miłosna, opowiedziana w niebanalny sposób, łącząca humor z naturalizmem poprzez na przykład przedstawienie pracy rzeźni w konwencji dokumentalnej, prezentuje zarówno cielesne, jak i metafizyczne aspekty narodzin intymnej relacji między pozornie różnymi jednostkami, które wiąże podświadoma potrzeba dzielenia uczuć z drugą osobą

#NIC: FUTURE SHORTS
Przyjaźń, miłość, rodzina, muzyka - tematy uniwersalne, a jednocześnie zawsze aktualne i dotyczące każdego z nas. Future Shorts Summer porusza te kwestie w postaci błyskotliwej selekcji ośmiu międzynarodowych krótkich filmów - czterech fabularnych, dwóch dokumentalnych oraz dwóch teledysków. Będzie rozrywkowo jak na lato przystało, ale i z subtelną nutą dystansu do świata i samego siebie.

#NIC: FUTURE SHORTS SUMMER SEASON 2018
Pokaz najlepszych filmów krótkometrażowych wyprodukowanych w ostatnim czasie.
 
W programie:
 
Picture World / reż. Elin Övergaard / Szwecja, 2017 / fabuła / 13 min,
Everything Lives: Looking at the Artist as Father / reż. Huw Wahl / Wielka Brytania, 2016 / dokument eksperymentalny / 24 min.
Just Swimming / reż. Darko Vidackovic / Chorwacja, 2017 / animacja / 10 min.
Flight / reż. Laura Wahda / Wielka Brytania, 2017 / dokument / 10 min.
You Will Be Fine / reż. Céline Devaux / Francja, 2017 / animacja / 15 min.
The Disinherited / reż. Laura Ferrés / Hiszpania, 2017 / komedia / 17 min.

#NIC: HOT SUMMER SHORTS
Najgorętszy pokaz krótkich metraży tego lata! W tym sezonie prezentujemy program złożony z pięciu międzynarodowych, komediowo-przygodowych filmów z przymrużeniem oka, bo jak wiadomo lato to idealny czas na rozrywkę pełną parą! W programie obejrzymy m. in. komedię o nietypowych nastolatkach żyjących w społeczeństwie o odwróconych rolach kulturowych, francuski film przygodowy o wędrownym pchlim cyrku, panoramę Turcji z punktu widzenia imprezujących nastolatków oraz ironiczną, a jednocześnie wybitnie zabawną i prawdziwą wariację na temat stereotypów dobrego macierzyństwa.

#NIC: KSIĘGI PROSPERA
jedna z najoryginalniejszych adaptacji „Burzy” Shakespeare`a. Będący na wygnaniu Prospero – naukowiec, humanista przy pomocy wiedzy (także tajemnej) zdobytej przez studiowanie ksiąg przekształca wyspę w renesansową włoską kolonię. Buduje pałace, baseny i ogrody w włoskim stylu, a miejscowe duchy przemienia w postacie z klasycznej mitologii. Cały czas myśli jednak o zemście na tych, którzy pozbawili go księstwa. Pewnej nocy Prospero zaczyna marzyć o burzy…

#NIC: LOKATOR + KONCERT ZESPOŁU TRELOTECHNIKA
Daisy jest atrakcyjną blondynką i pracuje jako modelka. Słysząc o siódmej już ofierze „Mściciela”, który regularnie co wtorek zabija jasnowłose dziewczęta, Daisy postanawia przenieść się do domu rodziców. Tutaj częstym ich gościem jest Joe – inspektor policji - który czyni zaloty wobec Daisy. W tym samym czasie rodzice wynajmują pokój tajemniczemu lokatorowi. Choć jego zachowanie jest dość dziwne, Daisy udaje się z nim zaprzyjaźnić, ku zniecierpliwieniu Joe’go. Pewnego wtorku, pod nieobecność lokatora, Joe przeszukuje jego pokój, znajdując dowody jego prawdziwej tożsamości…Film jest oparty na motywach wydarzeń związanych z morderczą działalnością Kuby Rozpruwacza w Londynie u schyłku XIX wieku. "Lokator" jest jednym z pierwszych filmów Alfreda Hitchcocka, w którym zdecydowanie daje znać o sobie jego kunszt reżyserski. Za pomocą prostych środków, m.in. starannej gry czasem, potrafił stworzyć przejmującą atmosferę nadchodzącego nieszczęścia oraz błyskotliwie ukazać środowisko londyńskich warstw niższych.

#NIC: LOUISE NAD MORZEM
Louise, starsza pani, nie zdąża na ostatni pociąg, który w okresie wakacyjnym opuścił stację. Nie poddając się panice, nieustraszona Louise decyduje się zostać, niezależnie od tego co ją czeka. A jest to wiele niebezpiecznych czynników: złe warunki pogodowe, obfite opady, wysokie fale. Czy w tych niesprzyjających okolicznościach pani Louise uda się przetrwać?

#NIC: MAKBET - NATIONAL THEATRE LIVE
Spektakl z cyklu „National Theatre Live”. Najbardziej intensywna i przerażająca tragedia Szekspira. Rory Kinnear gra owładniętego fatalnym pędem ku władzy Makbeta. Anne-Marie Duff wciela się w Lady Makbet, silną kobietę, która kieruje mężem na drodze do korony, skłaniając go do popełnienia zbrodni. W świecie zniszczonym przez wojnę domową małżeństwo walczy o przetrwanie. Budują swoją siłę i pozycję za pomocą morderstwa i oszustwa. Wydaje się, że kieruje nimi czyste, elementarne zło.

#NIC: MAŁA WIELKA STOPA
Adam jest zwyczajnym, trochę nieśmiałym nastolatkiem. Pewnego dnia wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu dawno zaginionego taty. Nie spodziewa się, że już wkrótce odkryje pewien włochaty rodzinny sekret. Otóż jego tata jest potomkiem legendarnego Yeti i od lat mieszka w puszczy. Oczywiście Adam też ma w sobie geny tej niezwykłej istoty, a to niesie ze sobą pewne niezwykłe konsekwencje. Chłopak podobnie jak jego tata posiada szczególne super moce. Wkrótce będzie musiał ich użyć, by obronić siebie i ojca przed tropicielami, którzy na zlecenie pewnej firmy futrzarskiej od lat szukają Yeti. Szykuje się wieeeelka przygoda!

#NIC: MOCNY CZŁOWIEK + KATARZYNA ŁOPATA Z ZESPOŁEM
Pisarz Henryk Bielecki doprowadza do śmierci przyjaciela, by ukraść rękopis jego książki. Wydaje ją pod własnym nazwiskiem i zdobywa sławę. Jednak przed jej sceniczną premierą tajemnice Bieleckiego zaczynają wychodzić na jaw…

#NIC: MŁODOŚĆ ASTRID
Znamy ją jako starszą panią, która napisała fenomenalne (choćby "Dzieci z Bullerbyn" czy "Pippi Pończoszanka") książki dla dzieci. Taką też Astrid Lindgren poznajemy w pierwszych scenach filmu Christensen, gdy odbiera życzenia urodzinowe, przesłane przez dzieci z całego kraju. Pisarka cofa się pamięcią do lat młodości - wspomina jak za zgodą rodziców zaczęła pracować w lokalnej gazecie, a przy okazji uwikłała się w romans z wiele od niej starszym przełożonym. "Młodość Astrid" to jednak nie tylko biografia popularnej pisarki, to przede wszystkim opowieść o losie niezależnej kobiety, która chce żyć na własnych warunkach i mieć możliwość rozwijania swojego niebywałego talentu literackiego. Pokaz w ramach Filmowego Klubu Seniora.

#NIC: NIEDOPARKI
Niedoparki są niewielkimi stworzeniami zamieszkującymi wszystkie ludzkie mieszkania – również Twoje. Żywią się skarpetami, ale wybierają jedynie te z naturalnych włókien, a poza tym zabierają zawsze tylko jedną skarpetę z pary – taką mają zasadę. Ponadto, przytrafiają im się liczne perypetie, takie jak wojny skarpetkowych gangów czy okupy – w ich świecie z pewnością nie ma miejsca na nudę!

#NIC: OCTOBER
Życie Dana, podobnie jak większości beztroskich 21-latków, obraca się wokół przyjaciół i współpracowników hotelu, codziennie przeżywających swoje wzajemne wzloty i upadki. Jedną ze stażystek jest Shiuli, która często zmaga się z bezczelnością Dana. Zaskakujące wydarzenie zmienia życie tej dwójki, jak i łączące ich uczucia.

#NIC: POWRÓT DO MONTAUK
Pisarz Max Zorn, mężczyzna po sześćdziesiątce, w trakcie trasy promującej jego książkę w Nowym Jorku spotyka kobietę, której nigdy nie zapomniał. Wspólnie spędzają weekend. Minęło 17 lat od ich ostatniego spotkania. Czy jest jeszcze przed nimi wspólna przyszłość?

#NIC: PROJEKCJA FILMU FORRESTA GRAM + OTWARCIE WYSTAWY FOTOGRAFII "MIĘDZY SŁOWAMI"
Fotografie powstały w odpowiedzi na potrzebę uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Sokoły” do wyrażania emocji oraz ekspresji - osób, które w związku z posiadanymi ograniczeniami często nie są w stanie wyrazić w sposób werbalny tego wszystkiego co chciałyby powiedzieć. Kreacje filmowe, wcielanie się w role bohaterów poprzez naśladowanie ich gestów i mimiki stanowią formę terapii, pozwalają dać upust bogatej ekspresji drzemiącej w każdym człowieku, umożliwiają zapoznanie się na miarę możliwości z kulturą masową, dodatkowo stanowią po prostu dobrą zabawę.
 
Fotografie przedstawiają wariacje na temat znanych kadrów światowego kina. Modele dobrani zostali pod kątem podobieństwa zewnętrznego, cech osobowości oraz zainteresowań. Oglądając zdjęcia warto zwrócić uwagę na podobieństwo detali pieczołowicie dobranych do oryginałów, spojrzeć szerzej, zobaczyć głębiej i więcej, zatrzymać się na chwilę gdzieś pomiędzy codziennym pędem
a potokiem wylewanych słów…
 
Wejściówki do odbioru za darmo w kasie kina

#NIC: Poznański Klub Podróżnika: Nie dojechać nigdy
 
"Znów w drodze. Z braku skrzydeł ciągle przemieszczam się rowerem” napisał w jednej ze swoich książek ("Makaron w sakwach") Piotr Strzeżysz. Film "Nie dojechać nigdy" to opowieść o życiu współczesnego nomady, który od ponad 20 lat włóczy się po świecie, szukając w nim swojego miejsca. Samotne noce w bezludnych zakątkach globu, obcowanie z duchami, niezliczone spotkania z „innym”, zmartwienia mamy, koty i przemożna chęć niedojechania do celu – to wszystko składa się na fascynujący portret jednego z najoryginalniejszych polskich podróżników, laureata Kolosa 2014 oraz autora znakomitych "Powidoków" i "Snu powrotu", który od zawsze marzył, żeby być ptakiem.

#NIC: Szczękościsk + spotkanie z blogerami
Trzyosobowa grupa artystyczna „Szczękościsk” marzy o podbiciu rynku sztuki. Na razie jej członkowie skupiają się na dużo bardziej przyziemnych sprawach – Igor zarabia, robiąc fotografie do gazetek z supermarketów, Baton straszy dzieci w lunaparkowym domu strachów, a Laura jest księgową w firmie utylizującej elektrośmieci. Trwają jednak przygotowania do Prowokaliów – czołowego festiwalu sztuki performance.
Po pokazie spotkanie i rozmowa ze Zwierzem Popkulturalnym (Kasią Czajką) o blogach filmowych i ich tworzeniu.
 
Wejściówki do odbioru za darmo w kasie kina.

#NIC: TERMINATOR: ELEKTRONICZNY MORDERCA
Kultowy film SF, będący początkiem serii o Terminatorze. W Polsce tytuł filmu został przetłumaczony na: „Elektroniczny morderca”. Rok 2029. Spustoszonym nuklearną wojną światem rządzą roboty, rodzaj ludzki zszedł do podziemia, a Los Angeles to jedno wielkie gruzowisko. Jednak ludzie przygotowują się do buntu przeciw wszechwładnym maszynom. Ich wysłannik (Michael Biehn) wraca do Los Angeles roku 1984. Musi za wszelką cenę uniemożliwić niezniszczalnemu cyborgowi z XXI wieku, terminatorowi (Arnold Schwarzenegger), zamordowanie Sary Connor (Linda Hamilton), przyszłej matki lidera rewolucji. Uzbrojony po zęby i pozbawiony jakichkolwiek uczuć terminator urządza krwawe polowanie na dziewczynę

#NIC: UNREAL + SPOTKANIE Z MARTĄ PALCZYŃSKĄ
Zgodnie z tytułem, twórcy „UnReal” postawili na zrealizowanie scen jakich widzowie filmów rowerowych nie mieli okazji wcześniej oglądać. Na ekranie zobaczymy więc nie tylko klasyczną scenerię dla rowerów górskich, ale także śnieg czy galopujące stada dzikich koni. Dokładając do tego absolutną elitę zawodników tej dyscypliny (m.in. Brandon Semenuk czy Graham Agassiz) otrzymamy wybuchową mieszanką nakręconą w prawdziwie hollywoodzkim stylu.Za produkcją filmu stoją dwie niezwykle doświadczone ekipy – Teton Gravity Research oraz Anthill Films. Ciekawostką jest fakt, że pierwsza z wymienionych wytwórni nie uczestniczyła dotąd w produkcji filmu rowerowego. Nie należy jednak zapominać, że TGR to jedna z najstarszych i najbardziej uznanych wytwórni filmów narciarskich i snowboardowych, mająca na swoim koncie liczne nagrody oraz ponad 30 zrealizowanych pełnometrażowych produkcji! Anthill Films to z kolei młoda wytwórnia związana ściśle ze sceną kolarstwa górskiego, ale posiadająca już swoją ugruntowaną pozycję i markę.
Przed seansem spotkanie z Martą Palczyńską, która opowie jak przygotować się do długiej podróży rowerem.

#NIC: VOLTA + SPOTKANIE Z ANDRZEJEM ZIELIŃSKIM
Bruno Volta to prawdziwy „kiler” w rozwiązywaniu zagadek i przeglądaniu ludzi na wylot. Pewnego dnia jego zmysł kombinowania i zarabiania zostaje postawiony w stan pełnej gotowości. Jego znacznie młodsza partnerka Agnieszka w niecodziennych okolicznościach poznaje dziewczynę o imieniu Wiki. Nowa znajoma znajduje w ścianie starej kamienicy tajemniczy i niezwykle drogocenny przedmiot. Volta nie może przepuścić wartej miliony okazji. Wspólnie z „cwaniakowatym” ochroniarzem Dychą postanawia zagrać vabank i jest gotowy na wszystko, aby wejść w posiadanie niezwykłej rzeczy. Nie będzie to jednak łatwe, bo niewinnie wyglądająca Wiki to w istocie godny rywal, a nie jakaś tam „słaba płeć”.
Po seansie spotkanie z Andrzejem Zielińskim.

#NIC: ZAWSZE JEST CZAS NA MIŁOŚĆ
Emily Walters  jest amerykańską wdową mieszkającą w sąsiadującej z wiejskim otoczeniem dzielnicy Londynu. Kobieta nie może jednak znaleźć sobie miejsca w życiu. Nie ma głowy  do takich „drobnostek” jak własne mieszkanie, finanse czy przyszłość własnego syna. Pewnego dnia poznaje ekscentrycznego właściciela osobliwej chatki znajdującej się na obrzeżach miasta. Między nimi rodzi się wyjątkowa więź, która przeczy wszystkim konwenansom. Wkrótce mężczyzna staje się celem nieuczciwych przedsiębiorców, którzy chcą go wysiedlić. Emily zrobi wszystko, aby mu pomóc, ryzykując nawet odrzucenie przez grono dotychczasowych znajomych. Mężczyzna okazuje się być wrażliwym romantykiem, a nietypowa relacja z każdym dniem przeradza się w „coś więcej”. Niespodziewany romans wypełnia lukę w życiu obojga.

#tuiteraz
Film o instagramowej znajomości zmieniającej życie!
Stéphane, francuski szef kuchni, ma wszelkie powody, by czuć się spełniony. Dumny z dwóch dorosłych synów i za pan brat z wyrozumiałą eks żoną, wiedzie spokojne życie mężczyzny w średnim wieku. Do chwili, gdy zupełnie przypadkiem, poznaje na Instagramie tajemniczą i piękną Soo z Korei. Ich Instagramowe kontakty nie mają końca. Stéphane opowiada jej o przepięknych widokach z francuskiej części Kraju Basków a ona o życiu w Seulu, mieście kwitnącej wiśni. Pomimo dystansu i barier kulturowych świetnie się rozumieją. Pewnej nocy Stéphane decyduje się na spontaniczny i szalony wyjazd do Seulu.
Czy Stéphane'owi uda się spotka Soo na lotnisku...? No cóż, zobaczcie? 🙂

(NIE)DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE
(Nie)długo i szczęśliwie
Reż. Paolo Costella
Włochy 2021
Twórcy hitu kinowego "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" powracają z nowym filmem o równie interesującym i celnym pomyśle scenariuszowym. "(Nie)długo i szczęśliwie" opowiada o czterech parach, które odkrywają, że ich małżeństwa nie są ważne, ponieważ ślubu udzielił im oszust podający się za księdza.
Nasi bohaterowie mają miesiąc na podjęcie decyzji o przyszłości swoich związków. Czy zgodzą się po raz kolejny powiedzieć sobie "tak", a może wykorzystają tę nadarzającą się okazję do poszukania nowej życiowej szansy?

(NIE)ZNAJOMI
Grupa przyjaciół decyduje się zagrać w trakcie kolacji w niewinną grę. Do zakończenia spotkania wszyscy muszą ujawniać wiadomości przychodzące na ich telefony, a rozmowy mają odbywać się w trybie głośnomówiącym. Jak możemy się spodziewać, ten przyjemny wieczór wywróci ich świat do góry nogami.

100 DNI DO MATURY
"100 dni do matury"
reż. Mikołaj Piszczan
Polska 2025, 110 minut

„100 dni do matury” to wciągająca opowieść o pierwszych ważnych wyborach, przyjaźni i gotowości do zmian z udziałem topowych polskich influencerów. Zabawne i mądre kino dla nastolatków łączące ważne przesłanie z jakościową rozrywką. Zrealizowana z rozmachem produkcja o młodych i dla młodych z brawurową akcją w tle.
Kapsel to imprezowicz z klasy maturalnej, dla którego znacznie ważniejsza niż egzamin dojrzałości jest paczka bliskich znajomych. Gdy dociera do niego, że zakończenie liceum oznacza również rozpad jego ekipy, postanawia pokrzyżować wszystkim studenckie plany i podarować jeszcze jeden rok wspólnej beztroski. Aby ocalić przyjaciół od trudów wkraczania w dorosłość, zamierza włamać się do innowacyjnego systemu Ministerstwa Edukacji i zmienić wyniki matur. Do brawurowej akcji angażuje grupę licealistów z najmniejszymi szansami na zdanie matury oraz… dawno niewidzianego, pełnego kontrowersyjnych życiowych mądrości dziadka. Czy genialny plan Kapsla się powiedzie? Czy chłopakowi uda się zmienić bieg wydarzeń i zatrzymać przyjaciół przy sobie?

100 FILMÓW W 100 MINUT
100 niezwykle krótkich filmów z całego świata. Sto fabuł, sto zakończeń, przynajmniej 100 bohaterów, a tylko jeden bilet! 100 filmów w 100 minut to międzynarodowy festiwal z Ukrainy, którego organizatorem jest Kiev International Short Film Festival. Swoje pokazy organizuje na Ukrainie, w Polsce, Czechach, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Zasada jest prosta – każdy film musi się się zmieścić w 60 sekundach. Chciałbyś je zobaczyć? Ale przecież serniczek, ta tęcza... Nie czekaj, zdobądź bilety! 
Pokaz w angielskiej wersji językowej.
 
Jak tylko otworzyłaś nową zakładkę, ktoś polubił twoją fotkę. Sernik czeka w lodówce. O, i jest tęcza za oknem. Powinnaś się tym podzielić. A wiesz, że Beyonce ma nową fryzurę? I kot gra w karty w filmiku. I jeszcze są tanie loty na kwiecień. Ale te psy w schronisku… I plecaki na wyprzedaży. I trzeba sprawdzić Instagram. I te nowe trendy malowania paznokci. Co za ciekawy artykuł! I zdjęcia młodego Tom’a Yorke’a. Ech niedługo kończysz 30 lat. Musisz trochę poćwiczyć. Podpiszmy jakąś petycję. Cóż za ciekawa lektura. Powinnaś też dawać wykłady! Którym charakterem Gry o Tron jesteś? I jakim rodzajem winogrona? Mama ma niedługo urodziny. O, ktoś polubił tęczę. Już czas do łózka... Jeśli to wszystko zdarza się również Tobie, to 100 filmów w 100 minut jest dla Ciebie! 



JESIEŃ FILMOWA to cykl rozproszonych wydarzeń filmowych ożywiających kulturalnie życie Poznania w drugiej połowie roku. W programie między innymi: najlepsze kino krótkometrażowe ze świata, przedpremierowe pokazy filmów z pogranicza filmu i sztuk wizualnych z udziałem twórców, wydarzenia edukacyjne i branżowe.

100 FILMÓW W 100 MINUT
Ktoś polubił Twoje zdjęcie w chwili, gdy otworzyłeś tę kartę. A w kuchni jest sernik. I tęcza za oknem. Powinieneś zapostować tęczę. Beyonce ma nową fryzurę. Jest też kot grający w karty. I są tanie loty w kwietniu. Ale są też psy w schronisku. I plecaki na wyprzedaży. Sprawdź instagram. I jeszcze trendy manicure. Co za interesujący artykuł. Ach i te zdjęcia młodego Thoma Yorke'a! Niedługo skończysz 30 lat. Powinieneś zacząć ćwiczyć. A teraz podpisz petycję. Ale ciekawy wykład. Też powinieneś wykładać. Ale którą postacią z Gry o Tron jesteś? I jakim rodzajem winogron? Niedługo będą urodziny mamy. O, ktoś polubił tęczę. A teraz czas spać…
Jeśli to wszystko się Tobie przydarza, 100 filmów w 100 minut to coś dla Ciebie!
 
Sto ekstremalnie krótkich filmów z każdego zakątka świata.
Sto historii, sto zakończeń, minimum sto głównych bohaterów, jeden bilet! Międzynarodowy festiwal z Kijowa, który będzie pokazywany na Ukrainie, w Polsce, Estonii, Czechach, Niemczech i Wielkiej Brytanii! Ach, chcesz pojechać do Wielkiej Brytanii, ale co z sernikiem… co z tęczą… Kup bilet! Szybko się wyprzedadzą!
Uwaga: program zaprezentujemy w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.

100 KILO DO GWIAZD
16-letnia Lois od dziecka ma tylko jedno marzenie: polecieć w kosmos… opuścić Ziemię, na której czuje się tak obca. Dziewczyna ma talent do matematyki i fizyki, ale jest problem unicestwiający te marzenia: Lois waży 100 kilogramów… Dziewczyna nie radzi sobie z sytuacją i wkrótce ląduje w ośrodku dla młodzieży z problemami. Tam spotyka Amélie, Stannę i Justine, trzy nastoletnie dziewczyny, które, tak jak ona, są gotowe zrobić wszystko, by odlecieć w kosmos…

100 filmów w 100 minut
100 FILMÓW W 100 MINUT
#jesieńfilmowa
 
Nie masz czasu by zobaczyć nawet jeden film w miesiącu? Lubisz być zaskakiwany treścią, formą? Unikasz mainstreamu i nie boisz się eksperymentów? Jeśli choć na jedno z pytań odpowiedziałeś/-aś twierdząco, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Jeszcze tej jesieni w Poznaniu pokażemy premierowo, unikatowy zestaw 100 filmów z całego świata skomponowanych w stu-minutowy program. 
 
100 FILMÓW W 100 MINUT to międzynarodowy festiwal z Ukrainy, którego organizatorem jest Kiev International Short Film Festival. Program festiwalu to energetyczna mieszanka stylów, gatunków i tematów. Selekcjonerzy postawili twórcom filmowym tylko jedno ograniczenie – film musi zmieścić się w 100 sekundach. Zobaczymy śmierć w kosmosie i sukienkę ślubną wykonaną ze spadochronu, przyjrzymy się efektom przedawkowania kofeiny, poznamy człowieka-Croissanta oraz smutne króliki wielkanocne, a także wielu innych bohaterów i niezwykłych sytuacji.
 
Pełna lista filmów: www.100films.kisff.org
 
___________________________________________
 
Wydarzenie odbywa się w ramach JESIENI FILMOWEJ, która obejmuje ponad dwa miesiące rozproszonych wydarzeń filmowych i audiowizualnych na terenie całego Poznania. Widzowie obejrzą nowe, w tym także premierowe produkcje balansujące na granicy tradycyjnych i eksperymentalnych form filmowych, wezmą udział w spotkaniach z zaproszonymi reżyserami oraz warsztatach i dyskusjach.

1056 DAYS - HISTORIA NAJDŁUŻSZEGO ROCZNEGO KITETRIPA
"1056 days - historia najdłuższego rocznego kitetripa"
Reż.Jasmina i Olek
Polska 2023, 75 minut

Film 1056 days - historia najdłuższego rocznego kitetripa. W 2019 roku Jasmina rzuciła pracę w korpo, Olek zawiesił działalność architektoniczną i wyruszyliśmy w podróż w pogoni za wiatrem, z zamiarem okrążenia ziemi w rok. Przez pandemię ziemi nie okrążyliśmy, a na tripie zostaliśmy niechcący 3 lata. 1056 days to nie jest typowy film kite'owy. Jest to przede wszystkim opowieść o naszej podróży, jej trudach i pięknych momentach. Nie zabraknie w nim również zapierających dech w piersiach widoków i fajnych tricków kite'owych! Do zobaczenia w kinie!

11 MINUT
Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona – aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut. 

11. Winter is my love: Poznań
Zapraszamy na Winter Is My Love, festiwal filmów snowboardowych, który odbywa się po raz jedenasty 🙂
Zapraszamy na wieczór w kinie Rialto, podczas którego na dużym ekranie wyświetlimy najlepsze snowboardowe premiery nadchodzącego sezonu. Pokażemy nowe filmy uznanych ekip oraz filmy najlepiej zapowiadających się debiutantów.
Pokaz trwa około 4 godzin. Wyświetlimy premierowo 4 filmy, których tytuły podamy na początku października. 
Sobota, 13 października, godzina 20:00
Tegoroczne zwiastuny, opisy filmów i ekip oraz przydatne linki publikujemy na naszym profilu Fb oraz na Instagramie:
http://www.instagram.com/winterismylove/
W kinie panuje snowboardowa atmosfera: jest luz i dużo śmiechu. W przerwach między filmami możesz wziąć udział w konkursach, wygrać nagrody i poznać ciekawych ludzi.

12. Winter is my love
Zapraszamy na 12. festiwal filmów snowboardowych Winter Is My Love. To wyjątkowy wieczór w kinie, podczas którego obejrzysz 4 snowboardowe premiery i spędzisz czas wśród ludzi, którzy jeżdżą na desce.
W kinie panuje swobodna atmosfera, w przerwach między filmami organizowane są konkursy, w których można wygrać snowboardowe nagrody.
Więcej o imprezie oraz o wyświetlanych filmach dowiesz się odwiedzając profil festiwalu:
https://www.facebook.com/winter.is.my.love/
wydarzenie na fb
https://www.facebook.com/events/704959309976153/
 

120 UDERZEŃ SERCA
W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: mamy wczesne lata 90., epidemia AIDS zbiera we Francji swoje żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP.

127 godzin

13 lat, 13 minut

1800 GRAMÓW
Kraków przygotowuje się na nadejście świąt. Ewa (Magdalena Różczka), kobieta dla której nie ma rzeczy niemożliwych, szuka nowych opiekunów dla dzieci pozbawionych rodzin. Jest wulkanem energii, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis, aby im pomóc. Tuż przed Bożym Narodzeniem w jej życiu pojawia się niezwykła dziewczynka – Nutka, niemowlę pozostawione przez matkę. Dla jej dobra Ewa gotowa jest zrobić wszystko, nawet poświęcić siebie, swoją karierę i szansę na miłość… Nie spodziewa się, że wkrótce przez jej życie przetoczy się prawdziwa lawina emocji, na którą nie przygotowało jej nic, czego do tej pory doświadczyła. Czy bezinteresownie ratując jeden mały świat można uratować również siebie?

1917
Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda.

1920 Bitwa Warszawska 3D
Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920 roku. Jan, poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli, aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka. Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego, który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajdzie finał w wielkiej bitwie, która na zawsze odmieni nie tylko losy Jana i Oli, ale całej dwudziestowiecznej Europy.

1956. Wolność i miłość
Jest rok 1956. Najzimniejszy rok Zimnej Wojny. Węgry znajdują się w orbicie politycznej dominacji Związku Radzieckiego. Jest jednak dziedzina, w której są największą siłą – węgierska drużyna jest niepokonana w water polo. Jesienią 1956 roku, gdy ciemna chmura komunizmu zawisa nad całą Europą, a radzieckie czołgi rujnują państwo węgierskie, Karcsi Szabo i jego drużyna walczą z Sowietami o złoto na Olimpiadzie w Melbourne. Mecz miał się później okazać najbardziej krwawą rozgrywką w historii sportu, symboliczną bitwą o honor i wolność, na którą patrzył cały świat...

1970
Tomasz Wolski, kontynuując znakomitą serię dokumentów opartych na materiałach found footage, tym razem ujawnia rzeczywistą dynamikę wydarzeń grudnia 1970 roku na Wybrzeżu. Łącząc archiwalne zdjęcia z niedawno odkrytymi zapisami rozmów ówczesnych decydentów (którzy ożywają na ekranie dzięki animacjom), reżyser tworzy całościowy obraz protestów. Oddaje hołd ich uczestnikom, ale przede wszystkim rzuca nowe światło na działania władz: pokazuje tych, którzy wydawali rozkazy, i posłusznych wykonawców, przypomina konkretne nazwiska, demaskuje mechanizmy represji i propagandy.

20 000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ
"20 000 gatunków pszczół" (20.000 especies de abejas)
Reż. Estibaliz Urresola Solaguren
Hiszpania, 2023, 125 minut

Najlepszy hiszpański film roku, sensacja Berlinale. Nagrodzone w Berlinie (najlepsza rola pierwszoplanowa) i Maladze (najlepszy film) oraz nominowane do LUX Audience Award „20 000 gatunków pszczół” to pełen empatii i ciepła obraz o poszukiwaniu własnej tożsamości. Dziesięcioletnia (!) Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką tej nagrody. W „20 000 gatunków pszczół” wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju. Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów. Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Dlaczego zatem ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, tak często budzi sprzeciw? „20 000 gatunków pszczół” to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.

20. OFF CINEMA 2016: ARGENTYNA, ARGENTYNA
Carlos Saura zabiera widzów do serca argentyńskiej muzyki. Twórca staje z kamerą w miejscu, gdzie przecinają się szlaki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki. W "Argentynie" pojawiają się najważniejsze zespoły i artyści tamtejszej sceny. Ich taniec, śpiew i debaty stają się dla twórcy fascynującym spektaklem. Bohaterowie poruszają się pośród luster, które pozwalają przyjrzeć się, jak dopracowane i przemyślane są ich ruchy. Tu nie ma przypadkowego gestu ani fałszywej nutki. Wrażliwość reżysera pozwala mu wydobyć z argentyńskiej kultury jej esencję: żywiołowość, dynamikę, emocjonalność, gorącą krew, a także erotyzm i magnetyzm. To doskonała alternatywa dla tych, którzy znudzeni są banalnością i powtarzalnością programów w rodzaju "Taniec z gwiazdami". Z "Argentyny" o tytułowym kraju widzowie dowiedzą się więcej niż z najlepszego przewodnika po. Saura dowodzi, że tylko przez zagłębieniem się w kulturę, która ukształtowała naród, można ten naród poznać.

20. OFF CINEMA 2016: FADOS
Muzyczny dokument Carlosa Saury" mistrza gatunku" poświęcony portugalskiej tradycji Fados. Fados to pełne pasji i lamentu dziewiętnastowieczne pieśni - ballady, które stanowią wspólną spuściznę wszystkich Portugalczyków. Film Saury to próba przypomnienia i powtórzenia wielkiej tradycji poprzez muzyczne misterium tańca i śpiewu. Prawdziwa uczta dla oczu i uszu.

20. OFF CINEMA 2016: FLAMENCO, FLAMENCO
Film przedstawia cykl życia człowieka za pomocą muzyki. Reżyser połączył różne palo z najważniejszymi momentami w życiu człowieka; i tak nana flamenca towarzyszy narodzinom, dzieciństwo upływa w rytmie muzyki andaluzyjskiej i pakistańskiej, w okresie dorastania pojawiają się bardziej treściwe palo. Dorosłość ilustruje poważny śpiew, a śmierć jest pokazana poprzez czyste, nieutemperowane emocje. Cykl kończy się ponownymi narodzinami i przedstawieniem propozycji dla przyszłych artystów flamenco.

2001 ODYSEJA KOSMICZNA
Jeden z najwybitniejszych filmów fantastycznych w historii kina. Składa się z trzech luźno powiązanych ze sobą elementów. Akcja pierwszego epizodu rozgrywa się w czasach prehistorycznych, drugi opisuje odkrycie na Księżycu tajemniczego monumentu, a trzeci opowiada o zagrożonych przez zbuntowany komputer kosmonautach..

22 LIPCA
Film „22 July” w reżyserii nominowanego do Oscara Paula Greengrassa (Kapitan Phillips, Lot 93) opowiada o wydarzeniach rozgrywających się bezpośrednio po najtragiczniejszym zamachu terrorystycznym w historii Norwegii. 22 lipca 2011 roku prawicowy ekstremista zdetonował bombę w samochodzie-pułapce na terenie Oslo, a następnie otworzył ogień na obozie organizacji młodzieżowej, zabijając łącznie 77 osób. W „22 July”, towarzysząc jednej z ocalałych z zamachu osób w fizycznej i emocjonalnej podróży, obserwujemy, jak cały kraj radzi sobie na drodze do pojednania i zagojenia ran.

25 lat niewinności: sprawa Tomka Komendy
„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – debiut reżyserski Jana Holoubka – to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?
 
Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.
 
Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.
 
Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu „Młodzi i Film”, autor głośnego i popularnego serialu „Rojst”. Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”.

30 LAT WYMÓWEK
„30 lat wymówek” to filmowa ballada o człowieku, który wiele lat temu obiecał coś światu i przede wszystkim samemu sobie, jednak z powodu przeróżnych wątpliwości jej nie wypełnił. Dziełem życia perkusisty Michała "Giera" Giercuszkiewicza ma być autorska płyta, o której myśli i marzy od 30 lat. Bieszczadzką suitę pod tytułem „Wolność” zamierza nagrać tam gdzie mieszka, w swoim domu na wodzie. Przejmujący dokument o herosie pełnym słabości, którego obserwujemy w kolejnej, być może ostatniej już próbie spełnienia się jako twórcy.
Rysiek Riedel z Dżemu, bracia Skrzek i śląskie środowisko bluesowe, a w kontrze cisza i muzyka bieszczadzkiej przyrody.

303. BITWA O ANGLIĘ
Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się być najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

365 DNI
Massimo Torricelli, młody i przystojny szef sycylijskiej rodziny mafijnej po zamachu, w którym ginie jego ojciec, jest zmuszony przejąć rządy. Laura Biel jest dyrektorką sprzedaży w luksusowym hotelu. Odnosi sukcesy zawodowe, ale w życiu prywatnym brakuje jej namiętności. Podejmuje ostatnią próbę ratowania związku. Razem z partnerem i przyjaciółmi leci na Sycylię. Laura nie spodziewa się, że na jej drodze stanie Massimo – najniebezpieczniejszy mężczyzna na wyspie, który porwie ją, uwięzi i da 365 dni na… pokochanie go. „365 dni” to pierwszy polski erotyk. Film powstał na podstawie bestsellerowej książki autorstwa Blanki Lipińskiej. To nie kolejna komedia romantyczna, ale opowieść o pożądaniu i pragnieniach.

4 PIĘTRO
Jak zachowujemy się w obliczu śmierci? Jak każdego dnia walczymy z postępującą chorobą gdy ciało odmawia nam posłuszeństwa? Czy rzeczywiście jedyne co możemy zrobić to: poddać się, płakać i zamknąć się w kokonie żalu i nienawiści na cały świat? Odpowiedz brzmi: NIE, a udowadniają nam to małe "łysolki" z tytułowego czwartego piętra. To właśnie od tych młodych bohaterów uczymy się, że nawet w tak ekstremalnej sytuacji można się zakochać, bawić i czerpać ogromną radość z życia, nawet jeśli mamy przeciwko sobie skostniałych doktorów, usiłujących zabić w nas tę energię. To oni pokazują nam , że nawet w tak ciężkiej sytuacji można cieszyć się każdym dniem, pełni nadziei uśmiechać się i przede wszystkim wierzyć, że walka o to życie ma sens..

41 DNI NADZIEI
Tami i Richard, dwoje szaleńczo zakochanych młodych żeglarzy wyrusza w rejs przez Pacyfik do odległej o tysiące kilometrów Kalifornii. Nie mają pojęcia, że płyną wprost na spotkanie jednego z największych huraganów w historii. Ich jacht w starciu z żywiołem nie ma żadnych szans. Cudem udaje im się ocaleć, ale łódź jest w ruinie, a ciężko ranny Richard nie jest w stanie żeglować. Tami nie mogąc liczyć na pomoc z zewnątrz, musi znaleźć w sobie siłę, by na pokładzie roztrzaskanego jachtu przepłynąć ocean i ocalić mężczyznę swojego życia.

45 LAT
Bohaterami jest para, która przygotowuje się do imprezy z okazji 45-lecie małżeństwa. Niespodziewanie w szwajcarskich Alpach odnalezione zostaje ciało pierwszej ukochanej męża, co mocno komplikuje relacje między jubilatami.

48 TYS. KM VW OGÓRKIEM PRZEZ AMERYKĘ PÓŁNOCNĄ - AGA I BARTEK WRZOSEK
Calluna Trip – Odwaga, Droga Ludzie
Rok życia w busie, 48 tysięcy kilometrów dróg i bezdroży. Aga, Wrzos oraz Venera – ich dzielny, 48-letni Volkswagen Transporter – przemierzyli Kanadę, Stany Zjednoczone i Meksyk, zajrzeli też do Gwatemali i Belize. Kąpali się w Wielkich Jeziorach, płoszyli niedźwiedzie na Alasce, szukali złota w Jukonie. W Kalifornii zadzierali głowy, by dostrzec czubki sekwoi, w Utah kładli się na rudej ziemi, by gapić się w niebo usiane milionem gwiazd. W Meksyku zasłuchali się w trzepocie milionów motylich skrzydeł i szepcie prastarych kamieni w ruinach miast Majów. A przez cały czas starali się stłamsić w sobie wewnętrznego turystę i nauczyć się po prostu żyć drogą. Drogą, której – jak się przekonali – nie mierzy się w kilometrach, tylko w napotkanych na niej przyjaznych domach oraz otwartych sercach przypadkowo poznanych ludzi.
****
KIM JESTEŚMY?
Autorzy bloga callunatrip.pl i książki „Podróżyj”.
Połączyła ich szkolna miłość oraz pasja do klasycznych volkswagenów i przemierzania świata.
Aga to marketingowiec, ale jej prawdziwą pasją jest gotowanie. Dlatego tak wiele uwagi poświęca poznawaniu nowych smaków w podróży.
Bartek od wielu lat tworzy muzykę dlatego jego podróżnicze szlaki często kierują ich w ciekawe, muzyczne miejsca.
W drodze stawiają na minimalizm, dzięki któremu odkrywają świat „bardziej”, a esencją podróżowania są dla nich zapachy, emocje, chwile, a przede wszystkim ludzie.
Od ponad dziesięciu lat ich partnerem podróży jest Volkswagen Transporter „Ogórek” z 1972 od którego rozpoczynają planowanie kolejnych wypraw.