'

O Kinie Rialto

Historia

Powstaliśmy w 1937 r., pod koniec grudnia, jako „Adria”*. Wcześniej była tu powozownia. Podczas II wojny funkcjonowaliśmy jako „ Burgtheater”. Po 1945 przez chwilę byliśmy „Jednością”**, ale od 1946 już „Rialto”*** . Do końca XX w. byliśmy kinem częściowo premierowym, a od momentu pojawienie się multipleksów nabraliśmy wiatru w żagle****. „Rialto” stało się kinem studyjnym*****, przystąpiliśmy do sieci  Europa Cinemas****** i sprofilowaliśmy swą działalność w myśl naszej wizji „Kino-Art-House-Jeżyce”*******.

Pierwszy seans odbył się prawdopodobnie we wtorek 28.12.1937 r. Była to: ”Barbara Radziwiłłówna” z Jadwigą Smosarską w roli głównej. Twórcą kina był Józef Petrykowski, poznański przedsiębiorca, który wydzierżawił ten teren; chciał też otworzyć jeszcze jeden bliźniaczy obiekt w okolicy dzisiejszego Teatru Nowego. Na sali „Adrii” było 400 foteli. Sam budynek na przestrzeni tych lat właściwie niewiele się zmienił, dobudowano jedynie dzisiejszy hol i trochę przebudowano zaplecze.

** – Kino Rialto jako jedyne ocalało z wojennej zawieruchy w stanie praktycznie nienaruszonym. Dlatego tu odbyła się pierwsza kinowa projekcja w wyzwolonym Poznaniu. Miała miejsce 21.03.1945 i pokazaliśmy wtedy radziecką komedię muzyczną „Świniarka i pastuch” I.A. Pyriewa z 1941 r., która została poprzedzona najnowszym wydaniem Polskiej Kroniki Filmowej. „Adria” była wypełniona po brzegi, a projekcji towarzyszyło odegranie hymnu narodowego.

*** – 29.01.1946 r.

**** – Pierwszy multiplex otworzono w Polsce w 1998 r. – było to Multikino 51 w Poznaniu.

***** – Jesteśmy jednym z pierwszych kin, które przystąpiły do Sieci Kin Studyjnych, reaktywowanej w 2005 r. SKS jest siecią niezależnych kin funkcjonujących w całej Polsce, dzielimy się na studyjne – art-housy – działające głównie w dużych miastach i mające repertuar znacznie różniący się od kin wielosalowych (przynajmniej 50% produkcji wyświetlanych u nas to filmy polskie lub europejskie) oraz kina lokalne, działające w mniejszych miejscowościach, ale również deklarujące wyświetlanie dużej ilości kina studyjnego i europejskiego. To co nas dodatkowo wyróżnia to różnego rodzaju inicjatywy kulturalno-filmowe, które realizujemy: przeglądy, festiwale, pokazy specjalne, pokazy szortów i dokumentów, spotkania z twórcami, cykle filmowe, DKF-y, pokazy z muzyką na żywo, działania edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych, eventy.

****** – Europa Cinemas to europejska sieć kinowa, której celem jest promowanie kina europejskiego. W Polsce jest około 40 kin należących do tej sieci i radzimy sobie całkiem dobrze. EC dofinansowuje nasze działania promujące filmy europejskie, umożliwia nam spotkanie się w międzynarodowym gronie, a także ułatwia uczestniczenie w różnych festiwalach, m.in. w Cannes, Wenecji czy Berlinie. ******** – Kino – Art-House – Jeżyce to nasze hasło reklamowe, ale także wizja, jak „Rialto” powinno funkcjonować. Przede wszystkim chcemy wyświetlać filmy – oczywiście te najlepsze, ważne, festiwalowe, kultowe, interesujące. Nie ograniczamy się do produkcji stricte niszowych, bardzo studyjnych i zawsze europejskich. Chcemy grać tzw. „kino środka” – dlatego oprócz różnych produkcji i eventów, o których pisaliśmy wyżej, zobaczycie u nas także dobre kino amerykańskie i pozaeuropejskie. Art – House – bo nie jesteśmy tylko kinem, ale miejscem spotkań kultury – w różnej formie. Współpracujemy z wieloma organizacjami, które robią w naszej przestrzeni fajne rzeczy. Jeżyce – bo działamy lokalnie i tę naszą lokalność promujemy.