'

Archiwum filmów

Archiwum filmów

WEDUM - SHORT WAVES

WEDUM KL. 1-3

WEJŚCIE SMOKA
Reżyseria: Robert Clouse
Czas trwania: 102 minut
Rok produkcji: 1973 (50. rocznica premiery)
Gatunek: akcja

Od ponad trzech dekad minionych od czasu swojej przedwczesnej śmierci Bruce Lee pozostaje wciąż niekwestionowanym mistrzem ekranowych sztuk walki. Jego ostatni film, mistrzowskie „Wejście smoka”, zwycięsko oparł się próbie czasu i dziś uznawany jest za najlepszy film o wschodnich sztukach walki w historii kina. Ten hit kasowy przenosi Lee na prywatną wyspę wojskowego gubernatora Hana, którego Akademia Wschodnich Sztuk Walk jest przykrywką dla przemytu opium i nielegalnej prostytucji. Aby pomścić śmierć siostry, Lee infiltruje siedzibę i uczestników brutalnego turnieju Hana - zapierających dech w piersiach zawodów, które łączą umiejętności różnych sztuk walki: karate, judo, tae kwon do, tai chi chuan i hapkido, przygotowanych przez samego Lee. Co za uderzenie!

WENECJA. AWANGARDA BEZ GRANIC
"Wenecja. Awangarda bez granic"
Reżyseria: Michele Mally
Wielka Brtyania, Włochy 2022

Istnieje od 1600 lat, a wciąż pozostaje wyjątkowa. Wenecja.
Canale Grande i inne, kultowe wręcz miejsca, zapisane w pamięci, nawet jeśli nie widziane na żywo. Bogactwo muzeów, szaleństwo zabawy i barwne refleksy wody na płótnach Turnera, karnawał i splendor, niesamowite wille na wyspie Lido i prestiżowy Festiwal Filmowy, pejzaże Canaletta, dzieła takich artystów jak Bellini, Tycjan, Tintoretto, Veronese...
Nęcąca urokiem dekadencji, a jednocześnie prężnie w czołówce. Od początku pełna sprzeczności, kosmopolityczna Wenecja zawsze była miastem handlowej i kulturalnej wymiany ze Wschodem, miastem otwartym na przyszłość i jej inspiracje. Wenecja poddawała się gorączce nieustannego odkrywania jej na nowo przez jej mieszkańców i podróżnych. Pozwalała, by jej tożsamość wciąż się kształtowała i nie uległa skostnieniu.
Carlo Cecchi, mistrz włoskiego teatru, który pracował z wielkimi intelektualistami i twórcami kultury XX wieku, przybliża nam pamięć tego miasta. Wenecję chłonie również Hania Rani. Ceniona młoda polska pianistka i kompozytorka, genialna artystka sceny współczesnej muzyki poważnej, w muzeach i wąskich uliczkach szuka inspiracji, by skomponować ścieżkę dźwiękową do tegoż filmu.
Dwa spojrzenia rożnych pokoleń łączy w jedną opowieść narratorka, Lella Costa. Głos włoskiej aktorki przypomina: Wenecja zawsze była kobietą.

WESELE
"Wesele"
reż. Wojciech Smarzowski
Polska, 135 minut

„Wesele" to historia miłości tak mocnej, że przekracza granice, nie mieści się w ramach i jest silniejsza od wszelkich barier. To szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna. Jak mówi sam reżyser, jego najnowszy obraz ma być „opowieścią o manipulowaniu emocjami i ostrzeżeniem przed mową nienawiści”.

Wesele Anno Domini 2021. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideo życzenia dla młodej pary. Wesele jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. Panna młoda w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek (Robert Więckiewicz), tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych. Sytuacja zaognia się również za sprawą zaproszonych na uroczystość gości, a wszystko to obserwuje senior rodu Antoni Wilk (Ryszard Ronczewski), do którego wracają wspomnienia dramatycznych wydarzeń sprzed lat, kiedy poznał miłość swojego życia. Z każdą minutą rosną emocje i odżywają najgłębsze uczucia, historie burzliwych miłości dawnych i nowych kochanków przenikają się nawzajem. Stopniowo zatraca się granica między tym co kiedyś, a tym co teraz. Na jaw wychodzą tajemnice przeszłości, nakręcające spiralę zła, z której nie ma ucieczki. Mało komu udaje się zobaczyć coś więcej poza „swoimi własnymi” prawdami. A jeśli już się uda, to najczęściej w ukryciu – w obawie i strachu przed konsekwencjami i zdemaskowaniem. Świt zastanie bohaterów w różnej kondycji, stanie emocjonalnym i z różnym bagażem doświadczeń. Pewne jest tylko jedno – z tym weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam.

W filmie zagrali: Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Ryszard Ronczewski, Arkadiusz Jakubik, Mateusz Więcławek, Przemysław Przestrzelski oraz Agata Turkot. Za kamerą stanął stały współpracownik reżysera, Piotr Sobociński Jr, autor zdjęć do takich filmów jak „Wołyń", „Róża", „Drogówka" czy ostatnio nominowanego do Oscara „Bożego Ciała". Muzykę skomponował Mikołaj Trzaska, który współpracował z Wojciechem Smarzowskim przy takich tytułach jak „Róża”, „Drogówka” czy „Kler”. Za scenografię odpowiada nagrodzony Orłem i Złotymi Lwami Marek Warszewski, którego prace można było podziwiać w produkcjach „Miasto 44”, „Magnezja” czy „Najlepszy”.

WESELNY TOAST
W „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Pełen wdzięku film Laurenta Tirarda wprawnie łączy słodycz z odrobiną goryczy. Rozgrywając się w trakcie jednej kolacji, która zadecyduje o losach związku głównego bohatera, przypomina, że życie składa się z wielu smaków i warto spróbować ich wszystkich. Tak jak warto kochać ludzi za to, jakimi są, a nie jakimi chcielibyśmy, żeby byli.

Adrien niedawno rozstał się z dziewczyną. A dokładnie to ona oświadczyła, że potrzebuje przerwy i zatrzasnęła za sobą drzwi. Kiedy więc zostaje poproszony o wygłoszenie tytułowego toastu na weselu siostry, kreśli w wyobraźni kolejne jego wersje i są to głównie scenariusze porażki. Bo co miałby powiedzieć nowożeńcom, skoro właśnie wielka miłość uciekła mu sprzed nosa? Rozpamiętując początki swojego związku i usiłując dociec, co poszło nie tak, bohater „Weselnego toastu” zerka pod stołem na telefon. Czy była odpowie na jego wiadomość? Czy da mu jeszcze jedną szansę? Tirard z humorem odmalowuje etapy budowania relacji i razem z bohaterem szuka przyczyn miłosnej klęski. A przede wszystkim sprawia, że z całych sił kibicujemy Adrienowi, gdy ów neurotyk i hipochondryk opuszcza wreszcie strefę komfortu i postanawia zawalczyć o związek.

Ciepły, dający nadzieję „Weselny toast” znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes 2020. Reżyser w świeży i oryginalny sposób podchodzi bowiem do komedii, wplatając w nią elementy stand-upu. Wszyscy znamy wesela, z których chce się uciec i przemowy, których nie chcemy wygłaszać. Mistrz gatunku Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”) pokazuje, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.

WESOŁA WDÓWKA
Composer/Author: Franz Lehár
Cast sheet:
Renée Fleming (Hanna Glawari), Kelli O’Hara (Walentyna), Nathan Gunn (hrabia Daniło Daniłowicz), Alek Shrader (Kamil de Rosillon), Thomas Allen (Baron Mirko Zeta)
Andrew Davis (dyrygent), Susan Stroman (produkcja i choreografia), Julian Crouch (scenografia), William Ivey Long (kostiumy), Paul Constable (światło), Mark Grey (dźwięk), Ken Howard (zdjęcie w tle)

Nieczęsto się zdarza, by byt całego państwa zależał od uczuć jednej osoby.
Chyba że tym państwem jest Pontevedro, a decydującą w tej kwestii osobą – bawiąca w Paryżu Hanna Glawari, która po mężu bankierze odziedziczyła 20 milionów. Jeśli wyjdzie za cudzoziemca i jej pieniądze opuszczą granice państwa – Pontevedro zbankrutuje. Gra toczy się o majątek i miłość. „Wesoła wdówka” to obok „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa syna jedyna operetka, po którą sięgają najpoważniejsze sceny operowe, choćby z okazji sylwestra. Postać tytułowej wdówki wciela się amerykańska diwa Renée Fleming, którą podziwialiśmy już między innymi w „Rusałce” i „Thaïs”. Spektakl przygotowała znana z Broadwayu reżyserka i choreografka Susan Stroman. Szampańska zabawa w rytmie kankana murowana!

WEST SIDE STORY
"West Side Story"
reż. Steven Spielberg
USA 2021
Słynny broadwayowski musical powraca w nowej odsłonie i w reżyserii samego Stevena Spielberga! Zdobywca Oscara® zabiera widzów w podróż w czasie do roku 1957 i pozwala ponownie odkryć uroki młodzieńczej miłości, a także poczuć dreszcz emocji towarzyszący rywalizacji nowojorskich gangów ulicznych: Jetsów i Sharksów. Oczywiście Szekspir i jego "Romeo i Julia" jako pierwowzór literacki filmu, a zrealizowany przez Roberta Wise w 1961 oscarowy musical stanowią w tym wypadku nieodłączny punkt odniesienia.

WHIPLASH
Andrew to młody perkusista, który stara się osiągnąć doskonałość. Fletcher, wykładowca prestiżowego konserwatorium jest bardzo wymagającym nauczycielem. Jego metody dydaktyczne są okrutne; zmusza uczniów do nieludzkiego wysiłku, często poniża. Andrew jest gotowy na wszelkie poświęcenia, aby stać się muzykiem idealnym.

WHITNEY
Z imponującą liczbą ponad 200 milionów albumów sprzedanych na całym świecie, ze statusem pierwszej kobiety-artystki, która zadebiutowała na szczycie listy Billboard 200 i jedynej w historii, której siedem kolejnych singli pojawiło się na pierwszym miejscu zestawienia Billboard Hot 100, Whitney Houston była głosem swojego pokolenia. Artystka, która z piosenkarki gospel miała stać się królową światowej sceny. To ona zainspirowała całe pokolenie wokalistek z Mariah Carey i Beyoncé na czele. To jej brawurowe wykonanie amerykańskiego hymnu w trakcie Super Bowl w 1991 roku przetarło ścieżki niedostępne wcześniej dla czarnoskórych muzyków. W tle do tych wiekopomnych wydarzeń pisała się jednak inna historia. Porażająca opowieść o uzależnieniu i samozniszczeniu, wypełniająca kolumny tabloidowych gazet i czasopism. Historia kobiety, która na scenie miała głos anioła, ale poza nią przegrywała walkę z własnymi demonami.

WHITNEY HOUSTON: I WANNA DANCE WITH SOMEBODY
WHITNEY HOUSTON: I WANNA DANCE WITH SOMEBODY opowiada historię życia Whitney od czasów chórzystki z New Jersey do jednej z najlepiej sprzedających się i najczęściej nagradzanych artystek świata aż po tragiczny finał w 2012 roku.
Film zabiera widzów w inspirującą, przejmującą i pełną emocji podróż przez przełomowe życie i karierę Houston, z zapierającymi dech w piersiach występami i ścieżką dźwiękową zawierającą najbardziej uwielbiane przeboje ikony.

WHO AM I. MOŻESZ BYĆ KIM CHCESZ
Benjamin, młody programista, zostaje zaproszony do elitarnej grupy hakerów, która chce pokazać światu swoją siłę. Po kilku udanych akcjach pragną oni uznania legendy hakerów, człowieka ukrywającego się pod pseudonimem X.

WICHER. PRZYJAZD ARI

WIECZÓR CHOREOGRAFII WSPÓŁCZESNYCH - BALET BALSZOJ

WIECZÓR OSCAROWY
✨ OSCAR® NOMINATED SHORTS 2020 ✨
/scroll down for EN/
 
Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. 
 
Najważniejsi przedstawiciele branży filmowej od lat 30. XX wieku nie zapominają uhonorować również krótkiego metrażu, który stanowi istotną część amerykańskiej kinematografii.
 
Podczas tegorocznego rozdania nagród konkursu o jej złotą statuetkę zawalczy 15 filmów krótkometrażowych w trzech kategoriach: film animowany, aktorski i dokumentalny. Mimo że rzadziej wspominane w mediach niż filmy pełnometrażowe, krótkie produkcje prezentują równie istotne, inspirujące historie w innowacyjnej formie.
 
Oscar Nominated Shorts 2020 to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym na świecie, skumulowanym w wyjątkowe doświadczenie filmowe.
 
Fundacja Ad Arte jest wyłącznym polskim dystrybutorem dwóch zestawów Oscar Nominated Shorts – filmów aktorskich i animowanych.  
 
Program:
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
✨ BROTHERHOOD  / reż. Meryam Joobeur, Marcia Gracia Turgeon
✨ NEFTA FOOTBALL CLUB / reż. Yves Piat, Damien Megherbi
✨ THE NEIGHBORS' WINDOW / reż. Marshall Curry 
✨ SARIA / reż. Bryan Buckley, Matt Lefebvre 
✨ A SISTER / reż. Delphine Girard 
 
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
✨ DCERA (DAUGHTER) / reż. Daria Kashcheeva
✨ HAIR LOVE / reż. Matthew A. Cherry, Karen Rupert Toliver
✨ KITBULL  / reż. Rosana Sullivan, Kathryn Hendrickson
✨ MEMORABLE / reż. Bruno Collet, Jean-François Le Corr
✨ SISTER / reż. Siqi Song 
 
Współorganizatorzy: Fundacja Ad Arte, SWF i Kino Rialto
 
*
 
The Academy Awards are one of the most prestigious awards in the world of film. From the 1930s, the most important figures in the film industry also awards the best of short films, which are an important part of the american cinematography.
 
During this year’s ceremony 15 short films  will compete for a golden statue in three categories: animated, feature and documentary shorts. Short films, although they receive less media attention than full-lengths, present stories as important and inspiring as them in an innovative form. 
 
Oscar Nominated Shors 2020 is a great opportunity to look at the best short productions in the world in one, extraordinary film experience.
 
Ad Arte Foundation is the exclusive Polish distributor of two Oscar Nominated Shorts sets – feature and animated. 
 
Program:
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
✨ BROTHERHOOD  / dir. Meryam Joobeur, Marcia Gracia Turgeon
✨ NEFTA FOOTBALL CLUB / dir. Yves Piat, Damien Megherbi
✨ THE NEIGHBORS' WINDOW / dir. Marshall Curry 
✨ SARIA / dir. Bryan Buckley, Matt Lefebvre 
✨ A SISTER / dir. Delphine Girard 
 
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
✨ DCERA (DAUGHTER) / dir. Daria Kashcheeva
✨ HAIR LOVE / dir. Matthew A. Cherry, Karen Rupert Toliver
✨ KITBULL  / dir. Rosana Sullivan, Kathryn Hendrickson
✨ MEMORABLE / dir. Bruno Collet, Jean-François Le Corr
✨ SISTER / dir. Siqi Song 
 

WIECZÓR OSCAROWY - FILMY AKTORSKIE I ANIMOWANE

WIEK ADALINE
Urodzona na początku XX wieku piękna Adaline jako dwudziestolatka ulega wypadkowi, na skutek którego przestaje się starzeć. To co wydaje się spełnieniem marzeń o nieśmiertelności z czasem przynosi dramatyczne konsekwencje. Adaline musi się ukrywać przed władzami, które chcą poddać ją eksperymentom. Wciąż podróżując, zmieniając tożsamość traci kontakt z najbliższymi, którzy starzeją się na jej oczach. Ta pełna przygód i dramatycznych wydarzeń podróż przez życie Adaline trwa przez cały niemal XX wiek. To życie jest fantastycznie wręcz interesujące, kolorowe, niezwykłe ale także bardzo samotne. W końcu Adaline znajduje miłość, dla której warto wyrzec się nawet nieśmiertelności. Ale czy to możliwe?
 

WIELCY MALARZE: BORROMINI I BERNINI. WYZWANIE DOSKONAŁOŚCI
"Borromini i Bernini. Wyzwanie doskonałości"
Reż. Giovanni Troilo
Włochy, 2023, 102 minuty

Borromini i Bernini. Wyzwanie doskonałości to opowieść o architektonicznej rewolucji przeprowadzonej przez jednego mistrza, który na zawsze zmienił oblicze Wiecznego Miasta. W tym celu Borromini nieustannie poszerzał granice własnych możliwości, zwalczał utarte konwencje i uprzedzenia. Z pokorą brał lekcje od przeszłości, by wynaleźć nową przyszłość. Z odwagą podążał za ideą, mimo świadomości ceny, jaką przyjdzie mu za to zapłacić. Styl Borrominiego jest rozpoznawalny, ekscentryczny, odmienny, różni się od stylu współczesnych mu architektów i emanuje surowym duchowym autorytetem, niezmiennie budząc skojarzenia z nieskończonością.

WIELCY MALARZE: MANET – PORTRECISTA ŻYCIA Z THE ROYAL ACADEMY OF ARTS W LONDYNIE
"Manet – portrecista życia z the royal academy of arts w londynie"
Reż. Phil Grabsky, Ben Harding
Wielka Brytania, 2013, 90 minut

Ta głośna wystawa w Royal Academy of Arts była pierwszą w historii tak pełną retrospektywą poświęconą sztuce portretowej Édouarda Maneta. W Londynie zgromadzono z tej okazji prace malarza z muzeów i kolekcji prywatnych z całej Europy, Azji i USA. Portrety Maneta nigdy nie zostały zbadane i zaprezentowane w formie monograficznej wystawy, mimo że stanowią około połowy jego twórczości. Artysta malował wizerunki członków rodziny, przyjaciół, znanych literatów, działaczy politycznych i inne sławy tamtych czasów, portretując tym samym nie tylko zamawiających, ale i ówczesne społeczeństwo. Wystawa składała się z ponad 50 prac; w tym portretów najmożniejszego mecenasa malarza, jego żony Suzanne Leenhoff, luminarzy literatury: Antonina Prousta, Émila Zoli i Stéphane’a Mallarmé. Portretowani często pojawiają się w trakcie wykonywania czynności z życia codziennego, co wskazuje na nowoczesne myślenie Maneta o portrecie pod wpływem fotografii portretowej. Film ukazuje także zakulisowe przygotowania do prezentacji wystawy, które normalnie pozostają niewidoczne dla publiczności, a także ciekawostki z życia Maneta i XIX-wiecznego Paryża.

WIELCY MALARZE: MUNCH: MIŁOŚĆ, DUCHY I WAMPIRZYCE
"Munch: Miłość, duchy i wampirzyce" (Munch - Love, Ghosts and Lady Vampires)
Reż. Michele Mally
Wielka Brytania, Włochy, 2022, 90 minut

Jego Krzyk stał się symbolem naszych współczesnych niepokojów. Nie ma jednak na świecie malarza bardziej znanego i jednocześnie mniej poznanego niż Edvard Munch. Dziś Oslo, starożytna Kristiania, wyznacza punkt zwrotny w zakresie wiedzy o tym artyście. Nowe muzeum MUNCH, otwarte w październiku 2021 roku, to spektakularny drapacz chmur wznoszący się na fiordzie stolicy Norwegii; zaprojektowany, by pomieścić ogromny zbiór złożony przez artystę swojemu miastu: 28 000 dzieł, od obrazów po grafiki i rysunki, a także notatniki, szkicowniki, fotografie i eksperymetnalne filmy. Wszystkie razem dają nam oszałamiający wgląd w umysł, pasje i sztukę geniusza Północy. Śmierć matki, a następnie ukochanej siostry Sophie, a także wyniszczająca depresja ojca naznaczyły życie Muncha już w dzieciństwie. Jak opowiada jego biografka Sue Prideaux, Munch przeżył osiemdziesiąt trudnych lat, wypełnionych problemami psychicznymi, alkoholizmem i izolacją.

WIELCY MALARZE: PICASSO. BUNTOWNIK W PARYŻU
"Picasso. Buntownik w Paryżu"
Reżyseria: Simona Risi
Włochy 2023
96 minut

Pablo Picasso (1881-1973) – tytan pracy i wulkan kreatywności, który nie tylko zatarł różnicę pomiędzy sztuką a rzemiosłem, ale też w dzieło potrafił zmienić zwykłą szczotkę, konewkę czy rower. Pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów w historii, autorem przeszło dwudziestu tysięcy obrazów i obiektów.
Zrealizowany przy okazji 50. rocznicy jego śmierci film „Picasso. Buntownik w Paryżu” Simony Risi to portret życia spełnionego, ale i złożonego ze sprzeczności – dokumentalna podróż przez lata biedy i szalonego sukcesu, światła i mroku, pasji i destrukcji, kawiarnianych hulanek i politycznego zaangażowania.
Z jedną walizką, nie znając francuskiego – tak młodziutki Pablo postanowił podbić Paryż. Film skupia się na latach spędzonych w kipiącym twórczą energią mieście, który stał się drugim domem pochodzącego z Malagi malarza. Jako hiszpański imigrant był na celowniku policji, jako artysta rewolucjonizujący sztukę błyskawicznie podbił salony. Jego styl wciąż ewoluował, malował intensywnie i niechętnie rozstawał się z pracami. „Jestem swoim najlepszym kolekcjonerem" mawiał, a 5 tysięcy należących do niego obiektów stanowi dziś bezcenny zbiór paryskiego Muzeum Picassa. Film daje nam unikalną szansę odwiedzenia zorganizowanej tam z okazji 50. rocznicy śmierci artysty wielkiej wystawy, której scenografię współtworzył słynny brytyjski projektant, Paul Smith.
Dokument Risi to również portret zmieniającego się Paryża i panorama XX wieku, który artysta kształtował, będąc zarazem przenikliwym kronikarzem burzliwej epoki. Ustami ekspertów i kuratorów „Picasso. Buntownik w Paryżu” rozszyfrowuje ukrytą w dziełach symbolikę, tłumaczy, jak kolejne doświadczenia i spotkania wpływały na ewolucję stylu. Ale geniusz miał również swoją mroczną stronę, o której zaświadczają wspomnienia jego partnerek. Filmowa opowieść przynosi także krytyczne spojrzenie na biografię i twórczość Pabla Picassa, przypominając, że często za spektakularną karierą „wielkiego mężczyzny” stoją zapomniane lub niedoceniane kobiety.

WIELCY MALARZE: VAN GOGH. NOWA WIELKA WYSTAWA
"Van Gogh. Nowa wielka wystawa"
Reż. David Bickerstaff
Wielka Brytania, 2024, 90 minut

200 lat po otwarciu i sto lat po nabyciu pierwszych dzieł Van Gogha, National Gallery gości największą w historii Wielkiej Brytanii wystawę Van Gogha. Van Gogh jest nie tylko jednym z najbardziej uwielbianych artystów wszech czasów, ale być może najbardziej niezrozumianym.
Ten film to szansa na ponowne przyjrzenie się i lepsze zrozumienie tego kultowego artysty. Skupiając się na jego wyjątkowym procesie twórczym, Van Gogh: Poets & Lovers bada lata spędzone przez artystę na południu Francji, gdzie zrewolucjonizował swój styl. Van Gogha pochłonęła pasja opowiadania historii w jego sztuce, zamieniając otaczający go świat w żywe, wyidealizowaneprzestrzenie i symboliczne postacie.
Poeci i kochankowie wypełniali jego wyobraźnię; wszystko, co robił na południu Francji, służyło tej nowej obsesji. Częściowo to spowodowało jego niesławne załamanie, ale nie powstrzymało jego kreatywności, gdy tworzył arcydzieło za arcydziełem. Odkryj jeden z najważniejszych okresów w historii sztuki w tym jedynym w swoim rodzaju pokazie.
Powstało w ścisłej współpracy z Galerią Narodową.

WIELCY MALARZE: „NENUFARY" MONETA – CUDA Z WODY I ŚWIATŁA
"Nenufary" Moneta – cuda z wody i światła" (Le ninfee di Monet - Un incantesimo di acqua e luce)
Reż. Giovanni Troilo
Włochy, 2018, 90 minut

Dokument opowiada o pochodzeniu i powstaniu ogromnego dzieła sztuki, które zerwało z wszelkimi konwencjami. Jest to opowieść o obsesji artysty na punkcie światła i wody, z której malarz nie mógł się wyrwać, więc przekształcił ją w swój własny rodzaj magii. To także opowieść o radykalnych ideach, które zrewolucjonizowały sztukę współczesną: wyraźnym zamiarem Moneta było przeniesienie na płótno „pierwszego, czystego wrażenia” form i przedmiotów, jakie pojawiają się w oku, które nigdy wcześniej ich nie widziało. Film jest wyjątkowym, ekskluzywnym spojrzeniem na arcydzieła znajdujące się w Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny, gdzie mieszkał i tworzył Monet, po raz pierwszy ukazane na dużym ekranie, aby zapewnić niepowtarzalne wrażenia widzom obcującym z pięknem jego „Nenufarów”.

WIELKA SZÓSTKA
Hiro Hamada mimo młodego wieku jest specem od robotyki. Stworzył swojego własnego robota, którego nazwał Baymaxem. Oboje zostają zamieszani w plan który ma na celu zniszczenie miasta San Fransokyo. Wspólnymi siłami, razem z grupą innych żółtodziobów postanawiają uratować miasto przed zagładą.

WIELKA WYPRAWA MOLLY
Państwo Potworowie wyruszają w podróż na odległą wyspę, gdzie przychodzą na świat wszyscy członkowie klanu potworów. Ponieważ zapomnieli czapeczki dla synka, ich córka postanawia im ją dowieźć.

WIELKANOC W SZTUCE
Wielkanoc w sztuce
reżyseria: Phil Grabsky
85 minut
polskie napisy
Historia śmierci i zmartwychwstania Chrystusa przez ostatnie 2000 lat wywierała ogromny wpływ na kulturę i robi to nadal. Inspirowała najznamienitszych artystów Zachodu. To najprawdopodobniej największe wydarzenie w historii ludzkości. Phil Grabsky, reżyser i pomysłodawca cyklu reportaży kinowych pod tytułem „Wystawa w Kinie”, śledzi odzwierciedlenia biblijnej historii śmierci i zmartwychwstania w sztuce, od czasów pierwszych chrześcijan po współczesność. Zrealizowany w Jerozolimie, Stanach Zjednoczonych i całej Europie film odkrywa przed widzami różne sposoby, w jakie artyści przedstawiali wydarzenia Wielkiej Nocy na przestrzeni wieków. Na wielkim ekranie i w jakości 2K będzie można podziwiać dzieła Caravaggia, Michała Anioła, Leonarda da Vinci czy El Greca, ale również prace współczesnych artystów, jak Mark Wallinger czy Sam Taylor-Wood.
.

WIELKI BŁĘKIT
Historia dwóch przyjaciół, którzy całe życie rywalizują ze sobą o miano najlepszego. Dla jednego z nich jest to walka o mistrzostwo świata w nurkowaniu bezdechowym, dla drugiego to pasja i radość.

WIELKI GATSBY
"Wielki Gatsby" (The Great Gatsby)
Reż. Baz Luhrmann
Australia, USA, 2013, 142 minuty

Nowy Jork, lata 20. XX wieku. Gatsby (Leonardo DiCaprio) - milioner wywodzący się z niższych sfer - po 11 latach spotyka swoją wielką miłość, Daisy (Carey Mulligan), z którą wcześniej rozdzieliły go różnice społeczne. Romans wszech czasów, prohibicja, huczne przyjęcia, kostiumy największych kreatorów mody i pogoń za marzeniami w filmie wizjonera kina - Buza Luhrmana (Moulin Rouge!, Romeo i Julia). Wielki Gatsby w rytmie nowoczesnej muzyki (Beyonce, Lana Del Rey, Jay-Z, Bryan Ferry), zrealizowany w oparciu o klasykę amerykańskiej literatury, to prawdziwa filmowa uczta.

WIELKI ZŁY LIS I INNE OPOWIEŚCI
Twórcy nominowanego do Oscara filmu „Ernest i Celestyna” tym razem zapraszają na wieś, która bynajmniej nie jest miejscem sielskiej ciszy i spokoju. W pierwszej historii bohaterami są Kaczka i Królik, którzy w zastępstwie bociana ze złamanym skrzydłem, mają dostarczyć pewnej rodzinie niemowlę… W drugiej opowieści poznajemy niezdarnego Lisa, który codziennie bez rezultatu próbuje pożreć Kurę. Wilk podpowiada mu, żeby najpierw ukradł jajko, potem wyhodował sobie kurczaka i dopiero go zjadł. Plan tylko wydaje się banalnie prosty… W trzeciej — Kaczka i Królik zauważają, że na ścianie domu wisi Święty Mikołaj. Nie orientując się, że to jedynie świąteczna dekoracja, wyruszają na misję ratunkową… Przezabawna i pięknie zanimowana adaptacja komiksu reżysera Benjamina Rennera, który powstawał pierwotnie na potrzeby jego rodziny.

WIELKIE FALOWANIE
Zestaw bajek

WIELORYB
Charlie już od lat żyje na marginesie świata uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

WIEŚ PŁYWAJĄCYCH KRÓW
Troje młodych berlińczyków ze wspólnoty Spirit Center, dbającej o duchowy rozwój swoich członków za pomocą jogi, medytacji, szamańskich rytuałów czy lekcji przetrwania w lesie, postanawia udać się na polską wieś. Jak na prawdziwych pielgrzymów przystało, Ellen, Mario i Jon jadą na Wschód, aż pod granicę Polski z Białorusią, gdzie od miejscowego gospodarza, Stanisława, wynajmują stuletni drewniany dom. Chcą spędzić tu wakacje, pracować w polu i być blisko natury i kultury - w ich mniemaniu nieskażonych jeszcze cywilizacją. Przybysze i miejscowi zostali sportretowani w dokumencie Trzaski jak dwa obce plemiona, przypatrujące się sobie z nieufnością, przez którą przebija jednak wzajemna fascynacja. Z perspektywy rolników Niemcy sprawiają wrażenie nieszkodliwych wariatów (jak można nie jeść mięsa i myć się nago na oczach całej wsi?), którym można jednak pozazdrościć obycia i swobody. Niemcy odkrywają zaś, że prowadzenie gospodarstwa nie jest romantyczną sielanką, tylko ciężką pracą - za to na własnej ziemi. Inne style życia, inne wartości, inne języki, nawet inna muzyka - czy jest cokolwiek, co łączy te dwa światy? Może po prostu marzenie o tym, że gdzieś jest lepsze, prawdziwsze życie?

WIKI I JEJ SEKRET
"Wiki i jej sekret" (Mystère)
Reż. Denis Imbert
Francja, 2020, 85 minut

Twórcy serii „Bella i Sebastian” przedstawiają cudowną opowieść, inspirowaną prawdziwą historią. Ośmioletnia Wiki, wraz z tatą, przeprowadza się do małego miasteczka w górach. Choć nowe miejsce jest pełne uroku, Wiki tęskni za dawnym życiem. Pewnego dnia dziewczynka dostaje od sąsiada niezwykły prezent – małego, cudownego szczeniaka. W tajemnicy przed tatą zabiera go do domu. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni z wyjątkowym zwierzęciem. Kiedy dziewczynka dowiaduje się, że jej przyjaciel na czterech łapach to nie jest zwykły psiak, a wilcze szczenię, i że nie będzie mogła go zatrzymać, Wiki za nic w świecie nie chce się z tym pogodzić. Jak w obliczu tego niespodziewanego odkrycia potoczą się ich dalsze losy? Pełna czułości opowieść dla całej rodziny o dziewczynce, która wychowuje wilcze szczenię, i wrażliwości na naturę, która – choć dzika – jest zarazem krucha.

WILCZYCA
"Wilczyca"
Reż. Marek Piestrak
Polska, 1982, 98 minut
z autorską narracją Doroty Masłowskiej
[...] jest to film wspaniały, fatalny, nieznośny i skazany na zagładę.
Dorota Masłowska

Dla niektórych „Wilczyca” to nielogiczny guilty pleasure, dla innych piękna pocztówka z polskiego podwórka grozy. To film, który dywersyfikuje opinie. Sprawdźcie, czy Wasze serce bije do „Wilczycy”, czy podczas seansu czujecie się tak, jakbyście mieli w nim kołek.
Ten seans będzie jak róg obfitości dla każdego kinofila!
Marek Piestrak to kultowa postać polskiego kina. Stworzył między innymi „Indiana Jonesa” bloku wschodniego, czyli „Klątwę Doliny Węży”, sci-fi, którego nie powstydziłby się Ridley Scott „Test Pilota Pirxa” i „Wilczycę”, która tak dużo czerpie z kultury ludowej, że w dobie współczesnej chłopomanii MUSI wejść do kanonu uwielbianych polskich filmów.
Masłowska i Piestrak mają coś wspólnego - przecierają szlaki, wywołują kontrowersje.
Pisarka pokazała, że granice w językowych zabawach zawsze można przesuwać. Udowodniła też, że awangardowy, ambitny rap idealnie mieści się na kartach literatury. Piestrak udowodnił, że w Polsce można tworzyć kino gatunkowe (i to takie, które niesie przekaz, a nie jest tylko pustą formą). Twórczość tych twórców to dowód na to, że nie ma wymówek, zawsze można znaleźć kreatywne rozwiązania.
Film komentuje Dorota Masłowska, kultowa postać polskiej literatury.
W malowniczej scenerii zaboru austriackiego główny bohater “Wilczycy”, Kacper Wosiński, staje przed trudnym wyzwaniem po tajemniczej śmierci swojej żony…
Dorota Masłowska w swojej narracji prowadzi groteskowy dialog z filmem. Komentuje, dopowiada, zasiewa wątpliwości - nadaje całkowicie nowej perspektywy odbioru. Opowieść “o Wosiu” nabiera nieoczekiwanego kształtu, dotykając granicy między strachem a… śmiechem.
Film z autorską narracją powstał w ramach wrocławskiego Festiwalu Korelacje, który skupia się na łączeniu różnych dziedzin sztuki w nowe, dostępne formy.
Film z lektorem (autorską narrację czyta Dorota Masłowska) i napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących (SDH).

WILGOTNE MIEJSCA
Helen nie chce pogodzić się z rozwodem rodziców i marzy, żeby znów zamieszkali razem. Łamie jedno tabu za drugim i nie próbuje wcielać się w męskie fantazje, bo z oddaniem realizuje własne. Przy goleniu miejsc intymnych, zacina się i trafia do szpitala. Ma nadzieję, że zmieni to jej życie. Czy odnajdzie prawdziwą miłość?

WILK NA 100%
Franek Wilczak ma prawie trzynaście lat i jest dziedzicem znamienitego rodu wilkołaków. Tak, tak, wilkołaki żyją wśród nas! Za dnia wyglądają jak ludzie, ale nocami zmieniają się w wilki. Franek właśnie w dniu swoich trzynastych urodzin po raz pierwszy ma przejść przemianę i stanąć na czele swojej watahy. Jego ojciec też był kiedyś wodzem, ale poległ w obronie słabszych. Magiczna przemiana nie dokonuje się tak jak to sobie Franek wymarzył. Zamiast przybrać postać potężnego, budzącego respekt wilka, chłopak zmienia się w uroczego białego pudelka o różowej grzywce. W tej sytuacji, zamiast wodzem staje się pośmiewiskiem, a zaraz potem bezdomnym psem ściganym przez łowców bezpańskich zwierząt i pewnego szalonego mściciela. Franek wciąż ma jednak serce wilka i nie zamierza się poddać. Z pomocą swojej nowej przyjaciółki suczki Betki i całej czworonożnej ulicznej ferajny, Franek Wilczak zamierza udowodnić, że nawet mały biały pudelek może być stuprocentowym wilkiem, jeśli tylko ma odwagę, rozum i krąg zaufanych przyjaciół.

WILK W OWCZEJ SKÓRZE 2
Dawno, dawno temu, pewien młody wilk o imieniu Szary na skutek działania magicznych mocy został zamieniony w owcę. Dzięki dobremu sercu i wielkiej odwadze udało się go jednak odczarować. Od tamtej pory wilki i owce zaczęły żyć w zgodzie i wspólnie zamieszkały w małym, ale przyjaznym miasteczku. Nie oznacza to jednak końca kłopotów. Prawdziwe tarapaty zaczną się, kiedy o tym beztroskim współżyciu dwóch z pozoru wrogich gatunków dowie się przywódca innego wilczego stada. Nowe drapieżniki zrobią wszystko, aby dopaść niewinne owieczki oraz dać nauczkę ich wyjącym do księżyca przyjaciołom. Mieszkańcy pokojowo nastawionego miasteczka będą musieli działać razem, aby obronić się przed najeźdźcami. A nie będzie to łatwe, bo złe wilki mają tajną broń. To zwariowana zajęczyca, która w małym palcu swojej wielkiej stopy ma przepisy na wszelkie magiczne mikstury. Trzeba tylko uważać, aby nie pomylić składników…

WILK Z WALL STREET
Film opowiada historię wzlotu i upadku założyciela firmy maklerskiej, który ostatecznie zostaje zamknięty w więzieniu za oszustwa finansowe.

WINEVERYTHING
"WinEverything"
Reż. Janusz Osiński
Polska, 2024

Film opowiada o wyjątkowych ludziach, dla których triathlon to coś więcej niż sport. Twórcy filmu przez dwa i pół roku jeździli po świecie z kamerą za szóstką triathlonistów. Podglądali, jak trenują i z czym się zmagają na co dzień. Wśród sportowców znajdują się profesjonaliści: Agnieszka Jerzyk i Robert Wilkowiecki, jeden zawodnik startujący na dystansach kwalifikowanych, to Mateusz Głuszkowski, oraz trzej zawodnicy startujący jako amatorzy: Agnieszka Nowak, Małgorzata Nowak oraz Łukasz Szałkowski
Dzięki tej produkcji widzowie w Polsce i na całym świecie będą mieli okazję dowiedzieć się, co dzieje się za kulisami tego elitarnego sportu, jak uprawiają go profesjonaliści oraz amatorzy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w tym roku obchodzimy 40 rocznicę pierwszego oficjalnego polskiego triathlonu, który odbył się w stolicy Wielkopolski - Poznaniu
Aby być pierwszym, trzeba zetrzeć się z najlepszymi na świecie. Aby z nimi wygrać, trzeba wystawić swój organizm na nieziemskie obciążenia. Walka z samym sobą oraz walka na arenie sportowej – łokieć w łokieć z rywalem pod wodą podczas etapu pływania, wyczerpujący bieg często w upalnym słońcu oraz wyścig na rowerze przy ogromnych prędkościach. Wielka ambicja i niezwykła determinacja. To ona pcha człowieka do przodu i pozwala rozwinąć skrzydła, szczególnie kiedy mówimy o sporcie, jakim jest triathlon. W filmie opowiemy o zawodnikach przekraczających granice wydolności swojego organizmu, pokonujących kolejne bariery. Tu liczą się umiejętności analityczne, dobranie sprzętu, odpowiednia dieta, strategia pozwalająca przygotować się do sezonu oraz taktyka, dzięki której wygrywają najtrudniejsze zawody. Triathlon to poświęcenie. Setki godzin treningów, które wymagają od zawodnika wielu wyrzeczeń i ogromnego nakładu czasu, często kosztem życia prywatnego. W naszym filmie wejdziemy w głąb tych procesów, dowiemy się jak wygląda “druga strona medalu”. Poznamy tajniki strategów i sposoby realizacji taktyki. Nasz film pokaże morderczy wyścig, który wygrają nie tylko najlepsi i najwytrwalsi zawodnicy, ale przede wszystkim całe teamy – trenerzy, lekarze, dietetycy, psychologowie, stratedzy i konstruktorzy sprzętu.

WINNI
Winni” to skandynawski dreszczowiec, sensacja festiwali w Sundance i Rotterdamie, gdzie zdobył nagrody publiczności. Trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji thriller, budujący gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków, klimatem i precyzją przywołujący na myśl „Locke’a” z Tomem Hardym.
Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający dziś połączenia – były funkcjonariusz policji – z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie – irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie.
W „Winnych” każda sekunda filmu, każdy grymas, spojrzenie czy dźwięk, łączą się w mistrzowską całość, prowadzącą do zaskakującego zakończenia.

WINTER IS MY LOVE
9 festiwal filmów snowboardowych Winter is my love
Zabierz znajomych i weź udział w największej w Polsce imprezie promującej snowboard, zimową aktywność i unikatową kinematografię.
Każdej jesieni, już od dziewięciu lat organizujemy premiery najciekawszych filmów snowboardowych nadchodzącego sezonu. Nie ma lepszych filmów niż filmy snowboardowe! Nie ma lepszego miejsca do oglądania filmów niż kino.
Wyświetlamy nowe filmy najbardziej kreatywnych ekip filmowych z całego świata. Zobaczysz w nich najlepszych riderów i trudne stylowe tricki. Góry i snowboard w głębokim śniegu z dala od wszystkiego, dziesiątki egzotycznych lokalizacji i miejski snowboarding. Karkołomne kadry, nowoczesny montaż, świetna muzyka i ciekawe historie. Filmy snowboardowe są naprawdę najlepsze. Kochaj snowboarding!


WINTER IS MY LOVE - edycja 10
Pokaz filmów snowboardowych

WINTER IS MY LOVE - pokazy snowboardowe
W przerwch konkursy, w których możesz wygrać snowboardowe nagrody ufundowane przez: LET’S BOARD, VANS, RIDE SNOWBOARDS, SNOWBROW, WIML.

Zabierz znajomych na oficjalne rozpoczęcie sezonu w Poznaniu.
Taka okazja zdarza się raz do roku!

PIĄTEK, 25 LISTOPADA, OD GODZ. 20:00:

JEROME TANON - FREE RIDER // Świat, Alaska, Freeride / 35 min
ABSINTHE FILMS - LA ZONE // Europa, Freeride / 15 min
MARIA THOMSEN - HOT COCO // Świat, Freestyle, Dziewczyny! / 17 min
RIDE SNOWBOARDS - SINCERELY YOURS // Europa, Freestyle / 30 min
ELIAS ELHARDT - INVISIBLE GROUND // Świat, Freeride / 34 min
DANNY DAVIS - ARK // Świat, Backcountry, Freestyle, Freeride / 32 min

WITAJ W KLUBIE
Bohaterem opowieści jest Ron Woodroof, elektryk, który dowiaduje się, że ma AIDS i zostało mu 30 dni życia. Mężczyzna nie poddaje się i zaczyna testować na swoim organizmie nielegalne i niedopuszczone do użytku lekarstwa.

WONKA

WOŁYŃ
Akcja filmu "Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczkątragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

WREDNE LIŚCIKI
Zdobywczyni Oscara Olivia Colman oraz nominowana do Oscara Jessie Buckley w najbardziej niepokornej komedii tego roku twórców filmów Trzy billboardy za Ebbing, Missouri i Duchy Inisherin. Błyskotliwa i wyzwalająco zabawna prawdziwa historia jednej plotki, która rozpaliła całą Anglię!
Mieszkająca w małym angielskim miasteczku bogobojna Edith (Olivia Colman) otrzymuje anonimowe, niezwykle złośliwe listy. O ich autorstwo oskarża swoją sąsiadkę, wyzwoloną i buntowniczą Rose (Jessie Buckley). Jednak z każdym dniem listów przybywa i dostaje je już nie tylko Edith… Kto naprawdę je wysyła?

WROBLE /NIC SIE TU NIE DZIEJE/
Na szarą i pochmurną islandzką prowincję trafia obdarzony anielskim głosem Ari. Wraca w rodzinne strony po tym, jak jego matka, zdecydowawszy się na wyjazd do Afryki, postanawia odesłać chłopca do ojca, z którym ten właściwie od czasu rozwodu kontakt miał bardzo rzadki. Nastolatek odkrywa, że dawno nie widziany rodzic niespecjalnie radzi sobie w życiu.

WROOKLYN ZOO
"Wrooklyn Zoo"
Reż. Krzysztof Skonieczny
Polska, 2024, 128 minut

Najnowszy film kinowy w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego, twórcy „Ślepnąc od świateł” – jednego z najgłośniejszych i najbardziej popularnych seriali ostatnich lat. Uwodząca klimatem, iskrząca emocjami i pulsująca muzyką techno, hip hopu i punk rocka opowieść o burzliwej pierwszej miłości pary młodych ludzi. Ich buncie, dorastaniu i gorącym uczuciu na przekór wszystkim i wszystkiemu. „Wrooklyn Zoo” to przeniesiona na ulice Wrocławia i Los Angeles, współczesna wersja „Romeo i Julii”, gdzie ideały przyjaźni i miłości zderzają się z twardą rzeczywistością zasad dyktowanych przez gang bezwzględnych bandytów. To podana w formie współczesnej baśni historia o potędze miłości, która dzięki determinacji w dążeniu do prawdy i pragnieniu wolności potrafi przezwyciężyć nienawiść, a nawet śmierć. W jednej z głównych ról legendarny Dario ze „Ślepnąc od świateł” – Jan Frycz a u jego boku: Konrad Eleryk, Renata Dancewicz, Hanna Koczewska oraz na pierwszym planie dwójka utalentowanych debiutantów: Mateusz Okuła i Natalia Szmidt. Na ekranie gościnnie amerykański mistrz deskorolki Tony Trujillo oraz cała lista zaskakujących nazwisk ze świata polskiej popkultury. Prawdziwa miłość wymaga poświęceń, a droga do jej spełnienia nie zawsze jest łatwa. W mieście, w którym ulicami trzęsą członkowie brutalnego gangu spotkają się dwa odmienne światy. Świat Kosy – kończącego liceum charyzmatycznego skejta, dla którego całą rodzinę stanowią kumple oraz kochający go nad życie dziadek. I świat Zory – obdarzonej cudownym głosem magnetycznej romskiej dziewczyny, która czuje się ograniczana przez rodzinne tradycje i którą pociąga inne życie. Gdy ta dwójka młodych ludzi się spotka – wszystko zapłonie. Ich serca. Ich miasto. Ich życia. A wraz z nimi rzeczywistość dookoła. To film dla tych, którzy właśnie przeżywają swoją młodość i dla wszystkich, którzy zechcą cofnąć się w czasie, żeby dzięki ożywionym wspomnieniom ponownie zanurzyć się w burzliwych wydarzeniach okresu dojrzewania i wraz z bohaterami przeżyć przygodę, z której nie będą chcieli powrócić.

WROOKLYN ZOO - pokaz specjalny z KLAPSEM
"Wrooklyn Zoo" - Pokaz w ramach projektu KLAPS
Reż. Krzysztof Skonieczny
Polska, 2024, 120 minut

KLAPS! to autorski projekt Kinads Media mający na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zdrowia seksualnego i relacji międzyludzkich poprzez wykorzystanie medium jakim jest wielki, kinowy ekran. Projekt składa się z 6 spotkań, podczas których prezentowane będą ok. 30 minutowe filmy edukacyjne.
Poruszają one takie tematy jak bezpieczny seks, menopauza oraz gadżety erotyczne. Chcemy promować empatię, zrozumienie i przełamywać tabu, by każdy mógł szanować i rozumieć własne oraz innych ciało bez wstydu. Kluczowym założeniem jest edukacja, czyli dostarczenie widzom rzetelnych, naukowych informacji na temat seksualności i zdrowia oraz przeciwdziałanie mitom. Projekt jest skierowany zarówno do kobiet jak i mężczyzn.

**********
Najnowszy film kinowy w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego, twórcy „Ślepnąc od świateł” – jednego z najgłośniejszych i najbardziej popularnych seriali ostatnich lat. Uwodząca klimatem, iskrząca emocjami i pulsująca muzyką techno, hip hopu i punk rocka opowieść o burzliwej pierwszej miłości pary młodych ludzi. Ich buncie, dorastaniu i gorącym uczuciu na przekór wszystkim i wszystkiemu. „Wrooklyn Zoo” to przeniesiona na ulice Wrocławia i Los Angeles, współczesna wersja „Romeo i Julii”, gdzie ideały przyjaźni i miłości zderzają się z twardą rzeczywistością zasad dyktowanych przez gang bezwzględnych bandytów. To podana w formie współczesnej baśni historia o potędze miłości, która dzięki determinacji w dążeniu do prawdy i pragnieniu wolności potrafi przezwyciężyć nienawiść, a nawet śmierć. W jednej z głównych ról legendarny Dario ze „Ślepnąc od świateł” – Jan Frycz a u jego boku: Konrad Eleryk, Renata Dancewicz, Hanna Koczewska oraz na pierwszym planie dwójka utalentowanych debiutantów: Mateusz Okuła i Natalia Szmidt. Na ekranie gościnnie amerykański mistrz deskorolki Tony Trujillo oraz cała lista zaskakujących nazwisk ze świata polskiej popkultury. Prawdziwa miłość wymaga poświęceń, a droga do jej spełnienia nie zawsze jest łatwa. W mieście, w którym ulicami trzęsą członkowie brutalnego gangu spotkają się dwa odmienne światy. Świat Kosy – kończącego liceum charyzmatycznego skejta, dla którego całą rodzinę stanowią kumple oraz kochający go nad życie dziadek. I świat Zory – obdarzonej cudownym głosem magnetycznej romskiej dziewczyny, która czuje się ograniczana przez rodzinne tradycje i którą pociąga inne życie. Gdy ta dwójka młodych ludzi się spotka – wszystko zapłonie. Ich serca. Ich miasto. Ich życia. A wraz z nimi rzeczywistość dookoła. To film dla tych, którzy właśnie przeżywają swoją młodość i dla wszystkich, którzy zechcą cofnąć się w czasie, żeby dzięki ożywionym wspomnieniom ponownie zanurzyć się w burzliwych wydarzeniach okresu dojrzewania i wraz z bohaterami przeżyć przygodę, z której nie będą chcieli powrócić.

WRÓBEL
"Wróbel"
Reż. Tomasz Gąssowski
Polska, 2024, 106 minut

Remek Wróbel to listonosz i zapalony piłkarz amatorskiej drużyny. Dobiega czterdziestki, wiedzie życie kawalera. Z pasją studiuje encyklopedię, ćwicząc swoją nadzwyczajną pamięć. Poza obrotnym, prowadzącym szemrane interesy, przyjacielem Pedrem nie ma na świecie nikogo bliskiego. I dobrze mu z tym. Pewnego dnia wszystko się zmienia – jego poukładane życie wywraca się do góry nogami, do tego niespodziewanie pojawiają się w nim nowa, wygadana sąsiadka Marzenka i dziadek, którego do tej pory nie znał. Remek będzie musiał się nauczyć, jak zrobić lemoniadę, gdy życie daje ci cytryny.

WRÓG
Nauczyciel historii, odkrywa na wypożyczonym DVD mężczyznę wyglądającego zupełnie jak on sam. Bohater postanawia odszukać swojego sobowtóra i w efekcie wywraca życie ich obu do góry nogami.

WRÓŻKA ZĘBUSZKA

WSZYSCY LUDZIE PREZYDENTA
" Wszyscy ludzie prezydenta" (All the President's Men)
Reż. Alan J. Pakula
USA, 1976

Zdobywcy Oscara Robert Redford i Dustin Hoffman występują w tej prawdziwej historii jako reporterzy Washington Post, Carl Bernstein i Bob Woodward, których śledztwo w sprawie pozornie drobnego włamania do pokoju hotelowego ujawnia największy skandal polityczny w historii Stanów Zjednoczonych i prowadzi do upadku prezydenta Richarda Nixona.
To kwintesencja amerykańskiego filmu, klasyk zarówno dla Nowego Hollywood, jak i gatunku dziennikarskiego śledztwa, a przy tym ponadczasowa historia, oparta na autentycznych wydarzeniach dotyczących afery Watergate. Robert Redford i Dustin Hoffman łączą w sobie precyzyjnie odpowiednie ilości grozy i zapału jako reporterzy Washington Post. 8 nominacji do Oscara.

WSZYSCY WIEDZA
„Wszyscy wiedzą” to trzymający w napięciu, zaskakujący i do samego końca mylący tropy nowy film Asghara Farhadiego. Za sprawą tego mistrzowsko poprowadzonego dramatu obyczajowego z elementami kryminału i love story, po raz kolejny na ekranie spotkał się gwiazdorski duet (a prywatnie para) – Penélope Cruz i Javier Bardem.
Cruz wciela się w rolę Laury, kobiety, która przed laty wyjechała do Argentyny, a dziś powraca do rodzinnego hiszpańskiego miasteczka na ślub siostry. Bardem gra Paco, jej dawnego kochanka, teraz cenionego winiarza. We „Wszyscy wiedzą” parę, którą kiedyś łączyło uczucie, tym razem połączy tragedia: podczas burzowej weselnej nocy znika bowiem nastoletnia córka Laury, Irene. Od tego momentu osadzony w urokliwym, okolonym winnicami miasteczku, film zdobywcy dwóch Oscarów (za „Rozstanie” i „Klienta”) całkowicie zmienia nastrój. Fasada sielanki gwałtownie pęka, a zza niej wychodzą rodzinne sekrety, zawiści, namiętności i skrzętnie ukrywane konflikty. Przeszłość nawiedza misternie tkaną opowieść niczym zły duch; burząc przy tym spokój całego miasteczka. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice, o których „wszyscy wiedzą”, ale nikt nie chce przerwać zmowy milczenia.
Farhadi prowadzi opowieść z charakterystyczną dla siebie swobodą i lekkością. Rodzina to terytorium, na którym porusza się z wprawą, bezbłędnie wychwytując paradoksy, dzięki którym to kłębowisko toksycznych emocji, sprzecznych interesów i wzniosłych uczuć działa jak doskonale naoliwiona maszyna. Intymny, a przy tym kipiący emocjami „Wszyscy wiedzą” dowodzi, że  w opowiadaniu o związkach i relacjach, Farhadi nie ma sobie równych.

WSZYSTKIE NASZE STRACHY
"Wszystkie nasze strachy"
reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt
Polska 2021

Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni film oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia barwnej i łączącej skrajności postaci Daniela Rycharskiego – zaanagażowanego katolika walczącego o odnowę duchową swojej społeczności oraz głęboko wierzącą osobę LGBT, która płynnie łączy wiarę i tęczę. W roli głównej Dawid Ogrodnik. Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film „Wszystkie nasze strachy” zdobył aż pięć nagród: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagrodę Jury Młodych, Najlepsze zdjęcia oraz najwyższy laur – Złote Lwy dla najlepszego filmu Festiwalu.

Daniel (Dawid Ogrodnik) jest artystą, katolikiem i aktywistą. Domy w rodzinnej miejscowości ozdobione są jego imponującymi malowidłami, rzeźby trafiają na cenione wystawy w Warszawie, a instalacje w rodzaju podświetlonej i pozdrawiającej głosami mieszkańców kapliczki służą lokalnej wspólnocie. Jego znakiem rozpoznawczym jest bluza ozdobiona tęczowymi elementami. Jako głęboko wierzący katolik, Daniel angażuje się w sprawy duchowe. Mężczyzna uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia a w jego wspólnocie jest miejsce dla każdego bez względu na światopogląd i osobiste wybory. W wyniku dramatycznych wydarzeń Daniel decyduje się na wzięcie udziału w odważnej walce w obronie swoich idei i postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców rodzinnej miejscowości.

WSZYSTKIE PIENIĄDZE ŚWIATA
Miliarder Jean Paul Getty jest znany z nieustępliwego charakteru i skąpstwa. Gdy grupa nieznanych sprawców porywa jego ukochanego wnuka i żąda wielomilionowego okupu, Getty odmawia zapłacenia choćby dolara. Zrozpaczona matka porwanego – Gail robi wszystko, by skłonić teścia do zmiany zdania, ale bez skutku. Czas ucieka, a porywacze zaczynają tracić cierpliwość. Życie chłopca wisi na włosku i nic nie wskazuje na to, że uda się jeszcze zapobiec tragedii. Wtedy do drzwi Gail puka tajemniczy mężczyzna twierdząc, że jest wysłannikiem Jean Paula Getty’ego, specjalizującym się w sprawach „nie do rozwiązania”…

WSZYSTKO ALBO NIC
Kiedy oficjalnie przyznajesz, że liczysz swoje orgazmy, w nadziei na udany związek zawieszasz nad łóżkiem mandalę seksu, a wszyscy twoi przyjaciele są singlami, którzy bez powodzenia szukają prawdziwej miłości to znaczy, że trzeba coś w życiu zmienić. Lindę od bardzo wczesnego wieku zaczęły interesować książki z półki „tylko dla dorosłych”. Obecnie, zrażona do relacji damsko-męskich i mająca na swoim koncie bezpowrotnie zakończony długoletni związek, jest współwłaścicielką księgarni z literaturą, której bliżej do „Kamasutry” niż „Krecika”. Jej partnerką w interesie i najlepszą przyjaciółką jest Vanda – pragnąca przygód nimfomanka, która brzydzi się spotykaniem tego samego mężczyzny dwie noce z rzędu, nie mówiąc już o poznawaniu jego imienia. W prowadzeniu sklepu pomaga im Edzio – ubóstwiający mięsne potrawy gej, który podobnie jak jego dwie koleżanki, w głębi serca pragnie spotkać „tego jedynego”. Wszystko zmieni się, gdy do życia grupy przyjaciół wkroczy czterech mężczyzn: wysoki, zadbany i niezwykle wrażliwy (szczególnie na dietę inną niż wegetariańska) Leo, lekko siwiejący i lubujący się w młodszych kobietach profesor uniwersytecki, rozsądny i zabójczo przystojny biznesmen oraz romantyczny i czarujący lekarz. Chociaż miłość to same kłopoty, to i tak trójka przyjaciół odda się jej bez reszty.

WSZYSTKO GRA
Film "#WszystkoGra" to historia o poszukiwaniu szczęścia, miłości i radości życia. Zosia próbuje zmienić świat za pomocą sztuki. Jej mama niespodziewanie spotyka na swojej drodze kogoś wyjątkowego. Babcia ukrywa tajemnicę z przeszłości. Trzy kobiety spróbują ocalić rodzinny dom. Przeżyją niejedną perypetię, by przekonać się, czego pragną. Czy uda im się to zdobyć?

WSZYSTKO NA OPAK, CZYLI DO GÓRY NOGAMI

WSZYSTKO O EWIE
Klasyczna opowieść o niespełnionej ambicji, sławie i miłości. Margo Channing  jest wielką gwiazdą Broadwayu. Ma ugruntowaną, niczym niezagrożoną pozycję, wielu przyjaciół i mężczyznę, który ją kocha. Tymczasem Eva  jest kobietą żyjącą w cieniu Margo. Na pozór miła i nieśmiała w rzeczywistości knuje intrygę, dzięki której ma zajść na sam szczyt. Jednak los szykuje dla niej niespodziankę...

WSZYSTKO POSZŁO DOBRZE
Film oparty jest na autobiograficznej powieści Emmanuèle Bernheim, przyjaciólki Ozona, z którą reżyser wielokrotnie pracował. Bernheim zmarła w 2017 roku, a ten film jest hołdem złożonym nieżyjącej przyjaciółce.
Kiedy Emmanuèle przerywa pracę i podnosi słuchawkę telefonu, jeszcze nie wie, jak wiele zmieni on w jej życiu. Okazuje się, że 85-letni ojciec kobiety na skutek udaru w ciężkim stanie trafia do szpitala. Zaniepokojona bohaterka ma jednak nadzieję, że i tym razem mężczyzna wyjdzie z tego bez szwanku.
Wraz z siostrą wpadają w spiralę szpitalnego życia, większość czasu spędzając przy łóżku osłabionego André. To dla Emmanuèle chwila na spojrzenie w przeszłość i przeanalizowanie skomplikowanych relacji z ojcem. Sytuacja w jednej chwili się odwróciła, bo nagle on stał się całkowicie zależny od córki. Zwłaszcza że udar spowodował nieodwracalne zmiany w organizmie mężczyzny. Kiedy André przekonuje się, że czeka go jedynie powolna wegetacja, prosi córkę, by pomogła mu umrzeć. Tyle że we Francji równoznaczne jest to ze złamaniem prawa. Sytuację komplikuje obecność niejakiego Gerarda, co jakiś czas pojawiającego się w szpitalu…

WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ
"Wszystko wszędzie naraz"
reż. Dan Kwan / Daniel Scheinert
USA 2022
reż. Evelyn Wang (Michelle Yeoh) boryka się z trudami codzienności. Podczas próby rozliczenia swoich podatków zostaje wciągnięta w niesamowitą przygodę, w której ważyć się będą losy całego wszechświata. Poznaje klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, ponieważ każda podjęta w jej życiu decyzja, każde niezrealizowane marzenie wytwarza alternatywną ścieżkę życiową w innym świecie. Aby ocalić wszechświat musi nauczyć się korzystać z umiejętności swoich alternatywnych wersji: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki i wielu innych dróg życiowych, którymi nie poszła. Moce, które zyskuje w bardzo niebanalny sposób pomagają jej w walce ze złem ogarniającym wszystkie światy.

WSZYSTKOWIDZĄCA
Dina ma umiejętność zaglądania w głąb każdego człowieka i rozpoznawania jego zamiarów. Jej matka, po której to odziedziczyła, zostaje wezwana do zamku, aby pomogła rozwiązać sprawę morderstwa rodziny królewskiej. Na drugi dzień po Dinę przyjeżdża tajemniczy Drakan. Okazuje się, że to pułapka, a Drakan chce przejąć władzę. Dziewczynka trafia do lochu, gdzie poznaje jedynego spadkobiercę króla, Nico, który jest uznawany za winnego wymordowania swojej rodziny. Dina chce uciec z zamku, ale aby to zrobić, będzie musiała przejść przez legowisko smoków. Będzie to wyjątkowa trudna i obfitująca w niebezpieczne przygody przeprawa...

WUNDERKAMMER: ŚWIAT CUDÓW
W przeciwieństwie do cząsteczek złożonych, cud składa się bardzo drobnych atomów. Każdy człowiek ma w głębi siebie potrzebę zachwytu i zdumienia. Wunderkammer odtwarza ideę “całego świata w jednym pokoju”: w jednym pokoju człowiek gromadzi i kontroluje swój własny wszechświat. Film prezentuje bezpośrednie relacje współczesnych kolekcjonerów, którzy dzielą się swoimi opowieści, swoimi doświadczeniami, podróżami, skarbami. Opowieści te przenoszą widza do zwykle niedostępnych miejsc w całej Francji, Włoszech, Austrii i Anglii, ponieważ dokument odkrywa przeszłość i teraźniejszość, a także bada dzisiejszy Wunderkammer, prowadząc nieuchronnie do pytania: jaka przyszłość czeka zdumienie?

WYBAWIENIE
Detektyw Carl i jego pomocnik Assad z Departamentu Q nie raz już udowodnili, że nie ma czegoś takiego jak sprawy, których nie da się rozwiązać. W ich ręce trafia zamknięta w butelce tajemnicza wiadomość. Tekst liczy sobie 8 lat, a całość napisana jest dziecięcym pismem przy pomocy ludzkiej krwi. Carl i Assad trafiają na trop grupy religijnych fanatyków, którzy nigdy nie zgłosili zaginięć swoich podopiecznych. Detektywi rozpoczynają śmiertelnie niebezpieczną grę z psychopatycznym mordercą, który wystawi wiarę bogobojnych rodziców na najwyższą próbę.

WYBRANIEC
"Wybraniec" (The Apprentice)
Reż. Ali Abbasi
USA, 2024, 122 minut

Kochający zwycięstwa, władzę i wielkie pieniądze, wpływowy adwokat Roy Cohn (Jeremy Strong) trzęsie światem nowojorskich elit. Pewnego dnia spotyka młodego biznesmena Donalda Trumpa (Sebastian Stan), który marzy o zrewolucjonizowaniu rynku nieruchomości. Prawnik bierze go pod swoje skrzydła i uczy nowego protegowanego, jak za pomocą wszystkich, nawet najbardziej wyrachowanych, metod grać o najwyższą stawkę i osiągać upragnione cele. Z początku nieporadny i naiwny chłopak szybko okazuje się być pojętnym uczniem, a jego przemiana zaskakuje wszystkich, nawet jego mistrza.

WYJDŹ ZA MNIE
"Wyjdź za mnie"
reż. Kat Coiro
USA, 2021
"Wyjdź za mnie” to komedia romantyczna, pełna piosenek Jennifer Lopez i światowej sławy latynoskiej gwiazdy, Malumy. To historia miłosna o celebrytach, małżeństwie i mediach społecznościowych.
Jennifer Lopez gra supergwiazdę muzyki-Kat Valdez, która jest w związku z Bastianem, też gwiazdą muzyczną (w tej właśnie roli zobaczymy debiutującego w filmie fabularnym Malumę).
Ich wspólny, wielki hit „Marry Me” zdobywa kolejne listy przebojów. Oni, zakochani postanawiają sie pobrać przed swoją publicznością. Ceremonia ma być transmitowana na platformach społecznościowych. Jednak Kat na chwilę przed powiedzeniem „tak” odkrywa, że Bastian ją zdradził. Chcąc zemścić się na Bastianie postanawia poślubić, nieznajomego człowieka, którego wybiera losowo z publiczności. Wybór pada na Charliego Gilberta (Owen Wilson), który został zaciągnięty na koncert przez swoją nastoletnią córkę (Chloe Coleman) i najlepsza przyjaciółkę (Sarah Silverman).

WYPISZ, WYMALUJ ...MIŁOŚĆ
Binoche i Owen wcielają się w role nauczycieli "po przejściach" pracujących w szkole artystycznej, którzy przeprowadzają wśród swoich studentów konkurs. Ma on rozstrzygnąć, która z dziedzin jest lepsza - słowo pisane czy ruchome obrazy.

WYPRAWA MAGELLANA
Stań za sterami największej przygody świata, która wydarzyła się naprawdę i zmieniła wszystko! Poznaj najodważniejszą załogę, odkryj najbardziej egzotyczne zakątki globu i przeżyj podróż pełną niebezpieczeństw, humoru i miłości. Wspaniała animowana megaprodukcja, która przeniesie widzów w każdym wieku prosto na pokład okrętów pod dowództwem Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana Elcano. Film powstał z okazji 500-tnej rocznicy pierwszej wyprawy dookoła świata, która ostatecznie udowodniła, że Ziemia jest okrągła. Flota pięciu potężnych okrętów opuszcza Sewillę w 1519 roku pod dowództwem odważnego podróżnika – Ferdynanda Magellana wraz z jego załogą liczącą ponad 200 marynarzy. Trzy i pół roku później do tego samego portu dopływa już tylko jeden statek z zaledwie kilkunastoma osobami na pokładzie pod kierownictwem Juana Sebastiano Elcano. Wyprawa dookoła świata zakończyła się sukcesem, co jednak wydarzyło się w jej trakcie? Oto prawdziwa opowieść! Walka z żywiołem oceanu, rajskie wyspy, o których nie śniło się nikomu, nieznane plemiona, niespodziewana miłość oraz wielkie piękno i jeszcze większe niebezpieczeństwa, które czyhały na śmiałków w każdej sekundzie. Przed Wami najbardziej niesamowita wyprawa świata, która zmieniła kurs historii… na zawsze!

WYSOKA DZIEWCZYNA
W nagrodzonym w Cannes, trzymającym za gardło i gęstym od emocji filmie Kantemira Bałagowa oglądamy miasto i ludzi podnoszących się z ruin. Opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy, toczy się w 1945 roku w Leningradzie, który dochodzi do siebie po latach oblężenia. Bohaterki "Wysokiej dziewczyny", Masza i Ija, próbują nie tylko zapomnieć o tym, czego doświadczyły, ale także przypomnieć sobie kim były, nim zardzewiały ich plany, emocje i uczucia.

WYSPA NIM
Wyspa Nim to bardzo specyficzna wyspa, której prawa stanowione są przez wyobraźnię pewnej dziewczynki. Bohaterka zafascynowana jest książkami opowiadającymi o wielkim poszukiwaczu przygód – Alexie Roverze. Pewnego dnia ojciec Nim w tajemniczych okolicznościach znika po wypłynięciu w morze swoją łodzią i osamotniona dziewczynka stara się skontaktować ze światem w poszukiwaniu pomocy. Zamiast tego udaje jej się nawiązać kontakt z autorką swojej ulubionej książki. Teraz wspólnie przy użyciu sprytu i odwagi Alexa Rovera będą musiały stawić czoła magicznej wyspie.

WYSPA PSÓW
Opowieść o dwunastoletnim japońskim chłopcu imieniem Atari, którego wychowuje skorumpowany burmistrz wielkiego miasta Megasaki. Gdy na mocy specjalnego dekretu wszystkie psy domowe wygnane zostają na ogromne wysypisko odpadów, Atari leci na miniaturowej machinie powietrznej na „wyspę śmieci”, by odnaleźć swego ukochanego psa. Na miejscu gromadzi wokół siebie grupę czworonożnych przyjaciół i wraz z nimi wyrusza na wielką wyprawę, która zadecyduje o losach i przyszłości całej Prefektury.

WYSZYŃSKI - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE
Losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski.

WYZNANIA NASTOLATKI
Lata 70. Nastoletnia Minnie mieszka z samotnie wychowującą ją matką i siostrą w San Francisco i właśnie zaczyna eksperymentować z seksem. Nawiązuje romans z dużo starszym od siebie chłopakiem własnej matki, szybko przekonując się o władzy, jaką daje świadomość własnej kobiecości.

Wander`s Club: LAMB
"Lamb"
reż. Valdimar Jóhannsson
Islandia, Polska, Szwecja 2021
106 minut

Najoryginalniejszy film roku to dzikie dziecko horroru i mrocznej baśni, urodzone w krainie, w której nie sposób odróżnić dnia od nocy, dobra od zła, a człowieka od zwierzęcia.
Oniryczny, a przy tym serwujący co chwilę gwałtowne pobudki islandzki „Lamb" to kolejny po „Midsommar. W biały dzień", „Dziedzictwie. Hereditary" czy „The Lighthouse" przebój firmowany przez amerykańskie studio A24, specjalizujące się w kinie gatunkowym w mocno odświeżonej wersji. Choć jednym kopytkiem tkwi w ludowych wierzeniach, ten wywołujący dreszcze film opowiada na wskroś współczesną historię o ciemnej stronie macierzyństwa, żałobie i dzikości, która drzemie w nawet najspokojniejszych sercach.
Akcja „Lamb" rozgrywa się na osamotnionej owczej farmie, którą prowadzi milcząca para, María i Ingvar. Ich spokojne, wypełnione pracą życie odmieni się, gdy w zagrodzie przyjdzie na świat niezwykła istota. Pod wpływem niesamowitych zdarzeń owce przestaną milczeć, zaś w ludziach obudzi się zwierzęcy instynkt. W półmroku białych nocy, pośród surowych, nasiąkniętych mgłą wzgórz zatrze się granica pomiędzy cywilizowanym a dzikim. Wraz z tajemniczym stworzeniem narodzi się pytanie o to, czyją matką tak naprawdę jest natura?
Debiut Valdimara Jóhannssona, który otrzymał nagrodę za oryginalność w canneńskiej sekcji Un Certain Regard, wiele zawdzięcza scenariuszowi. Jego współtwórcą jest Sjón, jedna z najciekawszych postaci islandzkiej sceny artystycznej: poeta, pisarz i muzyk, autor tekstów dla Björk (nominowany do Oscara za piosenkę do „Tańcząc w ciemnościach") oraz współautor scenariusza do nowego filmu Roberta Eggersa „The Northman". Imponująca jest również obsada: w głównej roli zagrała gwiazda, Noomi Rapace („Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", „Prometeusz", „Tożsamość zdrajcy"), Szwedka, która spędziła dzieciństwo na Islandii. Rola Maríi – kobiety przechodzącej głęboką transformację – należy do najlepszych w jej dorobku.

Wałęsa. Człowiek z nadziei

Fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności robotnika w charyzmatycznego przywódcę. Lech Wałęsa, kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi. Polski kandydat do Oscara.


WeduM Gimnazjum

WeduM LO

WeduM kl.4-6