'

Archiwum filmów

Archiwum filmów

Uniwersytet potworny

Opowieść o okresie, kiedy Mike i Sully uczęszczali na tytułowy Monsters University, czyli uniwersytet dla potworów i zostali najlepszymi przyjaciółmi.


Uniwersytet potworny 3D

Opowieść o okresie, kiedy Mike i Sully uczęszczali na tytułowy Monsters University, czyli uniwersytet dla potworów i zostali najlepszymi przyjaciółmi.


Urban View: Syndrom wenecki

Urban View: The Human Scale

Uwolnić Poly
Niezwykła przyjaźń dziesięcioletniej dziewczynki i cyrkowego kucyka dla obojga okaże się początkiem fascynującej przygody.

VAIANA 2

VAIANA 2
"Vaiana 2" (Moana 2)
Reż. David G. Derrick Jr., Jason Hand
USA, 2024, 100 minut

„Vaiana 2” to kolejna produkcja Walt Disney Animation Studios, w której ponownie spotykamy nieustraszoną Vaianę i pół-boga Mauiego. Tym razem Vaiana wyrusza w nową podróż wraz z załogą niezwykłych marynarzy. Odpowiadając na wołanie swoich przodków Vaiana musi pokonać odległe morza Oceanii, przepłynąć niebezpieczne i dawno zapomniane wody, aby przeżyć przygodę, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyła.

VAIANA: SKARB OCEANU
Nastolatka, chcąc dopełnić dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję po oceanie, by odnaleźć legendarną wyspę.

VAN GOGH I JAPONIA
„Zazdroszczę Japończykom” napisał Van Gogh do swojego brata Theo. Na wystawie, na podstawie której powstał ten film – „Van Gogh i Japonia” w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie – można zrozumieć, dlaczego. Choć Vincent van Gogh nigdy nie odwiedził Japonii, to kraj ten wywarł największy wpływ na niego samego i jego sztukę. Nie można zrozumieć Van Gogha bez zrozumienia, w jaki sposób sztuka japońska dotarła do Paryża w połowie XIX wieku, a także jej głębokiego wpływu na artystów takich, jak Monet, Degas, a przede wszystkim Van Gogh.
Odwiedzając nowe galerie sztuki japońskiej w Paryżu, a następnie tworząc swój własny wizerunek Japonii – poprzez dogłębne badania, kolekcjonowanie drzeworytów i szczegółowe dyskusje z innymi artystami – spotkanie Van Gogha z japońskimi dziełami sztuki nadało jego pracom nowy i ekscytujący kierunek. Po opuszczeniu Paryża wyjechał na południe Francji – do tego, co uważał za zbliżone do swego rodzaju Japonii, jaką tylko mógł znaleźć. Kolejne bardzo twórcze, ale i pełne problemów lata muszą być postrzegane w kontekście Van Gogha naginającego wpływy japońskie do swojej woli i określania się przez niego jako nowoczesny artysta z widocznymi azjatyckimi „korzeniami”. W tej mało znanej historii sztuki Van Gogha widzimy, jak ważne było jego studiowanie Japonii. Film przenosi widza nie tylko do Francji i Holandii, ale także do Japonii, aby dalej eksplorować niezwykłe dziedzictwo, które wpłynęło na Van Gogha i uczynił go artystą, którego znamy dzisiaj.

VAN GOGH. U BRAM WIECZNOŚCI
Najnowszy film Juliana Schnabla to zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha (Willem Dafoe). Malarz szuka nowego miejsca do życia. Za namową przyjaciela wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Tam, zafascynowany feerią barw i grą światła, niedoceniany artysta tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest sztuka. Film odkrywa tajemnicę jego zagadkowej śmierci i przedstawia jako człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności, wspieranego przez ukochanego brata i przyjaciela Paula Gauguina, z którym pod koniec życia popadł w śmiertelny konflikt. Opowiada o człowieku, który godzi się z własnym przeznaczeniem i wbrew wszelkim przeszkodom do końca idzie swoją ścieżką.

VERMEER I MUZYKA. SZTUKA MIŁOŚCI I ODPOCZYNKU Z THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE
Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku z The National Gallery w Londynie
 
Wystawa zorganizowana w The National Gallery w Londynie proponuje nowe spojrzenie na jednego z najbardziej zaskakujących i ciekawych artystów w historii – Johannesa Vermeera. Galeria Narodowa zdecydowała skupić się na relacji Vermeera z muzyką. Jest to jeden z najbardziej popularnych tematów malarstwa holenderskiego i wiele mówi – poprzez ukazanych modeli – o ówczesnym społeczeństwie. Nowe badania, dokonane przy okazji tej wystawy, pokazały, jak zmieniająca się technika malarska i materiały wpływały na dzieła Vermeera. Narrator Tim Marlow wykracza poza ramy samej wystawy, by opowiedzieć całą historię życia Vermeera i przy okazji omówić szczegółowo wiele innych urzekających dzieł artysty. Dla widzów, których zachwycił fabularny film „Dziewczyna z perłą” z 2003 roku z udziałem Colina Firtha i Scarlett Johansson, to okazja do pogłębienia swojej fascynacji życiem i twórczością Vermeera.

VICE
"Vice" – historia człowieka, który konsekwentnie przeszedł drogę od poruszającego się zręcznie po waszyngtońskich korytarzach biurokraty do realnej władzy. Wiceprezydent USA za prezydentury George’a W. Busha był jednym z najpotężniejszych ludzi tamtego czasu i zmieniał swój kraj i świat tak skutecznie, że efekty jego działalności obserwujemy do dzisiaj.

VICTORIA /SEKCJA NEON_NSTND/
Victoria, młoda kobieta z Madrytu, po wyjściu z modnego klubu spotyka czterech chłopaków. Sonne i jego kumple to prawdziwi berlińczycy, którzy obiecują nowoprzybyłej, że odkryją przed nią alternatywny świat stolicy Niemiec, inny niż ten znany z miejskich przewodników. Zauroczona Sonnem dziewczyna nie ma nic do stracenia. Sielankę burzy prośba o zwrot niebezpiecznej przysługi, którą chłopcy są winni prominentnemu i tajemniczemu gangsterowi. Długi wdzięczności nie wygasają, szczególnie wobec szefów przestępczych gangów. Victoria nie ma nic do stracenia. Tej nocy zostanie szefową nowopoznanych kumpli.

VILLADS
Villads jest pełnym energii, obdarzonym bujną wyobraźnią sześciolatkiem, którego poznajemy podczas przygotowań do ważnego momentu w życiu – chłopiec idzie do szkoły. Villads z uwagą słucha starszej siostry, która ciągle narzeka na szkołę i rodziców tęskniących za swoimi szkolnymi latami, ale ponieważ rezolutny chłopiec samodzielnie stara się rozwiązywać problemy życia codziennego, również i w tym przypadku postanawia dzielnie stawić czoła szkolnej rzeczywistości. Szkoła staje się dla Villadsa jeszcze jednym polem bitwy, której reguły trudno zaakceptować, ale z którymi dzięki sprytowi i pomysłowości można żyć.

VINCENT VAN GOGH. NOWY SPOSOB WIDZENIA /NSTND/
Spotkanie z wyjątkowym artystą, człowiekiem, który odcisnął niezatarte piętno na sztuce XX wieku. W 2015 roku przypadła 125. rocznica śmierci Vincenta van Gogha, obchody tej rocznicy stał się jednocześnie okazją do ponownego pochylenia się nad dorobkiem holenderskiego mistrza. O jego twórczości wypowiadają się zaproszeni goście, światowej sławy kuratorzy i historycy sztuki, którzy często podsuwają nowe, zaskakujące interpretacje klasycznych dzieł Vincenta van Gogha.
Dzięki pełnemu dostępowi do zbiorów Muzeum van Gogha w Amsterdamie powstał genialny nowy film o jednym z najbardziej fascynujących i uwielbianych artystów.
 

VINCENT VAN GOGH. NOWY SPOSÓB WIDZENIA

VINSKI i pył niewidzialności
Film w ramach młodego festiwalu filmowego ZEF W DRODZE - bilety w cenie 10 złotych!
Vinski to nieśmiały 10-latek wychowywany przez nieco nadopiekuńczą mamę. Kiedy spotyka tajemniczego aptekarza, który ofiarowuje mu pył niewidzialności, jego życie diametralnie się zmienia. Otrzymuje bowiem magiczny proszek, który pozwala mu stać się niewidzialnym i przechodzić przez ściany. Na początku Vinski wykorzystuje swoje nowe moce do żartów, ale z czasem uczy się, że bycie bohaterem wymaga mądrości oraz umiejętności pozostania w cieniu. Na nieszczęście Vinskiego banda oszustów wkrótce zainteresuje się tajemnicą niewidzialności.

VIOLET
Film "Violet" to historia 15-letniego Jessego, który musi poradzić sobie ze stratą zabitego na jego oczach przyjaciela.

VITELLO
Mały Vitello wychowywany jest przez mamę, która nic mu nie mówi o nieobecnym ojcu, więc chłopiec tworzy własny obraz wymarzonego taty. Tymczasem w domu pojawia się ojczym. Czy Vitello zaakceptuje nową sytuację?

VOLTA
 
Bruno Volta to prawdziwy „kiler” w rozwiązywaniu zagadek i przeglądaniu ludzi na wylot. Pewnego dnia jego zmysł kombinowania i zarabiania zostaje postawiony w stan pełnej gotowości. Jego znacznie młodsza partnerka Agnieszka w niecodziennych okolicznościach poznaje dziewczynę o imieniu Wiki. Nowa znajoma znajduje w ścianie starej kamienicy tajemniczy i niezwykle drogocenny przedmiot. Volta nie może przepuścić wartej miliony okazji. Wspólnie z „cwaniakowatym” ochroniarzem Dychą postanawia zagrać vabank i jest gotowy na wszystko, aby wejść w posiadanie niezwykłej rzeczy. Nie będzie to jednak łatwe, bo niewinnie wyglądająca Wiki to w istocie godny rywal, a nie jakaś tam „słaba płeć”! 

VOX LUX
Celeste była nastolatką, kiedy wielka tragedia wywindowała ją na szczyty sławy i zrobiła z niej gwiazdę muzyki pop. Od tej pory media śledziły każdy jej ruch, a jej kariera rozwijała się w cieniu zjawisk, które naznaczyły XXI wiek: ataków terrorystycznych, szkolnych strzelanin, medialnej rewolucji. Dzisiaj Celeste nie jest już tą samą osobą. Po skandalicznym incydencie, który o mały włos nie zrujnował jej kariery, chce wrócić na scenę. Musi ponownie zmierzyć się ze wspomnieniami sprzed lat, a w dodatku – przygotować się do wielkiej trasy koncertowej.

Vague a l' ame - SURF FILM FESTIVAL POZNAŃ
Film pokazuje nam jak wygląda życie najlepszych big wave surferów na świecie. Benjamin Sanchis i Shane Dorian zabiorą nas w podróż w poszukiwaniu największych fal. W szalonym tempie odwiedzamy takie miejsca jak Nazaré, Jaws i Mullaghmore. Obraz został nakręcony w rozdzielczości 4K, ale jest to nieco punkowe spojrzenie na absolutny szczyt surfingu. Top momentem filmu jest jazda Benjamina Sanchisa po gigantycznej 30 metrowej fali w Nazaré, upadek z której o mały włos zakończyłby się jego utonięciem. No i ten soundtrack Take it easy! Wyróżnienie od jury na warszawskim festiwalu filmów surfowych!

FILM W ORYGINALNEJ WERSJI JĘZYKOWEJ Z ANGIELSKIMI NAPISAMI

Valtari- Sigur Ros - pokaz teledysków

Van Gogh: Pola zbóż i zachmurzone niebiosa

Viramundo

„Viramundo" zaczyna się w małej amazońskiej wiosce, gdzie Gil gra koncert transmitowany w świat za pomocą internetu. Ten występ jest swoistym manifestem wyjątkowego artysty, który postanowił wyruszyć w podróż po południowej półkuli w poszukiwaniu śladów ginącej w globalnym świecie różnorodności. Wyprawa ta poprowadzi legendarnego brazylijskiego muzyka i jednego z pionierów Tropicalismo z jego ojczyzny, przez Południową Afrykę aż do Australii.


Viridiana
Nowicjuszka zakonna, Viridiana, na kilka dni przed złożeniem ślubów zakonnych przyjeżdża do domu swojego wuja, który opłacał jej naukę. Dziewczyna przypomina wujowi jego zmarłą żonę, mężczyzna więc próbuje ją nakłonić do ślubu. Viridiana odmawia jednak, co kończy się samobójstwem wuja. Dziewczyna próbuje odpokutować swoje winy, zakładając przytułek dla ubogich... 

W CIENIU DRZEWA
Islandzko-duńsko-polski filmu "W cieniu drzewa" w reżyserii Hafsteinna Gunnara Sigurðssona.

Opowiada o sąsiedzkim konflikcie, który doprowadza do nieoczekiwanych sytuacji, kiedy wszystkim puszczają nerwy, a dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem.

Agnes wyrzuca Atliego z domu i zabrania mu kontaktów z córką, Ásą. Atli wprowadza się do domu rodziców, którzy właśnie toczą spór z sąsiadami. Jego zarzewiem jest wielkie i piękne drzewo, rzucające cień na taras przyległej posesji. W czasie, gdy Atli rozpoczyna walkę o prawo do widywania się z córką, konflikt z sąsiadami ulega eskalacji - dom zostaje uszkodzony, a zwierzęta domowe zaczynają znikać w tajemniczych okolicznościach. W efekcie konieczne staje się zainstalowanie kamer monitoringu. Pojawia się także plotka, że sąsiada widziano z piłą łańcuchową.

W CIENIU JEDWABNEGO SZLAKU – KONNO PO BEZDROŻACH KAUKAZU, IRANU I AZJI CENTRALNEJ - JACEK JASIŃSKI
Jedwabny Szlak…
Kiedy zetknąłem się z nim pierwszy raz?
Nie pamiętam, zapewne w podstawówce na lekcjach historii, a może geografii.
Nie ważne, dawno.
To słowo od zawsze, od kiedy sięgam pamięcią wywołuje we mnie niepohamowany niepokój, pragnienie rzucenia w diabły wygodnego życia i włóczenia się.
Droga wiodąca przez setki kilometrów pustyń, bezdroży, niebotycznych gór, prastarych miast, kwitnących oaz.
Wschód…Kaukaz, Persja, Azja Centralna… Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Iran, Uzbekistan, Kirgizja, Kazachstan. Nie pamiętam ile wypraw zorganizowałem tam od czasu kiedy pierwszy raz wyjechałem autostopem w podróż w kierunku Indii.
Prezentacja którą przedstawię będzie zaledwie ułamkiem wspomnień z moich wypraw – głównie konnych, ale także pieszych, autostopowych i 4×4 po krajach położonych w cieniu Jedwabnego Szlaku. Serdecznie zapraszam…
o autorze:
Jacek Jasiński – rocznik ’73, z wykształcenia architekt i archeolog, z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat, czasem samotnie a czasem z żoną i dzieciakami, włóczy się bocznymi drogami wielu krajów Europy i Azji, szczególnie po krajach leżących w zasięgu kultury Jedwabnego Szlaku. Hoduje konie rasy kabardyńskiej, którym poświęca każdą wolną chwilę między zagranicznymi podróżami, odkrywając na ich grzbietach uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej i innych pięknych rejonów Polski.
Więcej znajdziecie na www.nomadiclife.eu i na profilu FB.

organizatorzy:
Kino Rialto
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

W CIENIU KOBIET
Pierre i Manon robią niskobudżetowe dokumenty, a na życie dorabiają w wolnym czasie. Pewnego dnia on spotyka młodą stażystkę, Elisabeth, która zostaje jego kochanką. Pierre jednak nie chce rozstać się z Manon, pragnie obu kobiet. Tymczasem Elisabeth odkrywa, że Manon również ma kochanka, i mówi o tym Pierre’owi. On wraca do żony, bo to ją tak naprawdę kocha. Czuje się zdradzony, poniża Manon, a jednocześnie zaniedbuje Elisabeth...

W CO GRAJĄ LUDZIE
Grupa dobrych przyjaciół postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami. Czy coś może pójść nie tak?

Z pewnością, zwłaszcza, że jubilatka nie wydaje się zachwycona pomysłem grupy. Skołowana kobieta liczyła raczej na spokojny weekend, a na to najwyraźniej się nie zanosi. Napięcie wzrasta z chwilą, gdy jej najlepsza przyjaciółka Veronika pojawia się ze swoim nowym chłopakiem Mikaelem. Znajome otoczenie i dawne rytuały sprawiają, że bohaterowie zapominają na chwilę o dorosłości. Wspólnie spędzony czas oraz kryjące się po kątach intrygi i tajemnice zmuszą ich jednak do ponownej oceny przeszłości i teraźniejszości.

W DESZCZOWY DZIEŃ W NOWYM JORKU
Gatsby uwielbia klimat Nowego Jorku i chce pokazać ukochanej Ashleigh rodzinne miasto. Niespodziewanie ich ścieżki rozchodzą się i każde z osobna przeżywa własne przygody, pełne humoru i zwrotów akcji. Reżyser filmowy  zaprasza dziewczynę na pokaz roboczej wersji jego najnowszego dzieła. Będąca początkującą dziennikarką Ashleigh zostaje wciągnięta przez wydarzenia, dzięki którym poznaje scenarzystę oraz gwiazdę kina – Francisco Vegę. Pozostawiony samemu sobie Gatsby przypadkowo spotyka i spędza cały dzień w towarzystwie Chan  – młodej i błyskotliwej siostry swojej ex dziewczyny. Rozmarzony i skąpany w deszczu dzień w Nowym Jorku sprawi, że Ashleigh pozna siebie na nowo, a jej chłopak przekona się, że żyje się tylko raz – ale to wystarczy, jeżeli znajdzie się właściwą osobę.

W DOMU INNEGO
Powojenne Niemcy, rok 1946. Rachael Morgan przybywa do zrujnowanego Hamburga w środku mroźnej zimy, by dołączyć do swego męża, Lewisa, brytyjskiego pułkownika, któremu powierzono zadanie odbudowania miasta. Gdy tylko przekraczają próg nowego domu, Rachael ze zdumieniem odkrywa, że Lewis podjął zaskakującą decyzję: pozwolił, by dzielili wspaniałe domostwo z jego poprzednim właścicielem, niemieckim wdowcem (Alexander Skarsgård) i jego zbuntowaną córką. W pełnej napięcia atmosferze wrogość i smutek szybko ustępują miejsca namiętności i zdradzie.

W GORSECIE
Jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich miesięcy. Wibrujący, błyskotliwy, obdarty z laurkowego pudru. Nagrodzona w Cannes wspaniała Vicky Krieps („Nić widmo”) w roli Sisi – skandalistki, buntowniczki i najpiękniejszej oraz najbardziej intrygującej kobiety tamtej epoki. Opowiedziana z pazurem ponadczasowa i uniwersalna opowieść o wolności.
Piękna i charyzmatyczna Sisi po ponad dwóch dekadach ma już serdecznie dość spiętego świata austriackiej monarchii, a reprezentowanie cesarstwa to ostatnia rzecz, na którą ma ochotę. O wiele bardziej ekscytująca wydaje jej się dekadencja – wyrusza więc w wielką podróż po Europie, aby spotkać się z dawnymi przyjaciółmi (i rozniecić na nowe stare płomienie). Jednak dworskie obowiązki wzywają ją z powrotem, a jej próby uczynienia życia bardziej ekscytującym wywołują w Wiedniu szok i zgorszenie. Czy skandalistka Sisi wymyśli sposób na to, by mogła żyć tak, jak naprawdę chce?

W GłOWIE SIĘ NIE MIEŚCI 2
"W głowie się nie mieści 2" (Inside Out 2)
Reż. Kelsey Mann
USA, 2024, 96 minut

Wyprodukowany przez Disneya i Pixara film „W głowie się nie mieści 2” to powrót do umysłu Riley, obecnie świeżo upieczonej nastolatki. Centrala sterowania przechodzi gruntowny remont, bo pojawiły się nowe Emocje! Radość, Smutek, Złość, Strach i Odraza, które dotąd z powodzeniem kierowały całym przedsięwzięciem, z pewnym wahaniem witają nowego przybysza: Niepewność. A to dopiero początek zmian. Reżyseria: Kelsey Mann, produkcja: Mark Nielsen. „W głowie się nie mieści 2” wkrótce w kinach.

W JAK MORDERSTWO
Spokojną Podkową Leśną wstrząsa morderstwo. Ciało ofiary, młodej kobiety, znajduje Magda (Anna Smołowik), gospodyni domowa i nałogowa czytelniczka kryminałów. Policyjne śledztwo prowadzi komisarz Jacek Sikora (Paweł Domagała). Niestety, brak mu zmysłu rasowego detektywa – ten ma Magda. Kiedy okazuje się, że ofiara miała na szyi wisiorek w kształcie litery „W”, należący do dawno zaginionej przyjaciółki Magdy, kobieta postanawia wyjaśnić tę sprawę na własną rękę. A to oznacza nieustanne wtrącanie się w pracę nieporadnego komisarza. Podejrzanych jest mnóstwo, poszlak niewiele. Tropy prowadzą do najbardziej szanowanych mieszkańców Podkowy, a nawet szejka Kataru… Czy Magdzie i Sikorze uda się dojść do prawdy i rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa?

W KRAINIE GHIBLI 2: LAPUTA - PODNIEBNY ZAMEK
"W krainie Ghibli 2: Laputa - podniebny zamek" (Tenkū no Shiro Laputa)
Reż. Hayao Miyazaki
Japonia, 1986, 125 minut, napisy

„Laputa – podniebny zamek” to przygodowe anime ze Studia Ghibli o poszukiwaniu legendarnego, ukrytego w chmurach królestwa. Reżyser filmu Hayao Miyazaki, zainspirowany „Podróżami Guliwera”, przenosi widzów do świata, w którym granica między rzeczywistością a fantazją jest niezwykle cienka, a magia i technologia łączą się w harmonijną całość. Dziewczynka o imieniu Sheeta spada z nieba wprost w ramiona młodego górnika Pazu. Bezpieczne lądowanie zawdzięcza magicznemu kryształowi, który nosi na szyi. Według legend kryształ ten jest kluczem do podniebnego królestwa Laputa, skrywającego liczne skarby i zaawansowaną technologię, o której ludzie mogą tylko marzyć. Zdeterminowani Sheeta i Pazu wspólnie wyruszają w niebezpieczną podróż, aby odnaleźć Laputę i rozwiązać jej zagadkę. Na ich drodze stają piraci, wojsko oraz tajemniczy agent Muska, a każdy z nich ma własne powody, by odnaleźć i zdobyć miasto. Zmagając się z licznymi przeciwnościami, bohaterowie muszą wykazać się sprytem, odwagą i siłą przyjaźni. Wartka akcja, humor i piękna animacja gwarantują doskonałą rozrywkę nie tylko dla fanów Studia Ghibli.

W KRAINIE GHIBLI 2: NAUSICAÄ Z DOLINY WIATRU
"W krainie Ghibli 2: NAUSICAÄ Z DOLINY WIATRU"
Reż. Hayao Miyazaki
Japonia, 1984, 117 minut, napisy

Nazywana odpowiedzią kina anime na „Diunę” i pierwszym filmem formującego się Studia Ghibli, postapokaliptyczna i proekologiczna przypowieść Hayao Miyazakiego „Nausicaä z Doliny Wiatru” obchodzi swoje 40-lecie! Ziemia, jaką znamy, już nie istnieje – tysiąc lat po katastrofalnej wojnie zdewastowaną planetę zarasta Trujący Las, zamieszkały przez gigantyczne owady. Tylko kilka ludzkich osad przetrwało w świecie zdziesiątkowanym przez groźne toksyny. Wśród nich jest królestwo położone w Dolinie Wiatru, na którego czele stoi odważna i dobroduszna księżniczka Nausicaä. Młoda władczyni szuka sposobu na przywrócenie zachwianej równowagi między człowiekiem i naturą. Sama jest gotowa narazić swoje życie, by sprzeciwić się tym, którzy chcą zdominować świat przyrody. Uważana za pierwsze arcydzieło Miyazakiego, „Nausicaä z Doliny Wiatru” stanowi znaczące wprowadzenie do tematów proekologicznych i pacyfistycznych, które powrócą w jego kolejnych filmach, takich jak „Mój sąsiad Totoro”, „Księżniczka Mononoke” i „Spirited Away: W krainie bogów”.

W NICH CAŁA NADZIEJA
"W nich cała nadzieja"
Reż. Piotr Biedroń
Polska, 2023, 89 minut

W rzeczywistości postapokaliptycznej Ewa walczy nie tylko o przetrwanie, ale i zmaga się z dotkliwą samotnością. Długotrwałe uczucie izolacji nie jest jednak jej jedynym problemem. Prawdziwy dramat zaczyna się, kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem - Robotem. Zaczyna się wówczas prawdziwa walka o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która dla Ewy, staje się większym zagrożeniem niż otaczający świat. Film porusza temat przyszłości świata w obliczu globalnych katastrof i rozwijającej się technologii.

W ODMĘTACH KOSMOSU, CZYLI O GWIAZDCE Z NIEBA
ZESTAW BAJEK

W POKOJU OBOK
"W pokoju obok" (La habitación de al lado)
Reż. Pedro Almodóvar
Hiszpania, USA, 2024, 110 minuty

Zwycięzca festiwalu w Wenecji, „W pokoju obok", łączy na ekranie dwie wielkie osobowości i gwiazdy kina: Julianne Moore i Tildę Swinton. Melodramat Pedra Almodóvara to pełna emocji opowieść o pożegnaniach, spełnieniu, macierzyństwie i rodzinie z wyboru, a przede wszystkim – o życiu na swoich zasadach. Anglojęzyczny debiut Hiszpana otwiera zupełnie nowy rozdział w jego twórczości, zachowując przy tym charakterystyczne dla reżysera humor, melancholię i uwodzicielski splendor kostiumów i wnętrz. Eksplozja soczystych barw głosi pochwałę życia tak w radosnych, jak i w gorzkich odsłonach i jest hołdem dla przyjaźni, której blask złagodzi każdy ból. Akcję „W pokoju obok" umieścił Almodóvar na Wschodnim Wybrzeżu USA. To w Nowym Jorku spotykają się przyjaciółki sprzed lat: wzięta pisarka Ingrid (Moore) i Martha (Swinton), reporterka wojenna, która toczy właśnie najważniejszą bitwę swojego życia. Rozdzieliły je zawodowe i prywatne wybory, a na nowo połączy los, którego się nie wybiera. W dramatycznych okolicznościach Ingrid i Martha dostrzegą szansę, by jeszcze raz przeżyć coś wspólnie. Jeden z najwyżej ocenianych filmów Pedra Amodóvara jest ekranizacją „Pełni miłości", powieści Sigrid Nunez. „W pokoju obok" to terapeutyczne, niosące nadzieję kino, które nie wstydzi się wzruszać i wierzyć: w uzdrawiającą moc obecności i relacje odporne na upływ czasu.

W POSZUKIWANIU CHOPINA
reż. Phil Grabsky
 
czas trwania: 115 min.
 
Dokumentalista Phil Grabsky, autor popularnej serii „Wystawa na ekranie” („Exhibition on Screen”), tropi tajemnice życia i twórczości polskiego kompozytora w kolejnym filmie z cyklu „In Search of…”.
 
Mający polskie korzenie Brytyjczyk Phil Grabsky cztery lata spędził w podróży, dążąc do prawdy o życiu Chopina (1810–1849), współtwórcy europejskiego romantyzmu, autora blisko 240 utworów, z których znakomitą część natchnął on duchem polskiej muzyki ludowej. Grób kompozytora w Paryżu pozostaje miejscem pielgrzymek nie tylko melomanów, a jego muzyka nadal wypełnia sale koncertowe świata. Kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy, który wyjechał ze swej ojczyzny do Paryża i nie dane mu było powrócić? Kim był ten, który rzadko koncertował, a pomimo złego stanu zdrowia skomponował tak potężne i głębokie dzieła? Kim był wreszcie wirtuoz fortepianu, który wyniósł ten instrument na najwyższy piedestał?
 
W filmie odpowiedzi postarają się udzielić tak wybitni muzycy, jak Lars Vogt, Daniel Barenboim, Ronald Brautigam czy Kevin Kenner. Na ekranie zobaczymy i usłyszymy także wspaniałego polskiego pianistę Janusza Olejniczaka oraz Orkiestrę XVIII Wieku pod kierunkiem Fransa Brüggena. Usłyszymy także wypowiedzi jednego z najwybitniejszych historyków muzyki – Jeremy’ego Siepmanna. Narratorką filmu jest gwiazda sceny i ekranu Juliet Stevenson, a fragmenty listów Chopina czyta David Dawson.
 
Film powstał równocześnie z nagraniem DVD wszystkich dzieł Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wykonaniu Nelsona Goernera, Kevina Kennera, Janusza Olejniczaka i Orkiestry XVIII Wieku pod kierunkiem Fransa Brüggena.
 
Poprzednie filmy Grabsky’ego z cyklu „In Search of …”, poświęcone Mozartowi, Haydnowi i Beethovenowi, biły rekordy kasowe w Australii, Nowej Zelandii i USA, otrzymując znakomite recenzje.
 
Film powstał dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina (NIFC), a jego istotna część została zrealizowana podczas koncertów organizowanych przez NIFC w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Nieocenioną pomoc w realizacji i promocji filmu okazało również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także Polish Cultural Institute w Londynie.
 
Patronem pokazów filmu w Polsce jest British Council Polska, a także stale współpracujące z dystrybutorem redakcje TVP Kultura oraz RMF Classic.

W POSZUKIWANIU MOZARTA
Geniusz i buntownik. Gwiazda swoich czasów. Pochowany w bezimiennym grobie, dziś byłby milionerem W ciągu swego niespełna 35-letniego życia napisał prawie tysiąc dzieł. Ogromna większość z nich przetrwała do naszych czasów i nadal budzi zachwyt wśród słuchaczy. Każdy współczesny człowiek słyszał nazwisko Mozarta, a jeśli nie, to na pewno słyszał jego muzykę, choćby w radiowej czy telewizyjnej reklamie.
W poszukiwaniu Mozarta zabiera nas w podróż śladami tego niezwykłego kompozytora. Phil Grabsky i jego ekipa filmowa z detektywistyczną wprost precyzją rekonstruują losy muzyka. Ponad 80 dzieł Mozarta, zaprezentowanych w filmie, ukazuje zadziwiające podobieństwa i zależności między muzyką, a jej twórcą i jego doświadczeniami. Z wypowiedzi ekspertów w dziedzinie muzykologii wyłania się nowy, żywy obraz Mozarta. Ten zaskakujący wizerunek często przeczy powszechnie znanym mitom na temat życia i twórczości, zdrowia i śmierci, a także związków muzycznego geniusza, jakim był i na zawsze pozostanie Mozart.

W RYTMIE KUBY
„W rytmie Kuby” opowiada historię słynnego nowoorleańskiego zespołu „Preservation Hall Jazz Band”, który odtwarza swoje muzyczne korzenie i odkrywa połączenie, które przebiega znacznie głębiej niż można to sobie wyobrazić. Dołącz do zespołu, który przemierza Kubę w poszukiwaniu rodzimej muzyki. Muzyki, która przyczyniła się do powstania jazzu w Nowym Orleanie. Zobacz, jak spotkania z najbardziej kultowymi muzykami Kuby prowadzą do spontanicznej i uduchowionej współpracy.

W RYTMIE RUMBY
"W rytmie rumby"
reż. Franck Dubosc
Francja 2022
Tony (Franck Dubosc) pracuje jako kierowca szkolnego autobusu. Od dawna żyje w samotności, nie utrzymując kontaktów z żoną i córką, które opuścił przed laty. Jednak gdy pewnego dnia otrzymuje niepokojące wyniki badań kardiologicznych, postanawia zebrać się na odwagę i skonfrontować z przeszłością. Aby tego dokonać, pod przybranym nazwiskiem, zapisuje się na kurs tańca prowadzony przez swoją córkę, którą ostatni raz widział, kiedy ta była jeszcze dzieckiem. Teraz, stawiając pierwsze kroki na parkiecie, w otoczeniu energicznego, roztańczonego towarzystwa, zrobi wszystko, aby nadać swemu życiu nowy sens.

W SAMYM SERCU MORZA
Statek wielorybniczy zostaje zaatakowany przez kaszalota, co powoduje, że załoga pozostaje na morzu 90 dni, tysiące mil od domu.

W STARYM DOBRYM STYLU
Trzej najlepsi kumple – Willie, Joe i Al decydują się przełamać stereotyp spokojnych emerytów i po raz pierwszy w życiu zejść ze ścieżki prawości, kiedy ich fundusz emerytalny zostaje zlikwidowany. Aby samodzielnie opłacać swoje rachunki i nie stać się ciężarem dla najbliższych, trzej zdesperowani przyjaciele stawiają wszystko na jedną kartę i postanawiają napaść na ten sam bank, który pozbawił ich pieniędzy.

W STRONĘ SŁOŃCA
"W stronę słońca"
Reż. Agnieszka Kokowska
Polska, 2024, 92 minuty

Kasia i Robert sprzedają dom oraz wszystko, co posiadają, żeby wraz z trójką dzieci ruszyć kamperem w podróż życia i móc budować głębsze relacje w rodzinie. Wolność, którą zyskali, staje się prawdziwym testem dla rodziny. Kryzys w małżeństwie jest nieodłączną częścią przemiany, jaką przechodzą rodzice. Dodatkowym wyzwaniem są dorastający w podróży chłopcy.

W TRÓJKĄCIE
"W trójkącie"
Reżyseria: Ruben Östlund
Niemcy, Francja, Szwecja, Wielka Brytania 202

„W trójkącie” to nagrodzona Złotą Palmą szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd (brawurowy występ Woody’ego Harrelsona!) – tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów. Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl (Harris Dickinson) i Yaya (Charlbi Dean), ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm – a raczej kałszkwał – sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię. Wywołujący salwy śmiechu film Rubena Östlunda („Turysta”, „The Square”), jednego z najlepszych europejskich reżyserów, to bezlitosna satyra na bogatych, a także kapitalna metafora naszych czasów. Wszyscy płyniemy statkiem, który już dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech!

W UŁAMKU SEKUNDY
Thriller Fatiha Akina („Głową w mur”) z Dianą Kruger („Bękarty wojny”) w roli głównej. W ułamku sekundy życie bohaterki eksploduje i rozpada się bezpowrotnie. W ułamku sekundy bezkresna miłość zmienia się w bezgraniczną nienawiść.
„W ułamku sekundy” to najnowszy film Fatiha Akina, twórcy „Głową w mur”, „Soul Kitchen” i „Na krawędzi nieba”. W roli głównej: Diane Kruger („Bękarty wojny”, „Troja”, „Kopia mistrza”), której „W ułamku sekundy” zawdzięcza emocjonalne napięcie i wiarygodność. Film znalazł się w programie Konkursu Głównego MFF w Cannes 2017. Jury Festiwalu doceniło genialną kreację Diane Kruger, przyznając jej nagrodę w kategorii: Najlepsza Aktorka. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy przyznało „W ułamku sekundy” Złotego Globa w kategorii: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
„W ułamku sekundy” znalazło się na tzw. shortliście oscarowej w kategorii: Najlepszy film nieanglojęzyczny, co stawia film w szeregu tytułów z największymi szansami na statuetkę Amerykańskiej Akademii.
W ułamku sekundy życie Katji (Diane Kruger) eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina próbują podtrzymać ją na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Z czasem Katja poznaje tożsamość podejrzanych o udział w zamachu. Narasta w niej potrzeba zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.
Krytycy filmowi podkreślają precyzję, z jaką została zrealizowana filmowa opowieść. Zgodni są również co do tego, że emocjonalne napięcie i wiarygodność thriller zawdzięcza kreacji odtwórczyni głównej roli. Gra Diane Kruger budzi podziw. Reżyserskie mistrzostwo, doskonałe aktorstwo i wysoki poziom realizacji (zdjęcia, montaż) złożyło się na film wciągający i niezwykle poruszający.
Tytuł oryginalny: Aus dem Nichts
Tytuł angielski/międzynarodowy: In the Fade
Reżyser: Fatih Akin
Występują: Diane Kruger, Numan Acar, Ulrich Tukur, Johannes Krisch, Jessica McIntyre
Kraj produkcji: Niemcy, Francja
Rok produkcji: 2017
Data premiery: 23 lutego 2018
Język oryginalny: niemiecki
Gatunek: dramat, thriller
Czas trwania: 106 min

W ciemności
Jest to historia rozgrywająca się w czasie drugiej wojny światowej w Polsce. Jej bohaterem jest Leopold Socha, zatwardziały złodziej, który zmienia się z drobnego, dbającego o własne interesy przestępcy w odważnego bohatera ryzykującego życie własne oraz swojej rodziny ukrywając grupę Żydów w kanałach kanalizacyjnych.

W cieniu

Policjant bada sprawę kradzieży. Sprowadzony do pomocy specjalista ze wschodnich Niemiec wiążę sprawę z żydowskim spiskiem. Przestępstwo przyciąga również uwagę komunistycznych tajnych służb, które manipulują parą śledczych.


W imię

Film opowiada współczesną historię księdza, który zakłada w małej parafii ognisko dla trudnej młodzieży. Dobry proboszcz jest lubiany przez ludzi, ukrywa jednak przed nimi swoją skomplikowaną przeszłość.


W ukryciu
Radom lata 40.. Ojciec głównej bohaterki Janki (Magdalena Boczarska - nagrodzona Złotym Lwem na FPFF w Gdyni) ukrywa w domu córkę przyjaciół - ekscentryczną i piękną Ester (Julia Pogrebińska). Z upływem czasu Janka coraz bardziej zaczyna interesować się niechcianym gościem. Między kobietami  wytwarza się silna więź erotyczna. Skazane przez los na samotność, spragnione miłości wpadają w sidła wcześniej nieznanych emocji. To opowieść o tym jak daleko człowiek jest się w stanie posunąć dla miłości, która potrafi stać się obsesją, a nawet skłonić do zbrodni. Janka z kruchej i strachliwej kobiety na oczach widza przeistacza się w silną, gotową do walki o miłość kobietę.

WAKACJE MIKOŁAJKA
Koniec szkoły to najszczęśliwszy dzień w roku dla Mikołajka i paczki jego oddanych przyjaciół. Wystarczy spakować walizki i można ruszać w wymarzoną wakacyjną podróż. A ta zaprowadzi bohatera w sam środek malowniczej Bretanii. Wszędzie, gdzie pojawi się Mikołajek, czeka go moc niezapomnianych przygód.

WALECZNE RYBKI
Dzielna papugoryba Alex z pomocą przyjaciół rusza na ratunek, aby powstrzymać wyciek ropy i uchronić ocean przed katastrofą. Alex przez całe życie marzył o zostaniu super bohaterem. Niespodziewanie dostaje swoją szansę, gdy w pobliżu jego rafy koralowej pojawia się tajemnicza czarna substancja. Aleks i jego dzielni kumple – konik morski Christin i rozdymka Ed podejmują decyzję o opuszczeniu rafy by stawić czoła zagrożeniu i ocalić swój dom.

WAMPIRY NA MIEŚCIE
Jesteśmy kinami studyjnymi: Muza, Pałacowe i Rialto. Mamy po jednej sali kinowej, a na naszych ekranach możecie oglądać dobre filmy: autorskie, niebanalne, europejskie, nieraz flirtujemy też z kinem głównego nurtu. Znamy naszych widzów i lubimy wchodzić z nimi w interakcję. Gdy gramy te same premiery – trochę konkurujemy między sobą, ale przede wszystkim bardzo się lubimy i potrafimy współpracować.Przygotowaliśmy pierwszy w Poznaniu chodzony maraton filmowy – gdzie każdy z zaplanowanych trzech filmów widzowie obejrzą w innym kinie. Robimy to, bo uważamy, że będzie ciekawie i zabawnie oraz chcemy pokazać, że potrafimy współdziałać, że jest w nas moc i potencjał, które można odkrywać ciągle na nowo. Mamy pomysły i odwagę, żeby je realizować! 

O WYDARZENIU
Z okazji Halloween zapraszamy na nietypowy wampiryczny maraton filmowy: każdy film będzie zagrany w innym kinie, a przejście widzów do kolejnych lokalizacji poprowadzi wampir na szczudłach oraz połykacze ognia! 
Wszystkich widzów zachęcamy do ubrania się na czarno, a najlepiej - do przebrania się za wampiry. Najlepsze przebrania zostaną nagrodzone upominkami (zaproszenia do 3 kin, filmy na dvd i inne), jury będą kierownicy Rialto, Pałacowego i Muzy.
Zaczynamy w Rialto o godz.18.00 filmem „Tylko kochankowie przeżyją”, ale warto zajrzeć na Dąbrowskiego 38 wcześniej, bo już od 17.00 będziemy częstować winem, a w holu kina wizażystki będą nadawać widzom wampiryczny wygląd. Wśród widzów rozlosujemy 10 wampirzych peleryn i ruszymy na Zamek prowadzeni przez wampirkę na szczudłach i połykaczy ognia – do Nowego Kina Pałacowego. Tam powitamy Was winem, a o godz. 20.30 zobaczymy film „O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu”. Po projekcji stylizację wampiryczną widzów uzupełnimy o stosowne uzębienie – zęby dla każdego! Wampir na szczudłach poprowadzi widzów dalej ulicą Święty Marcin – do bramy, w której znajduje się Kino Muza. Tam czekać będzie kolejna lampka czerwonego wina oraz trumna… W pełni wystylizowani widzowie-wampiry będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w trumnie oraz obejrzeć film „Co robimy w ukryciu”. Po seansie w holu Muzy zagra DJ Pan Picik – na rozluźnienie, jeśli wrażenia tego wieczoru sprawią, że krew uderzy Wam do głowy!

PROGRAM
17.00-18.00 darmowy makijaż wampiryczny w holu Kina Rialto
18.00-20.00 „Tylko kochankowie przeżyją” – Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38
20.00 przejście z Kina Rialto do Nowego Kina Pałacowego
20.30-22.15 „O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu” – Nowe Kino Pałacowe, ul. Św. Marcin 80
22.30 przejście z Nowego Kina Pałacowego do Kina Muza
23.00 „Co robimy w ukryciu” – Kino Muza, ul. Św. Marcin 30
0.30 zdjęcia w trumnie i DJ Pan Picik
*przed każdym seansem lampka wina od Świata Alkoholi

O FILMACH
„Tylko kochankowie przeżyją”
reż. Jim Jarmusch | Francja/Niemcy/USA/ Wlk. Brytania/Cypr 2013 | 122 min.
Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy - Ava (Wasikowska). Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w klimatycznej love-story outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy "Broken Flowers", "Truposza" i "Ghost Doga", który tym razem zdaje się mówić, że tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają. Bohaterowie "Tylko kochankowie przeżyją" to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka - i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.
„O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu”
reż. Ana Lily Amirpour | USA 2014 | 104 min.
Kiedy w zepsutym do szpiku kości Bad City piękna i samotna wampirzyca spotyka jedynego uczciwego mężczyznę w mieście, staje się jasne, że nic już nigdy nie będzie takie samo. Ale czy w miejscu, gdzie przestępczość, narkotyki i prostytucja są na porządku dziennym, może narodzić się prawdziwa miłość? I czy szlachetna krwiopijczyni, która nocami na deskorolce w tradycyjnym irańskim czadorze wymierza sprawiedliwość w zdegenerowanym mieście, odnajdzie szczęście u boku przystojnego śmiertelnika?
„Co robimy w ukryciu”
reż. Jemaine Clement, Taika Waititi | Nowa Zelandia/USA 2014 | 86 min.
Viago (379 l.), Deacon (183 l.), Vladislav (862 l.) i Petyr (8000 l.) mieszkają razem na przedmieściach współczesnego Wellington w Nowej Zelandii. Ich życie rozpoczyna się dopiero po zmroku, kiedy to opuszczają trumny i legowiska, by stawić czoła codzienności, która również dla wampirów bywa niełatwa. Nieśmiertelność i pragnienie świeżej ludzkiej krwi już dawno przestały być ich głównym zmartwieniem, bo współczesność stawia przed nimi nowe wyzwania. Grupa filmowców towarzyszyim podczas codziennych obowiązków, drobnych kłótni czy nocnych wyjść na miasto, które z błyskotliwym humorem uświadamiają nam, że choć ich serca przestały bić wieki temu, wciąż żywią gorące i bardzo ludzkie uczucia.

Sponsor: Świat alkoholi

Patronat medialny: Radio Afera

Projekt dofinansowany przez PISF, FN i SKSiL.

WANDA RUTKIEWICZ: OSTATNIA WYPRAWA
"Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa"
reż. Eliza Kubarska
Polska, Szwajcaria, Nepal, Indie, Włochy, Austria 2024
80 minut

Prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi – opowiedziana przez nią samą. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych. Wanda zaginęła 30 lat temu. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Niektórzy twierdzą, że została w klasztorze buddyjskim. Film eksploruje jej życie i tajemnicę z udziałem znanych wspinaczy: Reinholda Messnera, Krzysztofa Wielickiego i Carlosa Carsolio, a także bliskich jej kobiet: siostry Janiny Fies i menadżerki Marion Feik.

WANDEA: ZWYCIĘSTWO ALBO ŚMIERĆ
Film „Wandea: zwycięstwo albo śmierć” to nakręcona z rozmachem epicka opowieść o wielkim powstaniu ludowym przeciwko terrorowi rewolucji francuskiej, prześladowaniu duchowieństwa i Kościoła, w obronie tradycji, wiary katolickiej i króla. Opowieść odkrywa niesłusznie pokrytą kurzem kartę historii. Jest hołdem dla dzielnego ludu wandejskiego, który dla obrony wolności i wiary poświęcił życie. Zemsta rewolucji była bowiem okrutna, a eksterminacja nie tylko mężczyzn, lecz także dzieci, kobiet, starców po upadku powstania nazywana jest pierwszym ludobójstwem w nowożytnej historii. W 1984 roku Jana Paweł II beatyfikował 99 męczenników wandejskich z Angers zamordowanych z nienawiści do wiary.
„Wandejczycy nauczyli nas stawiać opór wszystkim rewolucjom. Pokazali, że w obliczu piekielnych kolumn, nazistowskich obozów zagłady, komunistycznych gułagów czy islamskiego barbarzyństwa istnieje tylko jedna odpowiedź. Jest nią dar z siebie”
Kard. Robert Sarah.

WANDEA: ZWYCIĘSTWO ALBO ŚMIERĆ // specjalny pokaz filmu i koncert Jacka Kowalskiego
14 stycznia o godz. 16:00 w Kinie Rialto zapraszamy na wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju wydarzenie związane z francuskim hitem filmowym „Wandea: zwycięstwo albo śmierć”! Obejrzyj film, poznaj tło wydarzeń historycznych, porozmawiaj z francuskimi twórcami filmu i wysłuchaj koncertu z pieśniami wandejskimi — wszystko to w trakcie jednego wieczoru!

Plan wydarzenia:
W OBRONIE BOGA I KRÓLA - opowieść o powstaniu wandejskim
WSZYSCY JESTEŚMY WANDEJCZYKAMI - połączenie z francuskimi twórcami filmu
WANDEA: ZWYCIĘSTWO ALBO ŚMIERĆ - pokaz filmu
Przerwa kawowa
PIEŚNI WOLNYCH WANDEJCZYKÓW I BRETOŃCZYKÓW PO POLSKU - koncert Jacka Kowalskiego i Klubu św. Ludwika

Film „Wandea: zwycięstwo albo śmierć” to nakręcona z rozmachem epicka opowieść o wielkim powstaniu ludowym przeciwko terrorowi rewolucji francuskiej, prześladowaniu duchowieństwa i Kościoła, w obronie tradycji, wiary katolickiej i króla. Opowieść odkrywa niesłusznie pokrytą kurzem kartę historii. Jest hołdem dla dzielnego ludu wandejskiego, który dla obrony wolności i wiary poświęcił życie. Zemsta rewolucji była bowiem okrutna, a eksterminacja nie tylko mężczyzn, lecz także dzieci, kobiet, starców po upadku powstania nazywana jest pierwszym ludobójstwem w nowożytnej historii. W 1984 roku Jana Paweł II beatyfikował 99 męczenników wandejskich z Angers zamordowanych z nienawiści do wiary.
„Wandejczycy nauczyli nas stawiać opór wszystkim rewolucjom. Pokazali, że w obliczu piekielnych kolumn, nazistowskich obozów zagłady, komunistycznych gułagów czy islamskiego barbarzyństwa istnieje tylko jedna odpowiedź. Jest nią dar z siebie”
Kard. Robert Sarah.
14 stycznia 2024, godz. 16:00 (koniec ok. 19:00)
Kino Rialto
ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 38, 60-843 Poznań
Bilety: 35 zł (normalny) / 25 zł (ulgowy)
Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie:
www.benedictus.pl/wandea

WDOWY
"Wdowy" to historia czterech kobiet, których nie łączy nic z wyjątkiem długu, pozostawionego im w spadku przez zmarłych mężów, uwikłanych w działalność przestępczą. Kobiety nie mają innego wyjścia, jak wziąć sprawy w swoje ręce i zawiązać spisek, który pozwoli im narzucić światu ich reguły gry

WE ARE YOUR FRIENDS
Historia młodego DJ-a, który postanawia rozpocząć pracę nad stworzeniem wielkiego hitu.

WEDUM - SHORT WAVES

WEDUM KL. 1-3

WEJŚCIE SMOKA
Reżyseria: Robert Clouse
Czas trwania: 102 minut
Rok produkcji: 1973 (50. rocznica premiery)
Gatunek: akcja

Od ponad trzech dekad minionych od czasu swojej przedwczesnej śmierci Bruce Lee pozostaje wciąż niekwestionowanym mistrzem ekranowych sztuk walki. Jego ostatni film, mistrzowskie „Wejście smoka”, zwycięsko oparł się próbie czasu i dziś uznawany jest za najlepszy film o wschodnich sztukach walki w historii kina. Ten hit kasowy przenosi Lee na prywatną wyspę wojskowego gubernatora Hana, którego Akademia Wschodnich Sztuk Walk jest przykrywką dla przemytu opium i nielegalnej prostytucji. Aby pomścić śmierć siostry, Lee infiltruje siedzibę i uczestników brutalnego turnieju Hana - zapierających dech w piersiach zawodów, które łączą umiejętności różnych sztuk walki: karate, judo, tae kwon do, tai chi chuan i hapkido, przygotowanych przez samego Lee. Co za uderzenie!

WENECJA. AWANGARDA BEZ GRANIC
"Wenecja. Awangarda bez granic"
Reżyseria: Michele Mally
Wielka Brtyania, Włochy 2022

Istnieje od 1600 lat, a wciąż pozostaje wyjątkowa. Wenecja.
Canale Grande i inne, kultowe wręcz miejsca, zapisane w pamięci, nawet jeśli nie widziane na żywo. Bogactwo muzeów, szaleństwo zabawy i barwne refleksy wody na płótnach Turnera, karnawał i splendor, niesamowite wille na wyspie Lido i prestiżowy Festiwal Filmowy, pejzaże Canaletta, dzieła takich artystów jak Bellini, Tycjan, Tintoretto, Veronese...
Nęcąca urokiem dekadencji, a jednocześnie prężnie w czołówce. Od początku pełna sprzeczności, kosmopolityczna Wenecja zawsze była miastem handlowej i kulturalnej wymiany ze Wschodem, miastem otwartym na przyszłość i jej inspiracje. Wenecja poddawała się gorączce nieustannego odkrywania jej na nowo przez jej mieszkańców i podróżnych. Pozwalała, by jej tożsamość wciąż się kształtowała i nie uległa skostnieniu.
Carlo Cecchi, mistrz włoskiego teatru, który pracował z wielkimi intelektualistami i twórcami kultury XX wieku, przybliża nam pamięć tego miasta. Wenecję chłonie również Hania Rani. Ceniona młoda polska pianistka i kompozytorka, genialna artystka sceny współczesnej muzyki poważnej, w muzeach i wąskich uliczkach szuka inspiracji, by skomponować ścieżkę dźwiękową do tegoż filmu.
Dwa spojrzenia rożnych pokoleń łączy w jedną opowieść narratorka, Lella Costa. Głos włoskiej aktorki przypomina: Wenecja zawsze była kobietą.

WESELE
"Wesele"
reż. Wojciech Smarzowski
Polska, 135 minut

„Wesele" to historia miłości tak mocnej, że przekracza granice, nie mieści się w ramach i jest silniejsza od wszelkich barier. To szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna. Jak mówi sam reżyser, jego najnowszy obraz ma być „opowieścią o manipulowaniu emocjami i ostrzeżeniem przed mową nienawiści”.

Wesele Anno Domini 2021. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideo życzenia dla młodej pary. Wesele jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. Panna młoda w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek (Robert Więckiewicz), tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych. Sytuacja zaognia się również za sprawą zaproszonych na uroczystość gości, a wszystko to obserwuje senior rodu Antoni Wilk (Ryszard Ronczewski), do którego wracają wspomnienia dramatycznych wydarzeń sprzed lat, kiedy poznał miłość swojego życia. Z każdą minutą rosną emocje i odżywają najgłębsze uczucia, historie burzliwych miłości dawnych i nowych kochanków przenikają się nawzajem. Stopniowo zatraca się granica między tym co kiedyś, a tym co teraz. Na jaw wychodzą tajemnice przeszłości, nakręcające spiralę zła, z której nie ma ucieczki. Mało komu udaje się zobaczyć coś więcej poza „swoimi własnymi” prawdami. A jeśli już się uda, to najczęściej w ukryciu – w obawie i strachu przed konsekwencjami i zdemaskowaniem. Świt zastanie bohaterów w różnej kondycji, stanie emocjonalnym i z różnym bagażem doświadczeń. Pewne jest tylko jedno – z tym weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam.

W filmie zagrali: Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Ryszard Ronczewski, Arkadiusz Jakubik, Mateusz Więcławek, Przemysław Przestrzelski oraz Agata Turkot. Za kamerą stanął stały współpracownik reżysera, Piotr Sobociński Jr, autor zdjęć do takich filmów jak „Wołyń", „Róża", „Drogówka" czy ostatnio nominowanego do Oscara „Bożego Ciała". Muzykę skomponował Mikołaj Trzaska, który współpracował z Wojciechem Smarzowskim przy takich tytułach jak „Róża”, „Drogówka” czy „Kler”. Za scenografię odpowiada nagrodzony Orłem i Złotymi Lwami Marek Warszewski, którego prace można było podziwiać w produkcjach „Miasto 44”, „Magnezja” czy „Najlepszy”.

WESELNY TOAST
W „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Pełen wdzięku film Laurenta Tirarda wprawnie łączy słodycz z odrobiną goryczy. Rozgrywając się w trakcie jednej kolacji, która zadecyduje o losach związku głównego bohatera, przypomina, że życie składa się z wielu smaków i warto spróbować ich wszystkich. Tak jak warto kochać ludzi za to, jakimi są, a nie jakimi chcielibyśmy, żeby byli.

Adrien niedawno rozstał się z dziewczyną. A dokładnie to ona oświadczyła, że potrzebuje przerwy i zatrzasnęła za sobą drzwi. Kiedy więc zostaje poproszony o wygłoszenie tytułowego toastu na weselu siostry, kreśli w wyobraźni kolejne jego wersje i są to głównie scenariusze porażki. Bo co miałby powiedzieć nowożeńcom, skoro właśnie wielka miłość uciekła mu sprzed nosa? Rozpamiętując początki swojego związku i usiłując dociec, co poszło nie tak, bohater „Weselnego toastu” zerka pod stołem na telefon. Czy była odpowie na jego wiadomość? Czy da mu jeszcze jedną szansę? Tirard z humorem odmalowuje etapy budowania relacji i razem z bohaterem szuka przyczyn miłosnej klęski. A przede wszystkim sprawia, że z całych sił kibicujemy Adrienowi, gdy ów neurotyk i hipochondryk opuszcza wreszcie strefę komfortu i postanawia zawalczyć o związek.

Ciepły, dający nadzieję „Weselny toast” znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes 2020. Reżyser w świeży i oryginalny sposób podchodzi bowiem do komedii, wplatając w nią elementy stand-upu. Wszyscy znamy wesela, z których chce się uciec i przemowy, których nie chcemy wygłaszać. Mistrz gatunku Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”) pokazuje, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.

WESOŁA WDÓWKA
Composer/Author: Franz Lehár
Cast sheet:
Renée Fleming (Hanna Glawari), Kelli O’Hara (Walentyna), Nathan Gunn (hrabia Daniło Daniłowicz), Alek Shrader (Kamil de Rosillon), Thomas Allen (Baron Mirko Zeta)
Andrew Davis (dyrygent), Susan Stroman (produkcja i choreografia), Julian Crouch (scenografia), William Ivey Long (kostiumy), Paul Constable (światło), Mark Grey (dźwięk), Ken Howard (zdjęcie w tle)

Nieczęsto się zdarza, by byt całego państwa zależał od uczuć jednej osoby.
Chyba że tym państwem jest Pontevedro, a decydującą w tej kwestii osobą – bawiąca w Paryżu Hanna Glawari, która po mężu bankierze odziedziczyła 20 milionów. Jeśli wyjdzie za cudzoziemca i jej pieniądze opuszczą granice państwa – Pontevedro zbankrutuje. Gra toczy się o majątek i miłość. „Wesoła wdówka” to obok „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa syna jedyna operetka, po którą sięgają najpoważniejsze sceny operowe, choćby z okazji sylwestra. Postać tytułowej wdówki wciela się amerykańska diwa Renée Fleming, którą podziwialiśmy już między innymi w „Rusałce” i „Thaïs”. Spektakl przygotowała znana z Broadwayu reżyserka i choreografka Susan Stroman. Szampańska zabawa w rytmie kankana murowana!

WEST SIDE STORY
"West Side Story"
reż. Steven Spielberg
USA 2021
Słynny broadwayowski musical powraca w nowej odsłonie i w reżyserii samego Stevena Spielberga! Zdobywca Oscara® zabiera widzów w podróż w czasie do roku 1957 i pozwala ponownie odkryć uroki młodzieńczej miłości, a także poczuć dreszcz emocji towarzyszący rywalizacji nowojorskich gangów ulicznych: Jetsów i Sharksów. Oczywiście Szekspir i jego "Romeo i Julia" jako pierwowzór literacki filmu, a zrealizowany przez Roberta Wise w 1961 oscarowy musical stanowią w tym wypadku nieodłączny punkt odniesienia.

WHIPLASH
Andrew to młody perkusista, który stara się osiągnąć doskonałość. Fletcher, wykładowca prestiżowego konserwatorium jest bardzo wymagającym nauczycielem. Jego metody dydaktyczne są okrutne; zmusza uczniów do nieludzkiego wysiłku, często poniża. Andrew jest gotowy na wszelkie poświęcenia, aby stać się muzykiem idealnym.

WHITNEY
Z imponującą liczbą ponad 200 milionów albumów sprzedanych na całym świecie, ze statusem pierwszej kobiety-artystki, która zadebiutowała na szczycie listy Billboard 200 i jedynej w historii, której siedem kolejnych singli pojawiło się na pierwszym miejscu zestawienia Billboard Hot 100, Whitney Houston była głosem swojego pokolenia. Artystka, która z piosenkarki gospel miała stać się królową światowej sceny. To ona zainspirowała całe pokolenie wokalistek z Mariah Carey i Beyoncé na czele. To jej brawurowe wykonanie amerykańskiego hymnu w trakcie Super Bowl w 1991 roku przetarło ścieżki niedostępne wcześniej dla czarnoskórych muzyków. W tle do tych wiekopomnych wydarzeń pisała się jednak inna historia. Porażająca opowieść o uzależnieniu i samozniszczeniu, wypełniająca kolumny tabloidowych gazet i czasopism. Historia kobiety, która na scenie miała głos anioła, ale poza nią przegrywała walkę z własnymi demonami.

WHITNEY HOUSTON: I WANNA DANCE WITH SOMEBODY
WHITNEY HOUSTON: I WANNA DANCE WITH SOMEBODY opowiada historię życia Whitney od czasów chórzystki z New Jersey do jednej z najlepiej sprzedających się i najczęściej nagradzanych artystek świata aż po tragiczny finał w 2012 roku.
Film zabiera widzów w inspirującą, przejmującą i pełną emocji podróż przez przełomowe życie i karierę Houston, z zapierającymi dech w piersiach występami i ścieżką dźwiękową zawierającą najbardziej uwielbiane przeboje ikony.

WHO AM I. MOŻESZ BYĆ KIM CHCESZ
Benjamin, młody programista, zostaje zaproszony do elitarnej grupy hakerów, która chce pokazać światu swoją siłę. Po kilku udanych akcjach pragną oni uznania legendy hakerów, człowieka ukrywającego się pod pseudonimem X.

WICHER. PRZYJAZD ARI

WIECZÓR CHOREOGRAFII WSPÓŁCZESNYCH - BALET BALSZOJ

WIECZÓR OSCAROWY
✨ OSCAR® NOMINATED SHORTS 2020 ✨
/scroll down for EN/
 
Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. 
 
Najważniejsi przedstawiciele branży filmowej od lat 30. XX wieku nie zapominają uhonorować również krótkiego metrażu, który stanowi istotną część amerykańskiej kinematografii.
 
Podczas tegorocznego rozdania nagród konkursu o jej złotą statuetkę zawalczy 15 filmów krótkometrażowych w trzech kategoriach: film animowany, aktorski i dokumentalny. Mimo że rzadziej wspominane w mediach niż filmy pełnometrażowe, krótkie produkcje prezentują równie istotne, inspirujące historie w innowacyjnej formie.
 
Oscar Nominated Shorts 2020 to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym na świecie, skumulowanym w wyjątkowe doświadczenie filmowe.
 
Fundacja Ad Arte jest wyłącznym polskim dystrybutorem dwóch zestawów Oscar Nominated Shorts – filmów aktorskich i animowanych.  
 
Program:
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
✨ BROTHERHOOD  / reż. Meryam Joobeur, Marcia Gracia Turgeon
✨ NEFTA FOOTBALL CLUB / reż. Yves Piat, Damien Megherbi
✨ THE NEIGHBORS' WINDOW / reż. Marshall Curry 
✨ SARIA / reż. Bryan Buckley, Matt Lefebvre 
✨ A SISTER / reż. Delphine Girard 
 
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
✨ DCERA (DAUGHTER) / reż. Daria Kashcheeva
✨ HAIR LOVE / reż. Matthew A. Cherry, Karen Rupert Toliver
✨ KITBULL  / reż. Rosana Sullivan, Kathryn Hendrickson
✨ MEMORABLE / reż. Bruno Collet, Jean-François Le Corr
✨ SISTER / reż. Siqi Song 
 
Współorganizatorzy: Fundacja Ad Arte, SWF i Kino Rialto
 
*
 
The Academy Awards are one of the most prestigious awards in the world of film. From the 1930s, the most important figures in the film industry also awards the best of short films, which are an important part of the american cinematography.
 
During this year’s ceremony 15 short films  will compete for a golden statue in three categories: animated, feature and documentary shorts. Short films, although they receive less media attention than full-lengths, present stories as important and inspiring as them in an innovative form. 
 
Oscar Nominated Shors 2020 is a great opportunity to look at the best short productions in the world in one, extraordinary film experience.
 
Ad Arte Foundation is the exclusive Polish distributor of two Oscar Nominated Shorts sets – feature and animated. 
 
Program:
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
✨ BROTHERHOOD  / dir. Meryam Joobeur, Marcia Gracia Turgeon
✨ NEFTA FOOTBALL CLUB / dir. Yves Piat, Damien Megherbi
✨ THE NEIGHBORS' WINDOW / dir. Marshall Curry 
✨ SARIA / dir. Bryan Buckley, Matt Lefebvre 
✨ A SISTER / dir. Delphine Girard 
 
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
✨ DCERA (DAUGHTER) / dir. Daria Kashcheeva
✨ HAIR LOVE / dir. Matthew A. Cherry, Karen Rupert Toliver
✨ KITBULL  / dir. Rosana Sullivan, Kathryn Hendrickson
✨ MEMORABLE / dir. Bruno Collet, Jean-François Le Corr
✨ SISTER / dir. Siqi Song 
 

WIECZÓR OSCAROWY - FILMY AKTORSKIE I ANIMOWANE

WIEK ADALINE
Urodzona na początku XX wieku piękna Adaline jako dwudziestolatka ulega wypadkowi, na skutek którego przestaje się starzeć. To co wydaje się spełnieniem marzeń o nieśmiertelności z czasem przynosi dramatyczne konsekwencje. Adaline musi się ukrywać przed władzami, które chcą poddać ją eksperymentom. Wciąż podróżując, zmieniając tożsamość traci kontakt z najbliższymi, którzy starzeją się na jej oczach. Ta pełna przygód i dramatycznych wydarzeń podróż przez życie Adaline trwa przez cały niemal XX wiek. To życie jest fantastycznie wręcz interesujące, kolorowe, niezwykłe ale także bardzo samotne. W końcu Adaline znajduje miłość, dla której warto wyrzec się nawet nieśmiertelności. Ale czy to możliwe?
 

WIELCY MALARZE: BORROMINI I BERNINI. WYZWANIE DOSKONAŁOŚCI
"Borromini i Bernini. Wyzwanie doskonałości"
Reż. Giovanni Troilo
Włochy, 2023, 102 minuty

Borromini i Bernini. Wyzwanie doskonałości to opowieść o architektonicznej rewolucji przeprowadzonej przez jednego mistrza, który na zawsze zmienił oblicze Wiecznego Miasta. W tym celu Borromini nieustannie poszerzał granice własnych możliwości, zwalczał utarte konwencje i uprzedzenia. Z pokorą brał lekcje od przeszłości, by wynaleźć nową przyszłość. Z odwagą podążał za ideą, mimo świadomości ceny, jaką przyjdzie mu za to zapłacić. Styl Borrominiego jest rozpoznawalny, ekscentryczny, odmienny, różni się od stylu współczesnych mu architektów i emanuje surowym duchowym autorytetem, niezmiennie budząc skojarzenia z nieskończonością.

WIELCY MALARZE: DZIEWCZYNA Z PERŁĄ I INNE SKARBY HASKIEGO MAURITSHUISU
"Dziewczyna z perłą i inne skarby haskiego Mauritshuisu"
Reż. David Bickerstaff
Wielka Brytania, 2015, 90 minut

Pojawienie się w którymś ze światowej sławy muzeów Dziewczyny z perłą Johannesa Vermeera zawsze przyciąga na wystawę tłumy zwiedzających. W Japonii pojawiło się na niej ponad milion osób. Obraz pozostaje jednak cały czas okryty tajemnicą.

Dzięki reportażowi Exhibition on screen możemy przyjrzeć mu się z bliska i poszukać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z dziełem i jego twórcą. Kim była dziewczyna, którą namalował Vermeer? Dlaczego pozowała mistrzowi i jaką technikę malowania on przyjął? Z jakiego powodu obraz otoczony jest tak wielką czcią i podziwem? Po światowym tournée Dziewczyna z perłą powraca do rodzimej Hagi, do Muzeum Mauritshuis, które przez wiele lat remontowano. Rozpoczynając od wędrówki po odnowionym muzeum, przechodzimy do odkrywania tajemnic obrazu Vermeera, które wiążą się również z innymi dziełami Mauritshuisu.
„Wystawa na Ekranie” („Exhibition on Screen”) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.