'

Archiwum filmów

Archiwum filmów

SUPA MODO
Jo, dziewczynka, która kocha kino, marzy o tym, by zostać superbohaterem. Niestety cierpi na nieuleczalną chorobę. Gdy wychodzi ze szpitala, jej nadopiekuńcza matka stara się chronić ją przed wszystkim, co mogłoby zagrozić jej zdrowiu - a więc za wszelką cenę chce zatrzymać ją w domu. Tymczasem starsza siostra dostrzega w Jo potencjał na prawdziwego superbohatera. Z pomocą całego miasteczka postanawia zrobić wszystko, by spełnić jej największe marzenie.
Kategoria wiekowa 9+

SUPER MIŚ
Mały niedźwiadek Pyżu mieszka wraz z tatą na pustkowiu. Dni i noce spędzają wspólnie, wiodąc spokojny i bezpieczny niedźwiedzi żywot. Nie da się jednak jeść miodku i rozprawiać o świecie w nieskończoność. Niedźwiedzia idylla kończy się, kiedy Pyżu zostaje porwany. Tata nie zamierza siedzieć z założonymi łapami. Wyrusza na pełną przygód misję ratunkową, podczas której spotyka psiego agenta specjalnego. Ta dwójka zewrze zwierzęce szyki, żeby uratować malca.

SUPER SPARK: GWIEZDNA MISJA
Trzynaście lat temu wszechmocny Generał Zong przejął kontrolę nad Planetą Bana. Jego kolejnym celem jest opanowanie całego wszechświata. Jeżeli zdobędzie moc bestii - Krakena, będzie nie do pokonania. Plan szaleńca przejrzał dzielny i odważny Spark z przyjaciółmi Vix i Chunkiem. Wyruszają razem, by ocalić świat. Przed nimi wielka przygoda i mnóstwo niebezpieczeństw. Gwiezdną misję czas zacząć!

SUPER/MAN: HISTORIA CHRISTOPHERA REEVE'A
"Super/Man: Historia Christophera Reeve'a" (Super/Man: The Christopher Reeve Story)
Reż. Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
USA, 2024, 106 minut

W świadomości widzów Christopher Reeve ma dwa oblicza: gwiazdora Hollywood, najsłynniejszego odtwórcy roli Supermana i aktywisty walczącego o prawa osób z niepełnosprawnościami, człowieka trwale sparaliżowanego po wypadku, jakiemu uległ w połowie lat 90. Dokument nakręcony w związku z dwudziestą rocznicą śmierci aktora przypomina, że między tymi skrajnościami znajdowało się całe spektrum emocji, zdarzeń, ról teatralnych i filmowych, dawno zepchniętych w cień przez popularność komiksowego blockbustera. To opowieść o wielkim sukcesie i cenie, jaką trzeba za niego zapłacić, o kruchości życia, sile przetrwania i nieustępliwej walce z przeciwnościami losu. A także relacja trojga dzieci Reeve’a o dorastaniu w cieniu sławnego ojca, o nie zawsze łatwych relacjach rodzinnych, wreszcie o walce o legislacyjne zmiany, które mogłyby polepszyć życie osób paraplegicznych. Świetnie zmontowany, inspirujący, bogaty w materiały archiwalne, wzruszający, a przy tym pozbawiony czułostkowości film. Pomnik prawdziwego Supermana nieukrywający przy tym skaz na jego życiorysie.

SUPERNOVA
Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.

SUPERNOVA
Supernova
reż. Harry Macqueen
wyst. Colin Firth, Stanley Tucci, James Dreyfus
Wielka Brytania 2020
Sam i Tusker są razem od ponad 20 lat i kochają się bezgranicznie. Kiedy okazuje się, że niedługo mogą zostać rozdzieleni przez chorobę Tuskera, wyruszają w długą podróż i cieszą się z każdej spędzonej wspólnie chwili. Z każdym kolejnym dniem odkrywają jednak, że podchodzą zupełnie inaczej do tego, co jeszcze przed nimi, a ich związek zostaje wystawiony na najtrudniejszą próbę.

SURF FILM FESTIVAL - Beyond the Noise i The Accord
“Beyond the Noise” + “The Accord”

UWAGA! FILMY W ORYGINALNEJ ANGLOJĘZYCZNEJ WERSJI BEZ POLSKICH NAPISÓW.

BEYOND THE NOISE (38 min) to nie jest zwykły film o surfingu. To mistyczny i poetycki obraz przenoszący nas na lodowate wybrzeże Irlandii, gdzie dwóch surferów szuka schronienia w bezkresie oceanu, z dala od ogłuszającego zgiełku ludzkości. To artystyczna wizja, hipnotyzująca i uspokajająca do tego stopnia, że masz ochotę się w niej zanurzyć. Długo oczekiwany film wielokrotnie nagradzanego reżysera Andrew Kainedera to małe dzieło sztuki. Został już doceniony na tegorocznym London Surf Film Festival, gdzie dostał nagrodę Best Cinematography 2018.
Czas trwania: 38 min
Directed & Produced: Andrew Kaineder
2018
THE ACCORD (20 min) W tym filmie zobaczymy jak bardzo twarda jest rzeczywistość surferów na Islandii. To surowe miejsce. Nie ma sklepów surfingowych, przewodników po surfingowych spotach ani kamer internetowych. Islandzcy surferzy są naprawdę zdani tylko i wyłącznie sami na siebie, zarówno w wodzie, jak i poza nią. Ceną za to, że są tak blisko natury, daleko od zgiełku popularnych surfingowych miejscówek jest to, że muszą się zmierzyć z potężną siłą: wiatrem północnoatlantyckim. Film zyskał duże uznanie na międzynarodowych festiwalach, zdobywając liczne nagrody, m.in. na festiwalu w Santa Cruz.
Czas trwania: 20 min
Director: R.C. Cone
2016

SURF FILM FESTIVAL - POLSKIE KRÓTKIE METRAŻE i ONE SHOT
W bloku polskich filmów krótkometrażowych przedstawimy: FREEZING TO COLD. BALTIC – LOFOTEN (PL, 11 min), BALTCA BOYZ ESCAPE (PL, 4:30 min), BLUENESS (PL, 3 min). Do tego dołączamy australijską produkcję ONE SHOT (AUS, 27 min). UWAGA! FILM ONE SHOT W ORYGINALNEJ ANGLOJĘZYCZNEJ WERSJI BEZ POLSKICH NAPISÓW  
 
FREEZING TO COLD. BALTIC – LOFOTEN (PL, 11 min) 
Każda podróż jest wyjątkowa, ta z mrozu do zimna, z Władysławowa do Unstad – szczególna. Wyruszyli na Lofoty, za koło podbiegunowe – gonić marzenia, przekraczać granice, te dosłowne i te metafizyczne. Wyruszyli w podróż, z deskami pod pachą, na spotkanie śnieżycy i oceanicznych fal. Mistrz Polski w surfingu, wybitny fotograf fal, promotor polskiego surfingu i niezrównany operator filmowy, który to wszystko udokumentował. Wyruszyli z #mistrzowskaochrona, bez przeszkód skupiając się na tym, co najważniejsze – odczuwając, pływając, chłonąc naturę i gromadząc wspomnienia.
 
Udział w filmie wzięli:
Mistrz Polski w surfingu – Kuba Kuzia
instagram.com/hackobq/
Autor zdjęć, niezrównany fotograf bałtyckich fal – Baltic Surf Scapes Krzysztof Jędrzejak 
http://balticsurfscapes.com/
facebook.com/balticsurfscapes/
instagram.com/baltic_surf_scapes/
Promotor bałtyckiego surfingu – Krzysztof Sikora
Learn 2 Surf
www.facebook.com/learn2surfpl/
instagram.com/learn2surf/
Uchwycił w obiektywach i wizjerach, nadał magii i zmontował – Dzida film studio - Łukasz Baliński videography
facebook.com/dzidaproduction/
instagram.com/dzida.film.studio/
 
2018
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
BALTICA BOYZ ESCAPE (PL, 4:30 min). Film zrealizowany przez firmę Baltica. 
Odchodzę daleko, tam gdzie jestem sam na sam z siłami natury, chociaż przez chwilę.
Tej chwili oddajemy wszystko co mamy.
Życie składa się tylko z sekund, tych które zapamiętujemy na lata. 
BALTICA BOYZ ESCAPE to zebrane właśnie te cenne sekundy kiedy zostajemy sam na sam z oceanem obojętnie czy czekając na fale, czy biorąc głęboki oddech i zanurzając się w bezkresny błękit. Poznajcie czarno-biały zapis z kilku chwil Surfera i Free Divera na Lanzarote, widziany szklanym okiem.
 
Reżyseria: Filip Wendland
Produkcja: Paweł Niesłuchowski
Kinematografia; WENDLAND/SABOK-RZEBKA
 
2018
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
BLUENESS (PL, 3 min)
Film BLUENESS został nakręcony w portugalskiej miejscowości Baleal w styczniu 2017
roku, gdzie podczas zimy stacjonował Dominik Gralak z ekipy Pura Vida, który był także jednym z pomysłodawców tego projektu. Pomysł powstał w głowie Dominika i Jarka Tokarskiego, którzy mając wspólną wizję przeszli do jego szybkiej realizacji. Pech chciał, że była to najchłodniejsza zima od lat i nawet miejscowi narzekali na temperaturę, która nie sprzyjała pływaniu w komfortowych warunkach. Pogoda miała ogromny wpływ na fale oraz kapryśny i bardzo silny, oceaniczny wiatr, którego moc przewija się przez film. To m.in. te warunki wpłynęły na unikalność uchwyconego tam obrazka.
 
2017
 
 
ONE SHOT (27 min)
Film ONE SHOT pokaże Wam surfing z perspektywy jednego z najlepszych surf fotografów na świecie. Film prezentujemy razem z blokiem polskich filmów krótkometrażowych.
Russell Ord budzi się pewnego ranka w Margaret River, przegląda zdjęcia, na robieniu których spędził znaczą część swojego życia, i jest pełen przytłaczającego poczucia niezadowolenia. Zdjęcia są dobre i zdobią okładki magazynów surfingowych na całym świecie, ale w głębi duszy Russel wie, że nie rzucił kariery strażaka, która daje mu poczucie bezpieczeństwa, by w pełni poświęcić się temu, co go najbardziej kręci – robieniu naprawdę dobrych ujęć na falach. Chce mieć poczucie, że złapał „to ujęcie”, które zostanie zapamiętane nie dlatego, że uwiecznił na nim słynnego surfera, ale dlatego, że zostało zrobione z bardzo bliskiego dystansu, z miejsca, gdzie inni fotografowie się nie dostaną – z tuby. Russel wie, gdzie w okolicy jest fala na tyle wielka by mógł zrobić zdjęcie o którym marzy. Mobilizuje się i rozpoczyna żmudne treningi i przygotowania, które mają mu zapewnić minimum bezpieczeństwa przy spotkaniu z tonami wody, kiedy będzie gonił swoje marzenia…
 
Czas trwania: 27 min
Directed & Produced: Darren McCagh.
2017

SURF FILM FESTIVAL - SHAKA
SHAKA (80 min)
FILM W ORYGINALNEJ WERSJI JĘZYKOWEJ Z POLSKIMI NAPISAMI  
Film Mathieu Crepela i Almo Films „Shaka” łączy ze sobą dwie tak piękne i podobne do siebie dyscypliny: snowboarding i surfing.
 
Łącząc ze sobą symbol góry i fali „Shaka” przedstawia drogę Mathieu Crepela wielokrotnego mistrza świata w snowboardzie, który po zakończeniu zawodniczej kariery znajduje dla siebie nowe wyzwanie.
 
Mathieu Crepel dorastał uprawiając wiele sportów, ale jego ulubionymi zawsze były surfing i snowboarding - tak bardzo do siebie podobne, jednak uprawiane w tak różnych środowiskach. Choć w młodości wygrał wiele surfingowych zawodów to później skupił się na jeździe w górach, porzucając oceaniczne przygody. Po zakończeniu sportowej kariery zdecydował się jednak wrócić do surfingu wyznaczając sobie cel, który wymaga nie tylko odwagi, ale też niesamowitego przygotowania. Mathieu chce surfować na najgroźniejszych falach na świecie: The Jaws na Hawajach.
 
Film powstawał przez dwa lata, ujęcia surfingowe przeplatają się tu ze snowboardowymi. Zdjęcia z Hawajów, włoskich Alp, Oregonu, Indonezji a także domu Mathieu w Kraju Basków tworzą niesamowitą podróż po całym świecie w pogoni za marzeniami. W przygotowaniach do surfowania po Jaws Francuzowi towarzyszą prawdziwe legendy surfingu i snowboardingu takie jak Koa i Eddie Rothman, Guillaume Nery, Kepa Acero, Gerry Lopez, Victor Daviet czy Nathan Fletcher.
 
Czas trwania: 80 min
Directed & Produced: Morgan Le Faucheur
2018
 

SURF FILM FESTIVAL - SOUTH TO SIAN
SOUTH TO SIAN 
 
UWAGA! FILM W ORYGINALNEJ ANGLOJĘZYCZNEJ WERSJI BEZ POLSKICH NAPISÓW. 
SOUTH TO SIAN to orientalna odyseja! Nasza pierwsza reakcja po obejrzeniu tego filmu? Też tak chcemy! To, co zaczęło się jako trzy miesięczna podróż po surfowych spotach zmieniło się w porządny road trip: 4,000km, 2 lata ucieczki od codziennej rzeczywistości współczesnej cywilizacji. Harrison Roach i Zye Norris spakowali namiot, plecaki, deski i 2 motory, zapakowali to wszystko do kultowego Land Rovera z lat 70’tych i wyruszyli w orientalną podróż z południowych krańców Bali, poprzez Indonezję aż do odizolowanej Lagundri Bay w północnej Sumatrze. Marzenie o prawdziwej pionierskiej surf przygodzie wciąż żyje! Film otrzymał wiele nagród od międzynarodowych festiwalach filmów surfowych a teraz możecie go obejrzeć i na Poznań Surf Film Festival!
 
Czas trwania: 52 min
Director: Dustin Humphrey
Rok produkcji: 2016
 

SURF FILM FESTIVAL POZNAŃ - karnet
W ramach festiwalu zapraszamy na projekcje 3 filmów:
Welcome to Hel - SURF FILM FESTIVAL POZNAŇ
Poznaň 13.12.2019 19:00
Co czyni z Chałup miejsce tak magnetyczne? Dlaczego każdy, kto raz zagłębi się w niepowtarzalnym klimacie tego miejsca, zawsze tam wraca? Trójka młodych autorów bacznie obserwowała i rejestrowała codzienne funkcjonowanie mieszkańców najsłynniejszych w kraju kempingów w Chałupach – surferów, instruktorów, czy zwykłych urlopowiczów…
FILM W ORYGINALNEJ WERSJI JĘZYKOWEJ
 
Vague à l'âme - SURF FILM FESTIVAL POZNAŇ
Poznaň 13.12.2019 20:10
Film pokazuje nam jak wygląda życie najlepszych big wave surferów na świecie. Benjamin Sanchis i Shane Dorian zabiorą nas w podróż w poszukiwaniu największych fal. W szalonym tempie odwiedzamy takie miejsca jak Nazaré, Jaws i Mullaghmore. Obraz został nakręcony w rozdzielczości 4K, ale jest to nieco punkowe spojrzenie na absolutny szczyt surfingu. Top momentem filmu jest jazda Benjamina Sanchisa po gigantycznej 30 metrowej fali w Nazaré, upadek z której o mały włos zakończyłby się jego utonięciem. No i ten soundtrack

SURFER
"Surfer" (The Surfer)
Reż. Lorcan Finnegan
Australia, USA, Irlandia, 2025, 99 minut

Zdobywca OSCARA, niepowtarzalny NICOLAS CAGE szuka zemsty na grupie surferów, którzy upokorzyli go na oczach nastoletniego syna. Rozpalona piekielnym upałem australijska plaża staje się koszmarną pułapką dla zwykłego faceta, który chciał tylko skorzystać z uroków tutejszych fal. Wciągająca jak narkotyk mikstura „NA FALI” i „FIGHT CLUBU”. Opowieść o narodzinach obsesji, która może prowadzić do piachu. Były surfer (Nicolas Cage) powraca na rajską plażę swojego dzieciństwa, by spędzić czas z nastoletnim synem. To ma być męski weekend pośród oceanicznych fal. Jednak grupa lokalsów roszczących sobie prawa do tutejszej plaży, zabrania przybyszom wstępu na „ich teren”. Rozdrażniony przez zaczepki aroganckich osiłków mężczyzna próbuje pokazać kto tu rządzi i zachować twarz w oczach syna. Wkrótce boleśnie przekona się jednak, w jak nierówną wdał się grę. Rozpalona piekielnym upałem plaża staje się koszmarną pułapką, z której wyrwać się może jedynie stawiając czoła lokalnej bandzie, przed którą drży nawet policja.

SWF2020: KRÓTKIE KOMEDIE

SWF: Krótkie Komedie w Filmowym Klubie Seniora
Short Waves Festival to międzynarodowy festiwal krótkiego kina, który odbędzie się w Poznaniu po raz dwunasty. Tegoroczna edycja festiwalu będzie inna niż wszystkie: sytuacja pandemiczna spowodowała przesunięcie wydarzenia z marca na sierpień oraz wprowadzenie nowej, hybrydowej formuły. Program obejmie prezentację 200 filmów w ramach 50 wydarzeń odbywających się równolegle offline i online. Część offline, czyli wydarzenia w Poznaniu, to przede wszystkim pokazy filmowe z udziałem polskichi zagranicznych gości w kilkunastu lokalizacjach — także plenerowych. Część online to możliwość wzięcia udziału w festiwalu i panelach branżowych bez konieczności wychodzenia z domu za pomocą specjalnie przygotowanej platformy Filmchief Hub. W tych pełnych niepewności czasach hasło festiwalu Fixing the Future jest bardzo aktualne i sygnalizuje, że chcemy wspólnie tworzyć festiwal przyjazny dla planety, bezpieczny dla uczestników, otwarty i różnorodny.
Najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina? Short Waves Festival!

WTOREK 18.08.:
15:30 (90’) | Krótkie Komedie w Filmowym Klubie Seniora | Kino Rialto | darmowe wejściówki do odboru w kasie kina/ free tickets | lektor PL | online + offline

Krótkie Komedie w Filmowym Klubie Seniora:
Spotkania Filmowego Klubu Seniora to idealna okazja, by spotkać się w kinie oglądając wspólnie również krótkie metraże. W tym roku przypominamy, że śmiech jest dobrym lekarstwem na nieszczęścia tego świata. Krótkie Komedie to propozycja, która pozwoli na chwilę zapomnieć o trudnościach życia codziennego i zapewni solidną dawkę serotoniny!
01. All Cats Are Grey in the Dark
Szwajcaria 2019. Dokument. 14’. Reżyseria: Lisse Lander
02. Paradise
Chorwacja 2019. Fabuła. 25’. Reżyseria: Mitja Ličen, Sonja Prosenc
03. sh_it happens
Czechy 2019. Animacja. 13’. Reżyseria: David Štumpf, Michaela Mihályi
04. Merry-Go-Round
Rosja 2017. Fabuła. 13’. Reżyseria: Ruslan Bratov
05. Short Calf Muscle
Holandia 2019. Fabuła. 13’. Reżyseria: Victoria Warmedar
06. How it feels to be hangover
Szwecja 2018. Fabuła. 10’. Reżyseria: Victor Hertz

SWF: Najlepsze krótkie metraże

SWF: Panorama Polskiego Krótkiego Kina
Short Waves Festival to międzynarodowy festiwal krótkiego kina, który odbędzie się w Poznaniu po raz dwunasty. Tegoroczna edycja festiwalu będzie inna niż wszystkie: sytuacja pandemiczna spowodowała przesunięcie wydarzenia z marca na sierpień oraz wprowadzenie nowej, hybrydowej formuły. Program obejmie prezentację 200 filmów w ramach 50 wydarzeń odbywających się równolegle offline i online. Część offline, czyli wydarzenia w Poznaniu, to przede wszystkim pokazy filmowe z udziałem polskichi zagranicznych gości w kilkunastu lokalizacjach — także plenerowych. Część online to możliwość wzięcia udziału w festiwalu i panelach branżowych bez konieczności wychodzenia z domu za pomocą specjalnie przygotowanej platformy Filmchief Hub. W tych pełnych niepewności czasach hasło festiwalu Fixing the Future jest bardzo aktualne i sygnalizuje, że chcemy wspólnie tworzyć festiwal przyjazny dla planety, bezpieczny dla uczestników, otwarty i różnorodny
Najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina? Short Waves Festival!
SOBOTA 22.08.:
16:30 (90’) | Panorama Polskiego Krótkiego Kina | Kino Rialto | 10 PLN | PL + EN | online + offline
Panorama Polskiego Kina Krótkiego Metrażu:
Warto zatrzymać się przez chwilę i spojrzeć na to, co wydarzyło się w polskim kinie krótkometrażowych w ciągu ostatnich dwóch lat. Panorama Polskiego Krótkiego Metrażu to przegląd, najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych produkcji, które wzbogacają polski filmowy świat swoim oryginalnymi pomysłami fabularnymi, istotnymi komentarzami dot. polskiej rzeczywistości, interesującymi innowacjami wizualnymi. 
W programie fabuły, animacje oraz dokumenty z tegorocznego oraz zeszłorocznego Konkursu Polskiego Short Waves Festival.
 
Program:
Story
Polska 2019. Animacja. 5’. Reżyseria: Jola Bańkowska
Oko Boga
Polska 2019. Dokument. 17’. Reżyseria: Igor Kawecki
Fusy
Polska 2017. Fabuła. 30’. Reżyseria: Kordian Kądziela
O Jezu!
Polska 2017. Animacja. 4’. Reżyseria: Betina Bożek
Koniec Sezonu
Polska 2019. Dokument. 20’. Reżyseria: Staszek Cuske
 

SWIATLO MIEDZY OCEANAMI
Bohater wojenny Tom Sherbourne przyjmuje posadę latarnika na bezludnej wyspie u wybrzeży Australii. Wkrótce przybywa do niego ukochana żona Isabel. Zakochani żyją tu szczęśliwie w rytmie przypływów i odpływów oceanu. Ich największym, niespełnionym pragnieniem jest dziecko. Miesiące bezowocnych starań, dwa poronienia i pogłębiające się uczucie oddalenia zaczyna wpędzać Isabel w depresję. I wtedy zdarza się cud: do wybrzeży wyspy dobija mała łódź, na której pokładzie Tom znajduje martwego mężczyznę i żywe niemowlę. Pod namową Isabel, wiedziony odruchem serca, Tom łamie swoje surowe zasady i godzi się przyjąć dziecko jako własne. Szczęście świeżo upieczonych rodziców wkrótce zaczyna blaknąć, gdy okazuje się, że w okolicy od miesięcy zrozpaczona matka poszukuje zaginionego męża i maleńkiego dziecka.

SYBILLA
Zmęczona pracą jako psychoterapeutka Sybilla postanawia wrócić do swojej pierwszej, jednocześnie największej pasji, jaką jest pisanie. Książka ma być nowym impulsem we wpadającym w monotonię dnia codziennego życiu kobiety.
 
Zanim jednak na dobre zabierze się za realizację swojego planu, w jej gabinecie niespodziewanie pojawia się nowa pacjentka. Jest nią piękna i nieco rozhisteryzowana Margot. Młoda aktorka, będąca u progu kariery, zwraca się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu ważnego życiowego dylematu. Początkowo sceptycznie nastawiona Sybilla odkrywa, że Margot staje się dla niej źródłem inspiracji. Fascynację od obsesji dzieli tylko jeden krok, zwłaszcza że tytułowa bohaterka coraz bardziej angażuje się w burzliwe życie swojej pacjentki. Ożywają wspomnienia, prowadzące do nieuniknionej konfrontacji z przeszłością. 

SYN
Peter (Hugh Jackman) mieszka z nową partnerką, Beth (Vanessa Kirby) i ich małym synkiem. Jego życie jest ustabilizowane i wygodne.
Jednak to zmienia się, gdy jego była żona Kate (Laura Dern) pojawia się z pierwszym synem, Nicholasem (McGrath), który jest już nastolatkiem.
Okazuje się, że Nicholas od miesięcy nie pojawia się w szkole, jest niespokojny, zdystansowany i zły.
Peter stara się zadbać o Nicholasa tak, jak chciałby, aby jego własny ojciec (Anthony Hopkins) dbał o niego. Jednocześnie musi lawirować w pracy, gdzie pojawia się oferta wymarzonego stanowiska w Waszyngtonie.
Peter sięgając do przeszłości, aby naprawić swoje błędy, traci z oczu to co najważniejsze.

SYNEKDOCHA. NOWY JORK

SYSTEM CHILD 44
Związek Radziecki, rządy Stalina. Okryty niesławą oficer służb bezpieczeństwa rozpoczyna śledztwo w sprawie serii tajemniczych morderstw dzieci. 

SZAJBUS I PINGWINY
Inwazja żarłocznych lisów staje się zmorą mieszkańców małego miasteczka w Południowej Australii i grozi zamknięciem głównej lokalnej atrakcji turystycznej – wyspy Fairy Penguins. Pingwiny mogą stracić życie, zaś pracujący tam strażnicy – pracę. Zawzięty farmer, wspierany przez 9-letnią wnuczkę, chce za wszelką cenę odwrócić bieg wydarzeń. Z pomocą, zupełnie nieoczekiwanie, przychodzi jego owczarek, który do tej pory specjalizował się w psotach i nie radził sobie nawet z pilnowaniem kurczaków.

SZALONY ŚWIAT LOUISA WAINA
"Szalony świat Louisa Waina"
reż. Will Sharpe
Wielka Brytania 2021
Ekscentryczny rysownik Louis Wain (Benedict Cumberbatch) z trudem wiąże koniec z końcem, żyjąc pod jednym dachem z matką i pięcioma siostrami. Sytuację rodzinną ratuje dopiero zatrudnienie guwernantki Emily (Claire Foy). Piękna kobieta z miejsca kradnie serce artysty, stając się jego muzą, kochanką i w końcu żoną. Niestety widmo obyczajowego skandalu zmusza świeżo upieczonych małżonków do opuszczenia stolicy. Z dala od wielkiego miasta spada na nich kolejny cios – choroba Emily. Szukając ukojenia, Louis zanurza się w sztuce, tworząc dla ukochanej serię niezwykłych obrazów, których bohaterami są koty. Kiedy część jego prac zostaje opublikowana w prasie, w Anglii wybucha prawdziwe kocie szaleństwo, a Wain – z dnia na dzień – trafia na usta całego kraju. Czy wobec sławy i popularności, na które nie był gotowy, zdoła poradzić sobie z presją, ciemną stroną geniuszu i tym, co przyniesie mu los?

SZARADA
"Szarada"
reż. Stanley Donen
USA, 1963

Regina Lambert (Audrey Hepburn) spędza czas w górach z przyjaciółką, której zwierza się, że ma zamiar rozwieść się z mężem. Po powrocie do Paryża zastaje kompletnie opustoszałe mieszkanie oraz wiadomość, że zamordowano jej męża. Regina dowiaduje się również, że był on zamieszany w kradzież 250 tysięcy dolarów, których poszukują teraz jego dawni wspólnicy oraz CIA. Jej życie jest w niebezpieczeństwie, a Peter Joshua (Cary Grant), któremu zaufała, okazuje się być zupełnie kimś innym.

SZARLATAN
Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”. Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni nominowanych do Oscara „W ciemności” i „Europy, Europy”, a także „Obywatela Jonesa” i „Pokotu”, gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.
 
Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.
 
Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.  

SZATAN KAZAŁ TAŃCZYĆ
Karolina – jak wiele współczesnych 20-, 30-latek – żyje szybko, intensywnie, pragnie doświadczyć wszystkiego ze zdwojoną siłą. W odróżnieniu od większości rówieśników, nie pracuje w korporacji – jest artystką, jakiś czas temu wydała pierwszą powieść, współczesną wersję „Lolity”, która stała się międzynarodowym sukcesem. Dziewczyna wiedzie nihilistyczny tryb życia, spędzając czas na podróżach po świecie, romansach i ostrych imprezach. Ale jej życie wypełnia pustka, której nie są w stanie pokonać ani narkotyki, ani seks. Świat Karoliny, żyjącej w cieniu nie radzącej sobie z przemijaniem matki i atrakcyjniejszej siostry Matyldy, stopniowo się rozpada…

SZCZĘŚCIA CHODZĄ PARAMI
"Szczęścia chodzą parami"
reż. Bartosz Prokopowicz
Polska 2021

Malwina (Weronika Książkiewicz), przebojowa projektantka samochodów, zakochuje się w Brunonie (Michał Żurawski), wziętym terapeucie par. Choć potrafi on uratować każdy związek, to jego własne historie miłosne tworzą serię spektakularnych katastrof. Przystojny i zabawny, mógłby być mężczyzną marzeń, gdyby nie to, że na kobiety działa jak czarny kot. Sprowadza na swoje wybranki pecha, który z hukiem kończy najbardziej płomienny romans. Nieświadoma ryzyka Malwina, ulega jego czarowi od pierwszego wejrzenia. Mimo że w jej życiu rozpoczyna się seria niefortunnych zdarzeń, Bruno nie zamierza się tym razem poddać. Aby uratować miłość swojego życia, musi znaleźć przyczynę swoich sercowych porażek. Nie uda mu się to jednak bez odrobiny szczęścia.

SZCZĘŚCIE
Schastye (1935)
Aleksandr Medvedkin (1900–1989)

POKAZ FILMU Z MUZYKĄ NA ŻYWO.
gra Waldemra Rychły z Zespołem
Joanna Zielecka - flety
Dominika Dołżyńska - skrzypce
Waldemar Rychły – gitara 

Film „Happiness”  to wyjątkowa komedia z satyryczną wymową, awanturnictwem  i paradoksalnymi  scenami, nieco trącającymi  gagami sytuacyjnymi w stylu Charliego Chaplina. To także bajka komediowa z nonsensami i absurdalnymi scenami, antybolszewicka  w swoim przesłaniu. 
Fabuła  filmu  koncentruje się na postaci nieszczęśliwego  Khmyra -  biednego  rolnika. Z polecenia żony na ruszyć w świat po szczęście, by  dalej nie żyć w znoju i niewolniczym poddaństwie,  jak jego przodkowie. Wszystkie usiłowania Khmyra paraliżują  przeszkody tkwiące w systemie, mentalności, biedzie i ludzkiej pazerności.
W istocie jest ten obraz - nawet  z przesadzoną celowo  stylistyką -  bliski naszych wyobrażeń  o wsi rosyjskiej, jej kolorycie - nędzarskich chałupach, długobrodym popie, babuszce  czy sukmanach chłopskich, a w dalszych scenach z - wizytówką postępu: traktorzystką-kombajnistką w "jedynie słusznym" ustroju... To swoista forma  ostrej  krytyki  całego systemu. 
Film cenzura skazała na 40 lat zakazu wyświetlania, dopiero w latach 60. ujrzał światło dzienne i zarówno w ZSRR, jak i na Zachodzie  - stał się sensacją.

SZCZĘŚCIE MIKOŁAJKA dubbing
Jak to możliwe, że taki mały chłopiec robi tyle zamieszania?! Piszą o nim książki, rysują komiksy, kręcą filmy! W czym tkwi jego tajemnica? I skąd on się właściwie wziął? Zapraszamy w podróż do zwariowanego świata Mikołajka, gdzie oprócz tysiąca przygód, znajdziemy być może odpowiedzi na te wszystkie pytania.
Prezentowany na Festiwalu w Cannes niezwykły film animowany o przygodach jednego z najpopularniejszych dziecięcych bohaterów wszech czasów, a także o perypetiach jego twórców. Jednym z nich był Rene Goscinny współautor „ASTERIKSA I OBELIKSA”.
Pełna humoru, ciepła i życiowej mądrości opowieść o sile przyjaźni, potędze wyobraźni i o tym, jak znaleźć niewyczerpane źródło radości życia.
Nagroda dla najlepszego animowanego filmu roku na Festiwalu w Annecy!
Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Paryżu, gdy w pewnej sympatycznej rodzinie przyszedł na świat mały chłopiec o imieniu Mikołajek. Niewiele wiadomo o jego najmłodszych latach, ale o czasach szkolnych usłyszał cały świat! Razem z paczką zwariowanych kumpli Mikołajek do perfekcji opanował niełatwą sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, ale także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy. Każda ich przygoda wywołuje istne tsunami w szkole lub w domu, a kłótnia urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo. Nie sposób ich jednak nie kochać, bo wszystko czego dotkną zamieniają w radość i śmiech. Dzieje się to oczywiście za sprawą samego Mikołajka, który ma dryg do przygody i niekończącą się ciekawość. To właśnie ona pewnego dnia każe mu zakraść się do pracowni swoich twórców Rene Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempe, którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili.

SZCZĘŚCIE MIKOŁAJKA napisy
Jak to możliwe, że taki mały chłopiec robi tyle zamieszania?! Piszą o nim książki, rysują komiksy, kręcą filmy! W czym tkwi jego tajemnica? I skąd on się właściwie wziął? Zapraszamy w podróż do zwariowanego świata Mikołajka, gdzie oprócz tysiąca przygód, znajdziemy być może odpowiedzi na te wszystkie pytania.
Prezentowany na Festiwalu w Cannes niezwykły film animowany o przygodach jednego z najpopularniejszych dziecięcych bohaterów wszech czasów, a także o perypetiach jego twórców. Jednym z nich był Rene Goscinny współautor „ASTERIKSA I OBELIKSA”.
Pełna humoru, ciepła i życiowej mądrości opowieść o sile przyjaźni, potędze wyobraźni i o tym, jak znaleźć niewyczerpane źródło radości życia.
Nagroda dla najlepszego animowanego filmu roku na Festiwalu w Annecy!
Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Paryżu, gdy w pewnej sympatycznej rodzinie przyszedł na świat mały chłopiec o imieniu Mikołajek. Niewiele wiadomo o jego najmłodszych latach, ale o czasach szkolnych usłyszał cały świat! Razem z paczką zwariowanych kumpli Mikołajek do perfekcji opanował niełatwą sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, ale także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy. Każda ich przygoda wywołuje istne tsunami w szkole lub w domu, a kłótnia urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo. Nie sposób ich jednak nie kochać, bo wszystko czego dotkną zamieniają w radość i śmiech. Dzieje się to oczywiście za sprawą samego Mikołajka, który ma dryg do przygody i niekończącą się ciekawość. To właśnie ona pewnego dnia każe mu zakraść się do pracowni swoich twórców Rene Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempe, którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili.

SZCZĘŚLIWE ŚWIĘTA
"Szczęśliwe Święta" (Kapa)
Reż. Slobodan Maksimović
Słowenia, Luksemburg, Chorwacja, Słowacja, 2022, 85 minut

Eryk mieszka w domu dziecka. Jego największym życzeniem jest móc pojechać na Święta Bożego Narodzenia do rodziców. Wraz z nowo poznaną koleżanką Lucką w dzień Wigilii czekają na Świętego Mikołaja. Wkrótce ktoś nadchodzi. Ale czy to na pewno Mikołaj? Trzeba to sprawdzić. Przyjaciele zakradają się do jego samochodu i ruszają w podróż pełną wspaniałych przygód.

SZCZĘŚLIWY LAZARRO
Tytułowy Lazzaro jest mieszkańcem zapomnianej przez Boga i ludzi sycylijskiej wsi, bezlitośnie eksploatowanej przez baronową Alfonsinę De Lunę i jej ekonoma. Nieznający ironii, występku ani fałszu chłopak jest wcieleniem najszlachetniejszej dobroci, przez wszystkich uznawanej jednak za zwykłą głupotę. Kiedy więc Lazzaro udzieli schronienia znudzonemu synowi arystokratki, ten postanowi dla zabawy wykorzystać naiwność wieśniaka.

SZEF
Carl Casperjest szefem kuchni renomowanej restauracji w Los Angeles. Podchodzi do pracy z wielką pasją, a każda potrawa, którą wymyśla, to prawdziwe dzieło sztuki. Jednak kłótnia ze znienawidzonym krytykiem kulinarnym, w której znaczący udział ma niefortunny i niezwykle popularny wpis Carla na Twitterze oraz wynikły z tego konflikt z właścicielem restauracji, powodują, że Carl rzuca pracę. Postanawia zacząć wszystko od nowa, korzystając ze wsparcia przyjaciół – pięknej kelnerki Molly, z którą romansuje, swojej byłej żony i jej obecnego partnera . Wkrótce jego nowy projekt staje się głośny w całej Ameryce, zaś Carl zyskuje sławę twitterowego celebryty.

SZEF ROKU
"Szef roku"
Reżyseria: Fernando León de Aranoa
Hiszpania 2021

Jak daleko posunie się Blanco (Javier Bardem), charyzmatyczny właściciel rodzinnej fabryki, aby otrzymać lokalną nagrodę dla najlepszego biznesu? Presja, by wszystko było idealnie, zderza się z nieprzewidzianymi wybrykami ze strony szukającego zemsty zwolnionego pracownika, cierpiącego na depresję kierownika czy zakochanej stażystki. A to dopiero początek kłopotów! Aby dopiąć swego, wyrachowany „dobry szef” bez skrupułów wtrąca się w życie prywatne swoich pracowników i przekracza wszelkie dopuszczalne granice, nieświadomie uruchamiając wybuchową reakcję łańcuchową prowadzącą do niewyobrażalnych konsekwencji. „Szef Roku” to przenikliwe studium charakterów, a równocześnie przesiąknięta kąśliwym humorem satyra społeczna na środowisko pracy.

SZKOLNA IMPREZKA
Zeki Müller jest przystojniakiem, który poza dobrym wyglądem nie reprezentuje sobą zbyt wiele. Jest bezczelny, prostacki i agresywny. Kiedy dostaje prace w szkole w charakterze nauczyciela na zastępstwo, poprzez dość kontrowersyjne metody udaje mu się jako pierwszemu zapanować nad dziesiątą B - najgorszą klasą w szkole. Nikt jednak nie wie, że właśnie wyszedł z więzienia, a jego celem nie jest praca nauczyciela, lecz dostanie się do łupu, który został ukryty pod halą sportową gimnazjum, gdzie pracuje...

SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT
Szczypta magii pomieszana z odrobiną przyjaźni i dodatkiem tajemnicy. Brzmi jak idealny przepis na zapierający dech w piersiach film, prawda? I tak właśnie jest! Zapraszamy na „Szkołę magicznych zwierząt”. Ida i inni bohaterowie uczą się w niezwykłym miejscu. A można w nim poznać magiczne zwierzęta, które z czasem stają się najlepszymi przyjaciółmi. Co wyniknie z wyjątkowego spotkania dziewczynki z lisem Rabbatem?
Ida jest nowa w klasie. Jej wychowawczyni wie jednak, co zrobić, żeby dziewczynka poczuła się lepiej i pewniej. A pomoże w tym nic innego, jak właśnie magia. Ida zaprzyjaźnia się z lisem, a kompanem jej nieśmiałego kolegi Benniego staje się żółw. Zwierzęta są obdarzone niezwykłymi zdolnościami: mówią ludzkim głosem, wykonują sztuczki i są chętne do zabawy.
Tymczasem na szkolnych korytarzach zaczyna dochodzić do tajemniczych kradzieży. Znakiem rozpoznawczym sprawcy jest duży, żółty uśmiech. Ida wraz z nowymi kolegami próbuje ustalić, kim jest złodziej. A trzeba przyznać, że bez przyjaciół – także tych zwierzęcych – byłoby znacznie trudniej. Czy zagadka i odnalezienie winnego będzie dla bohaterów czarną magią?

SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT. TAJEMNICA SZKOLNEGO PODWÓRKA
"Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka" (Die Schule der magischen Tiere 2)
Reż. Sven Unterwaldt Jr.
Niemcy, 2022, 103 minuty

Szkoła magicznych zwierząt ma już 250 lat! Z tej okazji uczniowie w pocie czoła szykują jubileuszowy musical. Przygotowania zakłóca incydent, który może doprowadzić do zamknięcia szkoły. Ida i przyjaciele wraz z mówiącymi ludzkim głosem zwierzętami stoją przed nie lada wyzwaniem! W szkole magicznych zwierząt nigdy nie jest nudno! Klasa Idy wita nowe zwierzęta: niesfornego pingwina i pomocnego, ale nieśmiałego kameleona. Z okazji zbliżającej się 250. rocznicy założenia szkoły uczniowie chcą przygotować spektakl opowiadający o jej początkach. Niestety, nie wszystko idzie im kolorowo. Dyrektor szkoły ma własny pomysł na historię przedstawienia, a wybór głównej aktorki budzi dużo emocji. Czy musical zakończy się sukcesem? Jakby tego było mało, ktoś co noc rozkopuje szkolne podwórko, co może doprowadzić do zamknięcia szkoły. Katastrofa wisi na włosku… Magiczne zwierzęta pomogą rozwiązać tę zagadkę! „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka” to wyczekiwana kontynuacja hitu na podstawie książek Margit Auer. Ta oryginalna i przezabawna historia zachwyci wszystkich fanów magii i wciągających zagadek!

SZKOŁA UWODZENIA CZESŁAWA M.

SZOPY W NATARCIU | Studio Ghibli | wersja japońska z polskimi napisami
Szopy w natarciu (1994)
Reżyseria: Isao Takahata
Czas trwania: 1 godz. 59 min
Wersja językowa: japoński z polskimi napisami
Sugerowany wiek: 16+

Isao Takahata, współzałożyciel Studia Ghibli i twórca Grobowca świetlików, tym razem proponuje zaskakującą i bezkompromisową ekoprzypowieść o grupie magicznych tanuków – japońskich jenotów, które walczą o przetrwanie swojego naturalnego środowiska.
Zagrożone rozrastającym się miastem, zwierzęta sięgają po nadprzyrodzone zdolności: w myśl japońskich wierzeń potrafią zmieniać kształty… także dzięki swoim niezwykle elastycznym genitaliom. Zamieniają się więc w ludzi, duchy, a nawet postacie z innych filmów Ghibli, by stawić opór bezdusznemu rozwojowi urbanistycznemu.
Szopy w natarciu to film równie zabawny, co gorzki – groteskowa satyra na konsumpcyjny świat, w którym brakuje miejsca na naturę. Produkcja była japońskim kandydatem do Oscara w 1994 roku i zdobyła Grand Prix w Annecy w 1995.
Dziwne, dzikie i absolutnie wyjątkowe – tego filmu nie da się pomylić z żadnym innym.

SZPIEDZY
"Szpiedzy" (Black Bag)
Reż. Steven Soderbergh
Wielka Brytania, 2025, 93 minuty

Operacja Black Bag to porywający dramat szpiegowski, w którym śledzimy losy legendarnego agenta wywiadu George'a Woodhouse'a i jego ukochanej żony, Kathryn. Kiedy ta druga zostaje podejrzana o zdradę narodu, George musi stanąć przed ostatecznym wyborem – lojalność wobec kraju albo swojego małżeństwa.

SZTUKA KOCHANIA. HISTORIA MICHALINY WISŁOCKIEJ
MichMMichalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim "Sztuka kochania" podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu "Sztuki kochania" Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.ichalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim "Sztuka kochania" podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu "Sztuki kochania" Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.Michalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszyMichalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim "Sztuka kochania" podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu "Sztuki kochania" Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.stko. Ale zanim "Sztuka kochania" podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu "Sztuki kochania" Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.alina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim "Sztuka kochania" podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu "Sztuki kochania" Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.

SZTUKA PIĘKNEGO ŻYCIA
"Sztuka pieknego życia"
reż. John Crowley
Wielka Brytania, Francja 2024
108 minut

Film o miłości „tu i teraz”, który poruszy wasze najczulsze struny. Przygotujcie się na wzruszający, ale niepozbawiony dobrego humoru emocjonalny rollercoster i nie zapomnijcie do kina zabrać chusteczek! Nagły wypadek samochodowy splata losy Almut (Florence Pugh) i Tobiasa (Andrew Garfield), odmieniając je na zawsze. Od momentu, kiedy wspólnie trafiają na pogotowie, zaczyna w nich kiełkować silna więź, która z biegiem czasu przeradza się w głębokie uczucie. Poprzez migawki ich wzajemnego zauroczenia, budowania domu i stawania się rodziną – nieoczekiwanie wychodzi na jaw prawda o zdrowiu Almut, która może zachwiać fundamentem tego co stworzyli. Paradoksalnie, motywuje to parę do realizacji marzeń i uczy cenić każdą chwilę z niekonwencjonalnej drogi, jaką obrało ich życie. Oto trwająca dekadę, utkana z subtelnych momentów bliskości, głęboko wzruszająca, a czasami nieoczekiwanie zabawna, piękna historia miłosna. W rolach głównych nominowana do Oscara Florence Pugh („Diuna: Część druga”, „Oppenheimer”) oraz dwukrotnie nominowany do statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej Andrew Garfield („Spider- Man: Bez drogi do domu”, „Przełęcz ocalonych”). Obraz wyreżyserowany przez Johna Crowleya – twórcę „Brooklyn” oraz wybranych odcinków seriali „Detektyw” i „Czarne lustro”. Jednym z producentów jest dwukrotnie nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch – gwiazda produkcji „Doktor Strange” i serialu „Sherlock”.

SZTUKA PIĘKNEGO ŻYCIA - seans z KLAPSEM
"Sztuka pieknego życia"
reż. John Crowley
Wielka Brytania, Francja 2024
108 minut

Film o miłości „tu i teraz”, który poruszy wasze najczulsze struny. Przygotujcie się na wzruszający, ale niepozbawiony dobrego humoru emocjonalny rollercoster i nie zapomnijcie do kina zabrać chusteczek! Nagły wypadek samochodowy splata losy Almut (Florence Pugh) i Tobiasa (Andrew Garfield), odmieniając je na zawsze. Od momentu, kiedy wspólnie trafiają na pogotowie, zaczyna w nich kiełkować silna więź, która z biegiem czasu przeradza się w głębokie uczucie. Poprzez migawki ich wzajemnego zauroczenia, budowania domu i stawania się rodziną – nieoczekiwanie wychodzi na jaw prawda o zdrowiu Almut, która może zachwiać fundamentem tego co stworzyli. Paradoksalnie, motywuje to parę do realizacji marzeń i uczy cenić każdą chwilę z niekonwencjonalnej drogi, jaką obrało ich życie. Oto trwająca dekadę, utkana z subtelnych momentów bliskości, głęboko wzruszająca, a czasami nieoczekiwanie zabawna, piękna historia miłosna. W rolach głównych nominowana do Oscara Florence Pugh („Diuna: Część druga”, „Oppenheimer”) oraz dwukrotnie nominowany do statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej Andrew Garfield („Spider- Man: Bez drogi do domu”, „Przełęcz ocalonych”). Obraz wyreżyserowany przez Johna Crowleya – twórcę „Brooklyn” oraz wybranych odcinków seriali „Detektyw” i „Czarne lustro”. Jednym z producentów jest dwukrotnie nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch – gwiazda produkcji „Doktor Strange” i serialu „Sherlock”.

SZTUKA PIĘKNEGO ŻYCIA - pokaz przedpremierowy
"Sztuka pieknego życia"
reż. John Crowley
Wielka Brytania, Francja 2024
108 minut

Film o miłości „tu i teraz”, który poruszy wasze najczulsze struny. Przygotujcie się na wzruszający, ale niepozbawiony dobrego humoru emocjonalny rollercoster i nie zapomnijcie do kina zabrać chusteczek! Nagły wypadek samochodowy splata losy Almut (Florence Pugh) i Tobiasa (Andrew Garfield), odmieniając je na zawsze. Od momentu, kiedy wspólnie trafiają na pogotowie, zaczyna w nich kiełkować silna więź, która z biegiem czasu przeradza się w głębokie uczucie. Poprzez migawki ich wzajemnego zauroczenia, budowania domu i stawania się rodziną – nieoczekiwanie wychodzi na jaw prawda o zdrowiu Almut, która może zachwiać fundamentem tego co stworzyli. Paradoksalnie, motywuje to parę do realizacji marzeń i uczy cenić każdą chwilę z niekonwencjonalnej drogi, jaką obrało ich życie. Oto trwająca dekadę, utkana z subtelnych momentów bliskości, głęboko wzruszająca, a czasami nieoczekiwanie zabawna, piękna historia miłosna. W rolach głównych nominowana do Oscara Florence Pugh („Diuna: Część druga”, „Oppenheimer”) oraz dwukrotnie nominowany do statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej Andrew Garfield („Spider- Man: Bez drogi do domu”, „Przełęcz ocalonych”). Obraz wyreżyserowany przez Johna Crowleya – twórcę „Brooklyn” oraz wybranych odcinków seriali „Detektyw” i „Czarne lustro”. Jednym z producentów jest dwukrotnie nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch – gwiazda produkcji „Doktor Strange” i serialu „Sherlock”.

SZUKAJĄC VIVIAN MAIER
Dokument opowiadający o Vivian Maier, zwykłej niani, której pasją było fotografowanie wszystkiego i wszystkich. Film przedstawia historię jej dorobku, a także zawiera liczne wywiady z osobami z jej otoczenia i znawcami fotografii.

SZYBCY I WŚCIEKLI 8
Dom i Letty cieszą się swym miesiącem miodowym, Brian i Mia wycofali się z gry, a reszcie ekipy udało się znaleźć oczyszczającą namiastkę normalnego życia. To właśnie wtedy pojawia się ona. Tajemnicza kobieta, która wciąga Doma w niebezpieczny świat, z którego nie ma ucieczki. Dom zdradzi najbliższych. Wszystkich czeka czas pełen prób i testów, jakich nie widzieliśmy dotąd w kinie. Od wybrzeży Kuby przez ulice Nowego Jorku po lody arktycznego morza Barentsa – „Szybcy i wściekli” przemierzą świat, by powstrzymać zło i chaos. I uratować tego, który uczynił ich rodziną.

SZYBCY I ŚNIEŻNI
Trwają przygotowania do corocznego wyścigu saneczkowego. Frankie, nieco szalony naukowiec, obmyśla koncepcję pojazdu, który ma zapewnić zwycięstwo jego drużynie. Kiedy maszyna niespodziewanie rozpada się tuż przed linią mety, nikt nie może uwierzyć, że stały za tym błędy w konstrukcji. Wynalazca wspólnie z kolegami odkrywa, że to sprawka Zaca – zarozumiałego i nieco tajemniczego zawodnika, który w międzyczasie dołączył do stawki wyścigu. Frankie pragnie rewanżu i ponownego, tym razem uczciwego rajdu. Wraz z drużyną wiernych przyjaciół zrobią wszystko, by skonstruować jeszcze szybszy pojazd i wygrać rywalizację z oszustem! Błyskotliwa animacja udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych dla grupy pogodnych i zdeterminowanych, choć nie zawsze zgodnych przyjaciół.

Sala Samobójców
Dominik to zwyczajny chłopak. Ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ciuchy, gadżety, imprezy i pewnego dnia jeden pocałunek zmienia wszystko. ?Ona? zaczepia go w sieci. Jest intrygująca, niebezpieczna, przebiegła. Wprowadza go do ?Sali samobójców?, miejsca, z którego nie ma ucieczki. Dominik, w pułapce własnych uczuć, wplątany w śmiertelną intrygę, straci to, co w życiu najcenniejsze?

SamSam
Młody i nieustraszony Samsam ma prawie wszystko, o czym może marzyć kosmiczny bohater: kochających super-bohaterskich rodziców, grupę super przyjaciół oraz własny latający spodek do odkrywania i zwiedzania kosmosu… Do szczęścia brakuje mu tylko jednego, czyli supermocy. Bo ta, nie wiedzieć czemu, jeszcze się nie ujawniła! Pewnego dnia Mega – nowa tajemnicza koleżanka z klasy Samsama oznajmia chłopcu, że potrafi nauczyć go ponadludzkich zdolności. Zaciekawiony propozycją Samasam wyrusza wraz z Megą w międzygalaktyczną podróż. W jej trakcie odkryje, że przyjaźń i odwaga są najlepszymi supermocami, jakich można zdobyć.

Samsara
Po 20 latach od nakręcenia kultowej "Baraki" Ron Fricke powraca na srebrny ekran fenomenalnym obrazem "Samsara". To poetycki film bez słów, zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką Lisy Gerrard i Dead Can Dance w tle. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną. Sam tytuł zaś wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin , życia, śmierci i odrodzenia.... "Samsara" to wizualna i dźwiękowa uczta, której nie można przegapić.

Satori - SURF FILM FESTIVAL POZNAŃ
Satori oznacza moment oświecenia i zrozumienia natury świata. Pragnienie doznania tego uczucia łączy grupę znajomych, która powstała wokół gigantycznej fali niedaleko Kapsztadu. Dungeons jest często uważany za najtrudniejszy big wave spot na świecie. Dodajmy, że w okolicznych wodach żyje dużo żarłaczy białych, które na Dungeons chętnie żerują a zrozumiemy, dlaczego surfowanie w tym miejscu daje lokalesom poczucie, że żyją tu i teraz. Zdobywca Grand Jury Prize na warszawskim festiwalu filmów surfowych!

FILM W ORYGINALNEJ WERSJI JĘZYKOWEJ

Seans z Klapsem: BRIDGET JONES: SZALEJĄC ZA FACETEM
"Bridget Jones: Szalejąc za facetem" (Bridget Jones: Mad About the Boy)
Reż. Michael Morris
Wielka Brytania, USA, 2025, 130 minut
KLAPS! to autorski projekt Kinads Media mający na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zdrowia seksualnego i relacji międzyludzkich poprzez wykorzystanie medium jakim jest wielki, kinowy ekran. Projekt składa się z 6 spotkań, podczas których prezentowane będą ok. 30 minutowe filmy edukacyjne.
Poruszają one takie tematy jak bezpieczny seks, menopauza oraz gadżety erotyczne. Chcemy promować empatię, zrozumienie i przełamywać tabu, by każdy mógł szanować i rozumieć własne oraz innych ciało bez wstydu. Kluczowym założeniem jest edukacja, czyli dostarczenie widzom rzetelnych, naukowych informacji na temat seksualności i zdrowia oraz przeciwdziałanie mitom. Projekt jest skierowany zarówno do kobiet jak i mężczyzn.
************
Bridget znów jest sama, cztery lata temu, Mark zginął podczas misji humanitarnej w Sudanie. Teraz jest samotną matka 9-letniego Billy'ego i 4-letniej Mabel i utknęła w stanie emocjonalnego zawieszenia, wychowując swoje dzieci z pomocą lojalnych przyjaciół, a nawet byłego kochanka, Daniela Cleavera (Hugh Grant). Naciskana przez swoich przyjaciół - Shazzera, Jude'a i Toma, koleżankę z pracy, Mirandę oraz swoją lekarkę dr. Rawlings aby wytyczyć nową ścieżkę w życiu i miłości, Bridget postanawia wrócić do pracy, a nawet próbuje aplikacji randkowych. Wkrótce poznaje marzycielskiego i entuzjastycznego młodszego mężczyznę (Leo Woodall znany z serialu „White Lotus”). Zmuszona lawirować między pracą, domem a romansem, Bridget zmaga się z osądem idealnych mam w szkole, martwi się o Billy'ego, który tęskni za ojcem.

Seans z klapsem: DZIEWCZYNA Z IGŁĄ
"Dziewczyna z igłą" (Pigen med nålen)
Reż. Magnus von Horn
Dania, Polska, Szwecja, 2024, 123 minuty

11 nagród na festiwalu w Gdyni, kandydatura do Oscara®, Złota Żaba na festiwalu EnergaCamerimage, dwie Europejskie Nagrody Filmowe – to tylko najważniejsze laury dla najgłośniejszej polskiej koprodukcji tego roku. „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna to mistrzowsko skonstruowany thriller psychologiczny, który zagląda w najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy. To mroczna baśń dla dorosłych, w której spotykają się szlachetny potwór bez twarzy, tchórzliwy książę na białym koniu i czarownica, karmiąca dzieci mlekiem i słodyczami. Tyle że ta historia wydarzyła się naprawdę. Kopenhaga, tuż po I wojnie światowej. Karoline (Victoria Carmen Sonne), młoda pracownica fabryki, zachodzi w ciążę i z dnia na dzień ląduje na bruku. Gdy na swej drodze spotka Dagmar (nagrodzona w Gdyni Trine Dyrholm), charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, która zaoferuje jej schronienie i pracę w charakterze mamki, trafi w sam środek zagadkowych wydarzeń. Czy relacja między kobietami, początkowo oparta na zaufaniu, wytrzyma konfrontację z mrocznymi sekretami? Jak wiele można wybaczyć komuś, kto w najtrudniejszym momencie wyciągnął do ciebie pomocną dłoń? Karoline – a wraz z nią widzowie – zmuszona będzie do znalezienia odpowiedzi na pytanie o granice dobra i zła. „Dziewczyna z igłą” to, jak pisze Variety, „film hipnotyzujący, brutalnie piękny i boleśnie aktualny”. Zdjęcia Michała Dymka, które zachwyciły jury pod przewodnictwem Cate Blanchett i dały mu zwycięstwo tegorocznego festiwalu EnergaCamerimage, hipnotyzują mrocznym pięknem i wciągają widza w pełną napięcia grę. Montaż Agnieszki Glińskiej oraz nagrodzone w Gdyni scenografia Jagny Dobesz i kostiumy Małgorzaty Fudali tworzą wizualny spektakl o uniwersalnym wymiarze. Jak pisze Cineuropa: „Dziewczyna z igłą” to „film, który przywraca wiarę w siłę kina jako narzędzia opowiadania historii, która nas zmienia”.

Selah Sue
Selah Sue – "Reason on the road”
 
Już 19.06 o godzinie 20:00 wyemitujemy specjalny pokaz z trasy koncertowej najnowszej płyty „ Reason” znanej wokalistki Selah Sue. Fanów Selah i miłośników dobrej muzyki serdecznie zapraszamy do naszego kina!
 
 
Długo oczekiwany drugi studyjny materiał uwielbianej w Polsce belgijskiej wokalistki Selah Sue to kilka lat wytężonej pracy w różnych miejscach na świecie oraz wiele emocji i zdarzeń, które posłużyły artystce za inspirację.
 
Sukces wydanego w 2011 roku imiennego debiutu Selah Sue (sześciokrotna platyna w Belgii, potrójna we Francji, złota płyta w Polsce) przełożył się na mnóstwo koncertów na całym świecie. Otworzył też Belgijce możliwości pracy w innych krajach, w tym w Nowym Jorku.
 
Nad nowymi piosenkami Selah pracowała w Belgii, ale także w Londynie, na Jamajce w Los Angeles, z dwoma wytrawnymi producentami, Duńczykiem Robinem Hannibalem (Little Dragon, Kendrick Lamar) i Szwedem Ludwigiem Göranssonem, znanym ze współpracy z popowym trio Haim i amerykańskim raperem Childishem Gambino. Z tym ostatnim Selah Sue napisała i nagrała numer "Together".
 
 
Album "Reason" miał premierę 30 marca 2015 roku. Zdobył szczyt notowań w Belgii i Holandii, w ojczyźnie Selah Sue ma już status złotej płyty. Piosenkarka na przełomie maja i czerwca koncertowała w największych miastach w Polsce. 

Sesje
Film oparty jest na prawdziwej historii dziennikarza i poety Marka O'Briena, który od szóstego roku życia cierpiał na polio. Film skupia się na epizodzie, kiedy to sparaliżowany O'Brien wynajął kobietę, która miała mu pomóc odkryć jego seksualność.

Shamshera
W fikcyjnym mieście Kaza, wojownicze plemię zostaje uwięzione, zniewolone i torturowane przez bezwzględnego autorytarnego Shudh Singha.

Short Waves Festival - Best of Ten I
BEST OF TEN
 
Przepis jest prosty, a metoda niezawodna. 10 programerów i dyrektorów najciekawszych festiwali krótkiego kina w Europie połączyło siły i stworzyło konkursowy zestaw 10 filmów. Świeżych, inspirujących – po prostu najlepszych. Subiektywny przegląd najnowszych trendów w twórczości krótkometrażowej przygotowany przez osoby, które rocznie oglądają kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy krótkich filmów. Finalna selekcja obejmuje zarówno formy eksperymentalne, jak i kino społeczne, historie o wkraczaniu w dorosłość i animowany musical. Wszystko, co chcielibyście zobaczyć w krótkim kinie i o wiele, wiele więcej.
Ten szczególny program obejrzy międzynarodowe jury składające się z kolejnych 20 prominentnych przedstawicieli świata krótkiego kina, które następnie zadecyduje o przyznaniu nagrody dla zwycięskiego tytułu w wysokości 10 tys. złotych.
Best of Ten to projekt, któremu przyświeca idea szczególnie bliska festiwalom filmowym – wymiany i współpracy, a także dzielenia się tym, co najlepsze.
 
The recipe is simple, while the method – foolproof. 10 programmers and directors of the most interesting short film festivals in Europe have joined forces and created a competition set of 10 films. Fresh, inspiring – simply the best. A subjective review of the newest trends in short cinematography prepared by people who watch hundreds, or even thousands of short films a year. The final selection includes both experimental forms and society-focused cinema, coming-of-age stories and an animated musical. Everything you’d want to watch in the short cinema category and much, much more. This special program will be viewed by an international jury consisting of 20 prominent short cinema representatives who will award one winning title with the prize of 10 thousand PLN.
 
Best of Ten is a project based on values particularly important to film festivals: exchange, collaboration and sharing what is best with others.
 
BEST OF 10
 
SET I
 
Prima Noapte (First Night)
Selected by Maja Šuša – Bašta Fest
 
Wybrany przez: Maja Šuša – Bašta Fest
 
Alex’s birthday is approaching, and his father Calin has prepared a very special surprise: the first night with a girl.
 
Zbliżają się urodziny Alexa, więc jego ojciec, Calin, przygotował dla syna specjalną niespodziankę: pierwszy raz z dziewczyną.
 
Romania 2016. Fiction. 17’. Director: Andrei Tanase. Production: Bogdan Craciun.
Andrei Tănase studied cinema at the National Film School in Bucharest and works as a freelancer. His filmography includes awarded short films such as “Summer Break” (Luna Prize at NexT IFF 2015).
 
Rumunia 2016. Fabuła. 17’. Reżyser: Andrei Tanase. Produkcja: Bogdan Craciun.
Andrei Tănase studiował kino na National Film School w Bukareszcie i pracuje jako freelancer. Jego filmografia składa się z nagrodzonych filmów krótkometrażowych, w tym “Summer Break” (Luna Prize at NexT IFF 2015).
We Love Moses
Selected by: Rich Warren – Encounters Short Film Festival
 
Wybrany przez: Rich Warren – Encounters Short Film Festival
 
When Ella was 12, she had her first fight. And when she was 12, she discovered sex. Now 18, Ella reflects on how her obsession with her brother’s best friend Moses left her with a secret she still carries.
 
W wieku 12 lat, Ella zaliczyła pierwszą bójkę. W tym samym wieku odkryła seks. Teraz ma 18 lat i wspomina obsesję na punkcie Mosesa – przyjaciela swojego brata. Oraz tajemnicy, którą wciąż w sobie nosi.
 
UK 2016. Fiction. 15’. Director: Dionne Edwards. Production: Georgia Goggin.
Dionne Edwards – b. 1986. Selected filmography: “Hi, Miss!”, “Ball Talk”, “We Love Moses” (which premiered at BFI London Film Festival 2016 and has won multiple awards worldwide).
 
Wielka Brytania 2016. 15’. Reżyser: Dionne Edwards. Produkcja: Georgia Goggin.
 
Dionne Edwards urodzona w 1986. Wybrana filmografia: “Hi, Miss!”, “Ball Talk”, “We Love Moses” (miał premierę na BFI London Film Festival 2016 i zdobył wiele nagród na całym świecie).
Min Bӧrda (The Burden)
Selected by Lucile Bourliaud – Flatpack Festival
Wybrany przez: Lucile Bourliaud – Flatpack Festival
 
Mroczny musical rozgrywający się w przestrzeni handlowo-usługowej, usytuowanej obok autostrady. Zwierzęcy pracownicy komercyjnych obiektów radzą sobie z nudą i egzystencjalnym niepokojem za pomocą radosnych, tanecznych numerów.
 
A dark musical enacted in a modern market place, situated next to a large freeway. The employees of the various commercial venues deal with boredom and existential anxiety by performing cheerful musical turns.
 
Sweden 2017. Animation. 14’. Director: Niki Lindroth von Bahr. Production: Malade AB.
Animation director and costume designer based in Sweden. She received her MD in fine art at the Royal Institute of Art in Stockholm. Filmography: “Bath House”, “Tord & Tord”.
 
Szwecja 2017. Animacja. 14’. Reżyser: Niki Lindroth von Bahr. Produkcja: Malade AB.
Niki Lindroth von Bahr jest reżyserem animacji i projektantką kostiumów zamieszkałą w Szwecji. Otrzymała tytuł magisterski na Royal Institute of Art w Sztokholmie. Filmografia:“Bath House”, “Tord & Tord”.
 
Killing Klaus Kinski
Selected by Per Fikse – Minimalen Kortfilmfestival
 
The weather and the overpowering jungle lead the film crew to plot the assassination of the main actor. We revisit a myth of the history of film when in the toughest part of shooting Fitzcarraldo, the director Werner Herzog fantasize about killing actor Klaus Kinski.
 
Wybrany przez: Per Fikse – Minimalen Kortfilmfestival
 
Pogoda i przytłaczająca dżungla sprawiają, że ekipa filmowa planuje zamach na głównego aktora. Powracamy do obrosłej w mity historii, gdzie na planie “Fitzcarralda” Herzog fantazjuje o zabójstwie Kinskiego.
 
Colombia, Greece 2016. Fiction. 21’. Director: Spiros Stathoulopoulos. Production: David Corredor. Stathoulopoulos is a film director and screenwriter best known for “PVC-1” and “Meteora” – film nominated for the Golden Bear at the Berlin International Film Festival.
 
Kolumbia, Grecja 2016. Fabuła. 21’. Reżyser: Spiros Stathoulopoulos. Produkcja: David Corredor. Stathoulopoulos jest reżyserem filmowym i scenopisarzem najlepiej znanym z “PVC-1” i “Meteora” – filmu nominowanego do Złotego Niedźwiedzia na Berlin International Film Festival.
 
The Hollow Coin
Selected by Sven Schwarz – Internationales KurzFilmFestival Hamburg
 
Wybrany przez: Sven Schwarz – Internationales KurzFilmFestival Hamburg
 
Existing between spy thriller and prank call, this charmingly facetious video is about a man at a payphone desperately trying to retrieve his SD card, which is hidden in a hollow coin.
 
Będąc czymś pomiędzy thrillerem szpiegowskim a wygłupem, niepoważny lecz w czarujący sposób film opowiada o człowieku w budce telefonicznej, który rozpaczliwie próbuje odzyskać kartę SD ukrytą w wydrążonej monecie.
 
USA 2016. Experimental. 12’. Director: Frank Heath. Production: Frank Heath.
Frank Heath (1982, USA) is an artist and filmmaker living and working in New York. His work has been shown in solo and group exhibitions worldwide, e.g. in New York and Hong Kong.
 
USA 2016. Eksperymentalny. 12’. Reżyser: Frank Heath. Produkcja: Frank Heath.
Frank Heath (1982, USA) jest artystą i filmowcem mieszkającym i pracującym w Nowym Jorku. Jego prace były pokazywane solo i na wystawach grupowych na całym świecie, w tym w Nowym Jorku i Hong Kongu.

Short Waves Festival - Best of Ten II
BEST OF TEN
 
Przepis jest prosty, a metoda niezawodna. 10 programerów i dyrektorów najciekawszych festiwali krótkiego kina w Europie połączyło siły i stworzyło konkursowy zestaw 10 filmów. Świeżych, inspirujących – po prostu najlepszych. Subiektywny przegląd najnowszych trendów w twórczości krótkometrażowej przygotowany przez osoby, które rocznie oglądają kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy krótkich filmów. Finalna selekcja obejmuje zarówno formy eksperymentalne, jak i kino społeczne, historie o wkraczaniu w dorosłość i animowany musical. Wszystko, co chcielibyście zobaczyć w krótkim kinie i o wiele, wiele więcej.
Ten szczególny program obejrzy międzynarodowe jury składające się z kolejnych 20 prominentnych przedstawicieli świata krótkiego kina, które następnie zadecyduje o przyznaniu nagrody dla zwycięskiego tytułu w wysokości 10 tys. złotych.
Best of Ten to projekt, któremu przyświeca idea szczególnie bliska festiwalom filmowym – wymiany i współpracy, a także dzielenia się tym, co najlepsze.
 
The recipe is simple, while the method – foolproof. 10 programmers and directors of the most interesting short film festivals in Europe have joined forces and created a competition set of 10 films. Fresh, inspiring – simply the best. A subjective review of the newest trends in short cinematography prepared by people who watch hundreds, or even thousands of short films a year. The final selection includes both experimental forms and society-focused cinema, coming-of-age stories and an animated musical. Everything you’d want to watch in the short cinema category and much, much more. This special program will be viewed by an international jury consisting of 20 prominent short cinema representatives who will award one winning title with the prize of 10 thousand PLN.
 
Best of Ten is a project based on values particularly important to film festivals: exchange, collaboration and sharing what is best with others.
 
BEST OF 10
 
SET II
 
Hairat
Selected by Sanne Jehoul – Glasgow Short Film Festival
 
Wybrany przez: Sanne Jehoul – Glasgow Short Film Festival
 
For over 35 years Yussuf Mume Saleh journeys at night to the outskirts of the walled city of Harar to bond with his beloved hyenas.
 
Od ponad 35 lat Yussuf Mume Saleh podróżuje nocą na przedmieścia miasta Harar, by spotykać się ze swoimi ukochanymi hienami.
 
Ethiopia 2016. Documentary. 6’. Director: Jessica Beshir. Production: Jessica Beshir.
Jessica Beshir was born in Mexico City, Distrito Federal, Mexico. She is an actress and producer, known also for “Heroin” (2017) and “He Who Dances on Wood” (2016).
 
Etiopia 2016. Dokument. 6’. Reżyser: Jessica Beshir. Produkcja: Jessica Beshir.
Jessica Beshir urodziła się w Mexico City. Jest aktorką i producentką znaną również z “Heroin” (2017) i “He Who Dances on Wood” (2016).
 
La Bouche (The Mouth)
Selected by Laurence Boyce – PÖFF Shorts
 
Wybrany przez: Laurence Boyce – PÖFF Shorts
 
A man learns of the brutal death of his daughter, murdered by her husband. Suspended time oscillating between the need for peace and the desire for vengeance. A musical film performed by the master percussionist from Guinea, Mohamed Bangoura, aka „Diable Rouge,” loosely based on his own life.
 
Mężczyzna dowiaduje się brutalnym morderstwie swojej córki, która ginie z rąk swojego męża. Żyje w zawieszeniu pomiędzy potrzebą pokoju i pragnieniem zemsty. Film muzyczny z udziałem mistrza perkusji z Gwinei, Mohameda Bangoura, znanego jako “Diable Rouge” – “Czerwony Diabeł”, częściowo oparty na prawdziwej historii.
 
France 2017. Experimental. 19’. Director: Camilo Restrepo. Production: 5 à 7 Films.
Born in 1975, in Colombia. Lives and works in Paris. His filmography includes “Cilaos”, “Impression of a War”, “As the Sun’s Shadow Continues to Extend When it is Setting”.
 
Francja 2017. Eksperymentalny. 19’. Reżyser: Camilo Restrepo. Produkcja: 5 à 7 Films.
Urodzony w 1975 w Kolumbii. Mieszka i pracuje w Paryżu. Jego filmografia zawiera: “Cilaos”, “Impression of a War” i “As the Sun’s Shadow Continues to Extend When it is Setting”.
 
After School Knife Fight
Selected by: Anne Gaschütz – Filmfest Dresden
 
Laëtitia, Roca, Nico, and Naël get together in a wasteland for their final rehearsal. The group will soon no longer exist because Laëtitia is going faraway to study. A story of these young adults who don’t want to say goodbye.
 
Wybrany przez: Anne Gaschütz – Filmfest Dresden
 
Laëtitia, Roca, Nico i Naël spotykają się na ostatnią próbę swojego zespołu. Grupa niebawem przestanie istnieć, gdyż Laëtitia wyjeżdża na studia. Historia o młodych ludziach, którzy nie chcą się rozstać.
 
France 2017. Fiction. 21’. Directors: Caroline Poggi, Jonathan Vinel. Production: Ecce Films.
Jonathan (1988) studied editing department at La Fémis. Caroline (1990) studied at Paris IV University and University in Corsica. Their short film won Golden Bear (Berlinale Shorts).
 
Francja 2017. Fabuła. 21’. Reżyserowie: Caroline Poggi, Jonathan Vinel. Produkcja: Ecce Films.
Jonathan (1988) studiował edycję filmową na La Fémis. Caroline (1990) studiowała na Uniwersytecie IV w Paryżu oraz na Korsyce. Ich film został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem (Berlinale Shorts)
Gutten er sulten (The Hunger)
Selected by Vincent Langouche – Internationaal Kortfilmfestival Leuven
 
A sixteen-year-old boy seeks out a vicious criminal to prove his grit. An expressive suburban gothic tale which enters the mindset of a teenager and explores the phenomenon of sensation seeking at a young age.
 
Norway 2017. Fiction. 20’. Director: Kenneth Karlstad. Production: Petter Onstad Løkke.
Karlstad (b. 1984) is an Oslo based director doing music videos, ads and fiction. In 2015 won an award at the Norwegian Short Film Festival for “Told You by Eva & the Heartmaker”.
 
Wybrany przez: Vincent Langouche – Internationaal Kortfilmfestival Leuven
 
Szesnastoletni chłopak szuka towarzystwa kryminalistów, aby udowodnić swój hart ducha. Pełna ekspresji gotycka opowieść o życiu na przedmieściach, dojrzewaniu i poszukiwaniach wrażeń w młodym wieku.
 
Norwegia 2017. Fabuła. 20’. Reżyser: Kenneth Karlstad. Produkcja: Petter Onstad Løkke.
Karlstad (b. 1984) to reżyser zamieszkały w Oslo tworzący teledyski, reklamy i filmy fabularne. W 2015 jego film “Told You by Eva & the Heartmaker” został nagrodzony na Norwegian Short Film Festival.
 
The Fifth Wall
Selected by Doris Bauer – VIS Vienna Shorts
 
Wybrany przez: Doris Bauer – VIS Vienna Shorts
 
A glass pane undergoes major physical forces — a metaphor for the omnipresent displays and signs of our time, for our society, linked to the screen.
 
Przeźroczysta szyba zostaje poddana oddziaływaniu fizycznych sił – film pełni rolę metafory nieustającego spektaklu i społeczeństwa wpatrzonego w ekrany.
 
Austria 2017. Experimental. 12’. Directors: Florian Kindlinger, Peter Kutin. Production: Kutin | Kindlinger. Artistic duo works with sound and its extensions. Consequently seeks for friction and its potential, for psychological twists between the relations of sound–image–object.
 
Austria 2017. Eksperymentalny. 12’. Reżyserowie: Florian Kindlinger, Peter Kutin. Produkcja: Kutin | Kindlinger. Artystyczne duo, które pracuje z dźwiękiem i jego pochodnymi. Poszukuje potencjału w tarciu oraz zwrotów psychologicznych pomiędzy relacjami dźwięk-obraz-obiekt.

Short Waves Festival - ESP - Pitching
Wydarzenia branżowe w ramach forum koprodukcyjnego EuropeanShort Pitch odbywającego się w ramach projektu Poznań ID
piątek 23.03
20:00 (120’) | ESP: Work-in-Progress pitching | Kino Rialto | wstęp wolny | ENG
sobota 24.03
9:30 – 13:00 | ESP: Pitching | Kino Rialto| wstęp wolny | ENG
20:00 (90’) | ESP: Screen It! | Kino Rialto |wstęp wolny | ENG
Poznań ID
W ramach projektu Poznań ID w trakcie Short Waves Festival odbędzie się forum koprodukcyjne European Short Pitch, zorganizowane wspólnie przez Europejską Sieć Młodego Kina Nisi Masa oraz Fundację Ad Arte. Forum koprodukcyjne odbywające się w Poznaniu w dniach od 21 do 25 marca 2018 to szansa dla młodych profesjonalistów z branży filmowej na pozyskanie funduszy na realizację filmu, a także promocję na arenie międzynarodowej. Dla poznańskiej publiczności jest to okazja do spotkania aktywnych zawodowo przedstawicieli branży filmowej, jak i na zapoznanie się z coraz bardziej popularnymi praktykami w sektorze audiowizualnym, jakimi są „pitchingi” projektów filmowych. Dopełnieniem forum koprodukcyjnego będzie pokaz najciekawszych filmów powstałych dzięki udziałowi twórców w projekcie European Short Pitch na przestrzeni ostatnich lat pod nazwą “ESP: Screen it!”.
 
European Short Pitch ma na celu promowanie młodych talentów. Zapewnia zarówno wsparcie przy znalezieniu odpowiednich koproducentów z Europy, jak i promocji filmów krótkometrażowych. ESP wzmacnia efektywność ekonomiczną i widoczność krótkiego kina. Od pierwszej edycji (w 2007 roku) zaprezentowano 240 projektów, co zaowocowało produkcją 82 filmów krótkometrażowych, z których wiele odniosło międzynarodowy sukces.
 
European Short Pitch to nie tylko forum koprodukcyjne odbywające się w Poznaniu, ale bardzo rozbudowany projekt, na który składają się także warsztaty scenariopisarskie oraz sesja online. Warsztaty scenariopisarskie odbyły się między 8 a 14 stycznia w Wilnie (Litwa), gdzie uczestnicy podzieleni na cztery grupy pracowali nad rozwinięciem scenariuszy, które wybrane zostały spośród zgłoszeń nadesłanych z całej Europy. Kolejny etapem była sesja online, podczas której uczestnicy mogli skonsultować swoje postępy w pracy nad projektami z tutorami. Zwieńczeniem European Short Pitch jest forum koprodukcyjne odbywające się w Poznaniu. To tutaj uczestnicy zaprezentują projekty filmowe przed producentami, dystrybutorami, agentami sprzedaży, reprezentantami funduszy filmowych oraz nabywcami praw do filmów w formie krótkiej prezentacji, czyli tzw. pitchingu.

Short Waves Festival ESP Screen It
Wydarzenia branżowe w ramach forum koprodukcyjnego EuropeanShort Pitch odbywającego się w ramach projektu Poznań ID
 
piątek 23.03
20:00 (120’) | ESP: Work-in-Progress pitching | Kino Rialto | wstęp wolny | ENG
sobota 24.03
9:30 – 13:00 | ESP: Pitching | Kino Rialto| wstęp wolny | ENG
20:00 (90’) | ESP: Screen It! | Kino Rialto |wstęp wolny | ENG
Poznań ID
 
W ramach projektu Poznań ID w trakcie Short Waves Festival odbędzie się forum koprodukcyjne European Short Pitch, zorganizowane wspólnie przez Europejską Sieć Młodego Kina Nisi Masa oraz Fundację Ad Arte. Forum koprodukcyjne odbywające się w Poznaniu w dniach od 21 do 25 marca 2018 to szansa dla młodych profesjonalistów z branży filmowej na pozyskanie funduszy na realizację filmu, a także promocję na arenie międzynarodowej. Dla poznańskiej publiczności jest to okazja do spotkania aktywnych zawodowo przedstawicieli branży filmowej, jak i na zapoznanie się z coraz bardziej popularnymi praktykami w sektorze audiowizualnym, jakimi są „pitchingi” projektów filmowych. Dopełnieniem forum koprodukcyjnego będzie pokaz najciekawszych filmów powstałych dzięki udziałowi twórców w projekcie European Short Pitch na przestrzeni ostatnich lat pod nazwą “ESP: Screen it!”.
 
European Short Pitch ma na celu promowanie młodych talentów. Zapewnia zarówno wsparcie przy znalezieniu odpowiednich koproducentów z Europy, jak i promocji filmów krótkometrażowych. ESP wzmacnia efektywność ekonomiczną i widoczność krótkiego kina. Od pierwszej edycji (w 2007 roku) zaprezentowano 240 projektów, co zaowocowało produkcją 82 filmów krótkometrażowych, z których wiele odniosło międzynarodowy sukces.
 
European Short Pitch to nie tylko forum koprodukcyjne odbywające się w Poznaniu, ale bardzo rozbudowany projekt, na który składają się także warsztaty scenariopisarskie oraz sesja online. Warsztaty scenariopisarskie odbyły się między 8 a 14 stycznia w Wilnie (Litwa), gdzie uczestnicy podzieleni na cztery grupy pracowali nad rozwinięciem scenariuszy, które wybrane zostały spośród zgłoszeń nadesłanych z całej Europy. Kolejny etapem była sesja online, podczas której uczestnicy mogli skonsultować swoje postępy w pracy nad projektami z tutorami. Zwieńczeniem European Short Pitch jest forum koprodukcyjne odbywające się w Poznaniu. To tutaj uczestnicy zaprezentują projekty filmowe przed producentami, dystrybutorami, agentami sprzedaży, reprezentantami funduszy filmowych oraz nabywcami praw do filmów w formie krótkiej prezentacji, czyli tzw. pitchingu.

Short Waves Festival: COMEDY SHORTS
COMEDY SHORTS
 
Comedy Shorts to zestaw, który zawsze stara się trafiać w przeróżne gusta widza, ukazując szeroką paletę różnego rodzaju humoru. Tym razem nie tylko ukaże zabawne i abstrakcyjne sytuacje z życia codziennego, ale także zajmie się relacjami międzyludzkimi, w których humor odgrywa ważną rolę. Podczas seansu widz zdemaskuje telewizyjną rzeczywistość, wplącze się w porwanie sławnego aktora czy przyjrzy się romantycznej relacji między robotem a dziewczyną. Priorytetowym zadaniem filmów z tego zestawu jest rozśmieszyć widza za wszelką cenę. Komediowy set będzie dobrą rozgrzewką przed piątkową nocą!
01. The Artificial Humors
Portugal/Brasil 2017. Fiction. 30‘. Director: Gabriel Abrantes
 
02. Offstage
Romania 2017. Fiction. 25‘. Director: Andrei Huteleac
 
03. Studio 5 (Because The World Never Stops)
Sweden 2017. Documentary. 12‘. Director: Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck
 
04. Klem (Stuck)
Netherlands 2016. Fiction. 10‘. Director: Mathijs Geijskes
 
05. Anatomy
Sweden 2017. Animation. 8‘. Director: Patrik Eklund

Short Waves Festival: Girl Power Shorts
GIRL POWER SHORTS
 
Rzeczywistość ukazana w tej selekcji filmowej skupiona jest na kobiecych bohaterkach i ich niezwykłych lub zupełnie zwyczajnych życiowych historiach. Publiczność będzie miała okazję poznać dorastającą Tex, zmagającą się z pierwszymi problemami dorosłego życia, Meryem – kobietę w sercu walki przeciwko Państwu Islamskiemu czy grupkę przyjaciółek, które marzą o wyrwaniu się z małego japońskiego miasteczka. Girl Power Shorts eksplorują przyjaźń, miłość, stratę, bunt i walkę, a także ukazują inspirujące, pogłębione spojrzenie na to, co znaczy być dziewczyną i kobietą we współczesnym świecie.
Meryem
The Netherlands 2017. Documentary. 15’. Director: Reber Dosky
 
Tex
The Netherlands 2017. Fiction. 18’. Director: Jonas Smulders
 
Sandra
The Philippines 2016. Fiction. 15’. Director: Carlo Francisco Manatad
 
Amor
The Netherlands 2017. Fiction. 22’. Director: Isabel Lamberti
 
And So We Put Goldfish In The Pool
Japan 2016. Fiction. 28’. Director: Makoto Nagahisa

Short Waves Festival: Oscar Nominated Shorts: Animacje

Short Waves Festival: Oscar Nominated Shorts: Fabuły

Short Waves Festival: STARY CZŁOWIEK I MOŻE
STARY CZŁOWIEK I MOŻE
OLD MAN WHO CAN
 
Ten wyjątkowy zestaw wyprowadza starość z marginesu w samo centrum. „Stary Człowiek i może” ukazuje opowieści o dojrzałości i jej przeróżnych wymiarach: romantycznej, zabawnej, melancholijnej czy buntowniczej. Bohaterowie filmów podchodzą do życia z humorem, pełną podziwu odwagą i witalnością. Czasem pomimo trudności i upadków przekonują, że jesień życia mieni się różnymi barwami, a większość z nich ma w sobie tylko ciepłe odcienie.
 
This special selection shifts old age from the margin to the very center. “Old Man Who Can” presents stories on maturity and its different dimensions: romantic, funny, melancholic and rebellious. The protagonists approach life with humor, respectable bravery and vitality. Sometimes despite difficulties and falls they manage to convince us that the fall of one’s life is full of color, while most of the palette is warm.
 
Dziadek
Poland 2017. Documentary. 17‘. Director: Andrzej Święch
 
Na językach
Poland 2017. Animation. 4‘. Director: Karolina Borgiasz
 
Soury
France 2016. Fiction. 20‘. Director: Christophe Switzer
 
True Blue
Greece 2016. Dokument. 29‘. Director: Haris Raftogiannis
 
11 Life Lessons From an Awesome Old Dyke
USA 2015. Documentary. 9‘. Director: Allison Khoury
 

Short Waves Festiwal: Hot Shorts
To najgorętszy zestaw Short Film Festival 2018! Filmy, w których bohaterowie nie tylko odkrywają swoją seksualność i poznają swoje ciało, ale także starają się zrozumieć, czym staje się seks w kontaktach międzyludzkich i jak wpływa na ich tożsamość. Selekcja filmowa opowiada o silnej, czasem brutalnej namiętności, pierwszych próbach flirtu czy obsesyjnym zauroczeniu. Różne obrazy doświadczeń seksualnych bohaterów, mniej lub bardziej intensywne, wypełnią salę kinową przyjemną atmosferą zmysłowości.
 
Klimat i Wanilia
Poland 2016. Documentary. 16‘. Director: Bogna Kowalczyk
 
Juliette
Belgium 2016. Animation. 7‘. Director: Lora D’Addazio
 
Night of Ponchongas
Spain 2013. Fiction. 15‘. Director: Roberto Bueso
 
Nymphet
Belgium 2016. Ficiton. 12‘. Director: Laura Hermanides
 
La Nuit Je Danse Avec La Mort (Night I Dance With Death)
France 2017. Animation. 6‘. Director: Vincent Gibaud
 
Funemployed
UK 2016. Fiction. 13‘. Director: Sophie Ansell, Annie Jenkins
 
Le banquet de la concubine (Banquet of the Concubine)
China 2012. Animation. 12‘. Director: Hefang Wei

Short Waves on Tour

Short Waves on Tour + koncert SzaZa

Short Waves on Tour: pokaz finałowy

Short Waves: FRIDAY NIGHT SHORTS
Friday Night Shorts powraca! Zapraszamy na imprezowo-komediowy zestaw idealny na rozgrzewkę przed festiwalowym weekendem. Tym razem w programie m.in. nastoletnie chuliganki, nawiedzone randki, szybka kariera w Internecie i marzenie o byciu galaretką.
 
O staranną selekcję najświeższych brytyjskich filmów oraz oprawę muzyczną pokazu zadba dyrektor London Short Film Festival - Philip Ilson. T.G.I.F.!
  
Czas trwania: 79’
 
Bilety: 12 pln
Język: PL + ENG
 
Knock Down Ginger
UK 2016. Fiction. 10’. Direction: Cleo Samoles Little
 
Dreamlands
UK 2016. Fiction. 14’. Direction: Sara Dunlop
 
Imaginary love
UK 2016. Fiction. 4’. Direction: Tash Tung
 
Macarena
UK 2016. Fiction. 10’. Direction: Alnoor Dewshi
 
Rubber Guillotine
UK 2016. Fiction. 2’. Direction: Bryan M. Ferguson
 
Mother
UK 2016. Fiction. 22’. Direction: Leo Leigh
 
Ghosted
UK 2016. Fiction. 10’. Direction: Neville Pierce
 
Klementhro
UK 2016. Animation. 4’. Direction: Sue Dunham
 
Kill it 4 the kids
 
UK 2016. Animation. 3’. Direction: Chris Ullens

Short Waves: HOT SHORTS
Najgorętszy zestaw filmów Short Waves Festival. Hot Shorts to nie tylko filmy o seksie w większym lub mniejszym mieście. To również historie o miłości, pożądaniu i pragnieniach, których realizacja nie zawsze kończy się tak, jakbyśmy chcieli. Filmowa selekcja uświadomi, jak umownymi schematami posługujemy się opisując własną seksualność i ile jeszcze musimy się nauczyć, żeby otwarcie mówić o swoich potrzebach. W programie m.in. gorące mamuśki, krępujące rozmowy o ptaszkach
i pszczółkach oraz krótka historia łechtaczki.
 
Czas trwania: 85’
 
Bilety: 12 pln
Język: PL + ENG
 
Le Clitoris
Canada 2016. Animation. 3’. Direction: Lori Malépart-Traversy
 
Moms on fire
Poland, Sweden 2016. Animation. 12’. Direction: Joanna Rytel
 
Take With Water
USA 2015. Fiction. 10’. Direction: Tara O'Sullivan
 
Round Numbers
Columbia 2015. Fiction. 14’. Direction: Rafael Martínez Moreno
 
The Talk: true stories of birds and bees
Canada 2016. Animation/documentary. 9’. Direction: Alain Delannoy
 
Moby
 
Switzerland 2016. Fiction. 7’. Direction: Sebastian Henn

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.


Siostra twojej siostry
Iris i Hanna to siostry. Jack jest najlepszym przyjacielem Iris. Ta trójka niespodziewanie spędzi razem kilka dni w domku na odludziu. Kto kogo kocha? Kto coś udaje? Kto kim manipuluje? I kto chce się z kim przespać

Sklep dla samobójców

Wszystko jest straszne i groźne – czasy, miasto, ludzie. W tej sytuacji oazą spokoju, w której można odnaleźć szczęście, jest Sklep Samobójcy. Jego właściciele, rodzina Tuvache, oferuje szeroki asortyment tego, co jest potrzebne, aby przedwczesnie zakończyć swoje życie. Wszystko toczy się idealnie, aż do chwili, gdy Lucréce Tuvache powija trzecie dziecko – syna – Alana. Dziecko jest nadzwyczaj radosne i uśmiechnięte. Wnosząc szczęście do mrocznego, pełnego pesymizmu świata zaczyna rozsadzać go od wewnątrz. Tak świetnie prosperujący dotychczas rodzinny biznes podupada. Wydaje się, że walka małego Dawida optymisty stojącego twarzą w twarz z groźnym Goliatem skazana jest na przegraną. Jednak Alanowi uda się przepędzić czarne chmury... Sklep samobójcy mimo poważnego tematu jest bardzo lekki dzięki temu, że Leconte nadał mu formę musicalu; widzowi dostarcza równocześnie smutek i radość.


Skyfall
Po ataku na siedzibę MI6, M zostaje zmuszona do przeniesienia działalności do podziemnego centrum. Jej każdy krok śledzi nowy przewodniczący Komitetu Wywiadu i Bezpieczeństwa, Mallory. M może zaufać tylko Bondowi. Bez względu na konsekwencje, 007 będzie musiał wytropić i zniszczyć zagadkowego przeciwnika. Z pomocą agentki Eve Bond podąża tropem tajemniczego i bezwzględnego Raoula Silvy. Z czasem zaczyna odkrywać motywy jego działań.  

Smak życia 3
Xavier, Wendy, Martine, Isabelle i William po raz pierwszy spotkali się w Barcelonie. Dziś mają po 40 lat i choć wiele od tamtego czasu się wydarzyło, ich losy są wciąż pogmatwane. Xavier ma dwójkę dzieci; by być blisko nich, przeprowadza się do Nowego Jorku.

Sokół Maltański
Sokół maltański (The Maltese Falcon) – amerykański film fabularny z 1941 roku z Humphreyem Bogartem i Mary Astor w rolach głównych. Film jest debiutanckim dziełem reżysera Johna Hustona, który jest także autorem scenariusza, napisanego na podstawie powieści Dashiella Hammetta o tym samym tytule.
Sokół maltański bywa określany mianem „najlepszego filmu detektywistycznego, jaki nakręcono”. Film zdobył trzy nominacje do Oscara (w kategoriach: najlepsze zdjęcia, aktor w roli drugoplanowej i scenariusz adaptowany). Należy do klasyki gatunku filmu czarnego (film noir).
W biurze Samuela Spade'a i jego wspólnika Archera, prywatnych detektywów z San Francisco, zjawia się klientka i zleca im rozwiązanie banalnej, jak się wydaje, sprawy. Śledztwo prowadzi Archer i już pierwszej nocy zostaje zamordowany. Spade, pragnący wyjaśnić okoliczności śmierci współpracownika, bierze udział w niebezpiecznej grze, której reguł długo nie rozumie. Wokół niego pojawia się wiele dziwnych postaci, które łączy tylko jedno: obsesja zdobycia złotej statuetki, legendarnego sokoła maltańskiego.
Sam Spade, wiecznie zmęczony szary człowiek, cyniczny idealista w kapeluszu i płaszczu, z nieodłącznym papierosem w ustach, stał się pierwowzorem wielu innych bohaterów filmowych, jak i literackich.

Spotkania z podróżnikami: Z KOTEM FRYDERYKIEM ROWEREM PRZEZ EUROPĘ - OLA MAE
W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki, a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze. Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją, że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie. Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać, na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją.
Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch, przywiozła najcenniejszą pamiątkę z wyprawy – kota Fryderyka, który towarzyszył jej podczas ostatniego miesiąca w podróży.
Za swoją opowieść, Ola Mae otrzymała nagrodę dziennikarzy i publiczności na Festiwalu Kolosy w Gdyni. Ola Mae to artystka z wieloma pasjami, która ukończyła studia fotograficzne na uczelni Columbia College Chicago w Stanach Zjednoczonych. W środku pandemii pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze. W ciągu 13 miesięcy pokonała 15 tys km, odwiedzając 12 europejskich krajów.
Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy oraz Publiczności na Festiwau Kolosy, ale co ważniejsze uważana jest za nieoficjalną rekordzistką w konkursie na obranie i zjedzenie największej ilości bananów w ciągu jednej minuty (jury nie uznaje jej wyniku, ponieważ jedynym światkiem zdarzenia pozostaje kot Fryderyk).

Spotkania z podróżnikami - INDIE. ROK W BOMBAJU Olga Mytnik
Zamiast mówić o miejscach, które się odwiedza na chwilę i o ludziach, których się tylko na moment spotyka, chcę opowiedzieć o białasce, która przez rok próbuje wydeptać swoje ścieżki w 20-milionowej indyjskiej metropolii i wtopić się jakoś w indyjski tłum.
To zresztą pewnie też już było, ale ja opowiem także:
1. O Zoroastrianach czyli Parsach. Bardzo ciekawej (i kontrowersyjnej w społecznym odbiorze) grupie etnicznej i religijnej mieszkającej w Bombaju. Pracowałam dla nich.
2. O tym, jak to jest być nauczycielem fortepianu w indyjskiej szkole dla bogaczy. Czy tamtejsze bachory są rozwydrzone, a rodzicie roszczeniowi?
3. O Rohanie, Meherzadzie, Prashancie – czyli moich absztyfikantach z Tindera, o tym, czym się różni randka indyjska od polskiej i dlaczego odrzuciłam jedne oświadczyny.
4. O indyjskim święcie Ganeśćaturthi, nieco mniej znanym w Polsce niż Holi czy Diwali, a równie interesującym i niezwykle spektakularnym.
5. A także o tym jak to jest mieć szefową Hinduskę, jak wyglądała gejowska impreza w kraju, w którym w tym czasie homoseksualizm był karany, ile kosztuje wynajem mieszkania na Breach Candy, dlaczego zakochałam się w sklepie Anokhi, czym różnią się zajęcia jogi w Bombaju, od zajęć jogi w Krakowie, jak od środka wyglądają elitarne kolonialne kluby dla bogaczy, a jak wygląda standardowa procedura bankowa, co należy wiedzieć o indyjskich pociągach…
6. Wreszcie – w skrócie – o dwumiesięcznym wyjeździe do Ladakhu po zakończeniu mojego kontraktu, który – rzecz jasna – obfitował w piękne spotkania i krajobrazy, a zakończył się pobytem w szpitalu w Zanskarze.

BIO:
Z zawodu pianistka, z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania powsinoga. Granie i pisanie również miłuje, ale z podróżami ma największą chemię.

Zaczęło się od kontraktu na amerykańskim wycieczkowcu, kursującym między Nowym Orleanem a Meksykiem a potem już poszło: Chiny, Portugalia, Uzbekistan, Gruzja, Armenia, Kirgistan, Karaiby, Stany Zjednoczone, Nepal aż w końcu, w 2016 Indie, w których spędziła rok, i do których wracała jeszcze potem 3 razy.
Lubi: spać w namiocie w dziwnych miejscach, rozmawiać z lokalsami nawet jeśli nie zna języka, jeździć stopem i włóczyć się w dziczy, najchętniej w górach.
Nie lubi: flaczków.

Spotkania z podróżnikami | WŚRÓD LODOWYCH OLBRZYMÓW. PIK LENINA I CHAN TENGRI - Łukasz Supergan
Pik Lenina i Chan Tengri to dwa szczyty z trofeum Śnieżnej Pantery, najwyższych gór dawnego ZSRR. Obie leżą w Kirgistanie. Pik Lenina (7134 m) to najpopularniejszy, choć nie najniższy siedmiotysięcznik, obiekt aspiracji wielu alpinistów i pierwsze miejsce, na którym próbują oni przekroczyć tę wysokość. Leżący na drugim końcu kraju Chan Tengri (7010 m), choć niższy, przedstawia znacznie wyższe trudności. W lipcu i sierpniu 2021 roku Łukasz Supergan postanowił stanąć na obu. Jak potoczyła się ta wyprawa? Ta relacja będzie też praktycznym przewodnikiem dla tych, którzy myślą o przekroczeniu bariery 7 tysięcy metrów. W jej trakcie dowiecie się nie tylko jak wygląda kilka tygodni życia bazach wysokogórskich pod szczytami, ale także co potrzebne jest do realizacji takiego wejścia, jakie przygotowanie i wiedza są konieczne. Po próbie w 2021 roku, kolejnego lata Łukasz wrócił w Tien-Szan i 8 sierpnia 2022 stanął na szczycie Chan Tengri.
Łukasz Supergan – alpinista, organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf. Ma na koncie trawers Grenlandii, zimowy trawers Islandii, ukończył pierwsze w historii samotne przejście Karpat, jako pierwszy przeszedł 2300 km przez irańskie góry Zagros. Wspiął się na Pik Lenina, Chan Tengri i Baruntse. Autor 4 książek.