Archiwum filmów
ZLOTY KON
ZNIEWOLONY
ZOŁZA
ZUPA NIC
ZUPELNIE NOWY TESTAMENT
ZWIERZOGROD
ZWIERZĘTA NOCY
ZWYCZAJNA DZIEWCZYNA
Zakochana bez pamięci
Zakochani w Rzymie
Zambezia
Zapomniane Powstanie 1918 i W pogardzie i chwale
Zawód Prymas Polski (2007) oraz Uwięziony Prymas (2003)- pokaz dokumentów
Zestaw bajek dla dzieci
Zestaw polskich bajek
Zew ciszy
Zew morza
Zima w Dolinie Muminków
Zostań ze mną
Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919
ZŁE BAŚNIE
ZŁE MAMUŚKI 2: JAK PRZETRWAĆ ŚWIĘTA
ZŁODZIEJASZKI
ZŁODZIEJE ROWERÓW
ZŁODZIEJKA KSIĄŻEK
ZŁOTA DAMA
ZŁOTY KOŃ
Złodziej w sutannie + Historia obrazu jasnogórskiego
xABo: KSIĄDZ BONIECKI
ŁOWCA
ŁOWCA ANDROIDÓW
ŁOWCA JELENI
ŁOWCY CZAROWNIC
Łowcy miodu
ŚCIANA CIENI
ŚMIERĆ NA NILU
ŚMIERĆ STALINA
ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE
ŚNIEŻNE ANIMACJE
ŚNIŁA MI SIĘ POŁONINA
ŚPIEWAK JAZZBANDU
ŚPIĄCA KRÓLEWNA
ŚPIĄCA KRÓLEWNA - BALET BALSZOJ
ŚUBUK
ŚWIADKOWIE PUTINA
ŚWIAT PO PRACY
ŚWIAT WEDŁUG KOTA
ŚWIATŁOCZUŁA
ŚWIT
ŚWIĘTA INACZEJ
ŚWIĘTO KRÓTKIEGO KINA: BAFTA NOMINATED SHORTS 2024
ŚWIĘTO KRÓTKIEGO KINA: RAZEM NA ŚWIECIE - program dla dzieci
ŚWIĘTO OGNIA
ŚWIĘTY
Śmierć W SARAJEWIE /NSTND/
Śniadanie u Tiffany`ego
Śnieżka
Światła wielkiego miasta
Świąteczna niespodzianka
Świąteczny cud
ŹRÓDŁO NADZIEI
ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW
ŻEGNAJ, MÓJ SYNU
ŻUŻEL
ŻYWOT BRIANA
ŻYĆ NIE UMIERAĆ /NIC SIE TU NIE DZIEJE/
Żwirko i Wigura. 15 dni chwały
Życie Adeli. Rozdział 1 i 2
Życie Pi 3D
Życie według Nino
Żółwik Sammy 2
Żółwik Sammy 2 3D
Żółwik Sammy: 50 lat dookoła świata
„André Rieu. Niech ten sen ciągle trwa” Jubileuszowy koncert z okazji 75. urodzin Maestra
„HENRI MATISSE. WYCINANKI”



reż. Tomasz Konecki
Polska 2022
Małgorzata Kożuchowska jako „Zołza” w przewrotnej komedii opartej na ironicznej autobiografii Ilony Łepkowskiej – scenarzystki i producentki kultowych filmów i seriali („Nigdy w życiu”, „M jak miłość”), w reżyserii Tomasz Koneckiego, twórcy hitów „Lejdis”, „Testosteron” i „Listy do M. 3”. Poznajcie zabawną i wzruszającą historię wyjątkowej i silnej kobiety, która zmieniła polski rynek filmowy i telewizyjny. Kobiety, która panuje nad wszystkim, ale… nie nad sobą.
Anna Sobańska (Małgorzata Kożuchowska) vel „Zołza”, „Królowa”, „Szekspir”. Dotychczasowy bilans życiowy: 1 mąż, 2 dzieci, 36 statuetek, 40 milionów widzów. Liczba osób, które nie widziały jej twórczości filmowej: hmmm – być może 2 lub 3. Liczba bohaterów, których wymyśliła: 186. Liczba dotychczasowych porażek w życiu osobistym i zawodowym: 0 (przynajmniej tak jej się wydaje). Nadchodzące załamania nerwowe: 1
Anna to kobieta sukcesu i… niekwestionowana zołza. Jednym skinieniem kreuje gwiazdy, a drugim je unicestwia. Chce być silna i idealna w każdym obszarze, choć nie widzi, że jej życie jest dalekie od świata, który kreuje na ekranie. Kiedy jednak wydaje jej się, że ma wszystko, życie postanawia utrzeć jej nosa. Co z tego wyniknie? Czy Zołza zapanuje nad własnym życiem?

reż. Kinga Dębska
Polska, 2021
95 minut
Bohaterowie hitu „Moje córki krowy”, który w 2015 roku podbił serca publiczności i krytyków, powracają w nowej, zaskakującej odsłonie. Tym razem ulubiona reżyserka Polaków – Kinga Dębska zabiera widzów do czasów PRL-u i dzieciństwa Marty i Kasi. W gwiazdorskiej obsadzie prequelu „Moje córki krowy” – słodko-gorzkiej opowieści o dojrzewaniu i potrzebie wolności, której fabułę ponownie zainspirowały osobiste doświadczenia autorki, występują: Adam Woronowicz, Kinga Preis, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska, Rafał Rutkowski oraz stawiające pierwsze kroki na dużym ekranie Barbara Papis i Alicja Warchocka. Rodzinne relacje nakreślone z wielką czułością i empatią, doza przekory, porcja terapeutycznego śmiechu i wzruszeń oraz ujmująca „melancholia meblościanek” – wszystko to w filmowej pigułce pozytywnej energii jaką jest „Zupa nic”. Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią (Ewa Wiśniewska), która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek (Adam Woronowicz) i Elżbieta (Kinga Preis). On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi (Rafał Rutkowski). Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch. Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży, a dorastająca Marta po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakocha. Tym filmem chciałabym przypomnieć sobie i widzom, co cieszyło nas, gdy byliśmy dziećmi. Pozwolić sobie na rozrzewnienie nad czasem, gdy całe popołudnie można było przesiedzieć z rówieśnikami na drzewie i trzepaku, a żółta syrenka rodziców ekscytowała bardziej niż dziś najnowszy model Audi. Mieliśmy bardzo szczególne dzieciństwo, które uformowało nas tak a nie inaczej. Przyjrzyjmy się życiu naszych rodziców i zauważmy, jak wiele z nich jest w nas. Ten film będzie taką właśnie intymną podróżą w świat dzieciństwa – wzruszającą, bardzo zabawną i pełną emocji - Kinga Dębska, reżyserka.










Reżyseria: Damiano i Fabio D’Innocenzo
Czas trwania: 98 min
Tytuł oryginalny: Favolacce
Baśnie Damiano i Fabio d'Innocenzo przypominają mocno baśnie innych braci, Grimm... Daleko im do sielanki i bajkowego klimatu.
"Złe baśnie" zostały docenione na wielu światowych festiwalach. Film zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Festiwalu w Berlinie, był nominowany również za scenariusz do Europejskich Nagród Filmowych. Ma na swoim koncie także wiele innych nagród.
Akcja filmu rozgrywa się w upalne lato, na rzymskim przedmieściach. Lejący się z nieba żar powoduje, że czas stoi tu niemal w miejscu. Do włoskiego dolce vita jednak daleko, zwłaszcza gdy już przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo.
Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest tu zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w dzieci, które mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej złej baśni...
Pewne jest, że ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu. Oryginalny tytuł „Favolacce” jest połączeniem włoskich słów „favole” – opowieść oraz „parolacce” – przekleństwo.




Opowieść o dorastaniu dziewięcioletniej dziewczynki. Dzięki swej jedynej pasji, książkom wykradanym skąd się da, odkrywa niesamowity świat, który pozwala przetrwać jej samej i jej bliskim.



W dużej mierze sfinansowany z publicznej zbiórki, „xABo: Ksiądz Boniecki” sam też jest odpowiedzią: na tęsknotę za przewodnikiem, niezawodnym i niestrudzonym towarzyszem drogi przez coraz bardziej wyboistą i niepewną rzeczywistość. Jego mądrość, niezależność i uczciwość są dziś potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek. Choć jest solą w oku instytucji Kościoła, która zobowiązała go do milczenia (ma zakaz wypowiedzi w mediach - poza "Tygodnikiem Powszechnym", gdzie stale ukazują się jego artykuły), ksiądz Boniecki pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami, spotyka się z potrzebującymi. Wspiera swoim autorytetem, przynosi pocieszenie i daje nadzieję tym, którzy ją tracą. Z postawy bohatera, z jego stosunku do ludzi i świata, „xABo: Ksiądz Boniecki” wywodzi rodzaj dalekich od dogmatu przykazań, tworzy przewodnik po uczciwym dobrym życiu, w którym, po pierwsze: należy wybaczać.
Nie jest jednak dokument Aleksandry Potoczek laurką dla księdza. Jego bohater sam też dzieli się z nami zawartością swojej „walizki”. Wspomina zaniechania („Zaniedbanie może być gorsze, niż czyn popełniony” - przekonuje), mówi o uczuciach, jakie budzi w nim jego własne przemijanie (ma dziś 85 lat), o bezradności wobec tragedii, o wątpliwościach związanych ze swoją sytuacją w Kościele (porównuje ją do kryzysu małżeńskiego). „xABo: Ksiądz Boniecki” jest portretem filozofa, pielgrzyma-outsidera, który całe życie wędruje własną drogą. Człowieka który łaknie kontaktu z innymi, ale kamera portretuje go także w chwilach samotności i zmęczenia wspaniałą, ale wyczerpującą podróżą, z walizką pełną naszych pytań o drogę.


"Blade Runner" - "Łowca androidów" - klasyk Ridleya Scotta z pamiętnymi rolami Harrisona Forda i Rutgera Hauera 18 listopada w Rialto!
Film "Łowca androidów" opowiada historię Ricka Deckarda - jednego z Łowców Androidów. Replikanci, bo tak nazwano tych androidów, byli używani do niebezpiecznych badań i kolonizacji innych planet. Po krwawym buncie zespołu androidów na pozaziemskiej kolonii, Replikanci nie mogli przebywać legalnie na Ziemi. Byli oni owładnięci panicznym strachem przed nieuchronną śmiercią i za wszelką cenę starają się dotrzeć do ich konstruktorów - jedynych ludzi mogących przedłużyć ich życie. Replikanci zostali bowiem zabezpieczeni przed długotrwałym życiem ze względu na rozwijające się w nich uczucia. Specjalny oddział policji - tytułowi "Łowcy Androidów" - są detektywami, którzy mają za zadanie odnaleźć i wyeliminować zbiegłych androidów. Akcja rozgrywa się w Los Angeles w 2019 roku, gdy jeden z najlepszych Łowców zostaje ranny podczas wykonywania testu Voigta-Kampffa na jednym z androidów i właśnie Deckard przejmuje jego zadanie - wyeliminowanie zbiegłych androidów typu Nexus-6.



W lutym 2019 wyrusza wyprawa złożona z najlepszych alpinistów świata, której celem jest zdobycie dziewiczej ściany Jannu/Khumbakarny. Uczestnikami są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow, dwukrotnie nagrodzeni za osiągnięcia alpinistycznym Oskarem: Złotym Czekanem. Wyprawie towarzyszy cała rodzina Szerpów. Helikopter z alpinistami ląduje w wiosce. Niestety, wielki opad śniegu nie odpuści wyprawie aż do samego końca i jest jedynie początkiem wielu narastających trudności. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość? (opis festiwalowy)

reż. Kenneth Branagh
USA 2020
Thriller detektywistyczny w reżyserii Kennetha Branagha na motywach powieści Agathy Christie z 1937 r.
Sielankowy nastrój miodowego miesiąca młodej pary, spędzającej podróż poślubną na luksusowym statku rzecznym, zostaje przerwany przez ponure zdarzenie. Beztroska wycieczka po Egipcie zmienia się w poszukiwania mordercy, na czele których staje jeden z uczestników rejsu po Nilu, niezawodny Hercules Poirot. Egzotyczna, tajemnicza i niepozbawiona niebezpieczeństw sceneria stanowi znakomite tło tej mrocznej opowieści o obsesyjnej miłości i jej tragicznych skutkach. Tym bardziej, że historia – jak rzeka – wije się w niezwykle zagadkowy sposób, nie pozwalając widzom odgadnąć zakończenia aż do finałowej, szokującej demaskacji.
"Śmierć na Nilu" to kolejna wspólna realizacja ekipy filmowej, która wcześniej pracowała przy przebojowej adaptacji "Morderstwa w Orient Ekspresie" z 2017 r., również osnutej na motywach powieści Christie. W najnowszej ekranizacji kryminału znakomitej pisarki występuje pięciokrotnie nominowany do Oscara Kenneth Branagh w roli doskonale znanego detektywa Herculesa Poirota. Towarzyszą mu takie gwiazdy jak: Tom Bateman, Annette Bening, Russell Brand, Ali Fazal, Dawn French, Gal Gadot, Armie Hammer, Rose Leslie, Emma Mackey, Sophie Okonedo, Jennifer Saunders oraz Letitia Wright.


„Tytułowy śnieg może się wieloznacznie kojarzyć – chociażby ze śmiertelnym żywiołem albo poczuciem bezpieczeństwa, baśniowym powrotem do krainy dzieciństwa. Choć dziś zapewne najbardziej kojarzy się ze zniszczeniem, jakie człowiek wywołał w eko klimacie ziemi, doprowadzając do zmian, przez które śnieg widuje się coraz rzadziej. Bohaterowie naszego filmu, w większości skupieni na własnym, małym, wygodnym świecie, zbyt dużo o tym nie rozmyślają, jednak nie wiedząc czemu zmagają się z poczuciem jakiejś wewnętrznej, duchowej pustki i niezrozumiała tęsknotą za czymś nieokreślonym. Są to różne tęsknoty, za bliskością, dotykiem, seksem, zrozumieniem, wolnością. Są bogaci, syci od strony materialnej, ale głodni duchowo, choć w sposób zupełnie nieuświadomiony. Ich fantazje ogniskują się w jednym – obcym przybyszu, w którym przeglądają się jak w lustrze. On przynosi im wytchnienie. Trudno powiedzieć czy to iluzoryczne, czy prawdziwe doświadczenie, tak jak trudno czasem odróżnić nam własną projekcję od rzeczywistości. Czy magiczny las, do którego przenosi ich przybysz, jest tylko wytworem ich lęków i pragnień, czy istnieje naprawdę. Film nasz, mamy nadzieję, skrywa jakąś tajemnicę, chcieliśmy pobudzić widzów do głębszej refleksji na temat kondycji współczesnego Europejczyka. Zagrać na indywidualnych skojarzeniach, nienachalnie zadać parę pytań, bez tezy i z humorem” – Małgorzata Szumowska i Michał Englert.

Po seansie spotkanie z twórcami.
Reżyseria: Robert Żurakowski
Scenariusz: Małgorzata Mielcarek
Zdjęcia: Mirosław Mazurkiewicz, Mateusz Mazurkiewicz
Muzyka: Dominik Muszyński


Balet Piotra Czajkowskiego
Niemcy, Szwajcaria, 2022, 150 minut
Prezentowany przez nas wysoce oryginalny spektakl, przygotowany przez zespół baletowy Opery w Zurychu, jest dziełem wybitnego niemieckiego choreografa Christiana Spucka, wieloletniego dyrektora tego zespołu. Jego Śpiąca Królewna to przede wszystkim barwne przedstawienie dla dzieci, pełne humoru oraz bogatych dekoracji i kostiumów, dorośli zaś będą mieli okazję odczytać w nim sensy niedostępne młodszej publiczności. Słynny balet Piotra Czajkowskiego oparty jest wprost na wersji baśni autorstwa Charles’a Perraulta. Opowiada o księżniczce Aurorze, która zasnęła na sto lat, ukłuwszy się podczas swoich szesnastych urodzin w palec zaczarowanym przez złą wróżkę wrzecionem. Walt Disney w swojej animowanej wersji Śpiącej Królewny czerpał zarówno z Perraulta, jak i Czajkowskiego, co tylko umocniło pozycję tego baletu w światowej kulturze. Oryginalną choreografię Mariusa Petipy przez lata albo się pielęgnowało (Rudolf Nuriejew w Paryżu), albo odczytywano kompletnie na nowo (wersja dla dorosłych szwedzkiego choreografa Matsa Eka, gdzie Aurora rani się igłą, ale ze strzykawki z narkotykiem, dlatego też zasypia). Jak będzie w zuryskim przedstawieniu?

Bogactwo scenografii, kostiumów, ponad stuosobowy zespół tancerzy i mnóstwo popisów baletowych na najwyższym poziomie. „Śpiąca królewna” to widowisko godne carskiego dworu, dla którego została stworzona. Teraz, 22 stycznia, pojawi się na żywo w polskich kinach w doborowej obsadzie solistów.
Choć tematem Śpiącej królewny zajęli się również słynni bracia Grimm, treść baletu Piotra Czajkowskiego, Mariusa Petipy i Iwana Wsiewołożskiego zaczerpnięta została ze znanej bajki Charles’a Perraulta (pochodzącej ze zbioru „Bajki Babci Gąski”, 1697). Wykorzystano jednak tylko część pierwszą bajki – od chrzcin do wesela królewny, pomijając dalsze jej losy, krótką zaś wzmiankę o przyczynie długoletniego snu twórcy baletu rozbudowali do całego aktu, posiadającego zresztą najsilniejsze napięcie dramatyczne. Postać Wróżki Bzu pochodzi z innej bajki Perraulta i spełnia w balecie funkcję spiritus movens całej akcji. Autorzy libretta wzorowali się przy tym na pierwszej wersji baletowej „Śpiącej królewny”, którą wystawiono w 1829 roku w Paryżu (libretto: E. Scribe, muzyka: F. Hérold, choreografia: J. Aumer). W przeciwieństwie jednak do autorów tamtego widowiska, które miało charakter farsy, Wsiewołożski i Petipa stworzyli uroczą baśń poetycką o szeroko rozbudowanej fantastyce.
Muzyka, napisana ściśle według wskazówek i planu choreograficznego Petipy, ilustruje dokładnie przebieg akcji. Wykorzystując doświadczenie nabyte przy pracy nad „Jeziorem łabędzim”, Czajkowski napisał „Śpiącą królewnę” z doskonałą znajomością praw teatru baletowego i zgodnie z ówczesną jego konwencją. Balet „Śpiąca królewna” zajmuje trwałe miejsce w światowym repertuarze klasycznym. Jego powodzenie ugruntowały przede wszystkim walory choreograficzne, dające wiele okazji do popisów solowych w zręcznie skonstruowanych wariacjach i pas de deux, toteż oryginalna wersja Petipy respektowana jest dziś na ogół w całości. Na Zachodzie spopularyzował ją Nikołaj Siergiejew, przygotowując „Śpiącą królewnę” dla dwóch znanych zespołów: Baletów Rosyjskich Diagilewa (Londyn, 1921) i Vic-Wells Ballet (Londyn, 1939). Do tradycji weszło obsadzanie roli złej wróżki Carabosse przez mężczyznę, zgodnie z zasadą, że okrutnych i złych postaci w balecie klasycznym nie może odtwarzać balerina.
W 1963 roku moskiewski Teatr Bolszoj zaprezentował „Śpiącą królewnę” w wersji Jurija Grigorowicza (jednego z czołowych choreografów Bolszoj i baletmistrza zespołu, twórcy m.in. granego obecnie „Spartakusa” i „Złotego Wieku”), która to wersja także oparta jest na choreografii Petipy. Grigorowicz w 2011 zrewidował swój spektakl: zmienił scenografię i kostiumy, a akcję przeniósł na XIX-wieczny dwór imperialnej Rosji. Spektakl ten został zarejestrowany z udziałem publiczności już dwa dni po premierze i pokazany w kilkuset kinach na całym świecie. Teraz powraca w bezpośredniej transmisji HD LIVE i w nowej obsadzie wykonawców.

Reżyseria: Jacek Lusiński
Polska 2022
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. „Śubuk” to trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas. W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje Małgorzata Gorol.


Reż. Erik Gandini
Szwecja, Norwegia, Włochy, 2023
Szwedzki mistrz kina dokumentalnego, Erik Gandini, podróżuje po całym świecie i wnikliwie bada, co oznacza dziś słowo „praca”. W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób, które przychodzą do pracy tylko po to, żeby w niej być. Z wykonywaniem konkretnych zadań nie ma to nic wspólnego. W Korei Południowej pracuje się tak dużo, że wprowadzono tam nawet politykę wyłączania komputerów pod koniec dnia, żeby pracownicy nie mogli już dłużej pracować. 14-godzinny dzień pracy to w tym kraju norma i oznaka szacunku. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań, co w efekcie uczyni nas bezrobotnymi. Wiele zmieniło się od czasu, gdy grupa purytańskich księży wynalazła w XVII wieku pojęcie etyki pracy. W XXI wieku samo pojęcie „pracy” pod wieloma względami się rozpada. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego Erika Gandiniego, który podróżuje po całym świecie i wnikliwie, z egzystencjalnym humorem bada, co oznacza dziś słowo „praca” i czy w ogóle ma ono jeszcze dla nas jakieś znaczenie.





BAFTA NOMINATED SHORTS 2024
Program Krótkich Filmów BAFTA 2024 obejmuje wybór nominowanych filmów krótkometrażowych, a także zwycięzcę tegorocznej nagrody BAFTA w kategorii fabularnej. Filmy te prezentują opowieści, które ukazują różnorodność i bogactwo brytyjskiego społeczeństwa, w połączeniu z najwyższej klasy talentem artystycznym i technicznym. W programie będziemy mieli również okazję zobaczyć występy niektórych z najlepszych brytyjskich aktorów.
Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) jest przodującą niezależną organizacją charytatywną w dziedzinie sztuki. Oprócz ceremonii wręczenia nagród BAFTA prowadzi całoroczny, międzynarodowy program wydarzeń edukacyjnych i inicjatyw, który oferuje wyjątkowy dostęp do niektórych z najbardziej inspirujących talentów na świecie poprzez warsztaty, masterclassy, stypendia, wykłady i programy mentorskie w Wielkiej Brytanii, USA i Azji.
Jellyfish and Lobster / reż. Yasmin Afifi / Fabularny / Wielka Brytania / 2023 / 20’
Zebrawszy się przypadkowo w momencie psot, dwóch mieszkańców domu opieki nawiązuje niezwykłą relację, gdy dokonują magicznego odkrycia.
Festival of Slaps / reż. Abdou Cisse / Fabularny / Wielka Brytania / 2023 / 12’
Uroczysta kolacja zostaje przewrócona do góry nogami, gdy rozzłoszczona nigeryjska mama wymierza swojemu synowi tak potężne klapsy, że zmienią jego życie na zawsze.
Such a Lovely Day / reż. Simon Woods / Fabularny / Wielka Brytania / 2023 / 17’
Na tle idealnego letniego dnia, jedenastoletni Sam porusza się po złożonym świecie małżeństwa swoich rodziców.
Gorka / reż. Joe Weiland / Fabularny / Wielka Brytania / 2023 / 18’
Francuski student na wymianie po raz pierwszy odwiedza Anglię i znajduje się w samym środku brytyjskiej dynamiki rodzinnej.
Yellow / reż. Elham Ehsas / Fabularny / Wielka Brytania / 2023 / 12’
W następstwie nowego dekretu w kontrolowanym przez Taliban Afganistanie Laili odwiedza sklep w Kabulu, aby kupić swoją pierwszą burkę od talibskiego sprzedawcy, stawiając czoła nowej przyszłości.
Czas trwania: 79’
Organizacja: Fundacja Ad Arte, Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Partnerami wydarzenia są: British Council, BAFTA: Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej, European Short Film Audience Award, Short Waves.
“dofinansowano ze środków Miasta Poznań”

Program dla dzieci
Czasem świat może wydawać się straszny, nieprzewidywalny albo niesprawiedliwy. Na szczęście są wokół nas ludzie, na których zawsze możemy liczyć. Bycie razem – to często najlepszy sposób na nasze zmartwienia. Może to być przyjaźń, wsparcie w rodzinie albo troska o słabszych i o rzeczy, które są ważne dla nas wszystkich. Wspólnota to coś, co ma wiele różnych znaczeń!
Podczas tego seansu poznacie grupę dzieci z Filipin, które walczą o to, by ich szkoła pozostała otwarta. Poznacie też kornika, który potrzebuje pomocy, by wrócić do swojego domu, oraz nietypowe postacie z miękkim futerkiem, które czeka czas trudnych zmian.
Dowiecie się też, jak fajnie jest myśleć razem – żeby pomóc komuś spełnić marzenia albo żeby odkryć znaczenie tajemniczego słowa „antropocen”...
Kurator programu: Franciszek Drąg
Antropocen / reż. Agata Zych / Dokument animowany / Polska / 2024 / 5’
Po co jest ochrona środowiska? Jak można ograniczać odpady? Na ile sposobów mały człowiek może dbać o świat? Jakie mogą być skutki zanieczyszczania środowiska i efektu cieplarnianego? Gorzkie refleksje na temat wpływu człowieka na naszą planetę, w słodkim, dziecięcym wydaniu.
Dzieciaku, jesteś tylko dzieckiem / reż. Cedrick Marquez / Musical / Filipiny / 2024 / 20’
Młodzi uczniowie z Barangay Malabanan stają w obliczu smutnej rzeczywistości, że ich przyjaźń zakończy się z powodu zamknięcia szkoły. Naya, zdeterminowana młoda dziewczyna, inspiruje swoich przyjaciół, aby odnaleźli swój głos i sprzeciwili się tej sytuacji, wywołując niespodziewane zmiany w swojej społeczności.
O korniku / reż. Eva Matejovičová / Animacja / Czechy / 2024 / 12’
Dziewczynka-kornik, która powinna spędzać dni na beztroskim odpoczynku w lesie, doświadcza nagłego wywrócenia swojego świata do góry nogami, gdy pożar oddziela ją od rodziny i więzi w mieście, gdzie wszystkie niebezpieczeństwa są gigantyczne.
Kłaczki / reż. Paul Vollet / Animacja / Niemcy / 2023 / 7’
Kłaczek pragnie na zawsze mieszkać w gęstym futrze swojej mamy, jednakże ona zaczyna linieć. Kiedy bohater przynosi z powrotem kosmyk, który odleciał na wietrze, znajduje jedynie kępę włosów i ślady w śniegu. W poszukiwaniu matki Kłaczek natrafia na nagą, zziębniętą istotę.
Muzyczne skarpety / reż. Anna Horvat / Animacja / Chorwacja / 2023 / 11’
Zupełnie nietalentowany króliczek Darko bierze lekcje śpiewu u świerszcza Zvonka. Ich zajęcia kończą się całkowitym fiaskiem, pozostawiając zarówno nauczyciela, jak i ucznia załamanych. Jeżyk Željko wprowadza nową perspektywę do sytuacji, zamieniając wady Darko w zalety.
Czas trwania: 55’
Organizacja: Fundacja Ad Arte, Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Partnerami wydarzenia są: British Council, BAFTA: Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej, European Short Film Audience Award, Short Waves.
“dofinansowano ze środków Miasta Poznań”

Reż. Kinga Dębska
Polska, 2022, 94 minuty
Podnoszące na duchu „Święto ognia” powstało w oparciu o uwielbiany przez czytelników i uhonorowany nagrodą literacką im. Norwida książkowy bestseller 2021 roku, autorstwa Jakuba Małeckiego. W głównych rolach zobaczymy debiutującą studentkę Akademii Teatralnej Paulinę Pytlak i tancerkę Baletu Narodowego Joannę Drabik, którym towarzyszyć będą: Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski. Producentem „Święta ognia” jest Opus Film – studio odpowiedzialne za spektakularne, międzynarodowe sukcesy polskiego kina, w tym uhonorowaną Oscarem dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego „Idę” oraz nagrodzoną w Cannes „Zimną wojnę”. Anastazja (Paulina Pytlak) ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma ze starszą siostrą Łucją (Joanna Drabik) – wschodzącą gwiazdą Baletu Narodowego, będącą u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk). Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją radość życia, poznają siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.

20 marca ukradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu - wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, któremu powierzono te sprawę nawiązuje współpracę z duchownymi gospodarzami Katedry. Obu stronom zależy na odzyskaniu rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i Państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki...
W trakcie śledztwa rozgrywają się trzy równoważne wątki.


Oryginalny gotycki melodramat inspirowany baśnią braci Grimm. Dawno, dawno temu była sobie dziewczynka, która nie znała swojej matki, a dorastała znienawidzona przez macochę. Nauczyła się tego, czym zajmował się jej ojciec - sławny pogromca byków - i pewnego dnia zbiegła, by stać się legendą.

Historia Włóczęgi zbierającego pieniądze na operację, która przywróci wzrok niewidomej dziewczynie. Włóczęga wciela się w najróżniejsze role. Jest zamiataczem ulic, bokserem, bogatym pozerem i ratuje ogarniętego manią samobójczą milionera. Jego przesłanie pozostaje niewypowiedziane, ale powszechnie zrozumiałe: miłość jest ślepa.


Film fabularny „Żeby nie było śladów” oparty jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Reżyserem jest Jan P. Matuszyński – twórca obsypanej na całym świecie nagrodami „Ostatniej Rodziny” i serialu „Król”, a za produkcję odpowiada Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, producenci nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”. Autorką scenariusza do filmu „Żeby nie było śladów” jest Kaja Krawczyk-Wnuk. W projekcie wzięli udział również stale współpracujący z Janem P. Matuszyńskim twórcy, m.in. operator Kacper Fertacz („Ostatnia Rodzina”, „Król”, „Hardkor Disko”) oraz montażysta Przemysław Chruścielewski („Boże Ciało”, „Ostatnia Rodzina”, „Król”). Muzykę do filmu skomponował Ibrahim Maalouf. Za dźwięk odpowiedzialni byli Kacper Habisiak, Sébastien Crueghe i Jarosław Bajdowski, za kostiumy Małgorzata Zacharska, a za charakteryzację Pola Guźlińska. Scenografię przygotował Paweł Jarzębski.
W filmie zobaczymy plejadę gwiazd polskiego kina, a główne role zagrają Tomasz Ziętek i Sandra Korzeniak oraz Mateusz Górski jako Grzegorz Przemyk. Ponadto w filmie wystąpią m.in. Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Aleksandra Konieczna, Sebastian Pawlak, Adam Bobik, Andrzej Chyra, Michał Żurawski, Rafał Maćkowiak i Dariusz Chojnacki. Reżyserem castingu jest Piotr Bartuszek.
Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie. Rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie. Armia esbeków zaczyna śledzić Jurka i jego rodziców, inwigilując ich życie prywatne 24 godziny na dobę, zaś media i prokuratura są kierowane i naciskane przez władzę, aby do opinii publicznej trafiały tylko „właściwe” komunikaty. Z kolei Barbara Sadowska nie traci nadziei na sprawiedliwość, a przedstawiciele władzy państwowej i specjalna grupa śledczych prowadzą kolejne narady, jak ukręcić łeb sprawie Przemyka…

Film zdobył ponad 20 nagród oraz 40 nominacji na światowych festiwalach filmowych.
Obejmująca trzy dekady rodzinna saga, której tłem są społeczne, polityczne i ekonomiczne przemiany, do jakich doszło w Chinach, począwszy od lat 80. Pod płaszczykiem epickiego kina Wang Xiaoshuei, czołowy twórca szóstej generacji chińskich reżyserów, opowiada o bolesnej stracie, niezabliźnionych ranach i próbie pojednania.
Główni bohaterowie Yaojun i Liyun byli niegdyś szczęśliwym małżeństwem. Ich los naznaczony został z chwilą, gdy w tragicznym wypadku śmierć poniósł ukochany syn pary. To wydarzenie odcisnęło się piętnem na całym ich dalszym życiu, którego celem od tej pory stało się znalezienie ukojenia. Dramatyczne skutki „polityki jednego dziecka” oraz skomplikowane relacje rodzinne opowiedziane są subtelnie i z głęboką wrażliwością.
Posługując się historią jednostek, chiński reżyser krytycznym okiem spogląda na transformację, jaką na przestrzeni trzech dekad przeszło Państwo Środka. Od rewolucji kulturalnej do agresywnego kapitalizmu dnia dzisiejszego.
NAGRODY I FESTIWALE:
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki (Yong Mei),Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora (Wang Jingchun)
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Urugwaju – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Publiczności
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2019 - Asia Pacific Screen Awards - nominacje: najlepszy film, scenariusz, aktor, aktorka, reżyseria, zdjęcia
2019 - China Film Critics Association Awards - nagroda: Top 10 Films
2019 – Chinise Film Media Awards – nagroda: najlepszy aktor (Wang Jingchun), nominacje: najlepsza aktorka (Yong Mei)
2019 – Golden Rooster Awards – nagrody: najlepszy aktor (Wang Jingchun), najlepsza aktorka (Yong Mei), najlepszy scenariusz, nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyserem
2019 – Hamilton Behind the Camera Awards – nagroda za najlepszy scenariusz
2019 – IQIYI TV and Movie Awards – nagroda dla najlepszego aktora (Wang Jingchun)
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mińsku – konkurs główny, nagroda za najlepsze zdjęcia
2019 – Shanghai Film Critics Awards - nagroda: Top 10 Films
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian – konkurs główny
BIOGRAM REŻYSERA:
Wang Xiaoshuai– uchodzi za jednego z pionierów niezależnego kina w Chinach w latach 90. To również jeden z niewielu artystów, którzy pozostają wierni swojej sztuce, przeciwstawiając się zalewającej rodzimą branżę filmową komercjalizacji. Za sprawą wyrazistego stylu, głębokiej troski o kondycję ludzkości oraz sumienności w byciu niezależnym reżyserem filmy Wanga Xiaoshuai aż cztery razy prezentowane były na festiwalu w Cannes (dwa razy w konkursie głównym, dwa w sekcji Un Certain Regard), dwa razy na Berlinale, a także w Wenecji i San Sebastian. Za swoje osiągnięcia artystyczne uhonorowany został Orderem Sztuki i Literatury przez francuskiego ministra kultury i środków przekazu. Jego reżyserski debiut, film „Days”, jest częścią kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Wang Xiaoshuai jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale (za film „Rower z Pekinu” – 2001), Nagrody Jury w Cannes (za „Szanghajskie sny” – 2005) oraz kolejnego Srebrnego Niedźwiedzia, za najlepszy scenariusz (za „W miłości cała nadzieja” – 2008). Jego ostatnie filmy, „Red Amnesia” oraz „Żegnaj, mój synu”, podejmują problem relacji przeszłości z teraźniejszością.

Polska 2021
Mistrz żużlowy Lowa (Tomasz Ziętek) jest obiektem westchnień kobiet i źródłem zazdrości rywali z toru (Mateusz Kościukiewicz). Pogodny, miły dla ludzi, „zwyczajny”, ma frajdę z życia i tego, co robi. Jednak szelmowski uśmiech chłopaka skrywa codzienne zmagania ze strachem, widmem kontuzji i wypadków na żużlowych stadionach. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy na drodze Lowy staje śliczna Roma (Jagoda Porębska). Czy zakochany w prędkości i motorach zawodnik, dla którego sport jest nie tylko szaleńczą, młodzieńczą pasją, ale też ucieczką od szarej rzeczywistości, znajdzie w swoim sercu miejsce na prawdziwą miłość? „Żużel” to pierwszy od siedemdziesięciu lat film fabularny traktujący o tym niezwykłym, pełnym adrenaliny i niebezpieczeństw sporcie, który w naszym kraju ma miliony oddanych sympatyków. Zafascynowała mnie postawa młodych ludzi, którzy związują się z żużlem. Żyją w innym świecie, tempie i rzeczywistości. Pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie, można im tylko pozazdrościć – Dorota Kędzierzawska, reżyserka.



„Życie Adeli: Rozdział 1 i 2" zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. To właśnie dzięki niej Adela odkryje swoje pragnienia i kobietę w sobie. Na oczach widzów Adela dojrzewa, poszukuje swojej życiowej drogi, gubi ją i znowu odnajduje...




Czas trwania - około 2,5 godziny
André Rieu skończył niedawno 75 lat i z tej okazji zaprasza Cię do świętowania jego urodzin na pięknym statku, którym – razem ze swoją ukochaną Orkiestrą Johanna Straussa – pływał w październiku ubiegłego roku po rzece Mozie w swym rodzinnym mieście Maastricht. Tak wszyscy świętowali jego jubileusz, bowiem Maestro urodził się dokładnie 1 października 1949 roku. W kinie i na pokładzie tego statku czeka więc na Ciebie wielkie urodzinowe przyjęcie i wiele przepięknej muzyki!
Nasz nowy kinowy show jest wyrazem uznania dla młodzieńczych snów i marzeń André o założeniu własnej orkiestry i podróżowaniu z nią po całym świecie. To wybór utworów z ulubionych tras koncertowych André.
Większość z tych koncertów nigdy wcześniej nie była pokazywana na dużym ekranie, zatem to Twoja szansa, aby zobaczyć kultowe klasyki André po raz pierwszy. To wielkie święto, wejdź więc na pokład tej rozmuzykowanej łodzi i dołącz do Maestra i jego znakomitych gości!

Widzowie mają okazję przyjrzeć się ostatniemu rozdziałowi kariery malarza, w momencie, gdy zaczął „rzeźbić w kolorze” i gdy powstała jego seria spektakularnych wycinanek. Film pokazuje również zapierający dech w piersiach występ tancerza Baletu Królewskiego – Zenaida Yanowsky’ego – taniec odzwierciedlający kolory, dynamikę i wolność Matisse’owskich wycinanek oraz występ muzyka jazzowego – Courtney Pine’a, który stworzył utwór odwołujący się do złotego wieku Bebopu i jazzu oraz do improwizowanych rytmów, do których Matisse porównywał swój sposób pracy w czasie tworzenia wycinanek.