'

Archiwum filmów

Archiwum filmów

100 filmów w 100 minut
100 FILMÓW W 100 MINUT
#jesieńfilmowa
 
Nie masz czasu by zobaczyć nawet jeden film w miesiącu? Lubisz być zaskakiwany treścią, formą? Unikasz mainstreamu i nie boisz się eksperymentów? Jeśli choć na jedno z pytań odpowiedziałeś/-aś twierdząco, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Jeszcze tej jesieni w Poznaniu pokażemy premierowo, unikatowy zestaw 100 filmów z całego świata skomponowanych w stu-minutowy program. 
 
100 FILMÓW W 100 MINUT to międzynarodowy festiwal z Ukrainy, którego organizatorem jest Kiev International Short Film Festival. Program festiwalu to energetyczna mieszanka stylów, gatunków i tematów. Selekcjonerzy postawili twórcom filmowym tylko jedno ograniczenie – film musi zmieścić się w 100 sekundach. Zobaczymy śmierć w kosmosie i sukienkę ślubną wykonaną ze spadochronu, przyjrzymy się efektom przedawkowania kofeiny, poznamy człowieka-Croissanta oraz smutne króliki wielkanocne, a także wielu innych bohaterów i niezwykłych sytuacji.
 
Pełna lista filmów: www.100films.kisff.org
 
___________________________________________
 
Wydarzenie odbywa się w ramach JESIENI FILMOWEJ, która obejmuje ponad dwa miesiące rozproszonych wydarzeń filmowych i audiowizualnych na terenie całego Poznania. Widzowie obejrzą nowe, w tym także premierowe produkcje balansujące na granicy tradycyjnych i eksperymentalnych form filmowych, wezmą udział w spotkaniach z zaproszonymi reżyserami oraz warsztatach i dyskusjach.

100 FILMÓW W 100 MINUT
100 niezwykle krótkich filmów z całego świata. Sto fabuł, sto zakończeń, przynajmniej 100 bohaterów, a tylko jeden bilet! 100 filmów w 100 minut to międzynarodowy festiwal z Ukrainy, którego organizatorem jest Kiev International Short Film Festival. Swoje pokazy organizuje na Ukrainie, w Polsce, Czechach, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Zasada jest prosta – każdy film musi się się zmieścić w 60 sekundach. Chciałbyś je zobaczyć? Ale przecież serniczek, ta tęcza... Nie czekaj, zdobądź bilety! 
Pokaz w angielskiej wersji językowej.
 
Jak tylko otworzyłaś nową zakładkę, ktoś polubił twoją fotkę. Sernik czeka w lodówce. O, i jest tęcza za oknem. Powinnaś się tym podzielić. A wiesz, że Beyonce ma nową fryzurę? I kot gra w karty w filmiku. I jeszcze są tanie loty na kwiecień. Ale te psy w schronisku… I plecaki na wyprzedaży. I trzeba sprawdzić Instagram. I te nowe trendy malowania paznokci. Co za ciekawy artykuł! I zdjęcia młodego Tom’a Yorke’a. Ech niedługo kończysz 30 lat. Musisz trochę poćwiczyć. Podpiszmy jakąś petycję. Cóż za ciekawa lektura. Powinnaś też dawać wykłady! Którym charakterem Gry o Tron jesteś? I jakim rodzajem winogrona? Mama ma niedługo urodziny. O, ktoś polubił tęczę. Już czas do łózka... Jeśli to wszystko zdarza się również Tobie, to 100 filmów w 100 minut jest dla Ciebie! 



JESIEŃ FILMOWA to cykl rozproszonych wydarzeń filmowych ożywiających kulturalnie życie Poznania w drugiej połowie roku. W programie między innymi: najlepsze kino krótkometrażowe ze świata, przedpremierowe pokazy filmów z pogranicza filmu i sztuk wizualnych z udziałem twórców, wydarzenia edukacyjne i branżowe.

100 FILMÓW W 100 MINUT
Ktoś polubił Twoje zdjęcie w chwili, gdy otworzyłeś tę kartę. A w kuchni jest sernik. I tęcza za oknem. Powinieneś zapostować tęczę. Beyonce ma nową fryzurę. Jest też kot grający w karty. I są tanie loty w kwietniu. Ale są też psy w schronisku. I plecaki na wyprzedaży. Sprawdź instagram. I jeszcze trendy manicure. Co za interesujący artykuł. Ach i te zdjęcia młodego Thoma Yorke'a! Niedługo skończysz 30 lat. Powinieneś zacząć ćwiczyć. A teraz podpisz petycję. Ale ciekawy wykład. Też powinieneś wykładać. Ale którą postacią z Gry o Tron jesteś? I jakim rodzajem winogron? Niedługo będą urodziny mamy. O, ktoś polubił tęczę. A teraz czas spać…
Jeśli to wszystko się Tobie przydarza, 100 filmów w 100 minut to coś dla Ciebie!
 
Sto ekstremalnie krótkich filmów z każdego zakątka świata.
Sto historii, sto zakończeń, minimum sto głównych bohaterów, jeden bilet! Międzynarodowy festiwal z Kijowa, który będzie pokazywany na Ukrainie, w Polsce, Estonii, Czechach, Niemczech i Wielkiej Brytanii! Ach, chcesz pojechać do Wielkiej Brytanii, ale co z sernikiem… co z tęczą… Kup bilet! Szybko się wyprzedadzą!
Uwaga: program zaprezentujemy w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.

100 KILO DO GWIAZD
16-letnia Lois od dziecka ma tylko jedno marzenie: polecieć w kosmos… opuścić Ziemię, na której czuje się tak obca. Dziewczyna ma talent do matematyki i fizyki, ale jest problem unicestwiający te marzenia: Lois waży 100 kilogramów… Dziewczyna nie radzi sobie z sytuacją i wkrótce ląduje w ośrodku dla młodzieży z problemami. Tam spotyka Amélie, Stannę i Justine, trzy nastoletnie dziewczyny, które, tak jak ona, są gotowe zrobić wszystko, by odlecieć w kosmos…

1056 DAYS - HISTORIA NAJDŁUŻSZEGO ROCZNEGO KITETRIPA
"1056 days - historia najdłuższego rocznego kitetripa"
Reż.Jasmina i Olek
Polska 2023, 75 minut

Film 1056 days - historia najdłuższego rocznego kitetripa. W 2019 roku Jasmina rzuciła pracę w korpo, Olek zawiesił działalność architektoniczną i wyruszyliśmy w podróż w pogoni za wiatrem, z zamiarem okrążenia ziemi w rok. Przez pandemię ziemi nie okrążyliśmy, a na tripie zostaliśmy niechcący 3 lata. 1056 days to nie jest typowy film kite'owy. Jest to przede wszystkim opowieść o naszej podróży, jej trudach i pięknych momentach. Nie zabraknie w nim również zapierających dech w piersiach widoków i fajnych tricków kite'owych! Do zobaczenia w kinie!

11 MINUT
Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona – aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut. 

11. Winter is my love: Poznań
Zapraszamy na Winter Is My Love, festiwal filmów snowboardowych, który odbywa się po raz jedenasty 🙂
Zapraszamy na wieczór w kinie Rialto, podczas którego na dużym ekranie wyświetlimy najlepsze snowboardowe premiery nadchodzącego sezonu. Pokażemy nowe filmy uznanych ekip oraz filmy najlepiej zapowiadających się debiutantów.
Pokaz trwa około 4 godzin. Wyświetlimy premierowo 4 filmy, których tytuły podamy na początku października. 
Sobota, 13 października, godzina 20:00
Tegoroczne zwiastuny, opisy filmów i ekip oraz przydatne linki publikujemy na naszym profilu Fb oraz na Instagramie:
http://www.instagram.com/winterismylove/
W kinie panuje snowboardowa atmosfera: jest luz i dużo śmiechu. W przerwach między filmami możesz wziąć udział w konkursach, wygrać nagrody i poznać ciekawych ludzi.

120 UDERZEŃ SERCA
W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: mamy wczesne lata 90., epidemia AIDS zbiera we Francji swoje żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP.

127 godzin

12. Winter is my love
Zapraszamy na 12. festiwal filmów snowboardowych Winter Is My Love. To wyjątkowy wieczór w kinie, podczas którego obejrzysz 4 snowboardowe premiery i spędzisz czas wśród ludzi, którzy jeżdżą na desce.
W kinie panuje swobodna atmosfera, w przerwach między filmami organizowane są konkursy, w których można wygrać snowboardowe nagrody.
Więcej o imprezie oraz o wyświetlanych filmach dowiesz się odwiedzając profil festiwalu:
https://www.facebook.com/winter.is.my.love/
wydarzenie na fb
https://www.facebook.com/events/704959309976153/
 

1800 GRAMÓW
Kraków przygotowuje się na nadejście świąt. Ewa (Magdalena Różczka), kobieta dla której nie ma rzeczy niemożliwych, szuka nowych opiekunów dla dzieci pozbawionych rodzin. Jest wulkanem energii, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis, aby im pomóc. Tuż przed Bożym Narodzeniem w jej życiu pojawia się niezwykła dziewczynka – Nutka, niemowlę pozostawione przez matkę. Dla jej dobra Ewa gotowa jest zrobić wszystko, nawet poświęcić siebie, swoją karierę i szansę na miłość… Nie spodziewa się, że wkrótce przez jej życie przetoczy się prawdziwa lawina emocji, na którą nie przygotowało jej nic, czego do tej pory doświadczyła. Czy bezinteresownie ratując jeden mały świat można uratować również siebie?

1917
Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda.

1920 Bitwa Warszawska 3D
Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920 roku. Jan, poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli, aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka. Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego, który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajdzie finał w wielkiej bitwie, która na zawsze odmieni nie tylko losy Jana i Oli, ale całej dwudziestowiecznej Europy.

1956. Wolność i miłość
Jest rok 1956. Najzimniejszy rok Zimnej Wojny. Węgry znajdują się w orbicie politycznej dominacji Związku Radzieckiego. Jest jednak dziedzina, w której są największą siłą – węgierska drużyna jest niepokonana w water polo. Jesienią 1956 roku, gdy ciemna chmura komunizmu zawisa nad całą Europą, a radzieckie czołgi rujnują państwo węgierskie, Karcsi Szabo i jego drużyna walczą z Sowietami o złoto na Olimpiadzie w Melbourne. Mecz miał się później okazać najbardziej krwawą rozgrywką w historii sportu, symboliczną bitwą o honor i wolność, na którą patrzył cały świat...

1970
Tomasz Wolski, kontynuując znakomitą serię dokumentów opartych na materiałach found footage, tym razem ujawnia rzeczywistą dynamikę wydarzeń grudnia 1970 roku na Wybrzeżu. Łącząc archiwalne zdjęcia z niedawno odkrytymi zapisami rozmów ówczesnych decydentów (którzy ożywają na ekranie dzięki animacjom), reżyser tworzy całościowy obraz protestów. Oddaje hołd ich uczestnikom, ale przede wszystkim rzuca nowe światło na działania władz: pokazuje tych, którzy wydawali rozkazy, i posłusznych wykonawców, przypomina konkretne nazwiska, demaskuje mechanizmy represji i propagandy.

2001 ODYSEJA KOSMICZNA
Jeden z najwybitniejszych filmów fantastycznych w historii kina. Składa się z trzech luźno powiązanych ze sobą elementów. Akcja pierwszego epizodu rozgrywa się w czasach prehistorycznych, drugi opisuje odkrycie na Księżycu tajemniczego monumentu, a trzeci opowiada o zagrożonych przez zbuntowany komputer kosmonautach..

20 000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ
"20 000 gatunków pszczół" (20.000 especies de abejas)
Reż. Estibaliz Urresola Solaguren
Hiszpania, 2023, 125 minut

Najlepszy hiszpański film roku, sensacja Berlinale. Nagrodzone w Berlinie (najlepsza rola pierwszoplanowa) i Maladze (najlepszy film) oraz nominowane do LUX Audience Award „20 000 gatunków pszczół” to pełen empatii i ciepła obraz o poszukiwaniu własnej tożsamości. Dziesięcioletnia (!) Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką tej nagrody. W „20 000 gatunków pszczół” wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju. Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów. Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Dlaczego zatem ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, tak często budzi sprzeciw? „20 000 gatunków pszczół” to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.

20. OFF CINEMA 2016: ARGENTYNA, ARGENTYNA
Carlos Saura zabiera widzów do serca argentyńskiej muzyki. Twórca staje z kamerą w miejscu, gdzie przecinają się szlaki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki. W "Argentynie" pojawiają się najważniejsze zespoły i artyści tamtejszej sceny. Ich taniec, śpiew i debaty stają się dla twórcy fascynującym spektaklem. Bohaterowie poruszają się pośród luster, które pozwalają przyjrzeć się, jak dopracowane i przemyślane są ich ruchy. Tu nie ma przypadkowego gestu ani fałszywej nutki. Wrażliwość reżysera pozwala mu wydobyć z argentyńskiej kultury jej esencję: żywiołowość, dynamikę, emocjonalność, gorącą krew, a także erotyzm i magnetyzm. To doskonała alternatywa dla tych, którzy znudzeni są banalnością i powtarzalnością programów w rodzaju "Taniec z gwiazdami". Z "Argentyny" o tytułowym kraju widzowie dowiedzą się więcej niż z najlepszego przewodnika po. Saura dowodzi, że tylko przez zagłębieniem się w kulturę, która ukształtowała naród, można ten naród poznać.

20. OFF CINEMA 2016: FADOS
Muzyczny dokument Carlosa Saury" mistrza gatunku" poświęcony portugalskiej tradycji Fados. Fados to pełne pasji i lamentu dziewiętnastowieczne pieśni - ballady, które stanowią wspólną spuściznę wszystkich Portugalczyków. Film Saury to próba przypomnienia i powtórzenia wielkiej tradycji poprzez muzyczne misterium tańca i śpiewu. Prawdziwa uczta dla oczu i uszu.

20. OFF CINEMA 2016: FLAMENCO, FLAMENCO
Film przedstawia cykl życia człowieka za pomocą muzyki. Reżyser połączył różne palo z najważniejszymi momentami w życiu człowieka; i tak nana flamenca towarzyszy narodzinom, dzieciństwo upływa w rytmie muzyki andaluzyjskiej i pakistańskiej, w okresie dorastania pojawiają się bardziej treściwe palo. Dorosłość ilustruje poważny śpiew, a śmierć jest pokazana poprzez czyste, nieutemperowane emocje. Cykl kończy się ponownymi narodzinami i przedstawieniem propozycji dla przyszłych artystów flamenco.

22 LIPCA
Film „22 July” w reżyserii nominowanego do Oscara Paula Greengrassa (Kapitan Phillips, Lot 93) opowiada o wydarzeniach rozgrywających się bezpośrednio po najtragiczniejszym zamachu terrorystycznym w historii Norwegii. 22 lipca 2011 roku prawicowy ekstremista zdetonował bombę w samochodzie-pułapce na terenie Oslo, a następnie otworzył ogień na obozie organizacji młodzieżowej, zabijając łącznie 77 osób. W „22 July”, towarzysząc jednej z ocalałych z zamachu osób w fizycznej i emocjonalnej podróży, obserwujemy, jak cały kraj radzi sobie na drodze do pojednania i zagojenia ran.

25 lat niewinności: sprawa Tomka Komendy
„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – debiut reżyserski Jana Holoubka – to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?
 
Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.
 
Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.
 
Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu „Młodzi i Film”, autor głośnego i popularnego serialu „Rojst”. Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”.

303. BITWA O ANGLIĘ
Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się być najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów – to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

30 LAT WYMÓWEK
„30 lat wymówek” to filmowa ballada o człowieku, który wiele lat temu obiecał coś światu i przede wszystkim samemu sobie, jednak z powodu przeróżnych wątpliwości jej nie wypełnił. Dziełem życia perkusisty Michała "Giera" Giercuszkiewicza ma być autorska płyta, o której myśli i marzy od 30 lat. Bieszczadzką suitę pod tytułem „Wolność” zamierza nagrać tam gdzie mieszka, w swoim domu na wodzie. Przejmujący dokument o herosie pełnym słabości, którego obserwujemy w kolejnej, być może ostatniej już próbie spełnienia się jako twórcy.
Rysiek Riedel z Dżemu, bracia Skrzek i śląskie środowisko bluesowe, a w kontrze cisza i muzyka bieszczadzkiej przyrody.

365 DNI
Massimo Torricelli, młody i przystojny szef sycylijskiej rodziny mafijnej po zamachu, w którym ginie jego ojciec, jest zmuszony przejąć rządy. Laura Biel jest dyrektorką sprzedaży w luksusowym hotelu. Odnosi sukcesy zawodowe, ale w życiu prywatnym brakuje jej namiętności. Podejmuje ostatnią próbę ratowania związku. Razem z partnerem i przyjaciółmi leci na Sycylię. Laura nie spodziewa się, że na jej drodze stanie Massimo – najniebezpieczniejszy mężczyzna na wyspie, który porwie ją, uwięzi i da 365 dni na… pokochanie go. „365 dni” to pierwszy polski erotyk. Film powstał na podstawie bestsellerowej książki autorstwa Blanki Lipińskiej. To nie kolejna komedia romantyczna, ale opowieść o pożądaniu i pragnieniach.

41 DNI NADZIEI
Tami i Richard, dwoje szaleńczo zakochanych młodych żeglarzy wyrusza w rejs przez Pacyfik do odległej o tysiące kilometrów Kalifornii. Nie mają pojęcia, że płyną wprost na spotkanie jednego z największych huraganów w historii. Ich jacht w starciu z żywiołem nie ma żadnych szans. Cudem udaje im się ocaleć, ale łódź jest w ruinie, a ciężko ranny Richard nie jest w stanie żeglować. Tami nie mogąc liczyć na pomoc z zewnątrz, musi znaleźć w sobie siłę, by na pokładzie roztrzaskanego jachtu przepłynąć ocean i ocalić mężczyznę swojego życia.

45 LAT
Bohaterami jest para, która przygotowuje się do imprezy z okazji 45-lecie małżeństwa. Niespodziewanie w szwajcarskich Alpach odnalezione zostaje ciało pierwszej ukochanej męża, co mocno komplikuje relacje między jubilatami.

48 TYS. KM VW OGÓRKIEM PRZEZ AMERYKĘ PÓŁNOCNĄ - AGA I BARTEK WRZOSEK
Calluna Trip – Odwaga, Droga Ludzie
Rok życia w busie, 48 tysięcy kilometrów dróg i bezdroży. Aga, Wrzos oraz Venera – ich dzielny, 48-letni Volkswagen Transporter – przemierzyli Kanadę, Stany Zjednoczone i Meksyk, zajrzeli też do Gwatemali i Belize. Kąpali się w Wielkich Jeziorach, płoszyli niedźwiedzie na Alasce, szukali złota w Jukonie. W Kalifornii zadzierali głowy, by dostrzec czubki sekwoi, w Utah kładli się na rudej ziemi, by gapić się w niebo usiane milionem gwiazd. W Meksyku zasłuchali się w trzepocie milionów motylich skrzydeł i szepcie prastarych kamieni w ruinach miast Majów. A przez cały czas starali się stłamsić w sobie wewnętrznego turystę i nauczyć się po prostu żyć drogą. Drogą, której – jak się przekonali – nie mierzy się w kilometrach, tylko w napotkanych na niej przyjaznych domach oraz otwartych sercach przypadkowo poznanych ludzi.
****
KIM JESTEŚMY?
Autorzy bloga callunatrip.pl i książki „Podróżyj”.
Połączyła ich szkolna miłość oraz pasja do klasycznych volkswagenów i przemierzania świata.
Aga to marketingowiec, ale jej prawdziwą pasją jest gotowanie. Dlatego tak wiele uwagi poświęca poznawaniu nowych smaków w podróży.
Bartek od wielu lat tworzy muzykę dlatego jego podróżnicze szlaki często kierują ich w ciekawe, muzyczne miejsca.
W drodze stawiają na minimalizm, dzięki któremu odkrywają świat „bardziej”, a esencją podróżowania są dla nich zapachy, emocje, chwile, a przede wszystkim ludzie.
Od ponad dziesięciu lat ich partnerem podróży jest Volkswagen Transporter „Ogórek” z 1972 od którego rozpoczynają planowanie kolejnych wypraw.

4 PIĘTRO
Jak zachowujemy się w obliczu śmierci? Jak każdego dnia walczymy z postępującą chorobą gdy ciało odmawia nam posłuszeństwa? Czy rzeczywiście jedyne co możemy zrobić to: poddać się, płakać i zamknąć się w kokonie żalu i nienawiści na cały świat? Odpowiedz brzmi: NIE, a udowadniają nam to małe "łysolki" z tytułowego czwartego piętra. To właśnie od tych młodych bohaterów uczymy się, że nawet w tak ekstremalnej sytuacji można się zakochać, bawić i czerpać ogromną radość z życia, nawet jeśli mamy przeciwko sobie skostniałych doktorów, usiłujących zabić w nas tę energię. To oni pokazują nam , że nawet w tak ciężkiej sytuacji można cieszyć się każdym dniem, pełni nadziei uśmiechać się i przede wszystkim wierzyć, że walka o to życie ma sens..

50 TWARZY GREYA
Ekranizacja największego bestsellera ostatnich lat. Książka „Pięćdziesiąt twarzy Greya” uznawana jest za najszybciej sprzedającą się w historii literatury; do dziś serię kupiło ponad 100 milionów osób na całym świecie.
Studentka literatury Anastasia Steele (Dakota Johnson) poznaje przystojnego, tajemniczego milionera Christiana Greya (Jamie Dornan). Początkowe zauroczenie przemienia się w gorący perwersyjny romans, który na zawsze zmieni życie Anastasii. Najbardziej oczekiwana premiera roku.

7 KRASNOLUDKOW I KROLEWNA SNIEZKA - NOWE PRZYGODY
W świecie Siedmiu Krasnoludków nie ma czasu na nudę. Tu ciągle coś się dzieje. Pewnego dnia uciekająca przed złym wilkiem Zosia zostaje uratowana przez przebojowych małych bohaterów, o wielkich sercach. Krasnoludki wraz z Królewną Śnieżką pomogą dziewczynce odnaleźć tatę. Podczas wielkiej wyprawy czeka ich mnóstwo przygód z pięknym, bajkowym przesłaniem, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a siła miłości, która łączy rodzinę, pozwoli odnaleźć się kochającym osobom, nawet na końcu świata.  

7 KRASNOLUDKÓW RATUJE ŚPIĄCĄ KRÓLEWNĘ
Księżniczka Rose niedługo będzie obchodzić urodziny, po których uwolni się od klątwy. Jednak przypadkowo jeden z krasnoludków wywołuje inną klątwę, która pokrywa cały zamek w lodzie. Teraz gromadka 7 krasnoludków musi uratować sytuację.

7 psychopatów

Historia gangstera, którego ukochany piesek Shih Tzu zostaje porwany przez dwóch dziwnych przyjaciół pewnego scenarzysty, poszukującego inspiracji do swojego tekstu, zatytułowanego właśnie "Seven Psychopaths".


7 UCZUĆ
Strach, złość, smutek, radość, wstręt, zazdrość, wstyd. Adaś Miauczyński powraca do czasów swojego dzieciństwa, kiedy – jak większość z nas – miał spory problem z nazywaniem towarzyszących mu wtedy emocji. Aby poprawić jakość swego dorosłego już życia, postanawia powrócić do tamtego nie do końca – jak się okazuje – beztroskiego okresu, by nauczyć się przeżywania siedmiu podstawowych uczuć. Ta ekstremalnie nieprzewidywalna podróż do przeszłości obfituje w szereg przezabawnych, wręcz komicznych sytuacji, ale niesie za sobą również moc wzruszeń i refleksji.

80 milionów

Dolny Śląsk, jesień 1981 roku. Po serii prowokacji SB, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i? cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.  


ACH ŚPIJ KOCHANIE
Od kilku lat w Krakowie i okolicach znikają ludzie. W sumie 67 osób. Młody śledczy Karski, wbrew swoim przełożonym, stawia hipotezę o seryjnym mordercy. Wkrótce w kręgu podejrzanych pozostaje tylko jeden człowiek: Władysław Mazurkiewicz zwany Pięknym Władkiem. To król życia, zamożny kobieciarz, szanowany obywatel, ale także człowiek o zaskakujących powiązaniach, hipnotycznym uroku i niejasnej przeszłości. Karski w trakcie śledztwa zaczyna napotykać na coraz większe trudności. Znikają dowody i akta spraw. Ludzie, którym ufał odwracają się przeciw niemu, a między nim i podejrzanym tworzy się nietypowa relacja... A w tle całej sprawy jak duch pojawia się tajemnicza piękna kobieta.

ADIPURUSH
"Adipurush"
Reż. Om Raut
Indie, 2023

Adaptacja indyjskiej mitologii przedstawiająca triumf dobra nad złem. 7000 lat temu Ayodhya, król kraju Raghava, podróżuje na wyspę Lanka. Celem misji jest uwolnienie jego żony Janaki, która została uprowadzona przez Lankesha, króla Lanki. Jest to największy film nakręcony w Indiach w historii, oparty na popularnej indyjskiej mitologii Ramayan. Ta saga jest obowiązkowa dla wszystkich miłośników indyjskiego kina.

Ae dil hai mushkil - Serce nie sługa
„Serce nie sługa” to opowieść o miłości. O jej różnych obliczach, o tym, jak nas zmienia, a także o porywającej, niesamowitej podróży, w jaką może nas zabrać. Tym razem będziemy świadkami podróży dwojga bohaterów, Alizeh i Ayaana – podróży przez przyjaźń, cierpienie i miłość, rozstania i powroty.
Alizeh to niezależna dziewczyna, wciąż przeżywająca rozpad poprzedniego związku. Ayaan to grzeczny chłopak, który nie ma zbyt wiele doświadczenia w związkach ani w rozstaniach, za to marzący o karierze muzycznej. Spotykają się pewnego wieczoru w Nowym Jorku i z miejsca rodzi się między nimi uczucie – pełne radości, złości i miłości do Bollywoodu – które zmieni ich życie na zawsze.
W tej podróży przez życie rozmaite doświadczenia, a także spotykani ludzie, kształtują ich podejście do życia, pasji, miłości, pokrewieństwa dusz. Jak zakończy się historia miłości, która zarówno łączyła, jak i dzieliła bohaterów?  Odpowiedź poznacie już wkrótce!

AFTER
Ekranizacja bestsellerowej powieści Anny Todd okrzykniętej najnowszym fenomenem wydawniczym na miarę „SAGI ZMIERZCH” I „PIĘĆDZIESIĘCIU TWARZY GREYA”!  
 
Powieść zachwyciła ponad 1,5 miliarda czytelników w ponad 40 krajach!  
 
Porywająca opowieść o namiętności, która wywraca świat do góry nogami.  
 
Pilna uczennica i oddana córka Tessa Young zaczyna pierwszy rok college’u z wielkimi ambicjami. Doskonale wie, co chce osiągnąć, jaką drogą ma podążać i kim powinna się stać. To uporządkowane życie rozpadnie się jak domek z kart w chwili, gdy Tessa spotka tajemniczego Hardina Scotta. W jego spojrzeniu kryje się mrok, jego ciało pokrywają tatuaże, a jego zachowanie pełne jest buntu. Hardin jest wszystkim, czego Tessa starała się unikać w dotychczasowym życiu, ale po jednym spotkaniu nad jeziorem stanie się wszystkim, czego Tessa będzie odtąd pragnąć. Chłopak otworzy przed grzeczną i do bólu przyzwoitą Tessą, świat uczuć, doznań i namiętności o jakie nigdy wcześniej, by siebie nie podejrzewała. Odtąd nic już nie będzie takie samo…szczególnie, że wkrótce na jaw wyjdzie tajemnica z przeszłości Hardina Scotta.

AFTERSUN
"Aftersun"
reż. Charlotte Wells
USA, Wielka Brytania 2022

Małe-wielkie arcydzieło, czuły jak „C'mon, C'mon”, chwytający za serce jak „The Florida Project” film produkcji nagrodzonego Oscarem Barry'ego Jenkinsa („Moonlight”). Czarny koń sezonu nagród, 7 nagród BIFA, w tym dla Najlepszego Filmu, 4 nominacje Gotham Awards, 5 nominacji Film Independent Spirit Awards, jedno z największych olśnień tegorocznych festiwali, od Cannes aż do Toronto. Paul Mescal („Normalni ludzie”, „Córka”) w zachwycającej roli godnej Oscara i w fenomenalnym duecie z debiutującą na wielkim ekranie Frankie Corio.
Młody ojciec Calum i jego córka Sophie wyjeżdżają razem do tureckiego kurortu. Podczas wspólnych wakacji stają się sobie bliżsi niż kiedykolwiek.

AF Wedum I-III

A-HA. THE MOVIE
"A-HA The Movie"
reż. Thomas Robsahm, Aslaug Holm
Norwegia, Niemcy 2021 / 108’

Są takie muzyczne hity, które nigdy się nie starzeją, a ich odtworzenie przy jakiejkolwiek okazji gwarantuje dobrą zabawę. Taki jest jeden z największych szlagierów lat 80. – Take on Me, w radiu grane regularnie już od ponad 35 lat. To dość niezwykłe, biorąc pod uwagę, że piosenka opiera się głównie na krótkiej chwytliwej sekwencji na klawiszach i charakterystycznym wokalu w refrenie. W dokumencie A-ha twórcy próbują dotrzeć do źródła fenomenu grupy, jednego z najbardziej znanych norweskich „zespołów eksportowych” wszech czasów, przypominają trudne początki i rozwój kariery młodych, nikomu nieznanych muzyków. To wspaniała historia o pasji, muzyce, stawianiu wszystkiego na jedną kartę, a także o trwaniu przy własnych wyborach mimo licznych przeciwności. Dokument duetu Robsahm i Holm jest wypełniony wspomnieniami członków zespołu, ich bliskich i współpracowników, a nade wszystko dźwiękami, choć jednocześnie sprawia wrażenie zupełnie niesentymentalnego. Propozycja idealna dla wielbicieli zespołu a-ha i brzmień z lat 80.

opis festiwalowy, Magdalena Maksimiuk

AIDA
Jasmila Žbanić w swoim najnowszym filmie podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.
Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.
Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw „Aidę” mają także polscy członkowie ekipy: muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz („Szarlatan”, „Obywatel Jones”), zmontował ją Jarosław Kamiński („Zimna wojna”, „Śniegu już nigdy nie będzie”), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk („Ślepnąc od świateł”), a polską producentką „Aidy” jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami „Idy” i „Zimnej wojny”.

AINBO STRAŻNICZKA AMAZONII
AINBO – STRAŻNICZKA AMAZONII
Peru, USA 2020
reżyseria: Jose Zelada,
85 minut

Inspirowana legendami opowieść o dorastaniu, magii i pierwotnej sile natury. Wspaniała lekcja przyjaźni i ekologii dla wszystkich, którym zależy na szczęściu i dobru naszej planety. Czarująca animacja, która przenosi widzów w sam środek amazońskiej dżungli, gdzie królują mityczne stwory, a duchy przodków przybywają z zaświatów, by wyciągnąć ku nam pomocną dłoń.

Ainbo dorasta w małej wiosce ukrytej w prastarej części amazońskiej dżungli. Pewnego dnia ze zdumieniem odkrywa, że raj, w którym żyje, jest zagrożony, a jej plemię to bynajmniej nie jedyni ludzie na świecie. Wkrótce Ainbo będzie musiała bronić swego ludu przed chciwością, zniszczeniem i sługami podstępnego władcy ciemności. Kierowana przez ducha zmarłej mamy, mająca za towarzyszy oswojone zwierzęta – pancernika i tapira-obżartucha, Ainbo zrobi wszystko, żeby uratować swych ludzi i ocalić dziewiczą przyrodę Amazonii. Nieoceniona okaże się szczypta magii, pomoc oddanych przyjaciół oraz wsparcie przedwiecznego żółwia Motelo Mama.

AKADEMIA PANA KLEKSA
"Akademia Pana Kleksa"
Reż. Maciej Kawulski
Polska, 2023, 125 minut

„Akademia Pana Kleksa” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…

AKTORKA
Pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o zmarłej w 2010 roku Elżbiecie Czyżewskiej - jednej z największych polskich aktorek, ikonie urody lat 60. Odniosła wielką karierę w Polsce, ale autorzy filmu bardziej skupiają uwagę na jej próbach zaistnienia jako aktorka w Ameryce, po nagłej emigracji do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem Davidem Halberstamem.

ALCARRÀS
"Alcarràs"
Reż. Carla Simón
Hiszpania, Włochy, 2022, 120 minut

Opowieść wypełniona nostalgiczną aurą końca lata i szerzej – małego końca świata, który znika w obliczu galopującej cywilizacji. W nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem Alcarràs śledzimy blaski i cienie codziennego życia wielopokoleniowej rodziny z tytułowej wioski, która staje w obliczu utraty swojego gospodarstwa. Alcarràs pełne jest intensywnych smaków i zapachów, które przywodzą na myśl choćby Tamte dni, tamte noce Luki Guadagnina i ma w sobie znaną z Lata 1993 (pamiętnego debiutu Carli Simón) autobiograficzną szczerość, ciepło i dyskretne poczucie humoru. W obu filmach umieszczenie w centrum dziecięcych bohaterów pozwoliło także na nadanie waloru niezwykłości pozornie błahym i codziennym wydarzeniom. Kameralne Alcarràs wykracza jednak poza ramy intymnego portretu rodziny i kieruje nasz wzrok również na palące problemy współczesności. Spokój prowincjonalnego świata zostaje tu bezpowrotnie zaburzony przez agresywne wtargnięcie postępu technologicznego. W obliczu tych wydarzeń bohaterowie muszą dokonać wyboru, który zaważy na ich dalszym losie. Co zwycięży: pragmatyzm, czy idealizm?

ALINE. GŁOS MIŁOŚCI
Aline. Głos miłości
France, Kanada 2020

Film inspirowany życiem i karierą Céline Dion.
Céline Dion to niekwestionowana gwiazda światowej muzyki, która ma na swoim koncie ponad 250 milionów sprzedanych płyt, 5 nagród Grammy, 2 Oscary i nagrodę Diamond, która potwierdziła jej pozycję jako najlepiej sprzedającej się wokalistki wszech czasów. Już 10 listopada w polskich kinach zadebiutuje film „Aline. Głos miłości” inspirowany jej życiorysem, z dwukrotną laureatką Cezara Valérie Lemercier w roli głównej.

Quebec, lata 60. Sylvette i Anglomard witają na świecie swoje czternaste dziecko - Aline. W tej skromnej rodzinie, muzyka jest najważniejsza. Kiedy producent muzyczny Guy Claude odkrywa Aline i jej złoty głos, na myśl przychodzi mu tylko jeden pomysł - uczynić z niej najlepszą piosenkarkę na świecie. Dzięki wsparciu rodziny i doświadczeniu Guy’a Claude’a oraz rodzącej się między nimi miłości, Aline będzie podążać ku wyjątkowemu przeznaczeniu.
- "Przez wiele miesięcy, oglądałam, czytałam, słuchałam dniami i nocami informacji o Céline Dion i jej mężu, jak również o jej rodzinie. Chciałam pokazać siłę tej rodziny, solidne fundamenty, które zawsze pomagały jej twardo stąpać po ziemi. Starałam się jednak jej nie naśladować w filmie. Pierwszy raz w życiu nie mogłam się doczekać, kiedy zaczniemy zdjęcia, żebym mogła się wcielić w tę rolę" – mówi Valérie Lemercier, która odpowiada także za reżyserię i scenariusz.
Produkcja „Aline. Głos miłości” inspirowana życiem i karierą Céline Dion miała światową premierę podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes. Poza Valérie Lemercier w obsadzie znaleźli się m.in. Sylvain Marcel, Danielle Fichaud i Roc Lafortune. W filmie można usłyszeć największe przeboje Céline Dion w znakomitym wykonaniu Victorii Sio. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Galapagos Films.

- "Poza talentem, fascynuje mnie w Céline Dion jej uczciwość - jak sama siebie określa, jest niczym otwarta księga. Swoich słuchaczy traktuje jak rodzinę. Mówi o sobie i swoim życiu, dzieli się ze słuchaczami zarówno radością jak i smutkiem. Kiedy zobaczyłam ją na koncercie w Bercy, na własne oczy przekonałam się, jaka energia ją otacza i jaki mili są jej fani. Czułam się zupełnie jak w domu" - dodaje Valérie Lemercier.

Alpy
Pielęgniarka, sanitariusz, gimnastyczka i jej trener tworzą grupę, która świadczy wyjątkowe usługi. Za pieniądze zastępują zmarłych ludzi, ucząc się ich zachowań, przyzwyczajeń i ról, które kiedyś odgrywali. Pomagając innym po stracie najbliższych, sami znajdują się w sytuacjach, których nie da się do końca przewidzieć. Wynajęci przez rodzinę, krewnych lub kolegów zmarłych starają się jak najlepiej zapełnić pustkę po tych, którzy odeszli.

Amadeusz

AMATOR
reż. Krzysztof Kieślowskiobsada: Jerzy Stuhr, Małgorzata Ząbkowska, Ewa Pokas,Jeden z najgłośniejszych filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Jego głównym bohaterem jest Filip Mosz – kapitalnie grany przez Jerzego Stuhra – zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym gdzieś w podkrakowskim miasteczku. Momentem przełomowym w jego życiu staje się kupno amatorskiej kamery filmowej. Filip bowiem, jako człowiek bez reszty oddany rodzinie, pragnie uwiecznić narodziny i rozwój swojej córki. Wieść o zakupie Mosza obiega zakład pracy. Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji pięciolecia przedsiębiorstwa. Dyrektor zakładu obejmuje nawet protektorat nad nowo powstałym amatorskim klubem filmowym. Kieślowski z niezwykłą przenikliwością ukazuje powolna ewolucję Filipa, który z człowieka „schowanego“ we własną prywatność, ceniącego ponad wszystko „święty spokój“ przeobraża się w społecznika i artystę, wrażliwego na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość. Amatorskim filmom Mosza daleko bowiem do propagandy sukcesu. Wręcz przeciwnie – samorodny reżyser bezkompromisowo pokazuje wynaturzenia otaczającej go rzeczywistości. Cena prawdy jest jednak wysoka…

AMATORZY
„Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr KRZYŚKA Biuro Rzeczy Osobistych (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą, ufundowaną przez zawodowy teatr jest zrealizowanie spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką "Grek Zorba". Wspaniale by było wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki. Otrzymał dotację w ramach programu promującego Szekspira i działania osób niepełnosprawnych. Jeżeli chcą wystąpić w zawodowym teatrze muszą się podporządkować. Krzysiek ma wątpliwości... jednak podejmuje wyzwanie. Rozpoczynają się próby, w którym biorą udział AKTORZY ZAWODOWI i "znana twarz” - gwiazda Wiktoria. Kiedy się pojawia aktorzy Krzyśka, są pod jej wielkim urokiem. Na jednej z prób dyrektor oświadcza, że głównej roli nie może zagrać siostra Krzyśka - Mary. Dyrektor jest bezlitosny: z bezzębną, sepleniącą Mary żadnej premiery nie będzie. Powinna ją zagrać młodsza, ładniejsza aktorka z lepszą dykcją. WIKI! Krzysiek decyduje się na zmianę obsady. Presja czasu, fascynacja WIKI... Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?

AMAZING GRACE: ARETHA FRANKLIN
Dokument poświęcony Arecie Franklin, będący zapisem historycznego koncertu z 1972 roku - sesji nagraniowej do płyty o tym samym tytule, która stała się najlepiej sprzedającym się albumem Gospel wszech czloasów i jedną z najważniejszych w dorobku Arerthy Franklin, Amerykańskiej Królowej Soulu.
Film wyreżyserował Sidney Pollack (wówczas świeżo po Oskarze za „Czyż nie dobija się koni?”) oraz Alan Elliott. Ze względów braku możliwości synchronizacji obrazu z dźwiękiem film przeleżał na półce 46 lat. Dopiero nowoczesna edycja komputerowa pozwoliła ukończyć dzieło Pollacka. Chociaż na swoją premierę dokument czekał niemal pół wieku, nie stracił ani odrobiny świeżości i swojej siły.

Ambassada

Historia o domniemanym sobowtórze Adolfa Hitlera, który faktycznie rozpętał koszmar ostatniej wojny światowej. W taką teorię wierzy właśnie Przemek, młody pisarz.


AMERICAN HONEY
18-letnia Star o niczym bardziej nie marzy niż o wyrwaniu się z małego miasteczka, gdzie mieszka z ojczymem i młodszym rodzeństwem. Po kolejnej domowej kłótni porzuca dotychczasowe życie i dołącza do przypadkowo spotkanej grupy rówieśników, którzy wspólnie krążą po Ameryce. Łączy ich poszukiwanie przygody i łatwych pieniędzy. Włóczęga jest ich codziennością, motele ich domem, a życie – niekończącą się zabawą w rytmie popularnych hitów. Przewodzi im Crystal, decydująca o tym, kto zostanie przyjęty do grupy, a kto z niej wyrzucony. Jej najbliższy współpracownik – Jake – bierze Star pod swoje skrzydła. Ich wspólne przygody na granicy prawa wkrótce przeradzają się w fascynację i uczucie, które zostanie wystawione na próbę.

AMERYKA POŁUDNIOWA ŚLADAMI TATY
“Mojej opowieści nie byłoby bez wyprawy niezwykłego duetu – mojego Taty Tadeusza i jego klaczy Kropki, którzy wspólnie przemierzyli Amerykę Południową, ponad 10 tys. km w latach 1995-97. Rozpoczęli swoją podróż w południowej Argentynie, kiedy miałam 11 miesięcy. Po ponad roku dotarli do Kolumbii, gdzie przyszło im się rozstać. Niestety Tata sam nie zdążył mi opowiedzieć o tej wyprawie.
Kiedy skończyłam studia, postanowiłam odkryć nieco zapomnianą historię tego wyczynu. Zaczęłam od czytania listów i dzienników ojca oraz porządkowania starych klisz. W styczniu 2019 roku ruszyłam jego śladami – do dwóch kluczowych miejsc dla tej wyprawy. O tym będzie właśnie moja opowieść – o podróży do Argentyny i Kolumbii w poszukiwaniu świadków wyprawy Taty.”– Wiktoria K.

AMONIT
"Amonit" przeniesie nas do Anglii, do roku 1840. Mary Anning (Kate Winslet) jest paleontologiem i kolekcjonuje skamieliny. Aby utrzymać siebie i chorą matkę sprzedaje je turystom. Pewnego dnia jeden z turystów, Roderick Murchison (James McArdle) wraz z żoną Charlotte (Saoirse Ronan) przychodzą do pracowni Mary.

Roderick prosi Mary, aby zaopiekowała się Charlotte, u której zdiagnozowano melancholię. To dwie kobiety z zupełnie innych światów. Jednak pomimo innych osobowości Mary i Charlotte odkrywają, że każda z nich może zaoferować to, czego szuka druga.
Reżyserem filmu jest Francis Lee, znany z głośnego filmu „Piękny kraj”.

AMSTERDAM
Lata 30 XX wieku. Dwóch żołnierzy i sanitariuszka to trójka bliskich przyjaciół, która zostaje uwikłana w jedną z najbardziej szokujących i tajemniczych intryg w historii Stanów Zjednoczonych.

AMY
Nieznana, prawdziwa historia wielkiej gwiazdy – błyskotliwej dziewczyny, obdarzonej wyjątkowym talentem, która w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy. Przejmująca opowieść o inteligentnej i skomplikowanej kobiecie, która chciała tylko, aby ją kochano. Kim była naprawdę Amy Winehouse, która z dnia na dzień stała się ikoną światowej muzyki? Jak odmieniło ją spotkanie z mężczyzną, którego obdarzyła uczuciem silniejszym niż narkotyk? Co ukrywała przed światem? Dlaczego zginęła w tajemniczych okolicznościach w wieku zaledwie 27 lat? „Amy” to trzymająca w napięciu historia, stworzona z nieznanych dotąd materiałów, kręconych ukradkiem ujęć, zbliżeń i wyznań. Przejmujący film, który ukazuje prawdziwą historię, znaną tylko z plotkarskich portali i pierwszych stron gazet.

ANATOMIA UPADKU
"Anatomia upadku" (Anatomie d'une chute)
Reż. Justine Triet
Francja, 2023, 150 minut

„Anatomia upadku” to absolutne wydarzenie – jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca pięciu nominacji do Oscarów (w tym dla Najlepszego Filmu), dwóch Złotych Globów, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. To mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się jak pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie. W roli głównej fenomenalna Sandra Hüller, typowana jako jedna z głównych faworytek w oscarowym wyścigu.

Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który zajmuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie, na które szukamy odpowiedzi, brzmi: 'Czy to zrobiła?'.

André Rieu. Miłość mieszka pośród nas
Letni koncert z Maastricht 2023
André Rieu. Miłość mieszka pośród nas (André Rieu: Love Is All Around)

Spędź wieczór pod gwiazdami z naszym ukochanym królem walca!
Bijący rekordy sprzedaży i popularności holenderski skrzypek André Rieu to jeden z najbardziej uwielbianych artystów świata. Retransmisje letnich koncertów plenerowych wprost z jego rodzinnego Maastricht do kin na całym świecie to już tradycja. Co roku, w lipcu, to zabytkowe miasteczko odwiedza około 100.000 widzów, by obejrzeć na żywo serię koncertów swojego ukochanego króla walca. Jeden z takich wieczorów jest nagrywany za pomocą kilkunastu kamer i najczulszych mikrofonów, by później pokazać go w kinach.
Najnowszy show nosi tytuł „Miłość mieszka pośród nas” i jest 11. koncertem plenerowym z Maastricht, którym mogą się cieszyć widzowie kinowi całego świata. Tytuł tego wieczoru nawiązuje do znanego przeboju „Love Is All Around”. Słyszeliśmy go choćby w filmie „Cztery wesela i pogrzeb”, w wykonaniu Wet Wet Wet.
Sam André tak wyjaśnia wybór takiego właśnie tytułu: „Miłość jest muzyką naszych serc. Nie zna granic. To najwspanialsza forma ekspresji emocji i najpiękniejsza melodia, jaką możemy zagrać w życiu. Życzę Wam wszystkim dużo miłości i pięknej muzyki. Mam też nadzieję, że tegoroczny koncert z Maastricht przyniesie Wam wiele radości i czułości podczas oglądania go w kinie”. Czyż nie jest to najlepsza rekomendacja, by właśnie tak spędzić w kinie cudowny czas ze swoimi bliskimi?
Na ten szalony i pełen humoru koncert złożą się, jak zwykle, przeboje operetkowo-musicalowe, walce, polki i marsze Johanna Straussa, a także znane standardy rozrywkowe. Jak zawsze, wystąpi założona ponad 30 lat temu przez André jego Orkiestra Johanna Straussa, chór gospel, soliści oraz wyjątkowi goście. Kto wie, kogo maestro zaprosił tym razem? Przekonajmy się o tym wspólnie przed wielkim ekranem!

Czas trwania: około 3 godzin (w tym jedna przerwa)
Napisy: polskie
Prowadzenie: Charlotte Hawkins (Classic FM, „Good Morning Britain”)

Andre Rieu: Muzyka z magicznego Maastricht
Sztuka, a w szczególności muzyka i film były tymi elementy naszej rzeczywistości, które pomogły nam przetrwać trudne czasy odosobnienia, a teraz, kiedy oswajamy się z ograniczeniami i nowym sposobem życia, nadal możemy czerpać siłę z energii i pozytywnego przekazu, jaki nam oferują. André Rieu po sukcesie koncertu z Maastricht w 2019 r. przygotował nową dawkę świetnej muzyki, którą będzie można zobaczyć w Rialto. Razem z André Rieu. Muzyka z magicznego Maastricht (Magical Maastricht: Together In Music) to koncert będący podróżą przez 15 lat koncertowania Andre, który będzie wyświetlany w kinach tylko przez dwa tygodnie, u nas zobaczycie go 29 i 30 sierpnia oraz 1.09.

André Rieu. Niech znów nastaną szczęśliwie dni!
Nowy letni koncert z Maastricht • 2022
André Rieu. Niech znów nastaną szczęśliwie dni!
Najpopularniejszy na świecie kinowy show powraca!
Nasze czekanie wreszcie dobiegło końca. Po długich dwóch latach André Rieu i jego magiczna Orkiestra Johanna Straussa powracają na piękny rynek Vrijthof w Maastricht, rodzinnym mieście maestra, by znów wystąpić na żywo przed stęsknioną publicznością. Nowy letni koncert będzie nosił znamienny tytuł „Niech znów nastaną szczęśliwe dni!” i – jak to działo się wcześniej – zostanie retransmitowany do kin na całym świecie.
Na kolejny show holenderskiego króla walca złożą się nie tylko największe przeboje muzyki klasycznej, ale też evergreeny muzyki popularnej. Oczywiście nie zabraknie błyskotliwych i romantycznych walców. Jak zawsze wystąpią niesamowici goście.
Serdecznie zapraszamy Was i Waszych bliskich na pełną muzyki, tańca i humoru zabawę do kina. Poczujcie z nami atmosferę nowego letniego koncertu z Maastricht!
Czas trwania: około 180 minut (w tym jedna przerwa)
Napisy: polskie
Prowadzenie koncertu: Charlotte Hawkins

André Rieu „Śnieżne Boże Narodzenie”
André Rieu „Śnieżne Boże Narodzenie”
Prod. André Rieu Productions & Piece of Magic Entertainment Holandia, 2023, ok. 150 minuty

Mamy dla Ciebie zupełnie nowy świąteczny koncert maestra André Rieu i jego Orkiestry Johanna Straussa! Zrób sobie i swoim bliskim niezapomniany prezent i kup bilety do kina na absolutnie oszałamiające „Śnieżne Boże Narodzenie z André Rieu”! Co roku maestro organizuje w swoim rodzinnym Maastricht specjalne gwiazdkowe koncerty. Przybywają na nie dziesiątki tysięcy fanów z całego świata, a dzięki retransmisji do kin mogą je dodatkowo obejrzeć kolejne setki tysięcy widzów. André Rieu zamienia lokalną salę koncertową w magiczną śnieżną krainę, by zaserwować wszystkim wielbicielom wspaniałej muzyki skrzący się blaskiem gwiazd zestaw kolęd i innych świątecznych przebojów. Co w tym roku zaoferuje nam nasz ukochany holenderski król walca? Tym razem André zwraca się do swoich widzów kinowych tymi słowami: „Witajcie, Kochani! Przed nami najpiękniejszy czas w roku. Nie mogę się doczekać, by zaprosić Was do mojego Zimowego Pałacu w Maastricht, abyśmy wspólnie mogli świętować ten magiczny czas. Przyłączcie się do naszej zabawy, pełnej radosnej muzyki, romantycznych walców i niespodziewanych prezentów. Niech ten świąteczny czas będzie dla nas wszystkich wielką radością. Do zobaczenia w kinie!”.

André Rieu w Dublinie. Dobry koncert na Nowy Rok
Ubóstwiany przez miłośników muzyki i widzów kinowych całego świata maestro zaprasza nas tym razem do Dublina. Zabierzmy więc do tej przepełnionej zielenią stolicy Irlandii swoich bliskich i przyjaciół – za pośrednictwem kinowej retransmisji!
Wszyscy doskonale pamiętamy wspaniały letni koncert z Maastricht „Niech znów nastaną szczęśliwe dni!”. Już podczas niego André Rieu zapowiadał nam kinową podróż do Dublina. Dziś mówi jeszcze to: „Nowy Rok i karnawał to specjalny czas. Wraz z rodziną i przyjaciółmi z nadzieją patrzymy na nadchodzący rok. Mam nadzieję, że nasz dubliński koncert tylko utrzyma Was, kochani widzowie kinowi, w optymistycznym nastroju. Zacznijmy rok 2023 pięknym walczykiem lub dwoma! Moja wspaniała Orkiestra Johanna Straussa i ja nie możemy się już doczekać, żeby »zobaczyć« się z Wami w kinach”.
André Rieu i powołana przez niego do życia Orkiestra Johanna Straussa występują na całym świecie od ponad 35 lat. Ich koncerty, przepełnione piękną muzyką, to niezwykłe i barwne widowiska. Rocznie ogląda je na żywo ponad pół miliona melomanów. Dodatkowe kilkaset tysięcy cieszy się nimi za pośrednictwem kinowych retransmisji.
Zacznijmy więc wspólnie 2023 rok z André i jego orkiestrą przy dźwiękach walczyków, marszy, słynnych operowych i operetkowych arii oraz największych przebojów muzyki popularnej. Do zobaczenia przed wielkim ekranem!

ANDRE RIEU - 70 LAT MŁODOŚCI
„70 lat młodości” to projekt, w którym Król Walca zaprasza kina na całym świecie na wędrówkę po swoich ulubionych koncertach i utworach. Nie zabraknie wspomnień, anegdot, ale przede wszystkim królować będzie muzyka.
Poznamy historię Andre, czasu dzieciństwa i śpiewu w kościelnym chórze, jego małżeństwa z Marjorie i powstania The Johann Strauss Orchestra i jej ogromnych sukcesów

ANDRE RIEU – AMORE – MÓJ HOŁD DLA MIŁOŚCI
Retransmisje koncertów, które odbywają się w Maastricht, skąd pochodzi André, są prawdziwą gratką dla melomanów. Co roku fani ze wszystkich zakątków świata zbierają się, żeby zobaczyć, jak André występuje w malowniczej scenerii średniowiecznego rynku ze swoimi muzykami, sopranistkami, tenorami i innymi wyjątkowymi gośćmi. To niezwykłe przeżycie dla osób w każdym wieku, pełne wzruszeń, humoru i zabawy.

Andre Rieu - Koncert Karnawałowy z Sydney
Po szalenie entuzjastycznym przyjęciu wakacyjnego koncertu André Rieu Amore – mój hołd dla miłości, który na życzenie publiczności wrócił do kin jesienią, z przyjemnością ogłaszamy, że od Nowego Roku na ekranach kin pojawi się koncert karnawałowy z Sydney! Doborowe towarzystwo wirtuozerskiego skrzypka i jego ukochanej Orkiestry Johanna Straussa, majestatyczna uroda Town Hall, przeboje muzyki poważnej i popularnej, niezliczone, radosne niespodzianki…

ANDRE RIEU - ZNOWU RAZEM
Minęło sporo czasu, odkąd André i jego Orkiestra Johanna Straussa przestali koncertować po całym świecie. Rozłąka była długa, jednak holenderski skrzypek nie zapomniał o polskich fanach.
Tęsknimy za Wami! – mówi Maestro, ale zaraz dodaje: – Nie martwcie się jednak. Przygotowałem dla Was specjalny koncert, do obejrzenia tylko w kinach, byśmy znów mogli się spotkać!
Rzeczywiście: Znowu razem! to nowy kinowy koncert, w którym holenderski król walca zawarł ulubione fragmenty ze swoich wcześniejszych show. Wiele z tych magicznych utworów nie było dotąd pokazywanych w kinach.
Habanera z Carmen, walc Nad pięknym modrym Dunajem, pieśń Manhã de Carnaval czy Samotny pasterz na fletnię Pana to tylko niektóre hity – wybrane z międzynarodowych koncertów w São Paulo, Bukareszcie, Sydney, Meksyku, Istambule i Nowym Jorku – składające się na obszerny program nowego kinowego show.
W koncercie będziemy podziwiać też takie gwiazdy, jak: Mirusia Louwerse, Carmen Monarcha, Carla Maffioletti, Kimmy Skota, Lou Bega i duet Los Del Río.
W trakcie koncertu Pierre Rieu porozmawia ze swoim tatą o tym, jak przeżyli ostatni rok i jakie mają plany. Będzie to na pewno poruszająca rozmowa. Zostaniecie też zaproszeni za kulisy oraz na specjalne przyjęcie w Maastricht.

ANDYJSKIE DROGI I BEZDROŻA – PERU 2022 KONNO - Jacek Jasiński
Kaukaz konno to moja niemal codzienność od ponad dekady.
W 2022 roku diametralnie zmieniłem kierunek podróży – odwróciłem się o 180 stopni i poleciałem na ZACHÓD. Do tej pory byłem przekonany, że moim domem jest WSCHÓD.
Ale myliłem się – ZACHÓD też jest ok. Nawet bardzo OK…
Długo broniłem się przed wyjazdem do Ameryki Południowej. Bałem się, najnormalniej w świecie odczuwałem strach, ale nie taki, który odczuwa się przed zwykłą podróżą – że mnie zabiją, zgwałcą, pobiją, porwą, obrabują lub wciągną do jakiejś sekty i będę chodził przez resztę życia po mieszkaniach pytając „czy zaprosiłeś już do swego serca Jezusa…” itd. Ja bałem się, że pojadę do Ameryki Południowej i zakocham się w niej tak mocno jak w Kaukazie, w Persji, w Azji Centralnej, że już nie będę chciał jeździć na inne wyjazdy, tylko będę kombinował jak uciułać kasę na bilety za Ocean i wracać tam. I nie pomyliłem się…
Jacek Jasiński, nieszablonowe wyprawy konne – Polska, Europa, Świat …
o autorze:
Jacek Jasiński – rocznik ’73, z wykształcenia architekt i archeolog, z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat, czasem samotnie a czasem z żoną i dzieciakami, włóczy się bocznymi drogami wielu krajów Europy i Azji, szczególnie po krajach leżących w zasięgu kultury Jedwabnego Szlaku. Hoduje konie rasy kabardyńskiej, którym poświęca każdą wolną chwilę między zagranicznymi podróżami, odkrywając na ich grzbietach uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej i innych pięknych rejonów Polski.
Więcej znajdziecie na www.nomadiclife.eu i na profilu FB.

ANGRY BIRDS
Film zabierze nas na egzotyczną wyspę zamieszkaną przez szczęśliwe kolorowe ptaki-nieloty. Na rajskiej wyspie żyją jednak także ptasi outsiderzy – temperamentny Red, szybki jak wiatr Chuck i nieco wybuchowy Bomb. Idylliczny krajobraz wyspy przerywa przybycie tajemniczych zielonych świnek…

ANIA
Historia Anny Przybylskiej – odważnej, kochającej życie i spełniającej marzenia dziewczyny z Gdyni. Dziewczyny o twarzy anioła i charakterystycznym głosie znanej m.in. z roli „Marylki” z serialu „Złotopolscy” oraz filmów „Ciemna strona Wenus”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Sęp” czy „Bilet na księżyc”. Ania – mama, partnerka, przyjaciółka, aktorka, modelka spełniona w każdej z tych ról.
W filmie usłyszymy jej zaraźliwy śmiech, sama opowie czym był dla niej sukces, piękno i sens życia. Rodzina wspomni o tym, jaka była poza kamerami i jaką była mamą.

AninetFest: Najlepsze Krótkie Filmy Animowane
Chcesz zobaczyć najlepsze krótkie filmy animowane z całego świata? Zapraszamy na filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach - różne techniki animacji i gatunki. Łącznie 20 najlepszych animacji z 14 krajów.Oto mały pokaz tego, czego możesz oczekiwać w tym roku:https://www.youtube.com/watch?v=2W4ea-hvPGIDo tegorocznej czwartej edycji zgłosiło się ponad 1400 filmów z ponad 100 krajów. Wybraliśmy z nich dla was 20 najciekawszych.
Po projekcji filmów odbędzie się głosowanie, które wyłoni najlepszy film. AninetFest: Najlepsze Krótkie Filmy Animowane(MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KRÓTKICH FILMÓW ANIMOWANYCH)animowane / krótkometrażowe / różne gatunki / 201895 min / powyżej 15 lat / bez dialogu = english friendly

Anioł
Carlito, niewinnie wyglądający chłopak o twarzy anioła, popełnia drobne przestępstwa na ulicach Buenos Aires. Wkrótce po tym, gdy poznaje Ramona, staje się brutalnym mordercą.

ANIOŁ
Małe, libańskie miasteczko, w którym dom stoi obok domu i wszyscy się dobrze znają. Mieszkańcy mają swoje problemy, dziwactwa i grzeszki, ale są niezwykle religijni. Bo święty patron miasteczka bierze czynny udział w dyscyplinowaniu wiernych, wymierzając grzesznikom siarczyste policzki. Leba, nauczyciel muzyki, żeni się z sympatią z dzieciństwa, Larą. Sąsiedzi bardzo żywo interesują się ich małżeństwem i serdecznie współczują, gdy na świat po kolei przychodzą dwie córki. Wreszcie za trzecim razem rodzi się chłopiec. Ale Ghadi jest niepełnosprawny i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi postanawiają zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego. Ale Leba i Lara nie zamierzają się poddać. I wkrótce w miasteczku pojawia się Anioł, który zmieni życie wszystkich, którzy w niego uwierzą.

ANISHORT
Anishort: Najlepsze Krótkie Filmy Animowane
(MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KRÓTKICH FILMÓW ANIMOWANYCH)

Najlepsze krótkie filmy animowane z całego świata. Filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Mieszanka różnych technik animacji, gatunków i rozrywki. Łącznie 20 najlepszych animacji z 11 krajów.

Anishort to międzynarodowy festiwal krótkich animowanych filmów, w którym bierze udział tylko 20 filmów o najwyższej jakości z całego świata. Do tegorocznego 5. festiwalu zgłosiło się ponad 1800 filmów z ponad 100 krajów. Średnio czterominutowe filmy bez dialogu są tematycznie i gatunkowo bardzo zróżnicowane, dzięki czemu przedstawiają widzom różne techniki animacji.

Po projekcji filmu będzie można głosować na najlepszy film.

Anishort: Najlepsze Krótkie Filmy Animowane
Chcesz zobaczyć najlepsze krótkometrażowe animacje z całego świata, które zostały nagrodzone na międzynarodowych festiwalach filmowych?

Anishort: Najlepsze Krótkie Filmy Animowane | Anishort: Best Short Animated Films
Anishort: Najlepsze Krótkie Filmy Animowane
(MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KRÓTKICH FILMÓW ANIMOWANYCH)
animowane / krótkometrażowe / różne gatunki / 2021
107 min / powyżej 15 lat / bez dialogu = english friendly / bilet 30 zł
- - - - - - - - - - - - - -
Najlepsze krótkie filmy animowane z całego świata! Filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Mieszanka różnych technik animacji, gatunków i rozrywki. Łącznie 18 najlepszych animacji z 14 krajów.
Anishort to międzynarodowy festiwal krótkich animowanych filmów, gdzie bierze udział w konkursie tylko 18 filmów o najwyższej jakości z całego świata. Do 7. festiwalu zgłosiło się ponad 1600 filmów z ponad 100 krajów. Wybór konkurencyjnych filmów ma stosunkowo twarde kryteria, więc 18 finalnych filmów to naprawdę wybór tych najciekawszych. Filmy, o średniej długości pięciu minut, są tematycznie i gatunkowo zróżnicowane, przedstawiając widzom różne techniki animacji.
********
Anishort: Best Short Animated Films
(INTERNATIONAL FESTIVAL OF SHORT ANIMATED FILM)
animated / short / various genres / 2021
107 min / from 15 years / english friendly / admission PLN 30
- - - - - - - - - - - - - -
Best short animated films from around the world! Films awarded at international festivals. A mixture of various animation techniques, genres and entertainment. A total of 18 best animated films from 14 countries.
Anishort is an international short animated film festival where only the 18 best films from all over the world compete. Over 1600 films from more than 100 countries have been submitted for the 7th edition of the festival. Selecting competing films has relatively tough criteria, so the final 18 films are really just the most interesting selection. Five-minute shorts (on average) are diverse both in their themes and genres, introducing various animation techniques and processing to the viewers.

Anishort – Międzynarodowy Festiwal Krótkich Filmów Animowanych 2024
Chcesz zobaczyć najlepsze krótkometrażowe animacje z całego świata, które zostały nagrodzone na międzynarodowych festiwalach filmowych?
Jest to możliwe w ramach dziewiątej edycji Anishort Festival! Mieszanka różnej techniki animacji, gatunków i historii. Łącznie 16 najlepszych animacji z 8 krajów! Każdy, kto weźmie udział w pokazie będzie miał okazję do zagłosowania na film, który najbardziej przypadł mu do gustu. Każdy głos ma znaczenie, ponieważ wybrany film otrzyma trofeum festiwalu w kategorii „Nagroda widzów za najlepszy film”.
Anishort – Międzynarodowy Festiwal Krótkich Filmów Animowanych
animowane / krótkometrażowe / międzynarodowe / różne gatunki / 2023
105 min / powyżej 15 lat / polskie napisy / english friendly
* * *
Do you want to see the best animated short films from all over the world? The ones that were rewarded on many international film festivals? You have a big opportunity during 9th edition of Anishort Festival! A mixture of various animation techniques, genres and stories. In total 16 best animations from 8 countries. Everyone who will participate in the screening, will be able to choose the best movie. Every vote matters, because at the end you are picking up the winner in "Audience Award for the Best Film" category.
Anishort – International Festival of Animated Short Films
animated / short films / international / various genres / 2023
105 min / 15+ / english friendly

Anna Karenina