40. Rocznica KOR – 24 i 27.10
WSTĘP WOLNY
Poniedziałek, 24.10.2016 21:00
NA PODOBIEŃSTWO JACKA (54 min), 2000, reż. Andrzej Titkow
Filmowy portret Jacka Kuronia, w którym bohater ze swadą i humorem opowiada o sobie, swoich korzeniach, doświadczeniach i dokonaniach i o osobach, które go ukształtowały: ojcu, działaczu PPS, który od dzieciństwa wszczepił mu zasadę, że zawsze trzeba stać po stronie słabszych, ukochanej żonie Gajce, u której zawsze szukał podziwu, o Jacku Garbackim i Janie Józefie Lipskim, którzy odznaczali się niezwykła tolerancją oraz o ks. Janie Zieji, który w każdym momencie życia dawał świadectwo miłości bliźniego. O Jacku Kuroniu mówią też w filmie: jego syn Maciej, brat Andrzej, Lechosław Goździk, Seweryn Blumsztajn, Marek Edelman i Joanna Szczęsna.
ZABIĆ W SOBIE NIENAWIŚĆ (25 min) 2006, reż. Piotr Morawski
Jeden z ostatnich wywiadów, jaki został nagrany z Jackiem Kuroniem przed jego śmiercią. Dzieli się w nim swoimi doświadczeniami z kontaktów z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa. Kontrapunkt do jego wypowiedzi stanowi wypowiedź byłego pułkownika SB, Jana Lesiaka, który w ostatnim okresie PRL-u był „opiekunem” Jacka Kuronia. Ofiara i prześladowca: Jacek Kuroń i płk Jan Lesiak, 25 lat inwigilacji i prześladowań ze strony władz PRL.
Czwartek, 27.10.2016 17:00
TEOŚ, 1992, reż. Paweł Woldan (32 min.)
Opowieść o Teodorze Klincewiczu, „Teosiu”, działaczu opozycji demokratycznej i Solidarności. Teoś był studentem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Od 1976 roku był współpracownikiem Studenckiego Komitetu Solidarności i Komitetu Obrony Robotników. Drukował i kolportował pismo „Robotnik”. Współredagował i wydawał lokalne studenckie pismo Politechniki Warszawskiej „100 razy głową w mur”. Wielokrotnie zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa i nakłaniany do współpracy z SB. W latach 80. był współtwórcą Niezależnego Zrzeszenia Studentów, pierwszym przewodniczącym NZS na PW oraz wiceprzewodniczącym Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i działał w podziemiu. Na wiosnę 1982 roku stworzył Grupy Oporu „Solidarni” i kierował nimi do obrad Okrągłego Stołu. Współpracował z wieloma strukturami podziemnymi. Po legalizacji „Solidarności” został redaktorem naczelnym pisma „Kurier Mazowsza”, gazety Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze, będącego kontynuacją gazet z okresu stanu wojennego. Zmarł w wypadku samochodowym. O Teosiu opowiadają jego przyjaciele z czasów studenckich i czasów podziemia.
LESZEK KOŁAKOWSKI (61 min.) 1992, reż. Mieczysław Vogt
Filmowa opowieść o Leszku Kołakowskim, filozofie, myślicielu, profesorze Uniwersytetu w Cambridge, członku Komitetu Obrony Robotników.
WSTĘP WOLNY
